Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Elyana, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

La noi azi e soare, dar tot e cam rece. Poate la ora pranzului va fi mai cald.
Dar eu stau in pat ca mi-e lene, somn, din cand in cand am contractii nedurer, printre ele se simte si ceva usor dureros, banuiesc ca bebitza apasa pe col cu capusorul.
Azi dimineata nitel m-am speriat, dupa ce am mancat, am avut palpitatii mari(stateam pe scaun) si parca un inceput de tremur care ducea la pierderea constiintei... repede am respirat mai des, baut apa, si mi-am revenit. Nu stiu cum sa explic starea asta, simteam o greutate la inima si nu puteam sa respir, de parca nu am mancat, baut apa de peste 3 zile.
Bebitza activa, numai eu nu prea ma simt bine.
O fi de la lipsa aspenterului?
Ca ma ajuta si la inima, acum fara el, simt ca parca cedeaza- ceva de genul, nu stiu daca are legatura si sper sa nu vorbesc prostii. De ceva zile simt ametelile astea prea tari, dar azi era cat pe cesa cad jos de pe scaun(lesin/criza de glicemie). Zilele trecute bagam o cafeluta si imi reveneam, dar azi nu am mai baut cafea.
De la ce poate fi starile astea? Ori e ceva normal in sarcina (ca am intrat in luna 8a).
Anemie?
Lipsa magneziului?

Stiu ca treb sa ma duc la medic sa refac analizele la sange sa vedem daca am deficit.
Sa vad daca reusesc sa ajung la ea saptamana asta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony_omv spune:

La multi ani, Ramona (Elyana)!!!!!Sa fii sanatoasa si tu si bb-ii precum si viitorul tatic sa poata avea grija de voi toti!

Eu sunt pe acasa, insa mai lucrez la bilant, buba e ca nu prea mai pot sa stau aplecata catre laptop ca se zbate piciul, asa ca ma tot foiesc si am un randament....

Ieri am reusit sa vars tot ce am papat, bine si din vina mea ca mancam si in scurt timp ma tolaneam in pat la tv, asa ca...

Vio, sa stii ca am studiat burtica ta si seamama mult cu a mea, insa am observat ca ti-a iesit buricul, mie nu. Daca stau in fund pe scaun si mie imi vine burta peste picioare. Tot am vrut sa te intreb, cum a stabilit medicul DPN-ul 23 aprilie la tine? ai avea atunci 37 saptamani. Si eu am bb mare , peste medie a zis, dar apare cam cu o saptamana mai mare in medie, asa ca ma gandesc eu ca in loc de 12 mai s-ar naste in 5 mai (eu am UM 5 aug, si tu ai 4 daca nu ma insel), dar 23 aprilie nu e cam repede? Ana si Dragos la cate saptamani au venit pe lume?

Monik, dupa parerea mea va trebui sa calculezi putin: din cate stiu, baza de calcul pt CO sunt ultimele 3 luni, iar baza de calcul pentru CM sunt ultimele 6 luni, asa ca va trebui sa faci cele 2 simulari sa vezi cum iesi mai bine

Sambata mi-au venit produsele comandate de pe TIA carucioare, sunt incantata ! Saptamana asta trebuie sa ma programez la "internarea de o zi", si sa vorbesc si eu cu medicul de familie sa imi dea CM.

Mihaela, Vicky, m-au impresionat povestile voastre despre nastere!

Hai sa mai lucrez si eu la bilant sa termin odata ca m-am saturat!


35+
Edy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Ahhh, vroiam sa va intreb ceva si iar uit

Voi va simtiti bebeii sughitand in burtica?
De cate ori pe zi e normal sa sughita, sau nu e regula la asa ceva?

A mea a sughitat vreo 10-15 min dimineata la 6 ca m-a ingrijorat(cand mai puternic cand mai slabut), apoi acum la 9 si ceva iar a sughitat - de data asta ceva mai usor si a durat mai putin, vreo 2 min.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Ahhh, vroiam sa va intreb ceva si iar uit

Voi va simtiti bebeii sughitand in burtica?
De cate ori pe zi e normal sa sughita, sau nu e regula la asa ceva?

A mea a sughitat vreo 10-15 min dimineata la 6 ca m-a ingrijorat(cand mai puternic cand mai slabut), apoi acum la 9 si ceva iar a sughitat - de data asta ceva mai usor si a durat mai putin, vreo 2 min.






Deny, si mie mi se intampla aproape zilnic sa simt miscari sacadate de mica intensitate, care dureaza ceva, si cred ca e sughitatul.

Raluca


S 36+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Prima fetita imi sughita f des si la fel cate 10 min , tura asta mai deloc nu stiu daca am prins-o de 2 ori sughitand. Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji.

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Ahhh, vroiam sa va intreb ceva si iar uit

Voi va simtiti bebeii sughitand in burtica?
De cate ori pe zi e normal sa sughita, sau nu e regula la asa ceva?

A mea a sughitat vreo 10-15 min dimineata la 6 ca m-a ingrijorat(cand mai puternic cand mai slabut), apoi acum la 9 si ceva iar a sughitat - de data asta ceva mai usor si a durat mai putin, vreo 2 min.






Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Mony , ce ti-ai comandat , vreau si eu de acolo cate ceva ...scutece, pleduri ,tampoane san ... esti multumita de calitate?

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_nicole spune:

Elyana!Nastere usoara si bebei sanatosi!
Sughitul este un semn bun pentru bebe,e si un fel de pregatire pentru viitoarele respiratii din viata extrauterina,asa ca nu trebuie sa ne facem griji,numai k uneori sunt cam lungi si "gadilitoare"
O saptamana frumoasa tuturor si insorita!

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Fetelor, cine se incumeta sa imi faca si mie o descriere despre cum se simt sughiturile lui bebe?
Eu cand stau in pat rasturnata pe laterale (ori stanga or dreapta, nu conteaza) simt asa ca niste gadilaturi mai puternice...adica sigur nu sunt lovituri...sunt dese-dese si efectiv am impresia ca ma gadila pe dinauntru. Astea or fi sughiturile lui?

Mony, felicitari pentru achizitii!

Fetele, la ce tampoane de san v-ati orientat? Eu ma tot "invart" pe langa tommee tippee...cica au si o banda adeziva de se lipeste de sutien, si ma incanta.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Gadileala e gadileala , sughitul e diferit zic eu. Se misca burtica mai compact asa , nu numai pe parti ca la gadi-gadi Si mie imi place cand face asa, nu-mi imaginez ce misca si cum de rezulta senzatia asta.

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput