Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna

azi am citit si eu acest subiect, si fiind oarecum in "trend", ca am 2 copii maricei, 15 si 12 ani, as vrea sa scriu si eu cate ceva, pt Giulia, pt noi.


Si inainte sa scriu, vreau sa specific ca eu inteleg foarte bine INGRIJORARILE unei mame [as specifica, unei mame, nu unui parinte, pt ca tatii se bazeaza mai mult pe descurcareala, mamele sunt mai "clasice" ], asa ca Giulia, e ok ca ne-ai scris si ne-ai descris gandurile tale.

Noi, restul, doar scriem, tu alegi.

Si acum, sa scriu

****

Sunt cateva aspecte pe care le-am sesizat in alte postari, sau pe care nu le-am gasit:

1. Intrebarea "ce vrei sa te faci" pusa la 13 ani nu e o exagerare prea mare. Dar asteptatul unui raspuns este o exagerare

E ok sa tatonam terenul, insa trebuie sa ne mulam pe caracterul FIECARUI copil in parte. Unii copii sunt mai pregatiti pt viitor, sau se cunosc [deja] destul de bine, altii... peste niste ani le vine mintea la cap.

la 13 ani, chiar nu mi se pare deloc obligatoriu ca un copil sa raspunda, la modul serios si batut in cuie, ce vrea sa se faca, prin urmare, nu mi se pare ok sa reprosam copiilor de 13 ani ca inca nu s-au hotarat ce vor munci ca adulti.

prin urmare, la acest capitol, as recomanda scaderea presiunii

2. Cineva a punctat, foarte bine, ca pe vremea noastra era mai usor sa iti alegi o meserie. As spune ca era mai usor pentru ca era mai limitat, si era totul mai constant in timp. Pentru noi, ca elevi, erau, in mare, 2 directii clare, intelectuali sau muncitori, iar la intelectuali erau iar, cateva subdirectii.

Insa, mai important decat orice este faptul ca TOATE meseriile erau constante in timp, si nu exista un decalaj mare intre munca si salariu [nu ma refer la venituri pe sub mana]. Prin urmare, cine dorea un salariu/trai mai bun, STIA ca trebuie sa faca o facultate, altfel, invata mai putin [se menaja in perioada scolara], dar o si ducea mai greu [in perioada adulta].

In prezent, din pacate, EXISTA un decalaj mare intre munca/merite si castig. Exista nspe cazuri de intelectuali cu salarii infinit mai mici decat altii, mai putin intelectuali, si chiar mai putin harnici...

Exista, in plus, si optiunea patronatului, noi, elevi fiind, nu puteam raspunde, la 13 ani, ca ma fac patron.
Dar ei, generatia FB, pot... sigur, fara a stii cu adevarat ce presupune notiunea de patron, munca, riscuri etc, totusi, au si aceasta optiune la mana...

Deci da, pentru cei de acum, e mai amestecat, mai alambicat, si mai fara directii clare...

Chiar si in unele meserii considerate de viitor, cum e IT [eu lucrez inginer programator, din 1994], tot nu as putea afirma ca domne, e certitudine pe salariu si loc de munca toata viata, nu... Dar e o sansa mai mare spre un salariu mai bun fata de alte meserii. Asta nu inseamna ca toti copiii tre sa se faca programatori...

Si atunci, eu cred ca trebuie sa fim mai intelegatori cu elevii de acum, nu e deloc usor pt ei sa se hotarasca, CHIAR si de ar avea 10 pe line...

Am n exemple de copii fb la mate [si in general, cu note foarte bune la toate materiile], s-au dus la liceu fb de mate, sa zicem Balcescu [Sava, o doamne, ce looser sunt :)))], si dupa clasa a IX-a, s-au reorientat spre chimie/medicina... Si pana termina liceul se vor mai tot reorienta...

Deci, mai multa intelegere pt ei. Eu, cu tot creierul de acum [si cu anii/experienta "batranetii", ], daca as fi ACUM la liceu, nu as putea sa aleg ca ma voi face... sau nu as alege perfect linistita...

3.
Plecand de la "generatia FB", problema cu cititul [lipsa lui] este si o consecinta a vietii din prezent. Cand, la scoala, li se cer referate/rezumate din anumite carti, pac, ia elevul de pe net referatul gata facut, sau, in cazul fericit, gaseste pe net o PARTE din carte, citeste si gata lectura/tema. Cumva, nu e total gresit si de pus la zid. De ce? Pentru ca e vorba de eficienta... e adevarat, nu in orice domeniu ar trebui vanata eficienta, insa, pt ei, elevii, ORICE tema poate fi facuta cat mai eficient, e perfect...

Si noi, adultii, daca putem afla o info mai iute, o luam de pe net, nu mai mergem la ghiseu sa intrebam...

Asa ca.. ne place, nu ne place, trebuie sa acceptam mersul timpului si da, lectiile azi se pot face mult mai iute decat inainte [nu la mate, dar la alte materii da]

PLACEREA cititului e cu totul altceva decat facutul lectiilor cu placere.

Placerea cititului se poate dezvolta de catre parinte pe diverse carti, nu neaparat cele de scoala.

De ex, fii-mea, un copil bun la scoala generala, si slab la liceu [doar din motive de mofturi si rebeliune de adolescent licean, nu ca nu ar putea], nu a citit mai nimic la romana, pt scoala, TOTUSI, am avut inspiratia sa ii dau o carte politista, de agatha, baii, i-a placut si a mai cerut. Chiar si din lectura obligatorie de scoala, a exista "una bucata" [una, da?] lectura care a pasionat-o: Jocul lui Ender . Ce voiam sa punctez este ca ma pune si pe mine sa citesc, a mai spus cineva mai sus, adica cititul impreuna e o varianta de incercat.

Insa Giulia, nu te astepta sa citeasca, FERICIT, despre Budulea Taichii [bleah]

Tudor, copilul #2 al meu, alias "copilul de aur", desi e fb la scoala, parca e si sef de clasa, dar nu mai stiu sigur, , nu face cu placere temele, DESI le face F IUTE pt ca nu are goluri.

Iar cand vine vorba de romana, ooo, naspa rau...
Insa, in sapatmana altfel, profa lor de roamana, a avut ideea sa faca un fel de club de lectura si teatru, cu roluri, cu un fel de album de notat impresii, ee, lui Tudor i se pare interesant. Aaaa, sigur, e de subliniat, la club se citesc CU TOTUL ALTE carti decat alea de la temele de romana...

Sigur, am un mic regret in suflet ca ei nu citesc/deschid macar, cu placere, romanul Ion, al lui Rebreanu.. insa... poate o veni si vremea lui.. si daca nu o veni, asta e... Poate o veni, macar, vremea romanului "Ultima nopate de dragoste..."

So, cu cititul, nu trebuie bagat pe gat sub forma de obligatie, ca "daca nu citesti, o sa dai cu matura", ci asa..., ca o alternativa, ca o joaca, ca pe ceva complet liber si neobligatoriu...

4.

Nu am inteles exact daca ati fost in Fr sau nu, insa, trebuie specificat, din start, ca exista MARI diferente intre invatamantul [fostul] de la noi si cel din Fr. Asa ca..., nu avem de ce sa ne miram de "lejeritatea spre indiferenta" a elevilor pentru teme/scoala etc...

Ce ai putea tu, Giulia, sa faci la acest punct:

Sa-l intrebi: din toti programatorii/designerii IT din lume, ai auzit de specialsiti francezi?????

Iti zic eu raspunsul: nope
Tocmai pentru ca e prea lejer la ei...

Am colegi la Microsoft, dupa americani, procentul cel mai mare il au romanii si indienii. Si apoi punct

Asa ca, POATE, din aceasta perspectiva, ii vei da de inteles ca imbratisand la max lejeritatea franceza, nu va avea sanse in IT...

Daca va intelege, ok, daca nu, revii peste 2-3 ani

5.
Modelul american a intrat destul de mult si in ro [si in bine, si in rau]... astfel incat, pana pe la 15-16 ani, majoritatea elevilor americani sunt niste mici "nulitati", habar nu au de nimic, pe la 16 ani incep sa munceasca diverse joburi sezoniere, si APOI, incep sa se destepte si sa se responsabilizeze, astfel incat, la anii facultatii, incep sa depuna efort, si sa progreseze destul de mult.

Dezavantaje:
- pierd "cultura generala", ca doar deh, nu aduce bani [cum noua nu ne-a adus, ce daca am citit La Medeleni, daca tot ne chinuim cand platim rate... si Becali nu]
- pierd complexitatea orizonturilor

Avantaje:
- cand le vine mintea la cap, la anii facultatii, sunt mai capabili de performanta, e adevarat, focusat pe un domeniu...

Asa ca... inotand printre sistemul romanesc si influentele celui american, noi, parintii, trebuie sa vedem, din zbor, ce puteam modela, iar ce nu, cum putem accepta...

6.
La 13 ani, e prea mic pentru a-l duce la spalatorie auto, sa stea sa munceasca 1 zi intreaga... asa mi se pare mie...

Nici chiar vizitele in fabrici, nu stiu cat inteleg ei din "greul muncii"... tata [elev premiant si responabil], de ex, a fost cu liceul in vizita la fabrica de tigarete din Tg-Jiu, si.. ce credeti ca a retinut? Nu munca celor de la banda [probabil muncitori necalificati], ci cum era facuta inital o singura tigara lunga, lunga, si apoi era taiata in bucati mai mici... si i-a si placut :)

Eu, cel putin, imi pun "sperantele" in dorinta lui fii-mea ca la 16 ani sa munceasca part-time la mac. ABIA APOI o sa vad cam pe unde va fi drumul ei...

Eu iti doresc sa ai parte de mai multe bucurii din partea copilului, iar nemultumirile sa le privesti mai tolernat, pt ca, asa cum cineva ti-a scris deja, sunt nemultumirile generale ale majoritatii parintilor cu elevi > 12 ani...

Success!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Draga Giulia,

Am citi pana pe la pagina 16, dar simt nevoia sa iti spun si eu cate ceva - mai degraba cateva intrebari, si nu din prisma mamei, baiatul meu are 10 ani deci nu se pune :)

- de ce baiatul tau trebuie sa faca neaparat carte, adica sa fie bun la toate materiile? omeneste nu e posibil. are 1,2 materii preferate?
- exista meserii practice, nu numai de birou, in consecinta trebuie sa existe si oameni care sa le faca.
- majoritatea cazurilor cu probleme expuse aici au o cauza de lipsa de afectiune, intr-un fel sau altul: nu ma intelege gresit, nu spun ca nu aveti afectiune pentru el, dar faptul ca a schimbat atatea locuri, limbi, a parasit prieteni, faptul ca este in preadolescenta, toate acestea sunt motive ca el sa vrea sa stea o clipa locului, nebruiat de nimeni
- de ce trebuie sa stie ce vrea sa se faca mare? si daca ti-ar zice zidar, ai fi multumita?
- stiu ca lucrai pe ceva site-uri de freelancer la un mom dat: gaseste-i si lui mici proiectele gen facut ppt-uri, etc, stimuleaza-l cu ce stie si ce ii place sa faca, nu cu ce nu ii place
- tot timpul, probabil de mic, i-ai scos pe nas ca totul se obtine cu munca, si invatat. ce inseamna TOTUL? ca se pare ca fericirea nu.
- edit: ai zis asta la un mom dat: "A vrut regizor o perioada, l-am incurajat, apoi i-am spus sa citeasca literatura, istorie, geografie, macar de cultura generala. Cand a auzit a lasat-o moale." de ce l-ai descurajat? pt ca tie nu ti se pare o meserie care poate asigura BANI, sau de ce? de ce nu i-ai spus bravo, si sa va uitati la niste filme si la mini-cursuri pe youtube, etc, sa cititi critica de film, etc.

mie, mi-ar fi placut sa stiu o meserie practica. sa stiu o manichiura, o cosmetica, pfii ce m-ar mai fi scos din impas. si nu am ajuns la concluzia asta de mica. cand eram mica vroiam sa ma fac cantareatza... mama imi zicea: "sa te duci sa canti pe la baruri?" pune mana si invatza. mamaaaa, ce mi-ar mai fi placut sa cant pe la baruri sau asa. acum stau si imi belesc ochii in calculator, ca o intelectuala ce ma aflu.
frate-miu: nu a invatat nimic, a urat gradinitza si scoala cu tot sufletul lui. a luat droguri. a fost inchis. nu are bac. dar a avut o pasiune: e magician. in Londra. (acum stie fro 3 limbi)

intrebare: pe care dai mai multi bani: pe mine, sau pe el?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

nu stiu daca s-o fi scris,nu am citit intregul topic,insa,din ce am citit,si giulia si ceilalti parinti care au postat sustin cu multa incrancenare NECESITATEA si OBLIGATIA de a invata."trebuie sa inveti,altfel vei ajunge maturator de strada,"asta e jobul tau,doar sa inveti",etc,etc,etc.invatatul asta e o asuprire,un rau care trebuie inghitit si acceptat.este ceva neplacut.de ce?de ce e neplacut?fiindca sistemul educational din romania il face asa?sa fie plictisitor,rigid,deloc atractiv?cineva a postat ca e normal sa nu le placa copiilor sa invete si sa prefere sa faca altceva.de ce e normal asa?tocmai,ca invatarea poate deveni interesanta si atractiva.daca inlaturi presiunea asta a lui "trebuie" si nu-i mai spui copilului ca scoala este o treapta catre reusita lui profesionala....ci ca prin scoala invata lucruri noi de care nu avea habar.copii sunt curiosi,si daca li se prezinta informatiile intr-o alta forma decat a unei lectii rigide pe care trebuie sa o memoreze si apoi sa o reproduca.....pot invata de placere.poate nu reusesc sa ma fac inteleasa.cred ca demersul acesta de a face invatarea placuta necesita timp din partea parintilor,poate si ceva resurse materiale.....ati intrebat copilul de ce nu ii place sa invete?ce nu ii place mai exact?disciplinele?felul in care sunt facute lectiile?profesorii?etc.motivarea aceasta,prin prezentarea unui viitor prost nu cred ca ii este accesibila unui copil de 13 ani.incercarea de a face invatarea placuta pare mai aproape de reusita.va imbratisez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

anca nicolae, ai surpins extrem de bine si cumva, si alte mamici, dar tu in special ai surprins soft dar exact ceea ce am dorit sa spun.

pitzinuca, s-a inteles gresit, eu nu vreau ca copilul meu sa fie perfect, sa fie zecist.

Sa ne intelegem, am spus sa fie responsabil, sa stie ca daca e Sambata apoi Duminica nu ma apuc Duminica seara de lectii, dau numai un exemplu, sau nu-mi fac ghiozdanul dimineata, cand suntem totii habaugi de somn.

Am inteles si am fost umbra lui in clasele mici, apoi in clase mai mari, dar a sosit vremea sa fie responsabil pentru lectii facute si un ghiodan pregatit.

Veti avea si voi aceste cerinte pentru ca obosesti la un moment dat sa stai cu gura pe el.Chiar nu-mi doresc asta.In plus, imi pasa, n-are cum sa nu imi pese ca doar e al meu.

Eu sunt curioasa, asta e intrebare tot pentru mamele cu copii mai mari, cum le prezentati voi viitorul, diferite optiuni pe care le are?
Poate gresesc si nu imi dau seama...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Sunt nervoasa de nici nu stiu cum sa incep.

Pe scurt de tot, copilul meu Nu vrea sa invete. Nu vrea, se pune in unghii ca un catar. Duc lupta asta inutila de ani buni. Rezultate foarte bune a obtinut cat am stat dupa fundul lui, acum nu mai pot din cauza serviciului si pentru ca e mare.

Eu vreau sa invete, sa citeasca, orice dar sa citeasca. Are 13 ani si face dezacorduri grave, nu-si gaseste cuvintele si nu este fastaceala, este numai vorba de vocabular sarac.

Eu fac parte din categoria de parinti care inca mai cred ca poti manca o paine usoara avand ceva carte, nu musai doctorate.

El se viseaza facand lucruri mari, dar fara efort! Ar vrea sa lucreze la Microsoft, are planuri mari. Ii spun ca trebuie sa invete sa ajunga acolo. Nu exista sa intrii intr-o societate multinationala , fara sa ai macar liceul.
Credeti-ma, si va spun ca un parinte disperat, nu ii place sa invete si nu e un moft de copil mic, e o constatare de ani buni.

Azi m-a adus in culmea enervarii, am spus cuvinte urate care dor, acum imi pare rau
Ce sa mai fac, anii trec, el acumuleaza goluri mari. Cum sa-i mai explic ca nu sunt sanse sa ajungi sa mananci o paine mai usoara, decat muncind?


acum spui ca vrei sa fie responsabil sa nu ii mai zici sa isi faca ghiozdanul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

anca_nicolae, salvez mesajul tau sa-l recitesc cand vor fi si copii mei in faza asta.

Giulia... ii place info... si aici sunt 2 cai... fie face studii superioare de domeniu (si atunci are nevoie de mate... macar cat sa treaca examenele) fie studiaza singur si e freelancer si atunci invata targetat numai ce vrea el (varianta mai riscanta, evident). Stiu din ambele categorii... dar e mai usor cu prima varianta.
S-a mai spus... du-l la un curs de info (grafica, web design... ceva atractiv)... Eu asa am ajuns in domeniu, mergand la un un curs de info la Palatul Copiilor in clasa a 6-a. Ii va folosi oricum chiar daca nu va alege calea asta.

Imi amintesc ca la varsta asta (13-14 ani) eram ingrozita tot de presiunea asta de a alege: trebuia sa aleg liceul, domeniul... cumva am ales prin eliminare. Cred ca daca ma mai intrebau si ai mei "ce vrei sa faci?" innebuneam.
Acum sunt intradevar mult mai multe cai si posibilitati... importat e sa faca ceva ce-i place... se va lamuri apoi daca e ceea ce vrea sa faca in viitor.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Giulia responsabilitatea se invata......hai sa fim seriosi nu ati lasat si voi adultii un proiect pt ultimul moment?

Cat timp tu ai fost umbra lui el ce facea:lua dimineata ghiozdanul de pe hol si gata? Sau tu intrai in camera seara si iti ofereai ajutorul sa faceti ghiozdanul impreuna.

Baietelul meu cel mare are miercurea sport la gradi si ii trebuie echipament (pantaloni si pantofi sport).L-am rugat sa-mi aminteasca martea sa pregatim echipamentul, dar va dati seama ca si eu am alarma pe telefon. O singura data a uitat.

Lunea trebuie sa-si puna cu ei prosoape pt sters pe maini si le aduc vinerea la spalat. La fel amandoi si le pun singuri in ghiozdanele.
Cand au uitat le-au dus martea si de orgoliosi ce sunt au spus ca nu au avut nevoie, ca le-a zis dna educatoare sa-si scuture mainile ca si chirurgii sau sa foloseasca servetele de hartie

Din ce am inteles eu, ceva te nemultumeste la baiatul tau, vrei sa se schimbe:sa fie mai..., sa invete mai....sa aiba prieteni mai multi...., mai responsabil....

Dar in acelasi timp am inteles ca e un copil care nu ridica probleme, ceva nu e in regula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sor-mea a mare:a invatat f bine,zecista, scoala generala.in liceu, dintr-a zecea n-a mai vrut, sa ii faca in ciuda tatei. e asistenta medicala,dar ar fi putut face medicina lejer.
geamana:n-a avut ea chef sa invete.geniala. nu exagerez. genul de copchil care intra la olimpiadele de mate si iesea dupa maxim o ora si lua 10, indiferent de etapa.
la liceu, golaneala maxima.ne rugam sa treaca a XII a,sa ia bacul.
a ramas memorabila o scena dintr-a XII ain care venim amandoua de la liceu(diferite liceele) si ea spune< trec la chimie! bucurie,pupaturi.zic si eu: am luat trei de 10 si un 8 si mama replica: nicule, ti-am zis eu ca nu mai invata!vezi,a inceput sa ia 8.
intr-un moment de luciditate,fara 5 min de meditatii si in disperarea generala, a dat la informatica.a luat,evident,pe prima lista si mai evident.
iar golaneala,iar dureri de cap, rugaciuni la DD din partea jumatatii gemene,sa se duca macar la examene.lua 5,6,7,dar cand veneau ale mai naspa examene la care pica juma de an, sor-mea lua 10,ca sa ia bursa.
termina prima facultate,se duce,evident, la 2 mai.deja stiam unde sa o caut.ma duc la ea, acolo oameni faini,ea in cort.precizez,eu eram cu o tabara pt studentii zecisti.bun,o caut si zic:ce faci, nu vii acasa,ca n-ai mai fost de o luna.
vine,da la Automatica si ia tot pe prima lista. o termina.se angajeaza.ieri si-a luat diploma de doctor in matematica............


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
Modelul american a intrat destul de mult si in ro [si in bine, si in rau]... astfel incat, pana pe la 15-16 ani, majoritatea elevilor americani sunt niste mici "nulitati", habar nu au de nimic, pe la 16 ani incep sa munceasca diverse joburi sezoniere, si APOI, incep sa se destepte si sa se responsabilizeze, astfel incat, la anii facultatii, incep sa depuna efort, si sa progreseze destul de mult.

Dezavantaje:
- pierd "cultura generala", ca doar deh, nu aduce bani [cum noua nu ne-a adus, ce daca am citit La Medeleni, daca tot ne chinuim cand platim rate... si Becali nu]
- pierd complexitatea orizonturilor

Avantaje:
- cand le vine mintea la cap, la anii facultatii, sunt mai capabili de performanta, e adevarat, focusat pe un domeniu...

Asa ca... inotand printre sistemul romanesc si influentele celui american, noi, parintii, trebuie sa vedem, din zbor, ce puteam modela, iar ce nu, cum putem accepta...


Nu stiu ce intelegi tu exact prin complexitatea orizonturilor dar iti spun eu sigur ca cei care n-au cladit nimic pana la 16 ani in America (si cred ca e valabil oriunde) nu prea au sanse sa faca mare branza in facultate. Majoritatea renunta ca nu fac fata fiindca facultatea nu e deloc usoara nici macar aia la care se intra usor.

giulia, cred ca un prieten sau un grup de prieteni care invata bine si au preocupari interesante si proiecte de viitor l-ar stimula mai mult decat tine doar ca nu stiu sa iti spun cum sa ii gasesti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu nu vad o problema ca-si face ghiozdanul dimineata, daca si-l face el... sau dimineata daca vezi ca nu si l-a facut il faci tu repede, ca sa plecati.
In problema asta eu spun sa-l lasi pe el sa-l faca, chiar daca va uita din manuale/caiete... etc.
Al meu s-a mai dus fara caiete sau si-a luat in plus materii care nu le avea in ziua aceea, sau s-a dus vineri cu ghiozdanul de joi . L-a ascultat la biologie, iar el nu avea la el caietul si cartea (ca joi nu avusesera biologie)... pe ei ii asculta din toata materia, noroc ca pana atunci invatase...
S-a mai dus in adidasi la scoala desi afara ninsese. A spus ca si-a dat seama abia la a doua ora, cand era fleasca la picioare si a vazut cum sunt incaltati ceilalti.
Sau a plecat in hanoracul de sport (fara geaca) cand afara erau 0 grade si a venit bocna... Noroc ca este mai rezistent de fel si nu a racit.
Practic invata din greselile proprii...

Baiatul tau va urma scoala franceza si din clasa a IX-a? Daca este asa inseamna ca nu aveti stresul admiterii la liceu, deci il poti lasa mai lejer.

Cu cititul... nici al meu nu citeste, dar nici taica-su nu citeste nimic. Mie imi place sa citesc si citeam si in copilarie, lui soramea nu, n-a citit niciodata si tot pe vremea lui Ceausescu a crescut. Parerea mea este ca placerea cititului trebuie sa vina din itenrior, daca insisti s-ar putea sa faci mai mult rau, sa trezesti o aversiune.

Mergi la inceput