Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ramonika, iti inteleg frica si supararea. Eu pana la 40 de sapt am zis ca nasc natural. N-a fost sa fie, si nu a fost capat de tara cezariana... Cat despre spaima de a sta treaza pe masa de operatie, crede-ma ca atunci n-ai sa te mai gandesti. Eu am suferit de anxietate si atacuri de panica 6 ani, si imagineaza-ti ce a fost in capul meu cand am auzit de operatie. Am mai trecut prin anestezii generale, dar de-asta nu mai avusesem. Totusi, in dimineata respectiva s-a derulat totul ca intr-un film, n-am apucat sa ma gandesc prea mult, mi s-a facut anestezia, m-au asezat pe masa, si pana sa ma gandesc eu, a aparut Teodora, mi-au pus-o pe piept si am uitat de toate. Sonda nici n-am simtit-o, nu m-a deranjat deloc si nici ziua urmatoare cand mi-au scos-o n-am simtit nimic. Apoi laptele - eu am alaptat din prima zi, contrar asteptarilor - auzisem ca se declanseaza mai greu lactatia in caz ca nasti prin cezariana - ei bine, la mine n-a fost asa. Si am intrebat si la cursul facut inainte de nastere, si tipa care tinea cursul a zis ca nu e adevarat, ca si cu cezariana pot alapta la fel de bine ca si in caz de nastere naturala.
Singura problema ramane durerea care poate fi suparatoare primele zile. Dar in maternitate ti se administreaza calmante, iar apoi in cateva zile iti revii.
Deci capul sus, nu iti face singura rau, gandeste pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Ramonik, fata draga, in primul rand calmeaza-te! Stresul nu-i face bine lui bebe si nici tie. Acum mai mult ca niciodata ai nevoie de odihna
tu singura ti-ai dat raspunsul...decat sa suferi durerile unui travaliu prelungit - fiindca la prima nastere foarte rar se intampla se dureze putin- ca mai apoi sa fii nevoita sa faci cezariana de urgenta....eu una daca as fi in locul tau as programa din timp cezariana, as discuta cu dr toate temerile pe care le am si nu mi-ar fi rusine sa-i cer anestezistului sa ia in considerare experienta ta anterioara. te inteleg perfect vis a vis de anestezie fiindca si eu sunt patita - pentru cea mai banala interventie sub anestezie locala mie imi trebuie cel putin 3 doze ca sa nu mai simt durere.
Asculta-ti instinctul si vei lua decizia potrivita. Si da, esti la fel de mama si daca faci cezariana!
Si cine stie - poti fi dintre acele femei care se refac repede
si curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Anka, de Debridat mi-a zis o prietena si pediatrul a confirmat ca poate sa ajute alaturi de Infacol si Bonnisan. Mi-a zis ca eventual as mai putea incerca probiotice si ca nu imi recomanda Colief ca are in evidenta bebelusi care au luat Colief cam degeaba.
Mara, aceeasi problema o am si eu cu bebelina, doarme bine toata noaptea si dimineata deasemenea dar dupa-amiaza de la 2-3 pana seara la 8-9 e agitatie mare, colici, plans...


mamica fericita de Anna-Patricia

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonika26

... asa de groaza imi e de cezariana ca de abia m-am abtinut sa nu-mi dea lacrimile pana am plecat de acolo. Stiu ca nu e mare filosofie, si nu esti mai putin mama daca faci cezariana, dar groaza mea de a sta constienta pe o masa de operatie depaseste orice limita. Si nu as opta pt generala pt ca am mai avut una acum 3-4 ani si tare rau mi-a fost dupa. Apoi cand ma gandesc la taietura, recuperare, dureri, sonda vezicala, lapte mai greu, etc etc... sper ca nu supar pe nimeni, dar pt mine e groaznic, nu ca nasterea naturala nu ar fi grea, dar nu stiu ce e in capul meu. Acum e o mare dezamagire, de la inceputul sarcinii tot ziceam ca vreau natural...si acum e sub semnul intrebarii. Dar mai groaza mi-e sa intru in travaliu, sa ma chinui si apoi sa ajung la cezariana.


Ramo, incearca sa te linistesti si sa nu iti mai faci miliarde de probleme despre ce va fi si cum va fi. Iti jur ca decizia mea de a face cezariana a fost cea mai buna decizie pe care am putut-o lua in ceea ce priveste nasterea bebelinei mele. Da, am fost treaza si ma bucur ca a fost asa pt ca am putut-o vedea pe micuta imediat ce au scos-o si am putut sa o pup la cateva minute dupa. Medicii a fost foarte relaxati, e drept ca din cauza Clexane-ului am sangerat cam mult si i-am auzit ca comentau pe tema asta dar nu s-au agitat absolut deloc, au zis-o asa ca pe un fapt divers, ca o remarca/observatie si totul a fost super ok. Mai radeau, mai glumeau, mai ridicau cate un cap pe dupa cearceaf sa mai imi zica una-alta... a fost interactiv si ok. Bine, e drept ca eu sunt si o fire curajoasa si mi-as fi dorit sa fiu medic asa incat la mine n-ar fi fost nici o problema nici daca n-ar fi pus cearceaful in fata mea, dar iti zic ca nu-i o treaba de speriat cezariana asta si sigur n-ai sa regreti daca vei naste asa. Dureri n-am prea avut, m-am ridicat din pat a doua zi, sonda nu m-a deranjat (slava Domnului!), burtica mea s-a retras super frumos (daca ma vezi acum zici ca nici n-am nascut acum 2 saptamani dar e drept ca am purtat cu constiinciozitate centura/burtiera), ma misc prin casa si pe afara fara probleme (nu ma tine/doare/deranjeaza absolut nimic).
Fruntea sus si curaj mamico, o sa fie totul bine!



mamica fericita de Anna-Patricia

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Referitor la secretiile de la ochisori si noi am avut,dar au trecut cu tobrex-picaturi.
Ramonika,nu-ti fie teama,nu ai de ce.Toate prietenele mele au nascut cu cezariana si nu s-a intamplat nimic plus ca au avut o recuperare usoara.
si capul sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Ramonika,draguta de tine,dar ce grasunel ai tu acolo!Fii fericita mami,ai un grasunel care va veni in curand,chiar nu mai conteaza cum va veni,tu vei ramane la fel de puternica,daca ai putut sa treci peste toate greutatile si sa ajungi pana aici cu grasunelul tau sunt convinsa ca vei trece si peste asta. O cezariana chiar nu este un capat de tara si dupa cum ti-au spus si fetele nici nu iti vei da seama cand se va termina,iar la disconfortul sondei nici nu te mai gandi,poate fi o mica jena sau poate fi nimic.Si eu am trecut printr-o astfel de interventie la extrauterina si chiar nu am avut probleme nici cu sonda nici cu altceva si cum iti mai spunea cineva mai sus si eu fac atacuri de panica de cativa ani,chiar am facut si medicatie vreo doi ani pt asta. Apropo,nu vrei sa facem schimb? Eu eram pregatita din toate punctele de vedere pt cezariana si uite....chiar imi doresc cezariana si daca se poate cu generala ar fi si mai bine!
Capul sus draga mea si fii tare pentru bebelusul tau mult iubit!!!Stiu ca esti puternica si ca vei trece si peste asta!



Octavian 09/12/1995
Sarah 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Of fetelor...v-am citit si mi-au dat lacrimile! iar ma transform in fantana arteziana :))
va multumesc din suflet pt incurajari!!!!!! stiu ca nu e capat de lume cezariana asta, e doar fobia mea afurisita. ca nu pot sa vad nici cum intra un ac in piele, dar bine ca acum 2 ani am putut sa ma uit la cezariana prietenei mele. E problema strict psihologica cred, ma ingrozeste ideea ca voi fi constienta. Eu generala nu as vrea, am mai facut o data si tare rau mi-a fost dupa, si am vomitat cat pt tot cartierul. In rest pt alte interventii mi s-a facut locala si somnifer sa tac din gura :)) dar acum nu se poate somnifer, si totusi vreau sa imi vad bondocelul tot murdar si urland sanatos!

sper sa fie bine, mama mi-a zis ca anestezista imi poate da ceva calmante sa ma zapaceasca putin de cap, cat sa imi treaca frica si panica (poate ceva licoare miraculoasa pt curaj :)))

pana atunci trebuie sa stau putin mai cuminte, caci nu as vrea sa declansez travaliu ca sa ma urc pe masa la taiat. si bebelu meu e asa agitat de 2-3 zile ca nu inteleg unde mai are loc sa loveasca asa tare si puternic. 20 din 24 da din picioruse.

Liza79, sper si eu sa pot alapta din prima zi, si daca nu se poate, dar sa ajung sa alaptez totusi ca pe mine m-ar falimenta sa trec pe lapte praf.

sper sa am si eu norocul vostru cu recuperare rapida...i-am zis la mama sa aduca provizii de ketonal pt dureri daca nu imi dau in spital! Mie la capitolul spital/operatii, medicina in general imi lipseste curajul cand vine vorba de mine, la altii ma pot uita la ce interventii vreti voi, mai putin injectiile :P
Mama va fi cu mine in sala, fiind cadru medical si mai cunoscand pe acolo va putea intra. Sper sa am parte de naestezista prietenei mele, o tinerica tare draguta si calma, ca daca nu vb nimeni cu mine si nu imi distrage atentia o sa plang de cand intru si pana ies (sunt mai plangacioasa de fel).

acum ce o fi o fi. sper sa ma mai linistesc zilele astea, incerc sa inteleg si motivele medicului pt care imi recomanda cezariana, el nu a zis nici acum fa cezariana, dar mi-a explicat de ce are retineri in privinta nasterii naturale si cred ca motivele sunt intemeiate (bebe mare, pozitie incorecta, edeme la o singura mana- ciudat, col dilatat dar nu am simtit contractii, si burta intarita pt prea mult timp - nu poate fi contractie cand burtica mea sta pietroi vreo 2-3 ore si eu nu simt nici o durere nimic)


38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

e si maine o zi.

ma bucur ca bebelul meu e sanatos si vioi, si asta e cel mai important!

va pup, eu peste 6 ore plec de acasa si somnul e departe de mine :)) iar maine am ceva de umblat, dar in masina si nici nu prea conduc, decat sa las masina la infoliat apoi trec ca si pasager la prietena mea si ma plimb prin oras pana e gata a mea.
sper sa reusesc sa dorm vreo 2 ore.

pupici si sa treaca colicii la bebei si sa vina Mos Ene la ei in fiecare seara!

38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Zi-ne Iulia mami, zi-ne. De aia duntem aici..sa ne sprijinim una pe alta indiferent de probleme.
Pt cele care au bebei agitati...la noi functioneaza al naibi de bine "zgomotul alb" -white noise. Gasiti pe net o gramada de "melodii" gratis...bebe Damian se calmeaza foarte usor.
Iar pentru colici am descoperit acum Colic Calm. Pentru noi face minuni asa ca recomandam cu caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Iulia, tu faci monitorizari in fiecare zi? Ce anume faci, test nonstress?
Stiu ca ziceai la un moment dat sa mai stea bebelina in burtica vreo 10 zile, si acum, nu se mai da dusa.

Mergi la inceput