saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

mama Fran, naspa rau! Uite noroc de subiectele astea ca mai afla si parintii pe ce dau banii.

Anya, sa ne povestesti cum a fost la sedinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

uau ati ajuns la excursii!?

Parerea mea e ca ideea de aventura, de plecat cu autocarul... face toti banii: un picknic la padurice, un trenuletz, un muzeu....
Daca se mai nimereste sa fie si ceva de calitate, bine ...daca nu, nu-i mare bai pt copii.

Va spun din experienta propriilor amintiri si a primei excursii cu copilul. La care am zis ca e cazul sa merg si eu...
M-am distrat copios, in ciuda tuturor "intemperiilor"
aveam pe undeva povestea.. iat-o
http://meseriademama.blogspot.ro/2011/06/o-excursie-cu-peripetii.html


Si cum spuneam ... azi am avut zi de dat cu trenuletele
Salon Regal, Tren Regal/Prezidential, Sageata Albastra, Muzeu CFR :)

aventura aici:

http://meseriademama.blogspot.ro/2013/04/calatorie-regala-peste-timp.html

voi pe unde ati mai fost!?

maine se duc la TVR



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si eu cred ca excursiile fac toti banii.

din pacate noi nu avem prea des parte (fiind tot la o scoala de stat). Din dorinta de a proteja finantele parintilor, ele se organizeaza foarte rar...sigur, copiii sunt cei care pierd.

La noi "saptamana altfel" a fost cu doua zile de concursuri (matematica, etc) - deci nimic din ce ar bucura un copil.

Vineri e liber.

Ma uit cu jind la alte programe pe care le-ati mai expus pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Anul trecut, fii-mea nu s-a distrat absolut deloc. In tipetele isterice ale invatatoarei, cum s-ar fi putut bucura de excursie ? Eram acolo, pana si pe mine m-a obosit.
Conteaza mult ambientul.
Edit : era o alta invatatoare, nu cea de anul asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Noi am fost in excursie vineri, sa fim singuri printre ruinele Curtii domnesti de la Targoviste. Frumos si interesant, tot cu Fabioala, 37 lei /persoana plus 11 lei masa (super ok) la un restaurant din Targoviste. Am vizitat manastirea Dealu, am urcat in Turn... ne-a si nins putin, dar nu-i bai. Luni au avut o activitate comuna cu o clasa I, la scoala, ieri au fost la biserica de s-au impartasit, apoi in parc, la joaca, astazi trebuiau sa iasa iar in parc.... vremea nu a mai tinut cu ei.
Anul asta am fost mai statici, ca suntem atiti de anul trecut cand am fost la Antipa (noi si muuuuuuuuuuuuulti alti copii) si la Muzeul Satului (la fel de multi...dar macar era spatiul mai mare) unde am vazut casutele doar pe exterior - desi platisem biletul de intrare cei dela Muzeu inchisesera toate casutele, asea ca le-am vazut doar pe exterior.
Asta e. Mie personal imi place ideea, copiii sunt incantati, o singura mare propunere as avea, fiecare scoala sa isi stabileasca singura saptamana...sa nu ne mai lovim prin oras unii de altii.

Si apropo, Turnul Chindiei nu mai e asa inalt ca acum 30 de ani...cand aveam varsta lui fiimiu si urcam pt prima data in el. Si parca nici copii nu mai stiu sa se distreze in autocar ca pe vremuri ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Si eu cred ca excursiile fac toti banii.

din pacate noi nu avem prea des parte (fiind tot la o scoala de stat). Din dorinta de a proteja finantele parintilor, ele se organizeaza foarte rar...sigur, copiii sunt cei care pierd.

La noi "saptamana altfel" a fost cu doua zile de concursuri (matematica, etc) - deci nimic din ce ar bucura un copil.

Vineri e liber.


[:D Ma uit cu jind la alte programe pe care le-ati mai expus pe aici...


Cat de mult ma regasesc in ceea ce ai scris!Nici nu-i de mirare ,de fapt, doar suntem la aceeasi scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu cred ca si delasarea parintilor e mare, pe langa dezinteresul multor profesori sau invatatori. Eu si inca vreo 2 parinti am tot trimis mailuri celor din clasa in care am propus diferite activitati. In general nu raspunde nimeni (asta nu cred ca e chestie de serviciu foarte solicitant!) sau cand raspund o fac la misto si spun ca nu-s de acord cu propunerile, evident fara a pune nimic in loc.
Nu e rea ideea de "scoala altfel", asta presupune o saptamana fara teme si in care sa poata invata din altfel de experiente. Dar daca ii scoti din clasa de ce o faci, nu vezi ca ploua? daca ceri bani pentru excursii in afara Bucurestiului, cum iti permiti, nu realizezi ca unii nu au? Si tot asa! Invatamantul inseamna bani, hai sa nu ne mai amagim ca e gratis. Invatamantul de calitate inseamna chiar foarte multi bani! Pe de o parte ne vaitam ca totul e invechit si scartaie - si chiar asa e- pe de alta, sa nu cumva sa ne puna cineva sa iesim din tipare, ca e jale!
Singura chestie cu care nu-s de acord si vad se poarta la unele scoli, este programul redus. In rest, ca iesirile costa, ca cer efort, ca cer implicare, idei etc e absolut normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ai mei azi au cerut pt scoala cate 2 oua fierte, carioci si PIC (cred ca fac oua pictate cu carioca) si si-au luat lego (fiecare ce a vrut+piese de rezerva sa mai constuiasca ei acolo). Ai mei sunt fericiti, chiar daca au iesit doar luni si marti din clasa: se joaca, stau de vorba, discuta si fac tot felul de chestiute in clasa. O fi bine, o fi rau ... nu stiu.

Cert este ca la noi ploua de 2 zile si e friiig, deci nu prea stiu ce excursii, unde s-ar fi putut duce si sa se mai simta si bine cu asa vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Observ ca fara turismul religios nu se poate .
Fii-mea va vizita astazi 2 manastiri . Luni au mers la circ . In rest ,nimic . Sunt dezamagita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Eu cred ca si delasarea parintilor e mare, pe langa dezinteresul multor profesori sau invatatori. Eu si inca vreo 2 parinti am tot trimis mailuri celor din clasa in care am propus diferite activitati. In general nu raspunde nimeni (asta nu cred ca e chestie de serviciu foarte solicitant!) sau cand raspund o fac la misto si spun ca nu-s de acord cu propunerile, evident fara a pune nimic in loc.
Nu e rea ideea de "scoala altfel", asta presupune o saptamana fara teme si in care sa poata invata din altfel de experiente. Dar daca ii scoti din clasa de ce o faci, nu vezi ca ploua? daca ceri bani pentru excursii in afara Bucurestiului, cum iti permiti, nu realizezi ca unii nu au? Si tot asa! Invatamantul inseamna bani, hai sa nu ne mai amagim ca e gratis. Invatamantul de calitate inseamna chiar foarte multi bani! Pe de o parte ne vaitam ca totul e invechit si scartaie - si chiar asa e- pe de alta, sa nu cumva sa ne puna cineva sa iesim din tipare, ca e jale!
Singura chestie cu care nu-s de acord si vad se poarta la unele scoli, este programul redus. In rest, ca iesirile costa, ca cer efort, ca cer implicare, idei etc e absolut normal.



‘Delasarea’ parintilor este mare pentru ca, in majoritatea cazurilor, stiu ca orice ar propunere ar face, cadrele didactice aleg tot ceea ce vor si, de cele mai multe ori, parintii vor scoate o suma semnificativa din buzunar pentru activitatile alese.
In ‘Saptamana altfel’ se pot organiza destul de multe activitati indoor/outdoor fara costuri suplimentare. Totul este sa se doreasca acest lucru.

‘Invatamantul inseamna bani’ – foarte adevarat. Uiti insa unele aspecte importante:
• Este vorba de bani de la bugetul de stat in primul rand caci suntem platitori de taxe si impozite
• Daca profesorii de limbi straine, muzica, romana, matematica, desen si-ar da interesul si ar organiza cercuri poate ca nu ar mai fi necesara plata unor astfel de optionale sau poate ca facandu-se in scoala costul ar fi mai mic si, nu in ultimul rand, daca cei platiti de stat si-ar face datoria asa cum trebuie, poate ca parintii nu ar mai fi nevoiti sa plateasca meditatii

Mergi la inceput