Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen1985

Mony , ce ti-ai comandat , vreau si eu de acolo cate ceva ...scutece, pleduri ,tampoane san ... esti multumita de calitate?

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+


Draga Carmen, mi-am comandat patut, saltea, husa saltea, cerceafuri, sac de dormit, paturi, scutece colorate, perna pt alaptat, perna antirostogolire bebe, laterale patut, salteluta pt infasat cu intaritor (se poate fixa pe patut), un bouncer cu vibratii si muzica, prosoape cu gluga , halatel, termometre varf flexibil si pt baie si pernuta anticolici. Mie imi plac toate , pot sa zic ca ti le recomand.


35+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kabecka spune:

Hello,

pfiuuu, ce vreme, nu mai vreau. Sambata a fost super, acum iar am luat-o de la capat.

Elyana, la muuulti ani!Sa fii sanatoasa tu si familia ta in formare !

Flafi, iti doresc sa iei decizia cea mai buna si bebe sa fie sanatos!

Carmen si celelalte fete cu contractii, aveti grija de voi. Si mie mi se mai intareste burtica, incerc s-o las mai moale cand simt ca nu mai pot...

Deny, si a mea e sughitatoarein comparatie cu fratele ei. Eu simt ca o miscare ritmica care dureaza 5-10 minute.

Sambata nu prea m-am simtit bine, eram f ametita si cand mi-am luat tensiunea aveam 8 cu 6Cam mica...am bagat multa apa si mi-am mai revenit.
In rest nicio noutate, am fost si am vazut carutul de la chicco, ne-a placut, mergem sa-l luam in curand.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna ziua !
Deny eu cred ca ameteala si palpitatiile tale sunt de la anemie.Sanatate !
Mony eu nu am DPN pe 23 aprilie ,am 30 aprilie insa dupa UM aveam 11 mai ca si tine.La prima eco DPn s-a mutat pe 4.05 si asa a ramas pana la 32 sapt cand mi-a zis ca are 2 saptamani avans ,joi ma duc sa vad ce mai zice si cred ca acum va fi o estimare mult mai reala.Ana s-a nascut la 38 saptamani si Dragos la 37 ,acum incerc sa ajung la 37.
Astept sa studiez si burtica ta.
Sa stapaniti sanatosi toate achizitiile !

Ai mei copii nu erau asa sughitatori in burtica in schimb bebe 3 bate recordul ,tot timpul sughite.Se simt asa niste miscari ritmice si dureaza cam 2-3 minute ,nu prea sunt gadilaturi.
Al meu se si sperie cand aude un zgomot mai puternic.In fiecare dimineata am o strecuratoare de ceai pe care trebuie sa o scutur la chiuveta si face un zgomot cam mare si mereu tresare.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Buna ziua!

LA MULTI ANI, ELYANA!!! Multa sanatate si nastere usoara!

Felicitari fetelor pt achizitii, sa le stapaneasca sanatosi cireseii :)

Si Matei a sughitat mult in burtica si si-a pastrat obiceiul si dupa. Sunt 3 S normali pt orice bebelusi - sughitul, stranutul si strabismul. Acum nu simt asa des sughitul, dar, de exemplu, aseara mi se parea ca este ft jos.

Legat de cosmetice - eu am folosit Weleda si apa termala avene.



_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Va multumesc tuturor

Monik, legal nimic nu te impiedica sa iti iei zilele de concediu, depinde de HR-ul tau sa nu fie tra-la-la, dar legea spune in felul urmator:
1. Prenatalul/Postnatalul nu e concediu medical
2. Oricum, concediile medicale nu afecteaza zilele de concediu de odihna

Deny la fel m-am simtit si eu si persoanele din jurul meu (neinsarcinate). Eu tind sa cred ca e o problema cu presiunea atmosferica si noi suntem mai sensibile in perioada asta. In nici un caz nu cred ca are legatura cu intreruperea tratamentului. Ori anemie, ori tensiunea mica. Si Kabecka a avut. Eu dau vina pe vremea capricioasa, ba se incalzeste, ba se raceste si asa variaza si presiunea atmosferica

Legat de sughit, miscarile/loviturile sunt ritmice. Cam ca atunci cand sughitam noi si "tresarim" asa face si bebe in burtica. Inainte erau f dese, de cateva zile s-au mai rarit (nu cred ca am mai simtit, de fapt). Sughitul e normal si nu face rau deloc bebelului, nici in burtica, nici afara.

Felicitari pentru achizitii!

Am o intrebare pentru voi, daca stiti si cunoasteti... ce ati alege intre Avent si TommeeTippee ? Eu as fi vrut sa merg pe Avent, fiindca Philips... dar am citit ca tetinele de la TommeeTippee ar fi avea flux mai mic si ar preveni si inghitirea aerului mai bine. Ma refer aici la gama "naturals", cele care zic ei ca sunt mai aproape de forma si fluxul mamelonului. Eu am sterilizator de la Avent deja si nu stiu daca se potriveste la bibe de la ceilalti, dar macar sa stiu inainte sa investesc mai mult


28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

Gata si eu cu ciorbita, gata si cu masina de spalat (si rufe intinse) si gata si cu energia mea...Pffiuu... repede mai obosesc.
Am si eu aceeasi dilema, ca si Elyana, in legatura cu produse de la Avent sau TommeeTippee. Inclinam spre ultimul, dar am inteles ca ar fi cam dure tetinele, pe cand cele de la Avent sunt mai moi.
Cine a folosit sau are idee, poate ne impartaseste niste opinii.

33+ Mihai Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_1984 spune:

Nu stiu ce sa va zic de cele 2 marci Dupa cateva tipuri de biberoane cumparate, am ajuns la cele Dr. Brown's de care sunt foarte multumita pt ca nu mi se mai ineca copilul, nu mai tragea aer etc. Si acum voi cumpara la fel, cu tetina pt prematuri pt ca are fluxul mai lent.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.nsd spune:

Citat:
citat din mesajul lui doina_1984

Nu stiu ce sa va zic de cele 2 marci Dupa cateva tipuri de biberoane cumparate, am ajuns la cele Dr. Brown's de care sunt foarte multumita pt ca nu mi se mai ineca copilul, nu mai tragea aer etc. Si acum voi cumpara la fel, cu tetina pt prematuri pt ca are fluxul mai lent.

_

Mami lui Matei Mihai (26.10.2010) + 31s+ Filip Florian

--------------------------
"Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mare decat toti banii si toata puterea de pe pamant."


De Dr. Brown's mi-a zis si mie nasa. Se pare ca mai are cineva o parere buna despre ei.

33+ Mihai Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca1109

Citat:
citat din mesajul lui cita_ralu

Buna dimi,

La multi ani Elyana

S-a discutat de ce deodorant sa folosim dupa ce vine bebe, am retinut ca fara miros, dar deodorant sau stick? Si daca aveti exemple de firme ca ma uitati ca mata in calendar .

Fetelor va uff vremea asta :( o iesi soarele si pe strazile noastre . Aveti grija de voi si bebei.

30 + Matei Gabriel


Ralu, eu mi-am luat de la dove unul cu rola, fara parabeni, parfum, alcool sau coloranti. Ma gandesc ca ar trebui sa fie ok, poate ne ajuta mamicile cu experienta

Raluca


S 36+ Miruna-Maria


Raluca multu la dove ma gandeam si eu

30 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

La multi ani Elyana!

34+

Mergi la inceput