Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

.Buna dimineata.Revin cu info despre sora mea.Dupa cum stiti a nascut prin cezariana pt ca nu se dilata colul.Operatia in sine nu a fost traumatizanta, dar rahianestezia nu i-a placut deloc.Mi-a spus ca la un moment dat a inceput sa simta, i-a spus dr-ului si a adormit-o.S-a trezit in salon.Avea dureri destul de mari ieri, fundul cica era ciuruit de injectii.Toti medicii si asistentele cu care a intrat in contact au fost foarte ok a spus ca nu le poate reprosa nimic.I l-au dat pe bebe in camera a doua zi.Cand am fost noi era la incubator, se bronza baiatul.A avut 3,900kg si 53 cm la nastere .Un sportiv de performanta, ba facea box, ba juca fotbal.Era foarte cald in salon, iar bebeii erau la pampers doar.
Colega ei de camera nascuse o fetita de 3,100 gr si 51 cm.M-am indragostit de aia mica.Cat am stat acolo a supt tot timpul de la mami.Daca o punea in patut plangea.Avea un par negru si mult .Nepotelul nostru nu avea asa mult .In salon era ok, 2 paturi.La toaleta era...nu foarte curat, dar nici murdar.Eu o sa imi caut sa vad daca gasesc pt colacul de wc chestii dintr-alea de hartie.
Azi noaapte mi-am visat copilul pt prima oara .Era asa de frumoasa cu niste ochi mari negri si gene lungi si intoarse .Avea par putin si blondut.Langa nasuc avea o alunita mica.O tineam in brate si era atat de micuta.M-a trezit tot ea din visare ca a inceput gimnastica ritmica .Azi avem programare la dr la 4, abia astept .O zi frumoasa

+30 Ingrid Marie

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Buna dimineata!
Fluturas, felicitari pt nepotelul mare si tareSa-i dea Dumnezeu sanatate si noroc, iar mamicii putere de refacere rapida!

Eu sunt nitel cam trista...ieri am fost la control, iar tanti doctorita mi-a spus ca desi luna trecuta era intoarsa fetita mea, acum este in "prezentatie humerala", adica s-a pus de-a curmezisul...ceea ce-ar insemna, cezariana! Acum are aproape 3kg si daca nu se intoarce cum trebuie pana joia viitoare, trebuie sa programam cezariana
Ma bucuram tare mult ca totu-i ok si ca voi naste normal, si ca ma voi putea ocupa imediat de copila, iar acum...trebuie sa lucrez cu moralul meu si-s trista :(

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!
Cosmy35+Anastasia&Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Hellie deci ne mai tii in asteptare cu poza ,acum mi-am adus aminte ca tu ai zis la un moment dat ca ai semnat contractul dar eu cu memoria stau taree prost in ultima vreme.
fluturash mult succes la medic !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cosmy

Buna dimineata!
Fluturas, felicitari pt nepotelul mare si tareSa-i dea Dumnezeu sanatate si noroc, iar mamicii putere de refacere rapida!

Eu sunt nitel cam trista...ieri am fost la control, iar tanti doctorita mi-a spus ca desi luna trecuta era intoarsa fetita mea, acum este in "prezentatie humerala", adica s-a pus de-a curmezisul...ceea ce-ar insemna, cezariana! Acum are aproape 3kg si daca nu se intoarce cum trebuie pana joia viitoare, trebuie sa programam cezariana
Ma bucuram tare mult ca totu-i ok si ca voi naste normal, si ca ma voi putea ocupa imediat de copila, iar acum...trebuie sa lucrez cu moralul meu si-s trista :(

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!
Cosmy35+Anastasia&Daria



Cosmy, si eu sunt in aceeasi situatie cu unul dintre bebei. De ce nu vorbesti cu doctorita sa asteptati travaliul in loc sa programati cezariana? Se poate intampla sa isi schimbe bebe pozitia chiar atunci, cand e gata sa iasa.
Insa oricum ar fi, nu are rost sa fii trista, gandeste-te ca pana la urma tot va fi bine, ceza sau normal. Nu ai de unde sa stii ca recuperarea va fi prea grea, ramai optimista

Eu una am reusit sa ma impac cu gandul si sa ma gandesc ca intr-un final vom fi toti acasa, indiferent de modalitate

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

fluturashhh, ce bine ca s-au purtat frumos cu ea! si ca a reactionat anestezistul cum trebuie! ii doresc sa treaca repede peste perioada cu dureri

felicitari pentru nepotel, chiar ca e sportiv

28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Multumesc pt incurajare, Elyana! La asta ma gandisem si eu...astept travaliul si luam decizia in ultimul moment(oricum voi avea la mine trusa de epidurala).Mi-a mai spus ieri ca la cum arata colul meu, nu crede ca travaliul se va declansa mai devreme de 40 de saptamani, iar fetita va avea in jur de 4 kg.
Totusi, mi-as fi dorit tare mult sa nasc natural...cred ca bag niste pepsi si eventual o cafea ca s-o agit si s-o pun in miscare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Cosmy draga ,si eu sunt de parere sa mai astepti cu cezariana ,poate isi va schimba pozitia ,mai are timp ,tu insa ar trebuii sa te obisnuiesti si cu ideea unei cezariene ,sa te focusezi pe faptul ca fetita va fi bine oricum se va naste.
Eu aseara l-am simtit pe bebe de-a curmezisul ,cred ca si al meu isi tot schimba pozitia ,vad eu maine cum stam.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum35+Eduard-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen1985 spune:

Buna dimineata! Am intrat doar sa va salut, noua ne-a adus sotul o viroza acasa si suntem praf...eu nu-s asa rau , dar ma oboseste Bianca ca e mofturoasa si nu doarme bine. Dra din burtica e din ce in ce mai activa parca, ma trezeste din somn cu miscarile, iar cand e vb de papica e dezmat vorba sotului. Ma dor soldurile si spatele zilele astea de la vreme cred, ba e cald ba e frig. Va pup si sa ne auzim cu bine!

Mami de Bianca-Maria 07.05.2008 si Lara-Ioana 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Buna dimineata, fetelor..
Am ajuns si eu la birou..cu chiu cu vai..Ma simt asa ametita..parca acum ar trebui sa imi pierd cunostiinta..Cred ca mi-a scazut tensiunea rau..Mi-am luat cafeluta..poate imi mai revin..

Contractii nu am mai avut..Cred ca au fost de la ceva ce facusem eu pe zi..Sper sa ma tina asa..pentru ca nu mi-a placut senzatia..

Cosmy, si eu zic ca trebuie sa te obisnuiesti si cu ideea de ceza..Dar nu e tarziu nici pentru a-si schimba pozitia..Deci, mai poti spera..
Vio, eu nu am apucat sa semnez..I-am trimis tipei mail pentru a fi sigura ca se pastreaza pretul pt ctr semnate pana pe 31 mai si mi-a confirmat..Asa ca o sa semnez pe 15 mai, cand o sa fiu la cursul lor de puericultura..Cred ca si eu o sa platesc ceva mai mult de acum..sa nu simt suma prea mare in iunie
Hellie, deci tot mai asteptam poza cu burtica..
Flafi, scot si eu o motata..Mai e asa putin... bebe o sa fie bine..Si mie mi se pare super tare dr tau..Ff implicat..
Flory, sper sa fii ok si sa nu fie nevoie de repaos total..Dar chiar si asa..Important e ca mai e putin..si bebe tre sa stea la caldurica..

Va pup si sa aveti grija de voi!




29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Hellie sa stii ca la prima vedere dr meu pare fff morocanos, dar are rabdare sa iti raspunda la toate intrebarile si nu e genul panicos cu dopaj de medicamente, face multe glumite, ca sa nu dea apa la moara gravidelor cu nervii intinsi si tot fel de ganduri si idei :)

Elyana cu cate ne apropiem de termen cu atat suntem mai stresate, d-aia si visele, apar fricile, grijile...
Multa activitate la voi cu amenajarea, spor :)

Cosmy tin pumnii sa nu fie nevoie de cezariana, Sa se pun cum trebuie pana atunci, poate ii explici, o bagi la un training de pozitie corecta! si sa ma minunez si eu: ce fata mare ai!
Andreea felicitari pt premiu

Apropo de vise am visat azi noapte ca ma jucam cu baiatul era maricut si era capitan de vapor si eu ii ziceam ceva de genul " capitane cer permisiunea sa urc la bord" apoieram pirati, nedistram de minune . Adevarul e ca abia astept sa inventam jocuri si aventuri

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput