Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Arianna,Mara,multumesc pentru raspunsuri,sa dea Domnul sa fie asa pentru ca sincer m-am cam saturat de drumuri si cum maternitatea la care sunt incrisa se afla la vreo 30 de km va imaginati.
Adevarul este ca nici eu nu stiu ce mi se mai intampla,au venit toate asa pe ultima suta de metri si in plus chiar daca ma dau barbata imi este fffff frica,o frica maladiva pe care incerc cu toata fiinta mea s-o controlez.Acum,sincer ar fi culmea ca buburuza mea sa stea la caldurica pana pe 27 sau chiar peste,eu totusi am stat la pat de pe la 6 luni jumate si am mai luat si medicamente pentru diminuarea contractiilor si acum.....se pare ca nu ne putem juca cu cheful celor mici!
Iar de mersul la spital nu ar fi asa mare problema dar asa de rusine mi-a fost cand au venit pompierii...toti turcii din cartier erau in dreptul portii mele sa vada ce s-a intamplat si daca ma pot ajuta cu ceva(sunt foarte saritori,chiar daca cateodata agasanti este totusi placut cand cineva se intereseaza de tine mai ales cand esti complet singur printre straini,iar eu cam asa eram,barbatul la munca la peste 300 km,copilul la scoala,numai eu cu mine si culmea nici franceza nu imi mai iesea deloc,parca aveam prune-n gura ;)))) ).
Multa liniste si sanatate va doresc atat voua cat si bebelusilor si desigur multi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Violeta, eu iy dau Marei ceai de fenicul de la hipp;bine noi avem probleme cu biberonul ca si cu suzeta si sunt zile in care nu bea cine stie ce.Asta se poate da bbilor de la 1 saptamana.
Si noi am avut probleme cu un ochisor dar toata ziua i se lipea,eu o curatam cu ser si intr-o ora doua era la loc.Joi cand am fost la bilantul de 1 luna, mi-a zis dr sa-i dau cu kanamicina, i-am dat 2 zile si nu a mai avut nimic.Vorbeste cu dr ei si vezi ce zice


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Veve, eu cu siguranta am sa-mi iau sling. Sunt multe filmulete pe net despre cum sa-l pui in sling, iar eu am o amica care chiar comercializeaza astfel de chestii, si este o mare sustinatoare, daca nu te descurci am sa-ti fac legatura cu ea, este foarte draguta si ajuta pe toata lumea, chiar daca nu ai cumparat de la ea, dar vrea sa promoveze babywearing-ul.
Vio, eu stiu ca ceaiul este total demonetizat in zilele noaastre si este considerat unul dintre acele elemente care se faceau gresit inainte, alaaturi de diversificarea la 3 luni, merele rase cu biscuiti, diversificarea inceputa cu suc de fructe, etc, etc. La bebelusii alaptati stiu sigur ca nu se da absolut nimic pana la 6 luni, la cei pe lapte praf stiu ca se da apa cu lingurita in anumite circumstante, poate in aceasta situatie sa dai ceai in loc. Oricum , niciodata ceai indulcit si niciodata un biberon ce ceai. Eu asa stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Veve, eu am wrap si il folosesc de vreo saptamana si ceva. Tea se enerveaza cand o bag in wrap, plange un minut, apoi se linisteste si adoarme. Si e destul de comod de purtat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Pisica, Liza, va multumesc! Sunt ceva mai increzatoare acum, mi-era teama sa nu ma apuc prea devreme, desi stiu ca se pot folosi de la nastere. Pe mine seara ma dor bratele si spatele de mor, plus ca nu pot face mai nimic cand Tudor vrea sa stam lipiti unul de altul, asa ca sper sa fie ok cu slingul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Legat de ceiut la bb,eu nu zic ca cei care scriu carti despre cum cand si in ce fel sa hranim copii nu or fi luminati,dar eu refuz sa-mi cresc copii strict dupa ce scrie in carti.
Acum vre-o 2 saptamani Mara a avut o criza mai severa de colici,vre-o 2 zile nu a dormit si tot ce manca vomita si se auzea cum iy facea burtica si se si simtea indiferent ca iy tineam mana pe burtica sau pe spate.Am plimbat-o am leganat-o am tinut-o pe burtica mea , am pus prosopel incalzit pe burtica ei, am incercat oricum sa o alin, nu zic ca neaparat ceiutul de fenicul i-a facut atunci bine,poate nu a fost asa,poate s-a linistit de la picaturi,de la plimbat,leganat sau cine stie...pur si simplu,dar eu nu am putut sa stau cu mana in san si sa nu incerc orice ar putea sa-i faca bine.
Eu nici diversificarea nu o sa o incep la 6 luni ci pe la 4-5 asa cum am facut si cu Robert si nu regret.

Apropo, pe noi mama si bunica ne-a crescut cu ceai de menta si tei...asta pe langa laptele de vaca...si suntem 3 oameni sanatosi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Veve nu am fost inca, sunt programata pe 30 aprilie.
Eu folosesc wrap, mi l-a dat o prietena. E foarte ok, cand mai ies afara sa duc gunoiul, sa fac o cumparatura, etc si imi trebuie sa nu am mainile ocupate. Ii ok, si slingul este ok, dar din cate stiu se foloseste un pic mai tarziu, si o singura chestie atentie la manutele copilor si inele slingului, au fost cazuri de amputari ale degetelelor, cred ca foarte rare, dar totusi trebuie tinut seama.
Eu ii dau ceai o data pe zi cu biberon special medela pentru alaptare. E foarte bun, se trage foarte greu din el.Si ii calmeaza forfoteala din burtica.in rest titi sa fie si nanica, Doamne fii laudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

fetele... nu de mult am ajuns acasa de la control, cu o tura de plans pe drum. Bebe e bine, nu va speriati. O duce chiar prea bine cred, caci avea aprox 3870 gr +/-550 gr. Dar, desi colul meu e deschis aprox 2 cm, doctorul meu a inceput sa aiba retineri mari in privinta nasterii naturale. Bebe sta oarecum pe dos, de 2 luni, el e cu capul in jos, dar e cu spatele in dreapta si fata in stanga... si nu vrea nicicum sa dea vreun semn de rotire. Mi-a luat cultura de col in caz de, unda a vazut ca am strambat la valve...si a zis "tu asa reactionezi la valve, si totusi mai vrei sa nasti natural?" (mie mi-au mai spus 2 ginecologi acum ceva ani ca nu imi recomanda nastere naturala deoarece sunt f strama jos, dar nah, am visat si eu). Toate astea adunate parca mi-a picat cerul in cap... asa de groaza imi e de cezariana ca de abia m-am abtinut sa nu-mi dea lacrimile pana am plecat de acolo. Stiu ca nu e mare filosofie, si nu esti mai putin mama daca faci cezariana, dar groaza mea de a sta constienta pe o masa de operatie depaseste orice limita. Si nu as opta pt generala pt ca am mai avut una acum 3-4 ani si tare rau mi-a fost dupa. Apoi cand ma gandesc la taietura, recuperare, dureri, sonda vezicala, lapte mai greu, etc etc... sper ca nu supar pe nimeni, dar pt mine e groaznic, nu ca nasterea naturala nu ar fi grea, dar nu stiu ce e in capul meu. Acum e o mare dezamagire, de la inceputul sarcinii tot ziceam ca vreau natural...si acum e sub semnul intrebarii. Dar mai groaza mi-e sa intru in travaliu, sa ma chinui si apoi sa ajung la cezariana.
Sa ma scuzati daca ma plang mai rau ca un copil mic, sau sunt absurda,exagerata... dar nu eram pregatita pt asa ceva si acum am o frica de imi vine sa nu il mai scot afara.
Sa fie bebe bine e tot ce imi doresc, dar mi-e frica sa nu inrautatesc situatia cu groaza si panica mea.
Doctorul a zis ca daca nu vine bebe intre timp ne vedem in 24 aprilie dimineata la spital. Eu eram pe luna cand a vorbit, asa ca nu am intrebat daca vin cu tot cu bagaj, dar avand 39 sapt si 2 zile atunci, banuiesc ca ar trebui sa le iau de siguranta. Poate asta va fi data nasterii bebelului meu.

of... trebuie sa ma linistesc cumva dar nu stiu cum :(

sper ca nu v-am plictisit cu romanul meu...

38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Veve, nu e deloc devreme pt sling. Bebe sta foarte bine, ii ridici putin materialul sa ii sprijini caputul, si sta si in pozitie foarte buna, cu picioarele in pozitia broscuta, si coloala in pozitia care trebuie, rotunjita, cum a stat in burtica. Doar sa citesti mult pe net, inclusiv sa cauti dupa ''sling dangers'', ca sunt niste chestii, sa ii verifici barbia si sa il pui in pozitia care trebuie. Prietena asta a mea si cele din ''tribul'' ei, ca iti dai seama ca sunt organizate, isi poarta copiii de la cateva zile, fara probleme. Am inteles ca in Germania se promoveaza purtatul din maternitate.

Uite aici blogul ei, sunt multe explicatii:
http://www.wrapsling.ro/esarfe-versus-marsupiu-clasic.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Violeta,cred ca fetele astea se antreneaza pentru mersul in club de aceea nu dorm noaptea. :))
Sincer,noaptea as bea si 10 pahare numai sa n-o aud cum plange :(
Eu am observat ca micuta mea face colici si atunci cand nu ragaie suficient,asa incat incerc sa o tin sa ragaie cat mai mult.De asemenea am obs ca plange mai tare cand e obosita si nu poate adormi singura :) si atunci o legan putin si o tin in brate sa se simta in siguranta,
Fetele care le dati lapte praf,cat au mancat bebeii vostri la 2 saptamani ca mi se pare ca a mea mananca prea putin(cam 60-70ml la o masa)?
burticile si mamicile


Mergi la inceput