Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Da dydi, am primit un telefon; marturisesc ca m-a luat pe neasteptate pentru ca nu dadusem niciun numar; totusi in cv-ul pe care il atasasem trecusem gradinita copilului; inspectorul a sunat la gradinita si a aflat numarul meu (!). Gestul a fost foarte dragut ceea ce mi-a spus insa nu: 'copilul ar trebui sa mearga in clasa aIIa dar nu il puteti inscrie decat la pregatitoare' Mi-a spus ca voi primi si un raspuns scris dar dureaza foarte mult si sa stiu ce am de facut.Punct!!

O sa-ti spun daca vrei si cand primesc raspunsul scris insa din cate am inteles dureaza cam o luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

dydi "Sau daca a primit si altcineva un raspuns scris si ar putea sa scrie motivele inspectoratului, va rog! "

E un raspuns standard: Referitor la cererea nr....va comunicam: Conform metodologiei... si da citat din metodologie... . Prin urmare copilul care implineste varsta.... la data... va fi inscris in clasa pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Am asa, o vaga presimtire, ca pan' la anul va apare Ghidul pregatirii pentru evaluarea psihosomatica precum si ceva culegeri cu intrebari dintre cele date la test si multe altele, posibile si imposibile. Si o certitudine ca se vor vinde ca painea calda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

[quote]citat din mesajul lui boticelina

Celena, dar s-ar supara invatatoarea daca i-ai da tu de acasa copilului niste fise sau vreo carticica din care sa lucreze ca sa nu se plictiseasca atunci cand termina mai repede ce le-a dat ea?

Exista niste carticele de la Editura Teora, frumusele, format mai micut, poti chiar sa faci nizte xeroxuri si sa-i dai 5-10 foi, ca sa nu-i ingreunezi rucsacul. A mai avut o fata pe forum problema asta cu copil care se plictisea groaznic la ore pt ca lucra mult mai repede decat colegii ei si asta a fost solutia salvatoare.




Am vrut sa-i dau niste fise in ghiozdan insa d-na n-a fost de acord, pentru ca le-ar distrage atentia celorlalti, de asemenea, i-am propus sa-i dea ea din caietele lor si nici varianta asta nu i-a convenit....La anul vom avea alta invatatoare, o sa vad atunci ce vom face....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Am asa, o vaga presimtire, ca pan' la anul va apare Ghidul pregatirii pentru evaluarea psihosomatica precum si ceva culegeri cu intrebari dintre cele date la test si multe altele, posibile si imposibile. Si o certitudine ca se vor vinde ca painea calda.


Mai bine ar fi specificarea unei varste minime, copilul peste x ani.

Eu tot citesc si ma minunez .

Fetita mea va avea 5ani9luni in sept si nu va merge la clasa0, chiar nu vreau s-o dau anul asta. Sunt convinsa ca ar fi luat evaluarea, dar e micuta si e mai bine asa. Desi am fost putin stresata cum sa-i spun ca ai ei colegi merg la scoala si ea nu, plus ca trebuie sa schimbe educatoarele, educatoarea a rezolvat problema si Alex a venit acasa si mi-a explicat : ea nu merge la scoala anul asta ptr ca implineste 6ani in ultima luna a anului si va merge la alte educatoare, ptr ca educ ei vor avea grupa mica, si va avea si alti colegi, dar nu-si face probleme ca va avea ea prieteni noi Super!
Are vreme sa faca scoala/scoli o viata de-acum inainte.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2
Am vrut sa-i dau niste fise in ghiozdan insa d-na n-a fost de acord, pentru ca le-ar distrage atentia celorlalti, de asemenea, i-am propus sa-i dea ea din caietele lor si nici varianta asta nu i-a convenit....La anul vom avea alta invatatoare, o sa vad atunci ce vom face....

Daca tineretea ar sti si batranetea ar putea....(Arsenie Papacioc)


Ar mai fi varianta ca atunci cand termina prima, sa-i ajute si pe ceilalti sa termine. Eu asta intentionez sa vorbesc cu invatatoarea. Cred ca i-ar consolida stima de sine, munca in echipa ...atuuuri foarte importante in viata, mult mai importante decat achizitiile academice.
Probabil, mai tarziu, in gimnaziu va avea 2-3 colegi pe care sa-i ajute in permanenta chiar si in timpul liber si toata lumea ar avea de castigat, dar cea mai castigata va fi fetita mea.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Cum adica sa-i ajute si pe ceilalti sa termine? Ar fi bine pentru stima ei de sine? Nu pe bune? Eu cred ca unele din voi nu va mai dati seama ce spuneti.
Este normal sa nu se mai permita intrarea in clasa I anul asta decat copiilor care implinesc 7 ani, asa spune legea si asta e singura exceptie. Asta este motivul pentru care exista aceasta lege in primul rand ca sa nu mai existe diferente atat de mari intre copii. Eu presimt altceva: ca de la anul se va spune foarte clar si varsta minima de inscriere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

da, softurela, ai dreptate! si mie mi-a pomenit de acest ajutor dat colegilor (si de beneficiile care l-ar putea avea copilul in urma acestei practici) o psiholoaga; se pare ca este una din cele mai bune metode de intregrare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Cum adica sa-i ajute si pe ceilalti sa termine? Ar fi bine pentru stima ei de sine? Nu pe bune? Eu cred ca unele din voi nu va mai dati seama ce spuneti.
Este normal sa nu se mai permita intrarea in clasa I anul asta decat copiilor care implinesc 7 ani, asa spune legea si asta e singura exceptie. Asta este motivul pentru care exista aceasta lege in primul rand ca sa nu mai existe diferente atat de mari intre copii. Eu presimt altceva: ca de la anul se va spune foarte clar si varsta minima de inscriere.


Androix, sugestia mea era tintita catre copii supra-dotati care sunt foarte succeptibili de a devenii niste copii izolati si ne-populari pe parcursul scolar.
Ce ti se pare atat de deplasat? Pana la urma la orice job bun se pune accent pe colaborare si munca in echipa. Si by the way, eu m-am simtit intotdeuna foarte bine cand mi s-a permis sa fiu mentor pentru unii dintre colegi. As vrea sa traiasca si fetita mea acelasi sentiment...si cum imi seamana la indigo sunt convinsa ca se va simtii bine in pielea ei.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

da, softurela, ai dreptate! si mie mi-a pomenit de acest ajutor dat colegilor (si de beneficiile care l-ar putea avea copilul in urma acestei practici) o psiholoaga; se pare ca este una din cele mai bune metode de intregrare



Orchis si Danut
('');


Normal, astea sunt tehnici recunoscute ca fiind de ajutor copiilor dotati, care permanent vor avea un avans cognitiv considerabil fatza de restul.
Pe mine nu ma incanta cu nimic ca fetita mea e supra-dotata daca va fi izolata, emotiva, nu va stii sa se bucure de copilarie si nu va fi capabila sa socializeze. Si daca pe partea de IQ nu mai am nimic de facut, ma concentrez pe laturile unde se preconizeaza un dezechilibru.
Si acesti copii sunt foarte susceptibili la dezechilibre emotionale, in anumite etape ale copilariei.
Eu vreau doar un copil complet, echilibrat si fericit daca e si desteapta pe deasupra foarte bine, un avantaj in plus sa nu stea cu capul prea mult in lectii.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput