Sunt inconstienta daca...

Sunt inconstienta daca... | Autor: iarina_r

Link direct la acest mesaj

Si-a mai antamat cineva vacanta la mare in Egipt in ultima perioada?

Ma bate gandul sa plec cu sotul meu in Egipt in Sharm el Sheikh la sfarsitul lui mai si tot citind review-uri pe diverse site-uri am gasit si o avertizare de calatorie de la MAE http://www.mae.ro/travel-alerts/2906

M-am gandit sa va cer sugestii sau chiar informatii. Credeti ca sunt inconstienta daca ma gandesc sa antamez totusi un sejur?

Pe tripadvisor am gasit la hotelul la care vreau sa merg postari ale unor persoane care au fost in martie anul asta desi avertizarea era valabila si atunci.

Ce parere aveti sa risc sau nu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu una nu m-as duce in vacantza decit in zone sigure si foarte sigure!

Daca exista deja o avertizare,de ce sa ma supun constient pe mine si familia mea,unor eventuale riscuri.

Deci eu,indiferent cit de tentanta ar fi oferta,nu m-as duce intr-o zona cu risc!Niciodata!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Avertizarea nu e pusa degeaba acolo......fii foarte atenta,mai bine amana daca nu vrei sa renuntzi totusi la vacantza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Desi iubesc Egiptul nu m as duce acolo sa mi pun familia intr un eventual pericol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E vorba de responsabilitate. Daca oficial sunt declarate probleme pentru zona respectiva... nu cred c ar mai fi ceva de spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu sunt in Sharm el Sheikh, problemele sunt in Cairo in piata Tahrir si inca in cateva locuri.

Pentru regiunea asta turistica Hurghada si Sharm nu exista atentionare.

Poate sunt persoane care au fost si sunt membri pe DC si pot povesti ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Oricum bine ca nu am dat inca acontul, mai cautam sejur undeva in lume pe la sfarsitul lui mai. Din pacate atunci am eu concediu.

In Grecia nu e suficient de cald in perioada asta, iar in alte locuri exotice nu avem buget sa mergem...

O sa vedem ce facem, poate sun direct la MAE sa intreb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Iarina, eu am o prietena care a fost exact acolo cu familia in penultima sapt de martie si a fost totul ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Alina stiau cumva prietenii tai de avertizarile de la MAE?

Poti cumva sa mai ceri detalii de la ei legate de intratul in tara sau daca au fost vreun fel de probleme pe sejur de securitate?

Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nu prea cred ca stiau de avertizarea MAE pt ca ei oricum au plecat de-aici,din Germania si sejurul l-au cumparat tot de-aici.
Nu cred ca au avut nici un fel de probleme de securitate,pot sa intreb mai multe spre sfarsitul saptamanii si iti scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Eu am o nelamurie off topic
Ce inseamna "antamat" ? nu am auzit in viata mea cuvantul asta ...imi cer scuze

Mergi la inceput