Felicitari De_ea! Hai Lai! CIRESELE Mai-Iunie2013

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Imi lasati gura apa cand citesc cate feluri de mancaruri gatiti

pt bucatarese harnice


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

De cand am intrat in luna a 8-a, am inceput sa ma umflu si eu, de la mancare (imi fac de cap cu dulciurile), de la apa.

Deja arat dolofantica la fatza si la maini si picioare
Si cantarul arata ca am luat in plus kg. In total vinerea trecuta aveam +8,5kg, saptamana asta sigur o sa vad inca vreo +2 kg. Simt cum ma umflu, si ma ingras si fara sa vad ce imi arata cantarul. Daca o tin in ritmul asta, nici nu vreau sa ma gandesc pana la nastere cate inca in +kg voi avea.
Nasol e ca mai greu ma misc, obosesc si mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Vio- sigur pe 21, ma rog daca nu uita dr de noi
Raluca eu la asta ma gandeam RECLAMA ILEGALA -/familia-ta/produsul-zilei/centura-abdominala-postnatala-jane , e reglamila, am vazut-o la o tipa ce a produs gemeni.
Tu cum esti? Emotii, stresuri?

Deny pot fi facute multe si la microunde si pe plita. Mai poti lua un fel de cumptor se numeste Vita Cook la care poti pregati usor diverse, dar nu stiu daca s-o gai si la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Fetelor, am fost si eu la dr-ita in legatura cu analizele alea proaste.
S-a tot uitat la ele, i s-a parut ciudat sa am glicemia in limie dar asa corpi cetonici mari. Asa ca dupa ce mi-a "justificat pe indelete, am decis sa fac testul ala de toleranta la glucoza. Dr-ita nu e ff convinsa ca acei corpi cetonici ar da diabet in cazul meu, dar a zis sa eliminam acest risc prin testul asta.
Asa ca vineri am onoarea sa beau ciudatenia aia.

Am facut si un eco scurt si la obiect. Bebitul e bine, 1.700, mai mare cu o saptamana decat varsta sarcinii. Se pare ca e deja cu capul in jos. In rest totul pare ok. Chiar si tensiunea mea (12/7) desi in ultimul timp iesea numai 13/9.

Kabecka, sa folositi sanatosi achizitiile!

Deny, ce vis dragut pana la urma, nu?!



30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

Buna, fetelor.

Hellie, felicitari pt eco rapida, dar buna. Atat avea si bebele meu la 30 de sapt (chiar cu 85 gr mai mult, parca ) si tot cu capul in jos era . Pana la urma, poate e mai bine ca ti-a dat testul de toleranta la glucoza, poate iese ceva p'acolo si va lamuriti cum sta treaba cu acei corpi cetonici.
Acu' sa ma "racoresc" si eu un pic (am observat ca in ultimul timp ma plang intr-una ).
Deci, iata ce mi s-a intamplat: eu urmeaza sa nasc la privat si pt internare imi trebuie (printre altele) adeverinta de la scoala ca sunt angajata (din care rezulta ca am contribuit la CAS). Buuun... avand in vedere ca mai am aproximativ o luna, am zis sa cer respectiva adeverinta, care e valabila 3 luni, sa scap de o grija (scoala nu e in oras). Asa ca am rugat o colega sa vorbeasca cu secretara si sa-i spuna ce si cum sa scrie in adeverinta, eventual sa mi-o dea la telefon daca nu pricepe. Eeeii... si ma suna colega si ce credeti ca-mi transmite directoarea? Ca de unde stie ea ca e legal sa-mi scrie in adeverinta ca sunt angajata la ei si ca sunt la zi cu contributia la sanatate? Wtf? (scuzati expresia, dar nu mi-a venit sa-mi cred urechilor). Pai cum adica, mai femeie (imi venea sa-i spun), daca eu sunt angajata in unitatea ei de invatamant, cum adica sa nu fie legal ??? Ca nu, domne, ca eu sunt in concediu de risc din ianuarie. Asa, si? Tot mi s-a oprit la sanatate, nu?
Va rog, spuneti-mi, una dintre noi e ... (sa nu zic cum ) ... si inclin sa cred ca nu sunt eu aia.
Are ea dreptate sau eu? Nu e obligata sa-mi dea adeverinta de salariat din moment ce eu SUNT ANGAJATA la ea la scoala ??
Intr-un final a ramas sa-i fac o cerere de mana si vad luni cum ma rezolva.

Va las... Asa m-am agitat, ca ma tot impunge bebele.

34+ Mihai Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Andreea directoarea e cu probleme... Sunt obligati sa iti dea adeverinta ca esti angajata si ti s-au platit contributiile. Si in medical esti angajata la ei si tot ei iti platesc medicalul. Bine ca ai luat-o din timp.
Toate cabinetele cer acum acea adeverinta deoarece acel soft nu functioneaza si e mai usor sa ceara de la angajator adeverinta ca ti-a platitcontributiile la stat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Andreea, relax baby! Zen!
E obligata sa iti dea adeverinta, clar! Ii poti spune ca ea ca angajator e obligata de lege sa-ti retina la sursa si sa iti plateasca contributia la sanatate. Deci daca contabila scolii a facut corect retinerile din salarii, tu esti la zi cu plata sanatatii la stat. Asa ca nu are de ce sa isi faca griji dna director!


30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Offf Andreea, imi pare rau de situatia asta nasoala cu directoarea.

Asa e mereu cu sefii astia, mereu baga pretexte de tot felul ca sa nu aiba ei probleme, cica, dar de fapt nu vor sa-si mai bata capul cu altele in plus.

Linisteste-te , o sa se rezolve pana la urma cumva, dar nu mai stresa bebitzul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Vroiam sa va spun ca eu mai spionez si forumul de gemeni, si am vazut acolo ca lai va avea cezariana vineri Na, ca sunt si eu paracioasa (ea oricum nu prea a intrat pe la noi)

29+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Waw, si lai naste curand.

Ea este in listuta noastra de pe prima pagina, si eu tocmai ma intreb de ce celelalte fete nu mai dau cata un semn de viata.

Mergi la inceput