Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Citat:
citat din mesajul lui VIOIKA76

Buna ziua !
Deny eu cred ca ameteala si palpitatiile tale sunt de la anemie.Sanatate !
Mony eu nu am DPN pe 23 aprilie ,am 30 aprilie insa dupa UM aveam 11 mai ca si tine.La prima eco DPn s-a mutat pe 4.05 si asa a ramas pana la 32 sapt cand mi-a zis ca are 2 saptamani avans ,joi ma duc sa vad ce mai zice si cred ca acum va fi o estimare mult mai reala.Ana s-a nascut la 38 saptamani si Dragos la 37 ,acum incerc sa ajung la 37.
Astept sa studiez si burtica ta.
Sa stapaniti sanatosi toate achizitiile !

Ai mei copii nu erau asa sughitatori in burtica in schimb bebe 3 bate recordul ,tot timpul sughite.Se simt asa niste miscari ritmice si dureaza cam 2-3 minute ,nu prea sunt gadilaturi.
Al meu se si sperie cand aude un zgomot mai puternic.In fiecare dimineata am o strecuratoare de ceai pe care trebuie sa o scutur la chiuveta si face un zgomot cam mare si mereu tresare.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai


Uau, Vio, ce rapizi au fost copiii tai...
Mi-am pregatit totul, acum sa vedem daca sta in burtica pana la data programata.
Asta cu DPN-ul e treaba complicata, conform datelor pe care le aveam cand m-am dus prima oara la ecograf, trebuia sa am DPN pe 15 aprilie, insa ecograful mi-a dat DPN-ul mult mai tarziu si doctorita mi-a spus ca e din cauza ca am ovulat cu 10 zile mai tarziu decat era normal. Asa ca m-am luat dupa ecograf, care in linii mari a fost constant.



Raluca


S 37+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Eu biberoane de la chicco , gama well being, am avut si am fost f multumita de ele. O prietena a folosit avent si a fost multumita si ea, intre ale mele si ale ei am gasit dif doar la pret, in rest erau aproape identice. Sa speram ca vom alapta toate si nu o sa avem nevoie de prea multe biberoane!!!

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna fetelor..
Si eu am suferit..si sufar de la vremea asta..
Am avut o gramada de treeaba..la mine finalul si inceputul de luna sunt crunte..cu toate raportarile..

Elyana, LA MUUULT AAANI!

Felicitari fetelor cu vesti mai bune..Be_one, felicitari pentru cuztu..Cred ca sunt ff incantati copiii..
Deny, sper ca esti mai ok acum..mie mi se intampla asa cand imi scade brusc tensiunea..acum nu stiu ce sa zic..
Mony, Ralu, Andreea, felicitari pentru achizitii..

Legat de sughituri, si eu voiam sa intreb ca Hellie, cum se simt? Eu simt ca si Hellie, gadi-gadi..nu imi dau seama cum misca de simt asa, dar chiar imi vine sa rad de la gadi-gadi...

Mony, ca tot intrebai de prenatal si zile de CO..E mai bine pentru indemnizatie sa iei cat mai mult prenatal inainte.. Prenatalul si postnatalul sunt tot medicale(cod indemnizatie 08) si se platesc la 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni..Ideea e ca neplatindu-se pe durata medicalului toate taxele, suma iese mai mare decat netul aferent brutului din CIM..De aceea, ca sa ai indemnizatia mai buna(media pe 12 luni anterioare nasterii copilului crescand), de regula se ia 84 de zile inainte de prenatal si 42 dupa de postnatal(obligatorii)..Eu ti-as recomanda CO-ul sa il iei intre postnatal si CIC..Nu trebuie sa intri imediat dupa in CIC, plus ca nu or sa fie deloc probleme la HR, pentru ca atunci iti vor acorda sigur toate zilele de CO disponibile(calculate pana la momentul iesirii din postnatal)..Acum depinde si de calcule, daca diferenta nu e foarte mare..nu stiu daca are rost sa te complici.. Nu stiu cat m-am facut inteleasa...:-s

Va pup si aveti grija de voi!






28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Cat despre deodorantul fara miros , o sa-mi iau si eu de la dove acum ,roll-on folosesc , dar la Bianca nu tin minte sa fi luat ceva special ,m-am dat cu deo care-l foloseam in mod obisnuit.

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen333 spune:

La Multi Ani, Elyana! Nastere usoara si la termen!
EU tot nu inteleg de unde are atata energie al meu prin burtica. El se misca, se foieste, iar eu cu inima stransa, sa nu rupa apa, sau mai stiu eu ce sa faca cu cordonul. Si se mai zice ca nu-l simti asa puternic! Al vostru, cand avea circulara de cordon, misca mai puternic?
Avem discutii intense despre celule stem- ce sa alegem. Alte discutii despre nume. Ieri am introdus si subiectul nasi-botez. Si cand ne-am saturat sa discutam despre acestea, am ajuns la banii pentru gradinita, bineinteles, cea mai buna cu putinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

carmen, eu am unu cu circulara si unu fara circulara si nu e nici o diferenta, cand ii apuca, ii apuca



28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Inca ceva, si eu vreau sa alaptez, dar in ideea ca nu voi fi in stare sa ii alaptez pe amandoi odata si sa nu ii las sa planga, vreau sa aleg niste biberoane care sa nu ii faca sa refuze sanul dupa...

Adica ideal... ar fi exclusiv la san, dar daca nu se va putea...

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Legat de calculul pentru indemnziatia de pre si postnatal, am gasit asta
http: //clubulbebelusilor.ro/articol/563/calcul-indemnizatia-de-maternitate-2013.html

Explica foarte bine..Ideea e ca intra mai multi bani pe perioada concediului prenatal si baza de calcul pentru CIC creste..iar faptul ca se ia CO(care se plateste la 100%) dupa, exact inainte de a intra in CIC, duce la venituri constanta si nediminuate pentru o perioada de aprox 5-6 luni(in functie de nr de zile de CO)..dupa care se intra in CIC pe indemnizatia aferenta pana face copilul 1 an/2 ani...

Intru si eu acum sa vad pozici..Nu am mai intrat de o gramada de timp..SI tre sa pun si eu o poza..ca doar am si eu burtica acum..


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Elyana, la tine e greu..e de inteles..
Stiu de la o prietena, mamica de gemeni, ca i-a fost greu pentru ca nu producea suficient pentru amandoi..si nu avea timp sa se regenereze..a reusit cateva luni doar..si cu supliment..

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Carmen al meu are circulara de la 22 saptamani si este tare energic ,cateodata stau si eu cu frica sa nu se rupa apa ,si la Dragos tot asa a fost ,intr-o seara s-a miscat tare de tot si pana la urma a reusit sa rupa membranele.Eu am intrebat si medicul daca e normal sa fie asa agitat ,mi-a zis ca ar trebui sa-mi pun intrebari cand nu misca nu daca misca prea tare.Daca e sa ma iau dupa miscari se pare ca bebe3 va fi mult mai agitat decat ceilalti 2 copii.
Be-one mi-au placut pozele de pe picasa si ingerasul e super reusit ,as vrea sa am si eu asa talent dar nu am asa, ca o sa cumpar niste printuri de-astea sa le pun copiilor pe perete.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai

Mergi la inceput