Educatie-rasfat?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

cred ca noi toate am ales un medic dupa recomndarea cuiva(fie a unei prietene ,fie a unui familial),si l-am ales pt profesionalismul lui dar asta nu inseamna ca am si avut incredere deplina in el.increderea se castiga greu dar e forte usor sa o pierzi si atunci cand un medic iti insala asteptarile(indiferent pt ce motiv)e greu sa se mai ridice asa usor .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Lina, nepotul tau e un copil educat, cuminte, curios. Un copil cat se poate de normal. Mie asa imi reiese din ce povestesti tu:)
Referitor la fixurile copilului, si fetita mea se supara daca deschid eu usa la lift, deschid usa la bloc, daca apas eu pe buton, sa chem liftul, etc. Vrea sa le faca ea, ok, le face ea. Pe mine nu ma costa nimic, iar ea e fericita.

NU-ti face griji. Intotdeauna se va gasi cineva care sa-ti conteste modul in care il cresti.

PS: acu vreun an, povestind o situatie, la serviciu, cu fetita mea, am primit 2 raspunsuri total diferite, la poli opusi: cineva mi-a spus ca sunt mult prea permisiva cu fetita mea, iar altcineva mi-a spus ca-s o mama nebuna, ca traumatizez copilul. Pe fix aceeasi problema! Deci, na...oameni si oameni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Lina tu stii cel mai bine cum este copilul tau si daca continuii sau nu educatia in acelasi mod. Ca este curios nu are nicio treaba cu educatia, ca vrea sa stie anumite lucruri si pune intrebari nu inseamna ca este rasfatat peste limita. Din punct de vedere al sanatatii copilului este bine sa ceri si o alta parere si daca intradevar se dovedeste ca are inclinatii spre obezitate sa faci ceva.
In rest nu este treaba pediatrului, el aici si-a terminat activitatea, nu-l intereseaza pe el daca cel mic este sau nu rasfatat.
Zilele trecute am fost sa ma interesez de o noua scoala pentru fete. La una dintre ele, nici nu am intrat bine , directoarea le-a zis : "Voi sunteti alintate", la sfarsit , dupa ce au fost testate, " sunteti alintate dar si foarte bune". Catalogarea directoarei m-a deranjat foarte mult, nu mi s-a parut corect si cu toate ca era o scoala pe care o doream pentru ele m-am indreptat spre alta. Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar am simtit cu nu sunt compatibila cu cerintele respectivei scoli. Nu zic ca nu sunt alintate si rasfatate, dar asta este problemea mea nu a celor din jur. Eu decid cat de mult imi rasfat copilul si nu directoarea sau medicul pediatru, nu inseamna ca un copil rasfatat este si needucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Trebuie sa scriu si eu.

De cand amm nascut fetita, adica acum 4 ani si 4 luni, merg cu ea la acelasi medic pediatru in sistem privat, un medic exceptional. Care, bineinteles este om si are zile mai bune si mai proaste. Este de un profesionalism desavarsit si sunt fff multumita de evolutia copilului meu sub atentia dumneaei. Are zile cand mergem si este f tacuta si fara chef de multa conversatie si respect lucrul asta, mai ales la cati pacienti are. Ne da tratamentul, nu inainte de a o consulta minutios si am plecat. In timpul asta, fetita mea care este PREA cuminte in general, se apuca sa o mai intrebe cate ceva, sa vb. in timpul consultului, sa ne intrerupa cand vorbesc cu doamna. Niciodata insa oricat de obosita ar fi, doamna doctor nu a fost deranjata de asta. A asteptat rabdatoare ca pitica sa termine si a continuat. Se vede cat de mult ii place meseria si copiii.

In acelasi timp, medicul de familie unde sunt obligata sa o duc la vaccinuri si pentru hartogaraia impusa de birocratie este sub orice critica. Am operat-o pe cea mica de polipi in decembrie si de atunci a ramas cu o frica imensa de tot ce inseamna injectii. Pana atunci era extrem de cooperanta atunci cand venea vorba de facut analize, intepaturi, insa nu facuse niciodata injectii intramuscular. Asta a marcat-o intr-o masura la care nu m-as fi asteptat.

In ianuarie amm fost la medicul de familie pt. vaccin si a facut asta mica un show, cred ca se auzea din strada cum urla. Reactia medicului a fost groaznica. A amenintat-o ca aduce o SERINGA MAI MARE daca nu tace, m-a intrebat cine se ocupa de ea, comportamentul asta este de netolerat. Trecand peste faptul ca mai aveam un pic si o strangeam de gat, am vb calm cu al meu copil, am convins-o ca nu se intampla nimic, am facut vaccinul si am plecat.

Ideea e ca n-o duc niciodata la medicul de fam pt. consultatii uzuale.

Parerea mea este ca in cazul tau, lina, cantareste mult faptul ca nu cunosti inca medicul bine, nu cunoaste nici medicul foarte bine copilul. O relatie de incredere se construieste in timp. Insa daca ar fi sa iti dau un raspuns prin prisma experientei mele, la noi s-a nimerit ca medicul de familie care s-a comportat cum s-a comportat sa fie si slab profesional, fapt verificat. Inclin sa cred ca un medic pediatru f bine pregatit nu face remarci de genul asta.

A, si legat de obezitate, sa stii ca aceeasi problema am avut-o si noi. Am avut mereu mare grija la alimentatie si totusi cea mica a fost mereu grasuna. Chiar daca atunci cand te uiti la ea n-ai spune ca ar fi grasa, cantarul ne contrazice. Dar daca tu spui ca ai grija la ce mananca, atunci e ok. Bineinteles si analizele trebuie sa confirme asta.

Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Referitor la fixurile copilului, si fetita mea se supara daca deschid eu usa la lift, deschid usa la bloc, daca apas eu pe buton, sa chem liftul, etc. Vrea sa le faca ea, ok, le face ea. Pe mine nu ma costa nimic, iar ea e fericita. alex_andra

tu vorbesti de fetita ta de parca ai fi langa Alex al meu
da, cam asa face si al meu si tot atat de toleranta sunt si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

legat de obezitate poate unele mamici de aici imi stiu parerea.baietelul meu are *cu 4 kg *in plus fata de acele standarde inaltime-greutate .adica 147cm/45kg.dieta am primit si cand am citi am vazut ca noi toata viata am fost la dieta
fara paste-el nu mamanca nu ii plac
fara orez-mananca doar in ciorbite
fara ciocolata-nu se omoara dupa dulciuri(poate stickuri mai bine)
fara carne grasa-el nu consuma carne de la2 ani
asa ca am optat pt analize private .cand am ajuns acolo cu el medicul a vrut sa ma trimita direct acasa (dar cine a zis doamna ca e obez).am facut analizele si a iesit ca e ok dar noi am trecut prin 2 luni de chin la scoala cu jigniri de la colegi pana am rezolvat(asta pt ca doctorita de la scoala a spus ca e gras fata de copii).asa ca eu cred ca se pune mult prea mare pret pe un diagnostic de acest gen pus de un medic generalist si nu de un nutritionist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Copilasul tau are activitate fizica? pentru ca mi se pare urias. daca era mai inalt poate ar fi fost mai ok. du-te si la alti doctori. eu as fugi urgent, fara sa mai cer sfaturi pe forum. tie nu ti se pare gras, dar tu nu esti obiectiva. asta e clar. si stii de ce? pentru ca nici un parinte/bunic nu este perfect obiectiv. sunt povesti de genul asta peste tot. mie al meu cel mic mi se pare rotund si grasan la 8 kg iar pediatra ma bate la cap ca e prea mic si sa-i dau cereale. cel mare are 100 cm si 16.5 kg si mi se pare rotund, desi are oasele mari si grele. pediatra zica ca arata super. deci, cine e obiectiv?

ps. si eu am observat diferente la cantar intre cel de acasa si cel de la doctor.

Mergi la inceput