Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~49~

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Carmen3 cred ca realitatea este un pic mai dura si anume parintii tai nu au incredere in tine si hotararile tale. Sotul incearca sa isi apere primii pui, parintii tai vrea sa ii dea sau sa va ia puiul pe diverse motive, iar tu iti faci grji de un conflic intre parintii tai si sot. Imi pare rau ca o sa fiu directa, dar tu ar trebui sa fi cea care le spune stop parintilor tai, nu sotul tau, pt astfel alimentezi conflictul.
Ce ai sa faci cand se va naste copilul iar parintii tai vor sustine ca : nu il imbraci cum trebuie, nu ii dai sa manance cum trebuie, nu il plimbi, il tii prea in curent, nu ii dai medicamente, sta urat la masa, nu l-ai invatat ce trebuie etc? Si din ce povestesti vei avea de ascultat multe critici...

Pisica_Mov - bine ai venit! sarcina usoara in contiuare

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Eu am avut un weekend dureros si tot incerc sa imi dau seama ce a provocat durerile.
Sambata am fost la niste prieteni el e obsedat de curent erau la ei in apartament vreo 40 de grade, toate geamurile inchise. Eram transpirata. Cum deschideam un geam, cum se inchidea aproape insesizabil.
Am plecat de acolo lac, imi era rau. Pe la 8 seara am inceput sa am dureri contractii dureroase. Dimineata din nou, aveam dureri ca de Cm, dar nu am simtit contractii.
Sotul a fost ieri cu nervii prastie, ca eu sunt obisnuita cu dureri mari la CM si cum stiu eu ca durerile de ieri nu afecteaza copilul. Nici nu era prea activ bebelul. Pe seara a inceput sa dea sms-uri la doctori, evident ca i-au spus sa ma duc la camera de garda. Apoi a impuns burtica pana a trezit copilul care de atata agitat a sughitat vreo 10 minute. Sotul era fericit.

Nu stiu daca am facut bine ca nu m-am dus la doctor aseara, dar durerea era suportabila de bazin, coloana si ceva intepaturi in col, am stat in pat toata ziua, deci efort 0, azi noapte am dormit bustean iar azi ma simt bine.

Deci o fi fost de la caldura? Ar trebui sa fuu mai panicoasa si sa fi dat fuga la dr?



36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Buna dimineata.

Bine ai venit si la noi Pisica_mov


Carmen3, ii dau dreptate lui Flafi legat de parinti, mai ales ca realitatea e ca ei nu au incredere in tine si in hotararile tale. La mine fix asa e (in cazul meu, e tata). Trebuie sa fii tu cea care ii pune la punct. Curaj .
Si eu sunt emotiva (cum bine descrie Irinukaaa), si nu stiu daca oi aveam curajul sa-l fac sa taca (pe tata, in conflict de genul descris mai sus de Flafi) Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi dupa nastere in cazul meu, desi stiu ca odata si odata voi ajunge sa-i zic ca eu si sotul meu avem ultimul cuvant in familia mea, legat de copil meu. Mie poate imi va fi mai usor ca nu mai stau cu ei in casa, mai aproape de ei in tara, si aici suntem numai eu cu sotul. Cu ei vb numai prin skype, si daca incep sa ma supere iar (cum de multe ori lui tata i-a reusit), eu inchid skype si gata, si pe viitor nu-l mai deschid deloc, vreo 1-2luni poate.


Flafi m-am regasit si eu in starea fizica descrisa de tine. Asa patesc cand e prea cald in casa, dar si cand sunt ametita (probabil deschidratata+anemica).
Si eu uneori aveam dureri (usoare) ca la CM si contractii desi stateam in liniste in pat.

Poate te linisteste asta, ca sa stii ca nu doar tu treci prin asa stari

Mai ai inca 2 zile... si scoatem motatele pt tine. Sau pana la urma ramane pe 23/04 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna dimineata !
Flafi cred ca tu ar trebui sa fi atenta la miscarile copilasului ,durerile apar acum mai des ,ca mai avem putin ,poate ai stat mai mult in picioare ,poate de la caldura . Daca misca bebe bine si nu te mai doare cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Eu tot asa m-am simtit in weekend cu dureri de burta ca la cm si dureri groaznice de picioare ,dar eu am stat zilele trecute cam mult in picioare si banuiesc ca de aceea am dureri.
Si eu sufar tare de la caldura acum cu toate ca in restul timpului sunt tare friguroasa ,bine ca nu ne apuca caldura cea mare cu burtile mari !
pisica-mov bine ai venit ! Cand ai ceza programata ,sa-ti facem galerie ?

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna dimi!

Flafi eu nu stiu ce sa-ti spun daca trebuia mers la dr sau nu aseara, important e ca te-ai odihnit si ca azi esti ok. Eu cred ca nu as fi stat foarte mult la acei prieteni, le-as fi zis ca nu am aer, ca mi-e foarte cald, m-as fi scuzat si as fi intins-o. Legat de "curent", fratele meu are o vorba "curentul e boala romaneasca". De cate ori am mers in afara tarii in concedii am observat ca strainii nu numai ca nu-si infofolesc copii, dar turcii de exemplu merg cu toate 4 geamurile la masina date jos, AC-ul oprit si copiii pe bancheta din spate. Pe aia nu-i mai trage curentul? In alta ordine de idei, bebe Vlad a miscat azi?
Azi mergem si noi la dr mai pe seara si acum imi faceam lista cu intrebari de pus la dna dr ca ma lasa memoria cand ajung si o vad pe bubulina la ecograf.
A mea bebelusa nu stiu ce a avut ieri, dar s-a foit toata ziua, deja ma ingrijoram si eu. Azi de dimi s-a trezit iar inaintea mea si a inceput sa se miste. Am presupus ca-i era foame, asa ca am mancat si acum vad ca s-a calmat, probabil doarme.

hai va pup si va doresc o zi cu soare.

Happy 35 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Cu parintii ,eu zic sa fiti diplomate ,sa nu-i indepartati dar nici sa-i lasati sa va acapareze ,din cand in cand sigur veti avea nevoie de ajutorul lor si bebe are nevoie si de prezenta bunicilor.
Eu as vrea sa vina soacra sa se implice mai mult in cresterea copiilor ( parinti nu mai am ) dar ea se multumeste sa apara numai cand o chem eu insistent ,e si batrana si nu prea mai are chef de crescut copii. Copii o iubesc de nu se poate ,ea e mai moale asa si ei fac ce vor cu ea in schimb pe tataie nu prea il agreeaza ca e mult mai rece nu prea se baga in seama cu ei.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum36+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Buna fetelor!

Sper ca ati avut un weekend pe cinste!

Flafi, crezi ca ar fi putut sa iti creasca tensiunea? Eu cand stau in caldura (sau in conditii neprielnice) imi creste tensiunea si nu ma simt deloc bine. Nu pot sa zic ca am dureri ca la CM dar oricum, mi se intareste burtica, nu pot sa respir etc.
Zici ca Vladutul au a miscat cum trebuie azi, te simti mai bine. Zic eu ca totul e ok. Probabil starea aia dureroasa de ieri a fost provocata de conditiile neprielnice si cum noi suntem de 1000 ori mai receptive la orice stimul negativ in perioada de gravi, e clar ca burtica s-a aratat nemultumita si te-a "avertizat".
Sa ne mai ti la curent pe parcursul zilei de azi, sa stim de tine...

Carmen, eu de mai multe ori am incercat sa iti spun ca trebuie sa pui piciorul in prag. Era vorba atunci de manifestarile sotului tau. Acum e vorba de parinti...si mai delicat subiectul. Parerea mea e ca ei te vad ca "un copil ce va face un copil"...si ar trebui sa inceapa sa te vada ca o femeie matura ce va da nastere unei vieti noi. Dar asta depinde numai si numai de tine. Probabil ca tu nici nu ai fost vreodata ferma cu ei, iar ei te-au controlat mai mult sau mai putin mereu. Si eu cred ca sotul tau face bine impunandu-se, chiar daca sa zicem ca se impune aiurea cateodata. Tu ar trebui sa il susti, pentru ca parinti tai sa va vada ca pe un cuplu responsabil, indiferent ca le convine sau nu ce sustineti voi.
Depindeti in vreun fel de parintii tai? (de exemplu: casa in care stati e cumva a lor?, depindeti material de ei?etc). Daca depindeti de ei in vreun fel, mie una mi-e clar de ce tot incearca ei sa dicteze.
Daca nu depindeti de ei, e momentul sa "rupi pisica" si sa le transmiti un mesaj clar de genul :"am 30 de ani, sunt femeie maritata si in maxim o luna si ceva voi deveni mama...incercati sa acceptati statul meu si sa imi respectati deciziile".
Sper sa reusesti, altfel, asa cum au spus si fetele, vei avea parte de niste stressuri imense si inutile odata cu nasterea bebeului.

Pe de alta parte, si Vio are dreptate: sa nu ii inlaturam pe bunici...e delicat rau subiectul, stiu.


30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Iris sunt niste cercetari facute, foarte ample, de personalitati de renume, mame, care au demonstrat ca curentul ii trage exclusiv pe romani! E foarte grav, foarte.

Baiatul si-a luat portia de cafea de dimi, s-a bucurat de ea, acum e din nou linistit.

Eu zic ca e bine, dar ma gandesc sa nu fiu eu prea nestresata la chestii din astea. Ieri la pranz cand aveam contractii dureroase, m-am dus sa ma culc ca poate trec, si oricum as avea timp suficient si mai bine sunt odihnita daca se va lasa cu cezariana etc.

M-am gandit ca nu am semne de griji: dureri foarte mari, sangerari, apa rupta, contractii la intervale constante etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Flafi, sincera sa fiu, nici eu nu as fi dat navala la camera de garda! asa ca nu trebuie sa te simti "nestresata" de una singura.
Dar ai luat no-spa etc, etc?

Cu ce "asculti" bebitul? Cu aparat din ala "angel heart..." sau asa ceva, sau ai ceva mai "avansat"?

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

Neata, fetelor.
V-am tot urmarit ce ati scris, da' n-am apucat sa mai zic si eu cate ceva, ca m-am tot luat cu una, cu alta. Am intrat si noi in 34 de saptamani si nu mai am rabdare.

Carmen si eu cam am aceeasi problema cu pisica: am un motan de 2 ani, pe care l-am castrat, fiindca am inteles ca fac urat cand intra in "calduri" (sau cum s-o numi la ei) si pt baieti nu exista pastile.
Cum spuneam, si ai mei au o problema ca am pisica in casa (si prin ai mei ma refer la mama ). Nu stiu de ce, dar mama are o adevarata fobie de pisici si a pus problema ceva de genu' urmator: ori scap de pisoi, ori nu vine sa ma ajute cu copilul (mama mea termina la servici la ora 4 si apoi ar veni la mine pana seara, cand vine sotul meu). Nu s-a exprimat chiar asa, dar asta a fost ideea. La care eu i-am spus (cred ca am fost rea, si m-am simtit f prost dupa): decat sa-mi puna conditii sa dau motanul, ma lipsesc sa vina la mine. Bineinteles ca n-a mai vb cu mine "o luna" (exagerez), dar ne-am impacat si acum incearca sa se acomodeze cu motanul (care, de altfel e vaccinat, deparazitat o data la 3 luni si cu analiza de toxoplasmoza facuta , plus ca a stat numai si numai in casa, nu a luat contact cu alte pisici).
.
Haideti ca m-am intins ca o placinta, dar ideea era ca i-am spus clar ca eu la pisica nu renunt. Mi-am dorit de cand ma stiu un pisoi si din cauza fricii ei,n-am avut parte.
Cu socrii n-am probleme, ca si ei au pisica.

Va pup si sa aveti o saptamana frumoasa si insorita.

34+ Mihai Andrei

Mergi la inceput