Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Ma refeream strict la anul asta, asa este!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Buna ziua tuturor,

Maine avem programarea pentru evaluarea psihosomatica si am mari emotii dupa ce am citit ca au fost situatii in care copiii au fost respinsi.
Este chiar asa de dificil? Ce intrebari se pun unor copii de 5ani si 6 luni?
Comisiile sunt asa de mari, 20 persoane?
Ne poate ajuta si pe noi cineva cu informatii?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

buna,
astazi am avut si noi evaluarea pentru clasa pregatitoare. comisia a fost formata din 3 persoane, dar doar una a pus intrebarile.
a trebuit sa recunoasca forme geometrice si sa le grupeze pe cele din aceeasi categorie si sa le numere,i-a aratat doua cercuri unul mare si unul mic, unul verde si unul albastru si l-a intrebat prin ce difera, a trebuit sa recunoasca cifre, litere si culori, sa deseneze ceva ce si-a dorit el ( a desenat un avion), sa coloreze o racheta dintr-o carte cu ce culoare a vrut el, sa spuna cu ce litera incepe numele lui si cuvintele masina s dulap. dintr-o carte i-a aratat un semafor si o trecere de pietoni si a trebuit sa spuna ce este fiecare. i-a fost aratata o imagine cu un accident de circulatie si a fost intrebat ce s-a intamplat in imagine , cum sunt oamenii de pe strada si cine crede el ca este de vina pt producerea accidentului. de asemeni a trebuit sa spuna despre animalele dintr-o poza daca sunt vesele sau triste si sa recunoasca elementul care este in plus dintr-un sir.
totul a mers bine, ca urmare am fost si ne-am si inscris oficial. am scapat de o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dim spune:

Camina este bine sa mearga la pregatitoare. Colegii fiului meu stiu sa scrie dupa dictare si citesc. Fiul meu acum invata literele de mana si invata sa citeasca. In acest an poate participa la diverse activitati. Fiul meu face tenis,basket,muzica,actorie,limbi straine. Este foarte bucuros ca nu are teme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

o invatatoare care sa lucreze diferentiat cu copiii.

Anya


Se gasesc astfel de invatatoare? habar n-aveam.... Mie chiar mi s-a atras atentia pe tema asta. Pentru ca fiica-mea este mult peste programa clasei pregatitoare d-na mi-a spus ca dansa nu vine la scoala numai pentru ea, ii are si pe ceilalti (corect), drept pentru care am rugat-o sa-i dea de lucru, sa o tina ocupata ca sa nu mai raspunda ea prima la toate intrebarile dar nici sa se plictiseasca in clasa pana reuseste d-na sa-i aduca pe toti la un nivel comun. N-a acceptat propunerea..... asa ca nu-mi dau seama, cum ar putea d-na sa lucreze diferentiat, astfel incat unii sa nu bata pasul pe loc in pluton?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Celena pentru mine e o conditie obligatorie sa lucreze diferentiat! A fost prima intrebare pe care am pus-o atunci cand am putut vorbi cu invatatoarele din scoala la ziua portilor deschise.

Adica daca copilul tau poate mai mult, ce trebuie sa faca??!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Celena, dar s-ar supara invatatoarea daca i-ai da tu de acasa copilului niste fise sau vreo carticica din care sa lucreze ca sa nu se plictiseasca atunci cand termina mai repede ce le-a dat ea?

Exista niste carticele de la Editura Teora, frumusele, format mai micut, poti chiar sa faci nizte xeroxuri si sa-i dai 5-10 foi, ca sa nu-i ingreunezi rucsacul. A mai avut o fata pe forum problema asta cu copil care se plictisea groaznic la ore pt ca lucra mult mai repede decat colegii ei si asta a fost solutia salvatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dydi spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

Ella ma surprinde cand spui ca in provincie se poate! Eu cred ca inspectorii din judetele cu pricina nu sunt nici ei bine informati?

Asta ma intriga si pe mine ella: am atasat cererii pe care am depus-o la inspectorat certificatul copilului unde scria foarte clar ca varsta lui mentala era (la data cand am facut evaluarea) 7 ani si 9 luni! Se poate compara in conditiile astea cu un copil normal de clasa I? De ce aceasta discriminare, asta mi-e greu sa inteleg!

Orchis si Danut
('');


Orchis, ai primit raspuns scris de la ISMB la cererea pe care ai formulat-o ?
Daca da, ai putea sa-mi spui ce ti-au scris exact?
Sau daca a primit si altcineva un raspuns scris si ar putea sa scrie motivele inspectoratului, va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Orchis dar daca nu reuseseti decat clasa zero, poti la anul cf legii sa-l treci in clasa a 2-a; anii de mijloc, 1si2, 2si3, pot fi cumulati.
Nu stiu care e procedura, presupun ca e vorba tot de o evaluare.

Mergi la inceput