Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

Mneatza fetelor si de la noi.V-am citit aproape in fiecare zi, dar n-am apucat sa mai si raspund ceva.
Felicitari fetelor cu rez bune la controale .
Noi inca nu ne-am decis ce facem cu dr-ul.Mergem maine la Medicover sa vedem spitalul si oferta de pret.Pe 8 mai am urmt control la dr si daca nu s-a razgandit pana atunci (sa asiste totusi gravidele in luni terminale la Filantropia)il pun sa-mi spuna pe cine recomanda si fac research...
Am observat ca bebete are o melodie preferata incepe sa danseze de cate ori o auzim http://www.youtube.com/watch?v=QK8mJJJvaes .
Duminica frumoasa


+30 Ingrid Marie

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Pupici la burtici!
Mai sunt cateva zile si vom afla cum va dori sa vina pe lume D-ra Anastasia.Important este ca m-am obisnuit si cu ideea cezarienei, asa ca mergem inainte cu moral ridicat...atat de ridicat incat am postat poze "calde"
Mai am o saptamana de munca si-un audit ISO si-am pus in cui calitatea mea de "angajat model" pt a ma concentra mai mult pe job-ul de mamica

Va pup pe toate si va doresc o duminica frumoasa!
Cosmy
36Anastasia-Ilaria&Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Buna! Iar bate vantul pe-aici in week-end. Eu sunt ok, chiar ciudat de bine, am mai luat doar 1 nospa de 40mg pe zi, mi-am revenit in mod neasteptat. Mai sunt contractii, dar scurte si rare. Si stresuri, enervari destule!
Abia ma abtin sa scot vreo motata. In curand! Mai e putin!
Fluturash, am auzit ca pentru nastere naturala e ok Filantropia. La cezariana te baga mai greu in seama.
Vio, din cate imi dau eu seama, doctorii nostri sunt si ei oameni. Mie imi pare extrem de precaut dr tau, lucru care nu e rau. Al meu m-a iertat la un singur consult de control. Ultima data, i-am spus ca au fost contractii si mi-a facut acel control de col, parca baga mana pana la cot, si palpa in acelasi timp pe burta. Si ma indemna sa stau acolo linistita sa simta bine daca e colul deschis. In sfarsit, nu cred ca are mana grea, dar consulturile astea sunt neplacute, eu ma bucur cand scap doar cu echo- in general asta se intampla cand ii zic ca ma simt bine.
Am observat ca am vreo 2-3 saptamani stare de bine, dupa care iar contractii - si tot asa, de prin luna 7.
M-am suparat raau azi, ai mei parinti au sarit la telefon ca sa dau pisicile. Ca se va tara copilul pe jos si va baga in gura nisip de mate si voi pleca la serviciu la un moment dat iar daca vine cineva sa stea cu copilul ii va fi greu; si vasele matelor vor fi spalate in una din chiuvetele din casa, folosite pentru bebe ceea ce nu e bine! Si ca matele isi aleg stapanii, nu invers, sa las usa deschisa sa plece unde vor!!! Pe de alta parte, sotul scoate fum daca se leaga cineva de matele noastre. Prevad scantei maari!!! Aveti vreo idee cum sa nu ia foc conflictul?? Deocamdata ascult ambele parti, caposenii rare de atfel.
34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Pai oricum studiile arata ca copiii crescuti cu animale sunt mai sanatosi.

Chestiile cu animalele care imbolnavesc copiii sunt mituri depasite de mult. De fapt efectul este invers.

http://www.huffingtonpost.com/2012/07/09/health-benefits-pets-respiratory-infection-healthier-kids_n_1659424.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Neata la amiaza!

Simcri sa-ti traisca sotul si sa va distrati bine, ca dupa cat oi fi muncit la bunatati...

Carmen si noi avem pisici si ne-am auzit vorbe de cand au aflat ca-s gravi, dar noi am decis sa nu le permitem "sa comande" in casa noastra, cand este vorba de animalele si de copilul nostru (al meu si al sotului). Suntem o familie si deciziile le luam noi nu mama, nu socrii, nu nimeni altcineva. Ca nici noi n-am hotarat si nu mi-as permite sa hotarasc in alta casa.
Acestea fiind spuse le-am inchis gra repede cand au inceput sa zica "ca mama dar nu e bine...". Ne-am mai auzit vorbe si dupa nastere dar le-am ignorat pe cat posibil si i-am rugat sa nu se bage.
Hotararea trebuie sa fie a voastra (a ta si a sotului). Daca tu simti ca e cazul sa te scapi de ele, atunci fa-o.
Usor nu este asta te asigur si eu, doar ca nu le poti "arunca" in strada (noi n-am putut!).
Initial le-am restrictionat accesul in camera noastra (implicit a lui bebe) de cand eram gravi si le-am lasat in restul casei.
Cateva luni stateam numai in camera noastra si ele nu intrau deloc. Mai mergeam cu bebe prin restul casei dar nu aveau treaba. Tocmai din cauza parului (care tu stii prea bine ca oricat le-ai peria - si pe ele si covoarele - in secunda urmatoare tot mai gasesti) evitam totusi sa stau pe-acolo.
Urmatorul "pas" l-am facut pe la 8 luni cand puiul meu a inceput sa mearga de-a busilea, si nu mi s-a parut corect sa-l tin doar intr-o camera, intre 4 pereti, asa ca am inchis cumva bucataria, am mutat aragazul si chiuveta pe balcon si din nou, le-am restrictionat accesul doar acolo.
Dupa ce Patrick a inceput chiar sa vrea sa mearga si sa petreaca mult timp la pisici ("stii tu povestea cu fructul oprit...") l-am lasat, il duceam acolo de cate ori vroia fara probleme.
A avut perioade cand i se punea pata pe una din ele si vroia neaparat sa o aduc in restul casei, dar nu am facut o tragedie din asta.
Le iubeste enorm asta o stiu sigur.

Acum ca ne mutam la casa, speram sa se invete si ele pe afara si sa fie bine.

Asta e povestea noastra cu pisicile, pe care, le avem de mai bine de 9 ani si nu mi s-ar fi parut normal sau omenesc sa ma descotorosesc de ele odata ce am aflat ca-s gravi.

Sper sa luati decizia care va avantajeaza, care va pica bine ca de multumit pe cei din jur.... e mai greu - intotdeauna vor aparea subiecte noi!

Revenind la noi: suntem pe ultima suta de metri cu casa, a inceput sa prinda contur, saptamana asta monteaza scara interioara, mobila si yupppi ne mutam! Numai pot de fericire!
Maine dimineata merg si la control la dr sa vedem ce mai face bebe... cred ca l-am rugat asa de mult sa mai stea incat acum nu mai vrea sa iasa! Nu da nici un semn...

O saptamana minunata sa avem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

...Am uitat sa ma prezint. Eu astept un buburuzo-ciresel ( sau cireselo- buburuz). am DPN 9 Mai, dar deoarece voi face cezariana sigur va veni in aprilie, asa ca l-am ''inscris'' la buburuze. Va citesc insa si pe voi in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Multumesc de raspuns. Nici nu ma gandesc sa dau matele, desi fac pozne si strica destul, sunt ca primii nostri copii, le-am crescut de pe la 4 saptamani. Dar cum sa conving parintii?
Nu ma asteptam sa fie parintii mei atat de categorici. E ca atunci cand le spun ca nu vreau sa infas copilul, iar mama imi da telefon ca trebuie sa se duca la nu stiu ce magazin sa caute fasa de scutec, asa cum era odata.
Iar matele ii simt, imi spuneau ca ultima data cand au fost la noi, au plecat cu geanta roasa. Au incercat sa atace si cojocul mamei, dar au fost observati la timp.
Sunt zidul intre ei si sot, o data pentru ca mi-au propus sa le dau copilul ca il cresc ei, acasa la ei, alta cu pisicile. Cand nasc mai vine si soacra, va trebui sa se descurce, fiecare cu idei. Ma intreb daca vom apuca sa facem noi prima baie acasa copilului, sansele sunt foarte mici.
In prezent, avem o problema: pisicutul, una din mate doarme in patutul copilului. AM pus sacose acolo sa-l dezvat, i-am luat o paturica de bebe pe care apucase sa doarma, data de cumnata. Cand i-am luat-o, tragea pur si simplu cu labele de ea, sa i-o las! Pana la urma, am pus o patura mai veche si l-am lasat, ca mi-era mila de el. Mi-a zis cineva ca simte miros de bebe si de-asta e asa atasat de patut.
In rest, avem gresie si parchet, bucati micute de carpete, usor de curatat.
Ca doar n-am sa-mi las copilul nesupravegheat, prin casa, de mic.
Ma tem ca va trebui sa iau atitudine, ca nu se vor lasa convinsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisica_mov spune:

Totusi, cred ca ar tb sa-l dezveti pe isic de dormit in patutul lui bebe. Ia-l de acolo de fiecare data cand il gasesti. Mila n-are legatura, ca doar nu-i faci nici un rau. Pisicilor le plac locurile noi si curate, e stiut ca le place sa doarma pe lenjeria curata din dulap, etc, dar nu tb lasate de capul lor. Pai zi-le parintilor/socrilor ca lucrurile s-au schimbat, ca s-a observat ca ca legatul bebelusilor provoaca displazie de sold si in consecinta nu ai de gand sa-l legi.Daca le daai argumente, nu cred ca au sa comenteze...Si in general, zi-le ca aplici ce scrie in cartea X, ca asa ti-a zis pediatrul, ceva de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

Bine ai venit, Pisica mov, de la final de aprilie incep si cireseii. Si noi citim la buburuze, ca nu se stie ce timp vom avea mai incolo. Ai data de cezariana stabilita? Ca pregatesc o motata si pentru tine
Sa incerc cu argumente si sa continui cu asa a zis neonato, apoi pediatrul, iar ca ultima reduta: am dreptul sa hotarasc ce cred ca e mai bine. E dificil, sunt sigura ca ai mei incearca sa ajute.
Sper sa il conving pe sot sa taca, deja e considerat fara pic de respect ca a indraznit sa isi spuna parerea in cateva puncte esentiale= ideile alor mei parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Carmen tu probabil esti mai emotiva sau pur si simplu nu te poti impune in fata parintilor, de-aia si ti se pare ca esti undeva la mijloc intre sot si ei.
Nu zice nimeni sa-i dai la o parte, departe de mine gandul asta, dar ai o varsta, un sot si in curand o familie intregita de un copil, pe care ai tai parinti vor trebui sa-i respecte ca atare. Parerile tale ca si mama ar trebui sa fie prioritare inainte de mentalitatile sau ideile alor tai, poate putin invechite.
Nu gasesc nimic rau in faptul ca sotul tau isi spune parerea sau ca se impotriveste celor spuse de ei.

Cu pisica din patul lui bb... si eu zic ca si Pisica_Mov... cum o vezi acolo, cum o dai frumos jos. Nu cred ca are legatura cu paturica aia ca e de bebe si ca din cauza aia ar vrea sa stea acolo... pur si simplu e un loc nou pe care ea trebuie sa-l incerce.

Bine ai venit pe la noi Pisica_Mov. M-am inscris si eu initial la buburuze, dar dintr-un motiv sau altul am simtit ca nu ma integrez.
Te asteptam cu datele tale daca vrei sa iti facem o galerie, o motata ceva... si noi suntem in aprilie-mai!

Mergi la inceput