La "Human body" ducem si copii?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Copilul meu, datorita lipsei de spatiu din scoala, din clasa a2-a ainvatat in laboratorul de biologie. Pe toti peretii sunt planse cu sistemele (osos, circulatoriu...excretor). In dulapuri (cu geam) au tot felul de mulaje cu organe si chiar scheleti. Ok, diferenta ar fi ca sunt din plastic si probabil mai putin amanuntit facuti, dar...care e diferenta?
Inainte sa ii duc la muzeu le voi arata cateva poze si ii voi intreba daca vor sau nu sa mearga. Multe filme de la televizor mi se par mai aiurea ca o astfel de expozitie.
Cat despre sacralitate... animalele merita uneori mai mult respect ca anumiti oameni (cred nu ar trebui sa generalizam).

Anya


- eu i-am aratat planse copilului din dotare in vara care a trecut, -pentru ca a fost curios si mi s-a parut pregatit (avea 8 ani)
- ai mei nu au, inca, acces la filmele de la televizor
- despre animale spusei ca e parerea mea (daca n-am spus zic acum :D e parerea mea)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

mie mi se pare sinistra expozitia asta...oi fi eu mai sensibila

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Acum 1 an cand am fost cu copiii la Antipa, la varianta "obisnuita" erau oricum bebelusi in formol. Asa ca au vazut deja. Mai erau si cu malformatii...
Voi pe ce credeti ca invata studentii? Pe cadavre donate? Nu. Pe amarati morti pe care nu-i revendica nimeni. Credeti ca pe respectivii decedati ii mai intereseaza daca sunt facuti farame in laborator sau ca sunt plastifiati? Macar plastifiati se plimba prin toata lumea.



Anya


ASa este, la varianta obisnuita la Antipa, este prezentata o burtica de femeie, sectionata, si arata bebelusul acolo, cu capul in jos. Fetele mele l-au vazut, oricum stiau de bebelusi in burtica, si asa au vazut exact cum stau lucrurile.

Despre expozitita asta, nu stiu ce sa zic... e controversata, am auzit multe pareri pro si contra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Nu l-as duce pe fimiu. Nu m-as duce nici eu, dar asta e partea a doua. Mi se pare sinistra si cred c-as avea cosmaruri dupa aia. Nu vreau sa ma gandesc cum ar impresiona un copil. Poate in bine, poate in rau, dar prefer sa nu risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Dupa cum am mai spus, mie mi se pare o experienta de neratat si voi face eforturi (timp/bani/logistica) sa ajung s-o vizitez, cu copil cu tot.

Acuma depinde si de copilul pe care il cari acolo, fiecare isi cunoaste "marfa", fiica-mea are o atitudine foarte "taraneasca" vis-a-vis de moarte/corpuri fara viata, poate si din cauza ca noi crestem animale, pasari, de la incubatie pana la tigaie Scoatem pui, astia mai mor, se mai ranesc, ii tratam, ii crestem, ii taiem (are voie sa asiste si nu o deranjeaza) si ii mancam.

Copilul meu imi impartaseste total fascinatia fata de animale si corpul uman, chiar aseara am nimerit pe un documentare pe National Geografic cu un ecorseu uman (schelet+muschi) animat 3D si mi-a interzis sa schimb canalul, a trebuit sa-i citesc subtitrarea, a pus intrebari... La muzeu daca nu va vrea sa vada exponatele fireste ca nu o voi obliga, vom vedea din nou restul muzeului cu animale si voi reveni singura a doua zi ca sa ma pot bucura si eu pe deplin. Eu gasesc ca omul e fascinant si frumos, iar un corp in miscare, denudat de piele, e o forma de arta.

Sunt convinsa ca treaba cu prizonierii chinezi e doar presa tabloida + puritanism. Mi se pare normal sa existe o taxa pt ca la crearea unui exponat lucreaza cate 200 de oameni vreme de 3-6 luni, in functie de complexitatea acestuia, si in plus exista cheltuieli legate de transportul si expunerea acestora si, tinand cont de toate astea, 40 de lei intrarea mi se pare chiar ieftin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
de la incubatie pana la tigaie

... Way to go, Giril !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Eu am vazut expozitia anul trecut la Praga si mi s-a parut foate interesanta. As avea de comentat ca a fost foarte aglomerat si nu aveau explicatii in limba romana

Fata mea are 9 ani si daca ajungem prin zona cu siguranta vom merge.

Bebelusi sau bebelusi in burtica am vazut in multe muzee iar intr-unul (cred ca la Frankfurt la muzeul de istorie naturala) a vazut si cateva filmulete cu nastere in direct. La inceput a zid "dezgustator!" dar mai la sfarsitul vizitei a vrut sa ne intoarcem si sa le mai vedem o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Burtica de femeie gravida cu bebe in ea e mulaj, nu e reala. Si mie mi-a placut si mi s-a parut interesanta.

On topic: la asta cu mortii nu m-as duce.
La o expozitie de mulaje insa da, cu tot interesul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Noi ne-am propus sa mergem (eu cu domnul sot) dar fara copil. Mi se pare mic si nu cred ca are suficiente cunostinte ca sa integreze corect ceea ce vede.

Din intamplare a vazut cateva poze pe net si nu i-au placut. De altfel pe el il plictisesc si exponatele de la antipa. Daca nu misca, nu il intereseaza.

Iar pretul biletului nu este unul exorbitant la 38-40 lei in week-end.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Eu o sa fiu in tara si o s-o duc pe sora mea (13 ani), de-abia astept(a0.

Mergi la inceput