Sunt inconstienta daca...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu nu as merge dar am o prietena care acum e in Coreea de Sud, la festivalul florilor-de-cires sau ceva asemanator... A spus ca nimeni nu pare stresat acolo.

Deci, fiecare cu planurile si riscurile pe care le accepta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Eu nu as merge dar am o prietena care acum e in Coreea de Sud, la festivalul florilor-de-cires sau ceva asemanator... A spus ca nimeni nu pare stresat acolo.

Deci, fiecare cu planurile si riscurile pe care le accepta


Cam asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Acum am gasit si un comunicat de presa al ANAT (Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism din Ro):

"Turistii care merg în Egipt prin agentii din România sunt în siguranta.
Patronatul ANAT recomanda turistilor care aleg Egiptul sa respecte programele oferite de agentiile de turism românesti si de partenerii lor locali. Circuitele promovate de agentii – care au, bineînteles, si rolul de consultant turistic - sunt sigure, supravegheate de politia turistica, si nu implica riscuri.

Principalele destinatii alese de turistii români în Egipt sunt statiunile Sharm El Sheikh si Hurghada, aflate la Marea Rosie, unde nu exista probleme de securitate.

La ora actuala, pe destinatia Egipt sunt cinci zboruri charter pe saptamâna, operate de 7 agentii de turism, ceea ce implica, în medie, între 500 si 700 de turisti saptamânal. De asemenea, mai sunt agentii de turism care ofera pachete turistice pe Egipt asigurând transportul prin intermediul curselor regulate TAROM."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

http://www.fourseasons.com/sharmelsheikh/ Mai bine aici :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

http://www.fourseasons.com/sharmelsheikh/ Mai bine aici :)

Lume multa, oameni putini


E fain, dar cred ca e muuuuult peste bugetul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Este $249 cu mic dejun, a saptea noapte gratuit. E drept ca trebuie sa maninci si alte mese, zborul e extra si la fel orice distractie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

da' chiar ... si Coreea e faina de vizitat. acum. da-l incolo de drob de sare

iar la modul serios, da, mi se pare inconstienta. sa mergi in astfel de locuri, mai ales daca sunt avertizari sa nu. eu nu as merge. sunt atatea alte locuri pe planeta mai sigure, unde te poti relaxa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina_r

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Cum sa nu fie cald la sfirsitul lui mai in Grecia? Am fost si m-am copt, sau in Cipru la fel. Du-te in Canare, eu am fost la sfirsitul lui martie- inceputul lui Aprilie si m-am ars. Cum sa nu fie locuri in care sa te duci in mai?
Probabil e mai ieftin in Egipt de aia te atrage, dar e ieftin for a reason. Turistii sint sfatuiti sa stea in hotel, iar daca se face vreo excursie organizata, grupul este insotit de soldati inarmati pina in dinti, de nu-ti mai vine. Eu as sta cu frica-n git tot timpul, mai bine stau acasa.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/egypt/9915309/British-tourists-released-after-being-kidnapped-in-Egypt.html


Eu vroiam sa plec in Grecia in insula Kos la un anumit hotel de 5* lux, iar la acest hotel nu mai sunt locuri.

O singura agentie il are pe exclusivitate pentru Romania si aceasta agentie are cate 10 camere pentru fiecare plecare pe tot sezonul.

Si da au vandut toate biletele la acest hotel. Ca sa nu ii fac reclama iti pot trimite pe privat numele hotelului si al agentiei. Biletul era undeva la 1600E.

Ne-au fost oferite in Kos la schimb alte hoteluri insa mi s-a explicat de la agentie ca ceea ce au in oferta desi sunt clasificate 5* sunt undeva la 4*. Cum vroiam sa fie o a doua luna de miere am spus pas si am cerut o alta locatie sa putem pleca la sf. lunii mai.

La agentiile din Romania hotelurile din oferta de 5* sunt economy si de fapt sunt de 4*, cele care au in coada lux sau de luxe sunt de 5*.

Ne-au propus Egipt cu un hotel de 5* lux la 1700E deci nu e mai ieftin, nici cu foarte mult mai scump. Cum am vrut sa merg in Egipt de multe ori ma gandeam ca o sa fie foarte fain pentru ca o sa ne luam excursii optionale gen piramide, Petra-Iordania si bineinteles ca m-a atras.

Insa ne-am luat timp de gandire inainte de a incheia vreun contract cu ei si am cautat review-uri pe net pe diverse site-uri pe care cauta toata lumea, caci asa facusem si cu hotelul initial. Si asa am aflat si de atentionari.

Si care ar fi fost problema ta ca ar fi fost mai ieftin, cheltui tu bugetul sau eu pe-al meu. Cred ca e treaba mea cum aleg sa-mi cheltuiesc banii. Incearca sa nu fii tendentioasa, ca eu nu am fost.




mamica de fetita Eva in cer 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.


Da ce te-ai zburlit asa? Ai cerut pareri pe un forum public, ti le-am dat. De aia e asa ieftin acolo ca e periculos, asta ti=am explicat. Iftin si bun nu exista. Din partea mea poti sa te duci si in Irak, ca am auzit ca e cald la sfirsit de mai, daca tot nu iti pasa de securitate. Ai deschis subiectul asta numai ca sa fii reasigurata ce bine e in Egipt, sau ca sa afli daca intr-adevar e periculos sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Du-te linistita daca vrei in Egipt. Noi am fost acum doi ani, cand incepusera framantarile in Cairo, dar in statiuni era perfect. Toata lumea trata turistii ca de obicei.Adica perfect.

Peste tot in lumea asta pe unde am calatorit eu, oamenii sunt constienti ca traiesc din turism si orice perturbare ii loveste direct si puternic. Si drept urmare se dau peste cap sa asigure conditii optime turistilor.

Am nimerit intr-o insula din Grecia cand erau greve de amploare la Atena. Se anulau zboruri, toata lumea era in greva. Ei, in insule era liniste si pace si mai mult decat atat, localnicii ii blamau pe cei de pe continent ca nu muncesc si le strica si lor business-ul.
Ba mai mult, in Atena chiar, manifestantii se bateau in piata Parlamentului iar la 100 m mai incolo toata lumea isi lua masa linistita la terase.

In Kenya am fost de curand. Cu super avertizare de calatorie, cu anuntat ambasada unde anume vom sta si pe ce perioada. Cand am aterizat am primit SMS de la Ambasada Romaniei ca este avertizare de calatorie, sa ii contactam de urgenta. Nu am avut niciun incident. Am fost tratati nemaipomenit. Si nu am vazut nicio framantare locala. Si toti localnicii erau foarte suparati ca exista aceste avertizari si le-a scazut turismul pana la o limita inferioara de neatins pana acum.

Idem in Thailanda - ca si acolo este avertizare de calatorie.

Eu cred ca toata povestea este de fapt politica, pentru re-directionarea turistilor catre tari mai potente din punct de vedere financiar care au tot interesul sa atraga turistii la ei.

Dincolo de asta, in Egipt va fi foarte cald in atmosfera la sfarsitul lui mai. Este adevarat ca este o caldura uscata, care nu este perceputa foarte intens, insa este cald rau. De pe la ora 11:00 nu cred ca vei mai putea sta afara.
Iar Egiptul nu se compara cu KOS. Niciun hotel din Kos nu este la nivelul de 5*. Din punct de vedere relaxare este mai bine in Egipt.
Dar Sharm-el-Sheik este cam departe pentru vizitarea piramidelor. Alege mai degraba Hurgada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1
Da ce te-ai zburlit asa? Ai cerut pareri pe un forum public, ti le-am dat. De aia e asa ieftin acolo ca e periculos, asta ti=am explicat. Iftin si bun nu exista. Din partea mea poti sa te duci si in Irak, ca am auzit ca e cald la sfirsit de mai, daca tot nu iti pasa de securitate. Ai deschis subiectul asta numai ca sa fii reasigurata ce bine e in Egipt, sau ca sa afli daca intr-adevar e periculos sau nu?


Da de asta am cerut pareri sa aflu de la persoane care au fost. Si mi s-a raspuns.

Insa nu am cerut pareri cu privire la cum sa-mi cheltui bugetul sau sa fiu judecata pentru cat de ieftin sau nu am ales, caci tu asta ai facut ai emis o judecata pe bugetul meu si nu asta ti-am cerut. Era o chestie daca imi comunicai ceva concret ca ai fost in Egipt sau stiai pe cineva care a fost sau a renuntat sa plece...

Da accept sa mi se spuna ca sunt inconstienta daca vreau sa plec acolo, privind destinatia, dar nu pentru ca am ales ca e mai ieftin.

Si din contra tur operatorii cresc preturile dar nu pentru ca ar fi mai scump sau cine stie ce lux ci ca sa isi acopere pierderile si sa poata functiona si pe acea destinatie. Locurile ramase neocupate pe sejur se adauga la pretul celor ocupate...


Mergi la inceput