saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

al meu a plecat azi in excursie la Gura Diham, cu oprire la muzeul cinegetic din Posada si la inca un obiectiv din Busteni. Era foarte incantat, si-a facut aseara singur rucsacul (ghiozdanul nu si-l face niciodata ). A costat 40 RON + intrarea la muzee.
Ieri au avut pictura pe sticla (18 RON).
Maine merg la muzeul Tudor Arghezi. Nu stiu cat costa, dar cred ca nu prea mult.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce sa va zic de sedinta... asta la fiul meu de clasa a4-a.
De fapt sedinta nici macar nu a fost propusa de invatatoare ci de noi, parintii, exasperati de faptul ca terminam anul si...nu facem nimic. Intai am discutat despre minunatul bachet de sfarsit de clasa a4-a. Invatatoarea o tinea intr-una cu excursia de 2 zile impreuna cu alta clasa la Horezu. Aici urmau sa aiba carnaval cu alegere de miss si mister (necesare la 10 ani, nu?) si eventual sa mearga si la o pestera. Totul foarte ieftin = 250 lei (la care se aduga si banii de buzunar, pestera si mai stiu eu ce). I-am explicat ca nu toata lumea are minim 300 lei pentru aceasta excursie, ca la banchetul de sfarsit de an e frumos sa fie cat mia multi, dac anu chiar toti. Ne-a replicat ca daca si 15 sunt suficienti .
Noi eram pregatiti cu alta varianta si am contracarat-o. Evident ca nu i-a convenit. Am rezervat deja la Cernica, la AventuraPark: autocar sa ia copiii de la scoala, o gustare+apa cand ajung, 3 ore de catarat in copaci, tiroliana, apoi ii muta in restaurant. La momentul asta ii imbracam noi "de fite" si urmeaza masa si dansul - 2-3 ore. Apoi ii ia autocarul si ii readuce in Bucuresti. Totul cu 100 lei. In plus ar ma fi fi pozarul si consumatia parintilor - fiecare ce vrea, daca vrea. Pentru unul din copii stim oricum ca vom plati noi, din fondul clasei, pt ca are o situatie aparte, iar unul nu va veni pt ca ...nu il lasa parintii nicaieri. Restul speram sa vina/poata. Din 26 au anuntat deja 20 ca sunt de acord.
Referitor la excursii, ne-am razboit cu ea sa facem excursia la Adamclisi. Iar ne-a luat ca ce sa facem acolo, sa vizitam 3 bolovani si ca e mult mai interesanta o petrecere+pestera (Horezu se intoarce). Norocul ei ca nu era in sala mamica care e istoric si s-a ocupat de sit-ul arheologic de acolo. Am zis ca daca nu face ea nimic, inchiriem noi un autocar si mergem .
Astazi servim "Cotroceni". In rest n-au facut nimic in saptamana altfel. Trebuia sa-i ducem la 8.30, dar l-am lasat la 8 odata cu fratele lui. N-are decat sa se joace jumate de ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
• Daca profesorii de limbi straine, muzica, romana, matematica, desen si-ar da interesul si ar organiza cercuri poate ca nu ar mai fi necesara plata unor astfel de optionale sau poate ca facandu-se in scoala costul ar fi mai mic si, nu in ultimul rand, daca cei platiti de stat si-ar face datoria asa cum trebuie, poate ca parintii nu ar mai fi nevoiti sa plateasca meditatii

La Palatul Copiilor se fac astfel de cercuri (si multe altele) gratuit.

Mie saptamana altfel mi se pare o idee foarte buna.
In primul rand copii au timp sa relationeze mult mai bine decat sub stresul orelor. Este un moment bun mai ales pentru cei mai putin sociabili.
La noi (clasa a VI-a) activitatile au fost intre orele 11-14-15 asa:
luni - mers pe jos in centru si Strand (un parc pe malul Argesului) s-a cheltuit relativ putin, undeva intre 10 si 20 de lei pe o apa, un covrig, au venit rupti de picioare.
marti - mers pe jos in padurea Trivale, au avut sandwichuri la ei, s-au distrat, nu a fost nevoie de bani, tot rupti de picioare au venit
miercuri - film la mall... ei aici s-au cheltuit ceva bani, in jur de 50 de lei cu tot cu biletul de film.
joi - activitate la scoala, vorbesc de excursia pe care o vor face la sfarsitul saptamanii viitoare (obiective turistice din orasele in care merg), evident nu se cheltuiesc bani,
vineri - merg la o unitate militara, iar nu este nevoie de bani.

In plus al meu luni a avut si un concurs de canto organizat de inspectorat tocmai pentru saptamana altfel.

La noi pe la licee s-au organizat cursuri de make-up pentru fete, ceea ce mi s-a parut o idee super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Anya, i-ati stricat doamnei "ploile" cu Horezu , evident ca avea ea un comision de luat de pe acolo, daca tot insista asa...
Miss si mister mi se par si mie exagertae, la 10 ani sunt doar niste copii, parca prea ii maturizeaza "astia" fortat... Asta e activitate mai de liceu, asa, balul bobocilor, banchet cls 12 samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
• Daca profesorii de limbi straine, muzica, romana, matematica, desen si-ar da interesul si ar organiza cercuri poate ca nu ar mai fi necesara plata unor astfel de optionale sau poate ca facandu-se in scoala costul ar fi mai mic si, nu in ultimul rand, daca cei platiti de stat si-ar face datoria asa cum trebuie, poate ca parintii nu ar mai fi nevoiti sa plateasca meditatii

La Palatul Copiilor se fac astfel de cercuri (si multe altele) gratuit.

Mie saptamana altfel mi se pare o idee foarte buna.
.


Noi suntem in Bucuresti iar Palatul Copiilor este tocmai in cealalta parte a orasului. Activitatile care se organizeaza la Clubul Copiiilor din sector de la noi se taxeaza cu o suma ce poate fi considerata modica daca o compari cu tariful solicitat de o firma care organizeaza astfel de cursuri si, din punct de vedere organizatoric, au exact structura anului scolar. Daca ai un copil care are cursuri incepand cu ora 13 este si mai greu.
Ca parinte mi-as dori ca scoala sa organizeze astfel de cercuri; asa cum ai spus copiii ar avea ocazia sa relationeze si sa isi testeze/dezvolte aptitudinile.
Nu am spus ca ‘Saptamana altfel’ este o idee rea dar sustin in continuare ca se pot organiza mai multe activitati in scoala, fara costuri sau cu costuri minime. Izul de comert ‘ieftin si de o calitate discutabila’ este cel cu care am o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si la noi programul se anunta de la o zi la alta. Zilnic, de la 9 la 12. Au avut in plan iesiri pe la muzee, fabrici diverse dar din cauza ploii nu prea s-a putut. Au mers totusi la parcul zoo. Laura, tot ieri ati fost si voi ? Imi inchipui ce-a fost pe acolo! A mai venit un magician si le-a facut spectacol, niste jandarmi care le-au prezentat un filmulet despre niste copii care gasesc niste grenade pe camp, pun mana pe ele, explodeaza si copiii mor ; lui Stefan i s-a parut cam macabru. Azi au costumul reciclabil. Iar. Pentru a treia oara Jur ca m-am saturat de costumul asta pana peste cap. Am crezut ca scap de el cand a terminat gradinita!

La noi nu se fac excursii acum. Imi aduc aminte cu foarte mult drag de cele doua excursii pe care le-am facut la gradinita, in ultmii doi ani. In luna mai faceam cate o excursie de o zi. Mergea educatoarea si minim cinci parinti, care puteau. Eu am mers de fiecare data. Si mi-a placut, ne-am simtit foarte bine, chiar daca eram franti cand ajungeam acasa. La scoala nu stiu daca o sa mai fie asa. Cu educatoarele era alta relatia, invatatoarea noastra e mai distanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Saptamana altfel e o idee buna daca ar fi si bine organizata. In primul rand copiii ar trebui sa inceapa programul la aceeasi ora ca de obicei. Daca incep la 10 ce facem cu ei dimineata? Cine ii duce? Pe de alta parte, exceptand o zi, doua cu excursii restul ar trebui sa se termine la aceeasi ora ca de obicei. After-urile sunt maleabile, dar nu la infinit. Cine ii ia de la scoala cand or veni de pe te miri-unde?
Din punct de vedere financiar, fiecare invatatoar cunoaste "puterea" clasei/parintilor si ar trebi sa propuna un program adaptat.
In Bucuresti nu ar trebui ca mersul la un muzeu sa coste cine stie cat. Exista acele bilete pentru grupuri, pentru elevi, poate unele muzee lasa si intrarea gratis. Transportul la clasele mai marisoare se poate face foarte frumos si cu metroul. Se duce grupul la primul vagon si se urca/coboara cu mecanicul de fata. Nu ramane nimeni intre usi.
Daca intrati pe google si cautati tabere/excursii scolare se gasesc o gramada de chestii de facut de la 45 lei in sus. Tin minte ca au facut la gradinita (de stat) o excursie ieftina si foarte distractiva pentru copii. Au plecat cu autocarul la salina Slanic. Au incarcat paturi, laptele si cornul transformat in sandvish pentru gustare, mancarea de pranz transformata in hrana rece, bidonul de apa si au facut picnic. S-au jucat cu mingea pe pajiste, au alergat...au fost fericiti. Ne-a costat transportul si biletul in salina ca masa era platita deja pe ziua respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Saptamana altfel e o idee buna daca ar fi si bine organizata. In primul rand copiii ar trebui sa inceapa programul la aceeasi ora ca de obicei. Daca incep la 10 ce facem cu ei dimineata? Cine ii duce? Pe de alta parte, exceptand o zi, doua cu excursii restul ar trebui sa se termine la aceeasi ora ca de obicei. After-urile sunt maleabile, dar nu la infinit. Cine ii ia de la scoala cand or veni de pe te miri-unde?
Din punct de vedere financiar, fiecare invatatoar cunoaste "puterea" clasei/parintilor si ar trebi sa propuna un program adaptat.
In Bucuresti nu ar trebui ca mersul la un muzeu sa coste cine stie cat. Exista acele bilete pentru grupuri, pentru elevi, poate unele muzee lasa si intrarea gratis. Transportul la clasele mai marisoare se poate face foarte frumos si cu metroul. Se duce grupul la primul vagon si se urca/coboara cu mecanicul de fata. Nu ramane nimeni intre usi.
Daca intrati pe google si cautati tabere/excursii scolare se gasesc o gramada de chestii de facut de la 45 lei in sus. Tin minte ca au facut la gradinita (de stat) o excursie ieftina si foarte distractiva pentru copii. Au plecat cu autocarul la salina Slanic. Au incarcat paturi, laptele si cornul transformat in sandvish pentru gustare, mancarea de pranz transformata in hrana rece, bidonul de apa si au facut picnic. S-au jucat cu mingea pe pajiste, au alergat...au fost fericiti. Ne-a costat transportul si biletul in salina ca masa era platita deja pe ziua respectiva.

Anya


Ar trebui, dar ce te faci cu interesele si comisioanele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Asa este, Anya. Totul este o brambureala. Maine, nu vor face scoala, desi aveau in program mers la Gradina botanica sau la Muzeul Antipa.
Problema e ca daca ne luam in bete cu invatatoarea, se poate razbuna pe copii.
Ma gandesc la o abordare diplomata de a discuta cu invatatoarea, pt ca aceasta saptamana sa nu mai fie atat de stresanta. In special, din punctul de vedere al programului scurtat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Nici noi nu face scoala maine, gata, oficial suntem in vacanta.

Mergi la inceput