La "Human body" ducem si copii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

http://www.bucurestiivechisinoi.ro/2013/03/cadavre-de-prizonieri-chinezi-la-muzeul-antipa-mai-multe-asociatii-cer-stoparea-expozitiei-the-human-body/

si in engleza: http://www.chinasmack.com/2012/stories/hagens-human-cadavers-exhibition-bodies-from-chinese-prisons.html

si in italiana: http://regimecineseincrisi.com/2012/09/25/lorigine-dei-corpi-plastinati-in-mostra-a-torino-e-milano-potrebbe-rivelare-una-verita-inquietante/

iar in Franta expozitia a fost interzisa: http://www.france24.com/en/20100917-our-body-controversial-exhibition-france-appeal-court-ban-china-prisons-justice-arts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

eu as dori sa merg... teodora (16 ani), si a exprimat si ea dorinta de a merge... insa pe ana (8 ani) nu as duce o sa vada asa ceva! pentru ca:
1. vederea unor cadavre, si "nude" pe deasupra, i ar putea afecta in mod neplacut psihicul si imaginatia
2. m as alege cu o luuungaaaaa perioada de intrebari si intrebari la intrebari...si cum nu detine un bagaj informational prea vast pe acasta tema, am ajunge in muuulteee puncte moarte
3. in vietisoara ei a "participat" la 2 inmormintari, si a fost intr atit de afectata de ideea de moarte incit nu i zi sa nu deschida acest subiect. si credeti ma, ca oricit ii explic ca moartea este un fenomen normal in viata noastra nu este convinsa si nu o accepta absolut deloc.
4. prefer sa i pastrez bruma de naivitate si "floricele roz" pe care i le confera virsta. va avea grija doamna viata si doamna societate sa i prezinte lucruri neplacute okiului si celorlalte simturi

si as putea continua cu motive pentru care nu as dori ca ana sa ia contact cu o asemea experienta..nici macar in poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Dar voi cand mergeti la medic, alegeti unul care a studiat in sala de disectii sau unul care s-a uitat la planse din plastic??

Cum credeti ca s-au obtinut cunostiintele medicale de acum?

Leonardo da Vinci cum a invatat corpul uman?

Si, daca o luati asa, v-ar placea sa va vedeti catelul in vitrina la Antipa, sau animalutele au blana draguta oricum??

Altfel, e usor sa repeti linkurile din presa de scandal; oameni care nu vor sa inteleaga ii dau ca exemplu pe cei care deja si-au manifestat neintelegerea...

On topic: expozitia e frecventabila in masura in care adultul o considera interesanta si le poate insufla asta si copiilor, iar ei sunt la randul lor pregatiti si interesati. Poate fi si socanta, intr-adevar, depinde de voi cum receptati provocarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

ei, asa sunt unii au o putere mai mica de intelegere. Eu de exemplu nu pot sa inteleg unde sa incadrez expozitia: la interes stiintific sau financiar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Medicul e medic, pentru asta se pregateste, oamenii care merg sa vada cadavre disecate la muzeu sunt curiosi asa cum erau acum o suta de ani curiosi cei care intrau la circ sa vada siamezi cu doua capete, femeia cu barba sau oameni care sufereau de boli ciudate de piele.
Si curiozitatea e buna cand duce la progres, sunt de acord, dar sa afirmi ca unii nu inteleg valoarea stiintifica a unor prizonieri disecati si impaiati in pozitii ciudate, e total aiurea.
Si am inteles ideea. Cat nu e catelul nostru, bunica sau vecina noastra, expozitia e etica si doar presa de scandal spune ca statul chinez a vandut cadavre, asta ca sa nu il lase pe ingeniosul om de afaceri sa-si vada de circul lui ambulant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce sa zic, fiecare cu ce-i place. Eu am vrut sa ma fac medic si inca medic legist :). Nu m-au lasat ai mei iar acum sunt prea batrana sa ma apuc de medicina. Cat despre catei la Antipa...nu mi s-ar parea ciudat. Bunicul meu a fost vanator si toata casa era plina de trofee si in plus a impaiat si pisicile de casa dupa ce au murit. Ce mi-e sa am pisca impaiata in casa - ce mi-e plastifiata la muzeu.
Copiilor cred ca le-as spune putin inainte despre ce e vorba, le-as arata cateva poze si i-as pune sa aleaga. Lor le place sa se uite la House, emisiuni cu doctori pe TLC... chiar sunt curioasa ce vor alege.
Inteleg ca trebuie sa ma grabesc sa nu o interzica, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Doamneee, cine m-a pus sa intru pe link? Din punctul meu de vedere e oribil, grotesc si deprimant...eu nu suport sa ma uit nici la animale impaiate, mi se pare atat de trist sa vad corpul unde a locuit candva un suflet, ramas...gol, inert, fara viata Nu inteleg argumentul cu "asa se face Medicina", ok, care are inclinatie spre asa ceva sa se duca sa se extazieze, eu una as avea cosmaruri si nu, nici copilul nu mi l-as duce. De aveam stomac pentru asa ceva ma faceam macar veterinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Asat-i un circ ieftin.. ascuns sub palaria de expozitie "stiintifica". Si nici macar ieftin nu-i.

Iar acolo sunt oameni adevarati (care cum au ajuns acolo?).. oameni la care se zgaiesc alti oameni in cautare de senzatii tari.

Nici o legatura cu cei ce invata sa devina medici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

aaa, si stiu pe cineva care s-a lasat definitiv de fumat dupa ce a vazut plamanii de fumator expusi (prinsese expozitia undeva pe-afara acum multi ani).

deschideti link-ul numai daca sunteti siguri ca vreti sa-i vedeti:
http://collinspr.photoshelter.com/image/I0000ccxJgEfLnIs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

E cam creepy ....

Mergi la inceput