parintii spun lucruri traznite:-)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sotul meu dupa ce a facut un scandal monstru intr-o banca (pe buna dreptate), ajunge la directoare sa-si spuna pasul. printre altele mentioneaza si faptul ca nu i se poate intampla ce se intamplase (ne bagasera in CRB din greseala) pt ca sotia este insarcinata. vine intrebarea: in cate luni e sotia insarcinata? raspuns: 11 luni. Cum??? sotul reconfirma, la care directoarea zice: 'nu va suparati dar sunteti insurat cu un elefant?' (evident, ca eram doar in 11 saptamani...)
iar cea mai tare faza, eram impreuna la prima ecografie morfologica (la 3 luni) cand am aflat ca vom avea baietel, ca are 4 membre, iar dr incepe sa numere si degetelele, si shoc (tot pt sotul meu extrem de emotionat) avea DOAR cate 5 - in mintea lui deja rulau ganduri de genul: asta e, e putin handicapat dar e al nostru, intre timp el isi numara degetele pe sub masa si ii ieseau 6....(eu plangeam de fericire, iar el de groaza....bietul de el)

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sebra spune:

foarte fain topicul asta...si nostime toate intamplarile
asa ca noua fiind pe aici sa va povestesc si eu una cu fiu'miu de cand avea aproape 3 ani:
se plimba prin casa maraind a plans,vine la mine si ma intreaba "de ce plang eu ,mama?" ,m-am uitat la el,sanatos era,satul era,jucarii avea in jurul lui..si-i raspund "de bine plangi tu" la care el "de bine plang eu mama?"..discutia s-a purtat el scancind in continuare.
...a ramas antologica in fam noastra asta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Mi-am amintit de o faza trasnita de a mea. Vroiam sa-mi tricotez un burlan din acelea care isi pun pe cap femeile. Tin si de caciula si de fular in acelasi timp. Si pentru ca nu aveam destul material din culaorea care-mi placea m-am gandit sa fac o economie si sa lucrez acel burlan cam cum se lucreaza ciorapii cu aceea rascroiala in dreptul gatului. Si pentru ca nu stiam cum se lucreaza sosetele ma duc la mama sa ma invete. Mama(ea sarmana nu stia ce am eu in cap) imi povesteste ca atunci cand ajunge in dreptul calcaiului trage un fir nu stiu cum si lucreaza mai departe calcaiul separat. Eu nu intelegeam si o intreb la un moment dat. "Mama dar cand ajungi aici la gat(si pun degetul in dreptul amigdalei) cum faci ca eu nu inteleg!" La care mama ma intreaba" Da' de ce vrei maica sa ajungi cu soseta acolo?"De-ale mele!!!

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:


sunteti fantastici.de mult n-am mai ras asa !

www.hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/" target="_blank">Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?
Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

ajutati-l pe Bogdanel!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Tala, am ras sa lesin, mi_ro daca mor, e vina ta sa stii, Doamne ce m-a distrat faza cu ciorapul.

Asa eu cu maica-mea, demult, pe vremea lui Ceausescu. Mergeam la un chiosc, ca eram la mare, sa cumparam un sampon. Pe drum, mama s-a apucat sa-mi povesteasca ce sampoane se gaseau pe piata inainte de Ceausescu, ce bune erau, nu ca astea de acuma. Dup-aia sa vezi ce sampoane sunt alea Fa sau nivea, maaaama - alea sunt minune etc. etc.
Si cand am ajuns la chiosc, in fata vanzatoarei, maica-mea ii zice direct: "Unul!"
La care vanzatoarea: "Unu' ce?"
Si maica-mea iritata "Cum un ce? Sampon!!" si se intoarce spre mine cu o fata gen, hai ca asta e dusa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

am ras cu lacrimi
hai sa contribui si eu cu ceva, apropos de interpretarea cuvintelor din limba romana

in vacanta de iarna la bunici. in zona se folosea verbul a regula in loc de a rezolva/de a regla de catre persoane care vroiau sa para mai emancipate decat sunt. eram la o vecina a bunicii care avea, la randul ei o nepoata sosita in vizita, stateam de vorba, ca fetele, la poarta. In anul acela, preotul a inceput mai devreme botezul caselor, asa ca ne-am trezit cu el si cu dascalul lang noi, la poarta. Iese si vecina repede din casa:" Aoleu, parinte, dumneata ai venit cu botezul si m-ai gasit neregulata!"
( se referea la faptul ca avea deranj in casa )

tot la bunici, tot in vacanta. Sunt case care sunt pozitionate cu intrarea la strada principala, altele nu, au intrarea pe o ulita, la sosea aflandu-se gradina,curtea. Asa este pozitionata si casa nashului unchiului meu. Vine unchiul si ne anunta de intoarcerea unui verisor plecat in armata, care inca nu depusese juramantul. Noi nu l-am crezut, stiind ca nu poate obtine permisie inainte de asta, el ca sa intareasca cele spuse:
"Cum nu ? Nu m-am pupat io cu el in fund la nashul?"


Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Din ciclul copil neadormit
Ii spuneam Scufita Rosie la culcare. Zic: Si, deodata, de dupa un tufis sare Lupul! dupa care mi se taie filmul. M-am trezit de ghionturile ei si ma aud vorbind: Si...au trait fericiti pana la adanci batraneti!

Ii spuneam intr-o seara Greierele si Furnica - Greierele cere de la Furnica un graunte dar ea nu vrea sa ii dea, etc, etc. Dupa vreo jumatate de ora ne jucam de-a printesele. Ea avea un evantai si se ascundea dupa el ca o domnisoara rusinoasa. Eu, in rol, intreb: Dar d-voastra cine sunteti, domnisoara? Ea, dand evantaiul deoparte nervoasa: Nu stiu, da' sa stii ca n-am graunte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalina spune:

Suuuper tari fazele... Sa va zic si eu una:
Fratele meu (Sandu),de regula, rastoarna ce are pe langa el (cana cu cafea,paharul cu apa, scrumiera...tot).Intr-o zi stateam amandoi la masa si din greseala am rasturnat eu o cana. Mama,care era cu spatele la noi (nu a vazut faza) zice : ce-ai varsat Sande?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Fi-mea e racita. Ca drept urmare, suflam nasul de n-spe ori pe zi, lucru care o plictiseste si o enerveaza. Deci, nu sta. Eu: "stai cuminte, Diana, uite ce muc urat am scos". "Daa", raspunde ea, "un muc urat, suparat si cu ochelari!"
Stiu, asta e lucru traznit spus de copil. Eu am scos de curand o perla fata de tata, vrand sa aflu mai multe despre familia lui, i-am cerut foarte serioasa sa-mi faca arborele ginecologic. Si nici macar n-am realizat ce-am zis!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelita07 spune:

Talae super tare sotul tau. Am ras cu lacrimi!
Sa va povestesc si eu de un nepot cand era mai mic: se intorcea de la scoala si cand ajunge acasa maica-sa descopera ca nu are caciula pe cap (era in toiul iernii) si il intreaba ce a facut si ea, iar baiatul dupa ce se gandeste putin ii raspunde ca poate i-a luat-o vantul de pe cap

Mergi la inceput