La "Human body" ducem si copii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ranena08 spune:

Eu o sa merg cu una bucata copil de 4 ani si 6 luni la purtator.
(Pe sot nu l-am intrebat inca, dar stiu ca "e mai sensibil" la asa ceva). Eu in schimb ma uit la toate documentarele de gen ce le prind (indiferent daca copilul e in camera sau nu). Enrico a inteles notiunea de moarte prin faptul ca a fost la o inmormantare la tara cu bunicii ( e atunci cand nenea ala statea pe masina cu ochii inchisi si nu se mai trezea). Faptul ca mama l-a nascut si purtat in burta deja stie, iar de intrebari nu mi-e frica . Intotdeauna i-am raspuns sincer, ca si cum as fi vorbit cu un om mare - iar daca nu stiu ceva am inteles ca sunt explicatii - pot sa-i citesc de acolo).
O astfel de experienta poate sa-l marcheze sau sa-l lase rece, totul depinde de modul in care i se prezinta de catre adultul de langa el.

Noi mergem sambata...o sa intru sa va povestesc reactia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Eu o sa fiu in tara si o s-o duc pe sora mea (13 ani), de-abia astept(a0.


Asa sora mica ai? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

si eu sper sa ajung maine cu fi-miu (6 ani) care e fascinat de tot ce tine de corpul omenesc; promit sa revin cu impresii daca ajungem (daca nu e f aglomerat..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu vreau saptamana viitoare, cand e vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La intrebarea de deschidere a acestui topic, raspunsul este afirmativ, din experienta personala. Poate cel de 8 ani sa nu inteleaga explicatiile complexe ale ghizilor(studenti la Medicina), dar traume sau ceva de acest gen nu a incercat niciunul dintre copiii cu care am fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mie mi se pare horror.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA2006 spune:

Ce am gasit azi pe facebook, legat de acest subiect :

Mircea Radu
http://www.gandul.info/stiri/corpul-uman-da-frisoane-corpului-profesoral-din-romania-dupa-ce-ministrul-educatiei-a-spus-ca-nu-si-ar-lasa-copiii-sa-vada-expozitia-the-human-body-10710539
Dupa ce ati citit materialul care a facut prima pagina din Gandul de azi, hai s-o disec#259;m... Deci ministrul Educatiei zice ca el nu si-ar lasa copiii sa vada expozitia. Foarte bine, treaba lui cum si-i creste. Partea proasta e ca zice asta intr-o videoconferinta cu inspectorii scolari... Iar unul dintre ei, un inspector general adjunct în C#259;l#259;ra#351;i spune: ”Am transmis #351;colilor, la recomandarea ministrului, s#259; nu mearg#259; la expozi#355;ie. Nu cunosc expozi#355;ia #351;i nici nu pot s#259; v#259; spun de ce nu ar trebui s#259; mearg#259; acolo. Dar am decis s#259; nu mearg#259;”...
Cum?...Inca o data: ”Nu cunosc expozi#355;ia #351;i nici nu pot s#259; v#259; spun de ce nu ar trebui s#259; mearg#259; acolo. Dar am decis s#259; nu mearg#259;”...
Lasand la o parte comportamentul care aduce a slugarnicie dezgustatoare, ramane atitudinea de tipul ”nici eu nu stiu de ce, dar daca e ordin... ”, comportament perfect anormal al unui om care lucreaza in invatamant, in #537;coal#259;, un om care ar trebui sa formeze copiii.
La Bucuresti, un inspector de imagine (!) transmite si el ca sa se bage la cap: „Pot merge la Antipa, dar s#259; nu viziteze expozi#355;ia”. Stiti ce e un inspector de imagine si cu ce se ocupa?... Eu n-am auzit in viata mea de chestia asta ”inspector de imagine” dar imi vine sa le spun ca, dac-o tin tot asa, s-ar putea sa isi umple imaginea de pistrui...
Iar unul dintre directorii care au semnat nota, spune c#259; ”Exist#259; controverse legate de expozi#355;ie. Sunt inclusiv #355;#259;ri care au interzis existen#355;a expozi#355;iei - de exemplu Fran#355;a”... Si uite cum ne-am pitit noi vitejeste in spatele unei tari mai mari, pe principiul daca si la #259;ia e a#537;a, de ce ar fi la noi altfel.... Poate ca dom´ director ar trebui sa afle ca in Franta, unele scoli isi duc elevii sa viziteze Père-Lachaise, care tot un fel de muzeu e, dar care nu are exponatele la vedere...De ce fac asta? Intrucat ei socotesc ca e bine ca elevii sa stie inca de mici atat despre cultura si istoria poporului din care fac parte, dar si sa vorbeasca despre viata si moarte in cel mai nimerit loc in care s-ar putea face asta: intr-un cimitir.
Revenim la ale noastre si tragem concluzia : La Muzeul Antipa s-a deschis o expozitie intitulata The Human Body. Care e include peste 200 de exponate – corpuri umane reale, care, prin disec#539;iile la nivelul organelor #537;i #539;esuturilor ofer#259; o perspectiv#259; unic#259;, tridimensional#259;, fidel#259;, asupra a ceea ce se afl#259; sub piele, asupra miracolului corpului omenesc #537;i a modului în care acesta func#539;ioneaz#259; (http://www.antipa.ro/categories/55/pages/296)

Daca aveti copii, luati-i de mana si duceti-va sa vedeti expozitia!
Nu le luati o sansa pe care dumneavoastra n-ati avut-o cand erati de varsta lor!

Corpul uman d#259; frisoane corpului profesoral din România, dup#259; ce ministrul Educa#355;iei a spus c#259; nu #351;i
www.gandul.info
Ministrul Educa#355;iei, Remus Pricopie, speriat de expozi#355;ia „TheHuman Body”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Reactia Muzeului http://www.antipa.ro/categories/44/pages/305 si pe buna dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui LARA2006
Daca aveti copii, luati-i de mana si duceti-va sa vedeti expozitia!
Nu le luati o sansa pe care dumneavoastra n-ati avut-o cand erati de varsta lor!

Asta da sansa! Trebuie inclusa in lista lui lake!

Nu mai bine, atunci cand moare vreun apropiat sa-l plastifiem in loc sa-l inhumam sau, ca tot s-a discutat aprins acum trei luni, sa-l incineram? Copiii se vor putea delecta cu studiul intestinelor plastifiate ale bunicilor in timp ce adultii vor aprinde lumanari langa inimile lor plastifiate. Si vor putea face asta de cate ori vor, si gratis pe deasupra, cu conditia, bineinteles, ca bunicii sa-si dea acceptul. Desi ma indoiesc ca bunicile vor fi dispuse sa-si etaleze varicele plastifiate curiozitatii morbide a vecinelor supravietuitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu una nu as risca sa duc copilul acolo, mi se pare sinistru si traumatizant. Deh, eu sant mai sensibila, mi se face un gol in stomac si daca vad filme cu spitale, operatii etc.
Iar fi-miu pare sa-mi calce pe urme.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput