Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:


La urmatorul dezaprob te raportez ptr hartuire.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Giulia din toate posturile tale razbat setimente contradictorii... ba esti mandra de el, ba nemultumita. Nu-ti poate garanta nimeni ca in viitor va fi bine. Nici macar daca ar avea 10 pe linie nu ti se poate garanta asta.
In plus baietii nu sunt ca fetele, se responsabilizeaza mai tarziu, nu o spun eu ci mi-au spus-o si mie mame de fete + baieti. Baietii ajung sa stie ce vor abia undeva in clasa a XII-a.

Am mai intrebat... in clasa a IX-a va urma tot scoala franceza? Da examen?

Cat timp isi petrece intr-o luna singur (fara adulti in prejma) cu copii de varsta lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La baietii mei principala problema legata de activitatea scolara nu e mersul la scoala. Acolo e ok. Problema lor sunt temele. Urasc temele. Fiecare, in stilul propriu, incearca sa scape cat mai repede de ele. Cel de clasa a4-a trage de timp, ar face orice numai sa nu se apuce de tema. Stie - sa zicem - ca la 17.30 ar trebui sa plece la antrenament (asta-i place) si ca nu il las fara temele facute. La 17.00 se apuca de ele, le termina urgent si urat scris. Poate, e istet - dar sa nu-l pun sa faca teme. Cel mic, cum vine de la scoala se apuca de teme. Repede, sa le termine si sa aiba timp de orice altceva. Spre exemplu, tema de vacanta a facut-o vinri toata. A stat pana la 10 seara sa lucreze si marugam eu de el sa se potoleasca. Nu, el vroia sa termine ca sa scape de ea. De lucrat in plus nici nu poate fi vorba. Negociem cu greu o dictare de 3 propozitii. Cateva probleme la mate ar insemna boceli de ore inainte sa se apune si sa le termine in 30 de minute.
Daca s-ar inventa scoala fara teme ar fi cei mai fericiti. Ma tot straduiesc sa le explic ca temele sunt echivalentul antrenamentelor de la sport (la astea se duc fara probleme) dar...pentru ei doar "bla-bla" - vorbeste si mama asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Am vrut de mult sa spun asta....
Eu nu sunt de acord cu amenintarea copilului ca daca nu invata ajunge maturator, cioban etc...
Eu am invatat copilul sa respecte oamenii, indiferent de meseria lor, pentru ca femeia de serviciu care face curat dupa el la scoala, trebuie respectata. A inteles mesajul pentru ca I-a dat si ei martisor, desi nu-I spusesem eu.

Vis-à-vis de invatat eu ii spun ca mai multa stiinta ii da sanse mai multe in viitor, nu-I limiteaza optiunile. Si sincer... stiu ciobani care au destui bani sa traiasca linistit.
Eu l-am pus pe al meu la munca de mic... adica la vopsit pomi la tara de pe la 4 ani, la cules la fel, la maturat / aspirat, sters geamurile . Nu sunt de acord ca el nu trebuie sa faca treaba fizica prin casa / curte pentru ca invata.
Si a fost recompensat nu pentru rezultate ci pentru atitudine. Rezultatele au inceput sa apara ca o consecinta a atitudinii potrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

fiecare stie ce il motiveaza pe copilul ei .cea ce merge poate la mine(mergi la pescuit in wekend un exemplu)nu cred ca ar motiva si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am avut partial cu fii-mea aceeasi problema cu invatatul.

Am stat pe capul ei si am tot impins-o de la spate. Daca nu ii spuneam eu ca trebuie sa se apuce de lectii nu o facea.

Insa, in clasa a VII-a am lasat-o in pace. Aproape.
In fiecare sambata faceam program pe toata saptamana.
I-am dat unda verde sa faca ce vrea si i-am spus ca din partea mea nu vor fi niciun fel de consecinte daca nu se tine de treaba.

In clasa a VII-a a avut cel mai slab parcurs, cele mai proaste note.

Deja in clasa a VIII-a a inceput sa constientizeze ca vrea neaparat la un anumit liceu. Eu ma framantam toata, dar ea alesese deja.

In ultimele 2 saptamani, inainte de examen, statea inchisa in camera, invatand de dimineata pana seara. De fapt citea "Jocurile foamei".
Ea nu se omoara cu cititul, asa ca m-am gandit ca are emotii mari.
Examenul s-a terminat cu bine, a intrat la liceul dorit.

Acum,a revenit la vechile obiceiuri. Nu mai invata. Aproape nimic. Ba chiar mi-a spus ca nimic pe lumea asta nu o va convinge. Ea si-a propus ca in clasa a Ix-a sa nu invete, sa se relaxeze.
In clasa a X-a va vedea ea.


Despre viitor si ce ar vrea sa faca nu stiu ce sa zic. O ascult si o incurajez sa faca ce si-a propus:
- la 16 ani sa-si ia job de vara
- la 18 sa plece de acasa
- sa invete sa conduca
- sa se faca paleontolog si sa descopere fosilele unui dinozaur ce ii vor aduce celebritate si bani eventual.
- poate veterinar
- sa mai faca o facultate care sa-i aduca bani.

Dar, daca nu va stii ce sa faca sau va avea dubii voi interveni fara niciun strop de remuscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Dar ce-i atat de grav ca a reclamat?? Nu asa ar trebui sa fim? Corecti si cu simt civic?
Sau doar in teorie sustinem asta?



Mie mi s-a parut paiul din ochiul vecinului.



dicutia asta e complet off topic, dar m-ai surprins foarte tare.

Care pai??? Copilul nu se omoara cu invatatul, nu manaca ciocolate prin magazine pe care nu le plateste.
Faptul ca nu invata cu placere si bucurie nu inseamna ca are un caracter indoielnic, mi se pare trist ca tu pui semnul egal intre aceste doua situatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui Cricor

Dar ce-i atat de grav ca a reclamat?? Nu asa ar trebui sa fim? Corecti si cu simt civic?
Sau doar in teorie sustinem asta?



Mie mi s-a parut paiul din ochiul vecinului.



dicutia asta e complet off topic, dar m-ai surprins foarte tare.

Care pai??? Copilul nu se omoara cu invatatul, nu manaca ciocolate prin magazine pe care nu le plateste.
Faptul ca nu invata cu placere si bucurie nu inseamna ca are un caracter indoielnic, mi se pare trist ca tu pui semnul egal intre aceste doua situatii.


Pur-si-simplu nu mi-a placut aratatul asta cu degetul.
Eu cred ca el stie foarte bine cum/ce sa faca sa ramana in gratiile mamei si fara sa invete.

La 13ani el este/ar trebui sa fie in clasa7, pana acum ar trebui sa stie cel putin sa faca acordurile gramaticale din vorbirea curenta, nu dupa carte, ar trebui sa aiba macar vocabularul uzual din povesti, daca nu din alte carti, ar trebui ca acum sa aiba o metoda de invatat cel putin. Si nu-i vorba ca nu se omoara cu invatatul, mie mi se pare ca nu face nimic.

Ma uit in jur la colegii mei cu copii mari/mai mari: merg la olimpiade, fac intrecere intre ei care are note mai mari, nepoatele mele au fost foarte incantate ca au luat maxim la olimpiada de matematica. Asta este startul, asa se invata sa invete. Toata lumea cauta scoli bune cu profesori exigenti tocmai ca sa stimuleze copilul, nu-l trimit la o scoala mai slaba sa stea el/eu mai linistit.

Dar eu sunt parinte de copil mic, inca mai am sperante.



Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
nepoatele mele au fost foarte incantate ca au luat maxim la olimpiada de matematica.


Este vorba de olimpiada de aici?

Citat:
Am mai mult de spus, dar acum nu am timp, asa ca un singur lucru vreau sa va povestesc: tocmai m-a sunat sora mea sa-mi spuna ca fetita ei (in clasa 2) este singura din clasa care a facut 100pct/100 la ceva test de mate (smart?). Si replica fetei: imi iei tableta? Nu.

Ca asta nu este olimpiada!


Citat:
La 13ani el este/ar trebui sa fie in clasa7, pana acum ar trebui sa stie cel putin sa faca acordurile gramaticale din vorbirea curenta, nu dupa carte, ar trebui sa aiba macar vocabularul uzual din povesti, daca nu din alte carti, ar trebui ca acum sa aiba o metoda de invatat cel putin. Si nu-i vorba ca nu se omoara cu invatatul, mie mi se pare ca nu face nimic.



Daca s-ar lua cineva dupa cum scrie fiimiu (12 ani, clasa a VI-a) s-ar gandi ca este un prost (sigur nu este... am motivele mele sa cred ca este chiar foarte destept)... greseste frecvent la ortograme si am lucrat puternic cu el. Lui, ortogramele astea nu ii vin de la sine, asa cum am vazut ca se intampla la alti copii, fiecare copil este altfel.
De multe ori m-am intrebat daca copilul ar fi fost slab la invatatura, nu-l iubeam? Ba da, cred ca-l voi iubi si ma voi bate pentru el si daca va fi prins furand, sau drogandu-se.

In plus copilul Giuliei a facut primii ani de scoala in Franta, alta scoala/system/limba.
Giulia pune prea mare presiune pe el si nu se hotaraste la o atitudine.
Mie mi se pare grozav ca poate sa faca scoala intr-un alt sistem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

dana_vio - nu sunt de acord cu tine..dar nu-ti dau dezaprob ca nu-ti place .

Vezi, cred ca aici gresim noi parintii (ca si eu mai o iau pe panta asta..n-ai citit Jules Verne...vaaaai ce-o sa fie de tine - e doar un exemplu). Copiii sunt muuult mai mult decat suma notelor lor, rezultatelor la Olimpiada si incadrarea in liceu de top 5.

Nu numai ca ai copil mic, e si fata..precis ca-i place sa deseneze, face toate fisele la gradi si abia asteapta sa inceapa scoala..eu marturisesc ca invidiez mamele de fete pentru ususrinta cu care parcurg serialul cu intamplari neasteptate numit scoala .

Mergi la inceput