saptamana altfel

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Noi nu ne-am luat in bete cu invatatoarea. Nu ca ne-ar fi frica sa faca ceva copiilor (terminam ciclul primar). E f ok din acest punct de vedere. Iubeste copiii, ii protejeaza, nu a tinut niciodata cont ca unii parinti au fost "mai draguti" ca altii (nu neaparat financiar). Pe la multe alte clase am auzit de sume sau cadouri cerute/date dar la noi nu a fost niciodata cazul de asa ceva.
Cred ca avea ea chef sa mearga acolo si gata. Nu e afacerea ei ci a unei invatatoare de la o clasa paralela, la excursia careia vroia sa ne lipim.
Alizee, mie nu mi-a fost niciodata frica sa discut cu invatatoarea daca nu mi-a convenit ceva sau pur si simplu daca am avut ceva de spus. Odata i-am trimis si un extras dintr-o carte sa-i arat ca nu e ok ce spusese la o lectie . Nu s-a luat nicioadat de copil. Daca se lua, muream cu ea de gat si in cel mai rau caz mutam copilul. Eu nu tac .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu cred ca in mare parte aranjamentele si interesele, sunt in marea majoritate a cazurilor ale directorilor, nu ale invatatorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sau chiar mai sus - vezi Fabiola de care zicea cineva mai sus si pe care am platit-o atat la gradinita cat si la scoala (unitati total diferite, dar in acelasi sector). O fi singura firma pe piata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lala

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Eu cred ca si delasarea parintilor e mare, pe langa dezinteresul multor profesori sau invatatori. Eu si inca vreo 2 parinti am tot trimis mailuri celor din clasa in care am propus diferite activitati. In general nu raspunde nimeni (asta nu cred ca e chestie de serviciu foarte solicitant!) sau cand raspund o fac la misto si spun ca nu-s de acord cu propunerile, evident fara a pune nimic in loc.
Nu e rea ideea de "scoala altfel", asta presupune o saptamana fara teme si in care sa poata invata din altfel de experiente. Dar daca ii scoti din clasa de ce o faci, nu vezi ca ploua? daca ceri bani pentru excursii in afara Bucurestiului, cum iti permiti, nu realizezi ca unii nu au? Si tot asa! Invatamantul inseamna bani, hai sa nu ne mai amagim ca e gratis. Invatamantul de calitate inseamna chiar foarte multi bani! Pe de o parte ne vaitam ca totul e invechit si scartaie - si chiar asa e- pe de alta, sa nu cumva sa ne puna cineva sa iesim din tipare, ca e jale!
Singura chestie cu care nu-s de acord si vad se poarta la unele scoli, este programul redus. In rest, ca iesirile costa, ca cer efort, ca cer implicare, idei etc e absolut normal.



‘Delasarea’ parintilor este mare pentru ca, in majoritatea cazurilor, stiu ca orice ar propunere ar face, cadrele didactice aleg tot ceea ce vor si, de cele mai multe ori, parintii vor scoate o suma semnificativa din buzunar pentru activitatile alese.
In ‘Saptamana altfel’ se pot organiza destul de multe activitati indoor/outdoor fara costuri suplimentare. Totul este sa se doreasca acest lucru.

‘Invatamantul inseamna bani’ – foarte adevarat. Uiti insa unele aspecte importante:
• Este vorba de bani de la bugetul de stat in primul rand caci suntem platitori de taxe si impozite
• Daca profesorii de limbi straine, muzica, romana, matematica, desen si-ar da interesul si ar organiza cercuri poate ca nu ar mai fi necesara plata unor astfel de optionale sau poate ca facandu-se in scoala costul ar fi mai mic si, nu in ultimul rand, daca cei platiti de stat si-ar face datoria asa cum trebuie, poate ca parintii nu ar mai fi nevoiti sa plateasca meditatii



Banii de la buget sunt insuficienti, suntem putini platitori si aia de suntem avem salariile cele mai mici din UE. Pe de alta parte, desi suntem cea mai saraca tara din UE, viata e scumpa si costurile pentru invatamant asemenea. Ca atare, traim prost si invatamantul e jos de tot. Evident ca ne-am dori mai mult, dar nu se poate sa faci din rahat bici.
Da, ar fi perfect ca medicii sa-si faca treaba, profesorii, functionarii si toti cei platiti de stat sa fie bine pregatiti si sa nu se comporte ca pe mosia lor. Dar intr-o tara saraca si extrem de corupta, nu exista niciun interes sa pui ordine la niciun nivel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Sau chiar mai sus - vezi Fabiola de care zicea cineva mai sus si pe care am platit-o atat la gradinita cat si la scoala (unitati total diferite, dar in acelasi sector). O fi singura firma pe piata?

Anya


E ca la licitatiile care se iau pe relatii si spagi. Fabiola e cam pe tot Bucurestiul, cu relatia la nivel de Inspectorat, ca atare, recomandata de Inspectorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Ntz, ntz .. copiii mei au fost anul trecut in tabara cu ei. Din Constanta, da ?

Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia

Ntz, ntz .. copiii mei au fost anul trecut in tabara cu ei. Din Constanta, da ?

Cornelia




aaa, deci e la nivel de tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

La gradinita in cadrul Scolii Altfel, copiii au avut urmatorul program: 3 zile teatru in gradinita si o zi vizita la fabrica de biscuiti. La fabrica i-am insotit si eu, vizita a durat cam 30 min, a fost interesant pentru copii, dar scurt si fara nici o activitate pentru ei, atelier de facut, ornat biscuiti. Oricum copii s-au distrat, le-a placut, au mancat si cativa biscuiti proaspat copti. Saptamana trecuta trecuta trebuiau sa mearga la Ferma animalelo, dar din cauza zapezii, vizita s-a reprogramat la sfarsitul lui aprilie. Iar saptamana dupa vacanta vor merge la aeroport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Uite ca apar si eu pe aici, dupa ce s-a incheiat “Scoala Altfel”.
Eu personal am fost foarte multumita de doamna si de organizare. Am avut sedinta prin februarie (!!) cand am stabilit impreuna activitatile. Una dintre ele a fost o vizita la o fabrica de paine (a unuia dintre parinti, care s-a oferit/a facut propunerea) , o alta a fost vizita la Planetariu + Muzeul Judetean si inca o vizita la fabrica de globulete din Curtea de Arges (! apropo de ce se poate face in imprejurimile Pitestiului). Dupa care doamna a facut programarile pe zile, ca sa nu ne calcam pe picioare cu alte grupuri.
Cu vreo zece zile inainte de saptamana asta ne-a dat fiecarui parinte cate un mic pliant scris la calculator (asa ne da cam tot timpul) cu programul pe zile. Parintii care si-au dorit sa participe au fost bineveniti, ca insotitori. Sotul meu a fost in mini-excursia la fabrica de globulete si a venit de acolo foarte impresionat, iar copiii la fel. Copiii au fost extrem de incantati si de vizita la fabrica de paine. Nu ne-a costat decat vreo 28 de Ron pentru toata saptamana. Si programul a fost in general 9-11. Este adevarat ca a trebuit sa facem un mic effort pentru asta, dar am dormit si eu o ora in plus in saptamana respectiva si mie mi s-a parut normal sa fie o saptamana mai lejera si pentru copii, care clar erau obositi.
Deci personal sunt foarte multumita de cum a iesit totul. Pe de alta parte imi dau seama ca nu este la fel peste tot si ca mai intervin si alte interese.
Insa la noi a iesit super si mi-as dori sa mai existe inca o saptamana anul asta - pentru copii a fost interesant si educativ; programul asta "Scoala Altfel" este o idee excelenta, numai ca rezultatul depinde clar de colaborarea dintre invatatori si parinti (in egala masura).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si eu, la sfarsit
Si eu am fost multumita de programul ptr Scoala altfel, desi noua ni s-a spus pur-si-simplu care este programul, nu ne-au consultat.
Luni - teatru
Marti - au mers la scoala din apropiere si au facut ora de sport (care a durat vreo 2ore) cu un profesor de sport de acolo, asa cum se face la scoala. Alex a fost foarte incantata.
Miercuri - vizita la un laborator de cofetarie. A plouat si educatoarea a mobilizat cativa parinti si i-au dus/adus cu masinile. A primit o prajitura.
Joi - vizita la fabrica de lapte , au mers cu autobuzul, fabrica este la vreo 10km de oras. A primit o vacuta de plus+cutie cu lapte cu cioco+cutie cu lapte/suc cu vitamine.
Vineri - vizita la pompieri. I-au plimbat cu masina de pompieri, au sarit pe perna cu aer, au spalat masina (?) .
Per total a fost foarte bine. N-am platit decat transportul. Programul la gradi a fost cel normal, la scoala la fel cu exceptia afterschool (au comasat mai multe clase).

mamica de fetita cu codite

Mergi la inceput