Adolescentul meu Nu vrea sa invete!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nu e ton de inchizitie,numai ca lucrurl de atatia ani cu copii m-a facut sa ii cunosc si stiu cat ii doare, cat sufera ei pt ca patul lui procust aflat in dotarea parintilor e fie prea scurt, fie prea lung,ori prea lat,ei necorespunzand nicicum.
copilul simte si asta il afecteaza pt viitor cand nu va avea incredere in el emotional, social,profesional.
un copil care se simte inferior este un copil mai putin fericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Eu la 12 ani ziceam ca vreau sa fiu "mafioata". Asa imi parea mie a fi un raspuns cool.

Giulia eu cred ca iei lucrurile astea prea serios. Insa te si inteleg, cred ca ai fi usurata sa scapi de presiunea asta. Ai un copil si iti doreste sa ii fie bine.

Cum il faci sa fie mai responsabil - greu, cred. In primul rand trebuie sa fie si parintii pregatiti sa ii predea responsabilitatea. Sa il lasi sa faca alegerile lui si sa vada consecventele. Dar trebuie amandoua partile sa vrea. Responsabilitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Cred ca trebuie abordat subiectul si cu putin umor. Sa aveti discutii relaxate, cu umor, sa creionati asa...un plan de viitor:unde se vede el, unde veti fi voi peste 5, 10 ani.

El spune ca nu-si doreste sa se faca nimic.....voi veti imbatrani si va veti retrage la pensie.

El va ramane cu pasiunea de Moll, dar pe banii cui?

Cred ca mai trebuie tinut seama si de urmatoarul aspect:cand copilul isi manifesta interesul fata de o meserie, sa-l sustineti, sa-i scoateti in evidenta aspectele pozitive si avantajele. Nu sa sarim:vaaai nu e de tine, oh nu draga este o meserie grea...

Ati observat ca avem tendinta de a pune eticheta meseriilor: de femei, de barbati, grele, usoare, banoase, ale de-ti aduc ciubuc.....

Noi trebuie sa avem o atitudine sanatoasa fata de orientarea profesionala a copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa intr-un final.

Da, pina la urma, facem misto impreuna de situatie. Aseara a concluzionat si el ca trebuia sa fie mai responsabil si sa se uite macar juma de ora pe materii.

Tot aseara i-am facut un masaj, e in crestere si il doare spatele, dar mai mult de moft asa. Ii place lui...
Can s-a dezbracat, avea lectia scrisa pe burta, pe picioare
N-am mai zis nimic, m-a busit rasul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Can s-a dezbracat, avea lectia scrisa pe burta, pe picioare
N-am mai zis nimic, m-a busit rasul...





deci si el e stresat de scoala, nu numai tu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

De nu stiu cate ori ori am vrut sa pun intrebarea: de ce invata saptamana asta?Noi avem saptamana "Sa stii mai multe, sa fii mai bun!" Dar el este in alt sistem de invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

giulia si asteptarile voastre il pot apasa .poate o frica sa nu dezamageaca sau presiunea pusa pe umeri lui e prea mare .discuta deschis si incurajeaza-l sa stie ca nu te poate dezamagi ca oricum el ramane copilul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Selene... asta era raspunsul meu cand ma exaspera maica-mea ca o sa ajung sa dau cu matura pe strada nu e nici un fel de mitocanie! e doar exasperarea unui adolescent mei! ufff chiar nu va mai aduceti aminte cum era cand eram adolescenti????
sau toti ati fost adolescenti seriosi si responsabili...

Mami de: baietel & fetita



Mistocareala am spus, nu mitocanie... Iar varu-mio a ajuns sa fure bani cand nu i se mai dadeau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Off-topic: fie-mea vrea sa se faca avocat(a). Macar de-ar tine-o pana tarziu pasiunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Selene... asta era raspunsul meu cand ma exaspera maica-mea ca o sa ajung sa dau cu matura pe strada nu e nici un fel de mitocanie! e doar exasperarea unui adolescent mei! ufff chiar nu va mai aduceti aminte cum era cand eram adolescenti????
sau toti ati fost adolescenti seriosi si responsabili...




Mistocareala am spus, nu mitocanie... Iar varu-mio a ajuns sa fure bani cand nu i se mai dadeau...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.






Scuze Selene...in timp ce citeam cineva batea la tobe la picioarele mele... se mai intampla...
Mai sunt si cazuri de genul asta cand copilul o ia pe aratura...dar nu cred ca e cazul aici.

Mergi la inceput