Nu stiu cum sa ma comport in situatia asta...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
i-am dat si cate una la fund


Al doilea mesaj de acest gen, aici, pe forum, in mai putin de o luna. Persoanele difera. Durerea e aceeasi. Gestul e... n-am cuvinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

oana ,fiecare copil are propria dezvoltare asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi isi va da el drumul.imi aduc aminte ca baietelul meu(acum are10 ani)a vorbim mai tarziu decat ceilalti copii de varsta lui si eram si eu asa poate cu o oarecare ciuda ca nu vorbea.ei lasa ca acum nu mai tace ,e asa cum ii zice taica-so*moara sticata ca maica sa*.asa ca nu iti face grija va vorbii el cand se va simti sigur pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

raza de soare,te rog,arata-ne drumul
carti,metode de educare,exemple din relatia ta cu copilul/ii...nu ignora puterea pe care o au sfaturile de acest gen,eu deja incep sa devin un deal(mai am pana a fi munte) de rabdare cu fetita mea,dupa discutiile "din ultima luna,aici,pe forum"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Si al meu e la stadiul de chineza amestecat cu romana..adica le combina..stie cateva cuvinte...cam 50..dar restul mama ce le mai combina..la incalt zice cocaci...la mickey mouse zice Chichi Naus..la cereale zice ceaie...la lapte zice apte..lui tati ii zice ce o luna tati..pana acum era tadi,,mie imi spune nani...in rest la pisica zice chica..sunt multe..oricum cat de cat il inteleg..prost e ca el nu prea vrea sa ma inteleaga..asta cand e vorba sa faca ceva ce nu vrea...ca daca e sa ii zic ceva ce-i convine sa faca intelege imediat..sper sa invete mai repede sa vorbeasca si sa exprime ceea ce isi doreste..


Nu gasesti un logoped? Te-ar putea ajuta si sfatui.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dana_vio, logopezii care se respecta si nu vor sa fraiereasca parintii luandu-le banii degeaba nu intervin inainte de 4 ani. Dar sincer eu nu cred ca faptul ca un copil vorbeste mai tarziu e cauza tantrumurilor (sau cel putin nu singura cauza!), a mea la 2 ani avea vreo 7 cuvinte in vocabular dintre care 3 onomatopee, doar dupa 3 ani a legat cuvinte in propozitii foarte simple de genul "inchide becu'"/ "tati face baitza", in curand face 4 ani si abia acum ce si-a mai sporit abilitatile lingvistice, dar nu s-a crizat niciodata din cauza asta, e drept ca e foarte expresiva si a avut mereu un limbaj non-verbal foarte clar si noi am cam inteles-o mereu. Nici macar la gradinita unde a mers de la 2 ani si 5 luni cand aproape nu vorbea deloc nu a avut probleme de adaptare sau crize de nervi pe motivul asta. Oricum un parinte de copil "nevorbitor" tre sa se cazneasca putin sa invete sa-l inteleaga, nu e chiar asa de greu, nu mi se pare prea fair-play pentru copil sa te resemnezi cu:"nu vorbeste/ vorbeste pocit, de unde sa stiu ce vrea, cum sa-l inteleg?!"
Si noua ne-a luat ceva timp sa intelegem ce e "boasachito/ chiositi/ bidu/ ufuta" etc dar dupa ce i-am invatat limbaju' a fost floare la ureche, aproape il adoptasem si noi:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ilinca, si eu m-am gandit la asta, cand eram acasa non -stop cu baiatul intelegeam to ce vroia, desi nu vorbea deloc...de cand am inceput munca, ajung tarziu, timpul este mai putin, eu sunt mai obosita etc...nu mai reusesc sa interpretez tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tehnica stop drop and roll :)piticul meu soon to be 6 a facut niste crezie inimaginabile pe perioada varstei de 5 ani. inca nu-s gata.

daca vorbeste, ori vorbeste f incet si se uita in jos de nu-l intelegem (comportament nou)ori tipa si face taraboi de ne sar capacele. i-a zis lu' tac-su ca tre' sa tipe ca familia lui are o probema si nu-l intelege.

asa ca daca zice ceva si nu intelegem, ma las jos in fata lui, il prind de maini, ridicat un pic capucul si spun: repeta te rog putin mai tare si uita-te la mine cand vorbesti. si ne intelegem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

metoda cu coboratul la nivelul copilului si rugatul sa ma priveasca o aplic si eu,cand incerc sa-i explic ceva sau cand incearca sa-mi vorbeasca si nu o inteleg "de sus". in ultima vreme are si ea momente cand zice cate ceva incet,privind in podea,fastacindu-se parca,mai ales cand avem musafiri
de vorbit se descurca bine,face deja propozitii cu 4-5 cuvinte,dar are si niste inventii in vocabularul propriu de nu pricepem cateva zile ce bolboroseste...
mai nou ne aduce aminte zi de zi ca " 'puasul duce douri, oua",dar pe frigul asta incep sa cred ca vine mosul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

"pt ca daca bate vantul in parc e ff curent si frig, si preferam sa ne plimbam el incepe figurile.." El nu intelege ce e curent si sa e frig. Nu explicatii lungiiiii fara pauza. Ei nu inteleg. Il imbraci bine si gata. Si dupa cum te exprimi e clar ca tu vrei sa te plimbi si el vrea in parc.

Asa sunt copii la varsta asta!! Incearca granitele. Cu palma nu faci decat sa-l umilesti si sa-ti dai drumul la frustrari. Nu prin amenintari il faci sa faca ceva ce vrei tu.

Prin comportamentul asta el exprima ce vrea: sa ramana in parc sa se joace. E clar ca noi ca maturi suntem mai puternici si ii putem lua dintr-un loc daca asta vrem, pe cand e nu au alte "arme" decat comportament de genul acesta. Ei nu se comporta asa pt ca sa inceapa o cearta etc.

El nu stie ce sunt 30 de minute. Nici macar nu nu avem notiunea timpului fara sa se uitam la ceas. Evt. ii spui cu cateva minute/ clipe inainte "termini cu jocul asta si mergem acasa" sau altceva. de ex jocuri: pana acasa trebuie sa gasim 3 frunze. Sau direct: "plecam acasa acum." Il iei si plecati. Fara prelegeri etc.

Si ce daca se uita lumea. N-are decat. Pe mine ma enerveaza persoanele care se uita la la felu 4 la scene de genu asta de parca esti cel mai rau parinte. Tu gandeste-te cum gestionezi situatia nu ce cred altii despre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Dana_vio, logopezii care se respecta si nu vor sa fraiereasca parintii luandu-le banii degeaba nu intervin inainte de 4 ani. Dar sincer eu nu cred ca faptul ca un copil vorbeste mai tarziu e cauza tantrumurilor (sau cel putin nu singura cauza!), a mea la 2 ani avea vreo 7 cuvinte in vocabular dintre care 3 onomatopee, doar dupa 3 ani a legat cuvinte in propozitii foarte simple de genul "inchide becu'"/ "tati face baitza", in curand face 4 ani si abia acum ce si-a mai sporit abilitatile lingvistice, dar nu s-a crizat niciodata din cauza asta, e drept ca e foarte expresiva si a avut mereu un limbaj non-verbal foarte clar si noi am cam inteles-o mereu. Nici macar la gradinita unde a mers de la 2 ani si 5 luni cand aproape nu vorbea deloc nu a avut probleme de adaptare sau crize de nervi pe motivul asta. Oricum un parinte de copil "nevorbitor" tre sa se cazneasca putin sa invete sa-l inteleaga, nu e chiar asa de greu, nu mi se pare prea fair-play pentru copil sa te resemnezi cu:"nu vorbeste/ vorbeste pocit, de unde sa stiu ce vrea, cum sa-l inteleg?!"
Si noua ne-a luat ceva timp sa intelegem ce e "boasachito/ chiositi/ bidu/ ufuta" etc dar dupa ce i-am invatat limbaju' a fost floare la ureche, aproape il adoptasem si noi:))

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Ilinca, nu e deloc adevarat ceea ce am pus in bold. Un logoped adevarat stie sa lucreze cu copiii de orice vārsta si, mai ales, cu cei non verbali pt a-i invata strategii de comunicare care vor putea compensa lipsa vorbirii si chiar favoriza aparitia ei. Un logoped nu se ocupa doar de probleme de pronuntie sau sintaxa, ci si de COMUNICARE. Verbala sau non verbala.

Mergi la inceput