Buburuze(26)!Bravo Cos_minutza, Ruxulic,aadina!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ramonika mami curaj. Roaga-te la Doamne, Doamne si va fi bine, o cezariana nu e un capat de lume,o gramada de femei nasc asa si nu te face mai putin mama ca nasti cu cezariana, de fapt mama nu te face nici faptul ca ai nascut, cresterea si dragostea pe care o dai unui copil te face mama. Eu totusi iti doresc sa te apuce travaliu rapid, sa nasti repede natural un bebe si sa-i lasi masca pe doctori.
Eu am fost martora la asa o nastere acum cand am nascut, pe cand eram dupa nastere acele 2 ore, in sala de travaliu, a venit o mamicuta la al doilea bebe, primul fiind cu cezariana, avea indicatie clara de cezariana, d-apoi ea saraca era gata de nascare numai sa impinga, i-a facut monitorizare si cred ca in nici jumatate de ora a nascut natural. Foarte rapid.
Lasa o sa vezi tu ca o sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Iulia si tie mult curaj si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da si azi implinim o lunita! Suntem o papcioasa, avem 5.200 cam atat aveam ultima data la cantar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Bravo, Feli, ce grasunica ai acolo! Ma minunam de a mea ce falcute are, ca si noi implinim in curand o luna, da' a ta o intrece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Kopilash,intre timp m-am mai calmat si am decis sa sterg ce am scris,asa sunt eu mai apriga la manie,totusi pana dimineata nu am inchis un ochi tot cautand texte de lege(am si gasit de altfel)prin care sa fac opozitie la decizia profesorului principal si al consiliului de clasa.
Pisica,acum da, sunt monitorizata zilnic,pana vineri eram doar de doua ori pe saptamana plus ecografia(nu stiu cum se numeste,stiu doar ca-i inregistreaza bataile inimii bebelusului si mie contractiile plus intesitatea lor).Da,este adevarat la 6 luni jumate vroiau sa-mi faca cezariana din cauza astmului si din cauza starii mele de sanatate foarte alterata dar multumesc lui Dumnezeu astmul a reusit sa fie pus cat de cat sub control iar pentru contractii(care se pare ca erau declansate tot de crizele repetate de astm) am ramas in pat de atunci pana la 37 de saptamani....apoi ma plangeam ca micuta mea are doar 2350 la 36 de saptamani,acum a depasit 3000 gr si se pare ca va urca tot mai sus....
Multumesc Felicia,multumesc tuturor!


Octavian 09/12/1995
Sarah 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Este test non stress, Iulia ( sau cardiotocografie).
Pai aveau multa grija de tine, daca faceai o eco si doua teste pe saptamana. Practic, o zi da, una ba. Iar acum zilnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, am cumparat si am desfacut o cutie de Topfer Lactana HA dar bebelinei nu-I place de fel asa ca cel de-al doilea plic din cutie care este inca sigilat il donez cu mare drag cui il doreste. Astept PM.

M-am cantarit azi dimineata pe stomacul gol si aveam 65,7 kg adica cu 700 grame mai mult decat cand am ramas gravida. Dupa ce am mancat m-am mai cantarit o data si aveam 66,7 kg deci sunt aproape de greutatea de dinainte de sarcina fara sa tin vreo dieta, doar faptul ca alaptez ma subtiaza pe zi ce trece.



Pupici.

mamica fericita de Anna-Patricia

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibuga spune:

Buna gravidutelor,mamicilor
sunt o mama a doi baieti 9si 3ani,iar recent am nascut un baietel(29 martie)neinsufletit.
nu doresc sa va impovarez cu suferintele sufletului meu,dar vreau pe aceasta cale sa avertizez gravidutele care urmeaza sa nasca sa fie mai atente la miscarile bb din burtica.cu toate ca am trecut prin doua sarcini totusi n-m stiut anumite lucruri si nici medicul nu m-a avertizat.de fapt imi facea doar controalele eco si vaginale periodice,fara alte sfaturi...o mica atentionare sper eu utila,dar s-ar putea sa stiti foarte bine de ea(eu nu mi-am gasit timp destul sa va citesc,poate astfel aflam mai multe si evitam dezastrul..)"kick count"adica
numararea miscarilor.daca dupa o ora doua nu simtiti miscare,mancati ceva dulce,va culcati si numarati "loviturile".ar trebui sa fie cam 10 intr-o jumatate de ora.daca as fi stiut asta la momentul dat nu mai stateam pe ganduri si fugeam la spital...asa cand am fugit era prea tarziu.
sa nu va fie frica nici de cezariana(asta era groaza mea suprema) acum ce n-as da ca sa mi se fi facut de urgenta cezariana la ultimul control care a fost cu o zi inainte ca bb sa cedeze...dar nu mi sa facut nici ecograf,am avut parte doar de lingura si "corn"-ul din antichitate cu care asculta bataile inimii,ultimele...
deci cereti,cereti nu fiti timide ca mine si insistati asupra controlului cordonului,desi mi se spunea ca cordonul nu se vede pe ecograf...
nu va fie frica de nastere,e cel mai frumos eveniment din viata!
Dumnezeu sa va aiba in paza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Da,Pisica,au avut si au foarte mare grija de mine dar totusi si situatia mea este un pic mai speciala,sper ca in curand bebelina sa se hotarasca si sa scapam si de teste si de toate cele!


Octavian 09/12/1995
Sarah 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

buna fetele!

in primul rand felicitari pt grasunele, se pare ca aveti fetite mancacioase si sanatoase! sa dea Domnul tot asa sa fie si sa aveti parte numai de bucurii cu ele!
Iulia, si tu si fetita ta ati trecut deja prin atatea, dar se vede ca sunteti niste luptatoare si uite ati ajuns la termen! poate fetitei tale ii prieste primavara si s-a apucat serios pe facut falcute (a se citi ingrasat).
Emilia felicitari pt silueta! sper sa am si eu norocul tau, paccar putin. am pus aproape 14 kg, dar plecat de la 69 ma simt cam enorma. Plus retinerea apei ma termina. Apoi, daca am noroc, as vrea sa scad pe la 60 macar, dar prima data sa fie bebe bine si apoi o sa ne ocupam si noi, avem timp.

bibuga, imi pare foarte rau de experienta ta! sper sa treci cu bine desi nu e deloc usor peste eveniment, iar daca ti-ai dorit asa mult al treilea bondocel, sa iti dea Doamne Doamne unul, sanatos si vioi! Sincer nu imi pot imagina prin ce ai trecut, si stiu ca orice cuvinte sunt de prisos, dar sper din suflet sa depasesti aceste momente.
Legat de miscarile lui bebe, la mine tot timpul a avut si pauze mai lungi de 1-2 ore, si intram in panica si il stresam sa miste, apoi si cand se trezea, dadea din picioruse sa imi ajunga. Si azi de ex mai toata ziua a fost la maraton, apoi am dormit vreo 2 ore, deci de pe la 5 nu mai stiu nimic de el dar sunt sigur aca pana mai tarziu intra iar in agitatie. Daca nu ar mai misca azi cu siguranta dimineata as fi la doctor.

Eu fetelor azi am mai facut o cria de... numai Dumnezeu stie ce. Cum va povesteam acum 2 sapt ca ma luase un fel de junghi in stanga spate de m-a tinut mai bine de o saptamana, iar prima zi a fost crancena, cu dureri pana la stare de voma si lesin, de am zis ca nasc, azi am comis-o din nou, Dar in dreapta de data asta si fara nici o miscare brusca. Adica radeam cand m-a luat durerea, si eram in oras. Am luat 2 no spa (de la prima tura umblu cu ele in poseta) si nimic, ma lua vreo 30-40 min de mai ca imi dadeau lacrimile, ma lasa vreo 5-10 si tot asa. Doar in spate, de la coaste pana spre bazin, parca era un carcel ce nu isi mai revenea, dar care la atingere nu era nici mai rau nici mai bine. La un moment da iar mi s-a facut rau de durere, dar ajunsesem la prietena mea unde m-am intins putin si a devenit suportabil. Deci nu stiu ce e, de la ce, ce legatura are, daca are, dar deja ma innebuneste. Dupa somnul de 2 ore de acum e ceva mai bine, inca doare, dar suportabil si pot sa merg, sa ma ridic, sa respir.
in rest stam ca pe ace sa vedem ce vrea bebe, vine mai repede sau ii convine data in care ne-a chemat dr la spital.

Va pup fetele ca iar m-am lungit!


38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput