Stelute de iulie-august 2013 (81)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Eu am facut-o si la analizele de primul semestru si acum.
E adevarat ca mi-a dat o list ade cum tb sa recultez urina, cu dezinfectant si pus OB si din alea si nu m-am tinut de ele, ca prima urina e pe la 3, 4 dimineata si numai chef de alea nu am atunci.
La prima scrie ca e sub 10000 UFC.
Acum a2a oara imi scrie ca mi-au gasit peste 3 tipuri de germeni, deci recoltare gresita

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 26+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Betty eu am facut doar sumar de urina in primul trimestri si atat. Acum mi-a dat sa fac si urina dar nu mi-a zis ce fel de analiza si nici nu stiu sa-i descifrez scrisul.

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200

Fetelor sunt cam stresata ca probabil o sa trebuiasca sa iau antibiotic pt. infectia urinara, a mai venit un rezultat de la un laborator si a iesit tot E-coli.

Acum am o mare rugaminte la voi, va rog sa-mi scrieti care dintre voi a facut UROCULTURA de cand sunteti insarcinate? Nu sediment sau sumar de urina ca alea si mie mi-au iesit ok, ma intereseaza daca ati facut urocultura. M-as bucura mult daca ati raspunde cat mai multe si cele care ati facut si cele care n-ati facut analiza asta. Cele care ati facut cum suna rezultatul?

Multumesc mult.

Criss, tu ziceai ca mergi la un medic la eco la un medic care nu asista la nasteri, te refereai la Dr. Surcel, el nu asista la nasteri?

26+

bebitza


am 3 sumaruri dubioase si urocultura negativa. sumarurile facute la laboratoare diferite. avand in vedere contextul clinic si analizele pozitive mi s-a indicat antibioticul indiferent de urocultura. se intampla frecvent ca cea din urma sa iasa negativa desi explicatii nu prea sunt. eu iau zinnat de 3 zile si simptomatologia s-a diminuat considerabil. sanatate!

-----

O poveste cu Minuni - o roza, un fluturas dragalas si 23 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns graphistar spune:

Pupam burticile!

Vin cu niste completari pt o alta varianta (cea pe care o folosesc eu) la tortul cu crema de zahar ars al lui Criss si anume:
- dupa ce topesc zaharul si il imprastii cat mai uniform pe peretii vasului in care voi pune lichidul si blatul, scot vasul undeva sa se raceasca si pun lichidul numai cand pojghita de zahar topit crapa bine.
- in blat obisniesc sa rad miez de nuca, razatura de portocala si pun cacao, sa fie blat de cacao.
- dupa ce se raceste bine (de regula il las peste noapte), inainte de a-l rasturna pe platou, insiropez blatul bine, apoi il rastorn si ornez crema de zahar ars (ce vine deasupra) cu frisca.

Laura24 + Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Multumesc fetelor care mi-ati raspuns pana acum si astept si de la celelalte cand cititi.

Ma mai streseaza (mai mult decat luarea antibioticului) ca as fi avut E coli asta de mai demult si am stat cu el asa poate de la inceputul sarcinii, oare ce efecte ar fi putut avea asta? Oare de ce nu mi-0a indicat nimeni analiza asta incat a trebuit sa o fac eu din proprie initiativa? Daca nu o faceam nici acum ce riscuri erau? Intrebari, intrebari ... precizez ca in viata mea de baba de 42 de ani nu m-am tratat pentru infectii urinare pt ca n-a fost cazul, n-am facut decat maxim usoara jena la urinat pe care o tratam cu ceai de coada calului.

Apropo la secretia vaginala mi-au iesit toate negative adica dupa cum urmeaza:

Staphylococcus aureus - absent
Streptococcus beta hemolitic - absent
Enterobacteriaceae - absent
Enterococcus spp - absent
Pseudomonas spp. - absent
Candida sp. - absent

Doar balaurii astia e posibil sa fie in secretie altii nu? Daca sunt si altii pe aia cine-i verifica, ce analiza?

26+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Betty eu am facut urocultura si mi-a iesit infectie zice dr-ul , pe fisa scrie asa: piurie absenta >100.000 UFC/ml Escherichia coli
Am refacut analiza de urocultura pt ca nu prea aveam incredere in laborator, am mers la Synevo si de acolo mi-a iesit bine:
Bacteriurie <1000UFC/mL (fara semnificatie clinica)


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Betty te stresezi prea tare
O infectie urinara nu face mai nimic in primul trimestru numai daca primesti un tratament f agresiv ca nu trece si are simptome. Infectia e in vezica .. vezica nu are treaba cu uterul...E-coli vine din colon ca origine... daca de acolo nu face rau la uter nu vad ce rau ar putea face din vezica (atat ca locul lui nu e acolo sau in vagin). Poate aberez dar mie as mi se pare logic
Acum balaurii astia din vagin sau vezica pot afecta daca faci suprainfectie de la ei ... adica o candida mica nu face nimic .. daca iti cuprinde toata zona pelviana ar putea afecta membranele (cazul cel mai grav) in rest cun tratament mic si s-a rezolvat

27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty200

Fetelor sunt cam stresata ca probabil o sa trebuiasca sa iau antibiotic pt. infectia urinara, a mai venit un rezultat de la un laborator si a iesit tot E-coli.

Acum am o mare rugaminte la voi, va rog sa-mi scrieti care dintre voi a facut UROCULTURA de cand sunteti insarcinate? Nu sediment sau sumar de urina ca alea si mie mi-au iesit ok, ma intereseaza daca ati facut urocultura. M-as bucura mult daca ati raspunde cat mai multe si cele care ati facut si cele care n-ati facut analiza asta. Cele care ati facut cum suna rezultatul?

Multumesc mult.

26+

bebitza


Rezultatul meu suna asa:

UROCULTURA BACTERIURIE < 1000UFC/mL (fara semnificatie clinica)



Jo 19+

Gugulushele

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Am mai zis eu ca am un medic de familie foarte implicat si documentat si pe ce inseamna sarcina. Atat el cat si fosta ginecoloaga, mi-au zis ca urocultura ar fi indicat sa se faca lunar. Eu nu am facut-o Saptamana viitoare am zis ca merg sa o refac, tot la Synevo, sunt cei mai profi, in ei am incredere. Din pacate la Bioclinica se cam gresesc analizele.


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora86 spune:

Bety eu am intrebat doctoru meu cu ce imi afecteaza bebele aceasta infectie urinara si e -coli el mi-a zis ca nu il afecteaza pe bebe dar e posibila o nastere prematura si ca trebuie tratate pina la nastere oricum as naste natural sau cezariana

Mergi la inceput