La "Human body" ducem si copii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Sa ridice mana sus acela care ar accepta ca dupa moarte sa se holbeze copiii la intestinele-i plastifiate sau sa-si expuna ochii bulbucati detasati la un metru distanta de creier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ah ! Acum am vazut pozele ... parca nu erau asa de multe corpuri intregi cand am vazut-o eu.

Mie mi-a placut ... MULT. Daca in loc de corpuri umane, prezervate intr-un mod special, ati avea manechini de plastic, vi s-ar mai parea asa cutremuratoare ?
Numai pozele de pe net nu prea spun nimic, dar expozitia e plina de detalii, panouri intregi cu explicatii, exemple, comparatii ...este fantastica.

Deci eu as incerca marea cu sarea cu copiii ...de altfel in vara vin in Romania si o sa-i trimit acolo. Nu le place, asta este ... exista si maturi care nu gusta genul asta de stiinta.


Mie nu mi se pare cutremurator sa vad corpul uman, chiar ma uit la toate documentarele si interventiile chirugicale pe care le prind :), cutremuratoare mi se pare lipsa de etica si de respect fata de oamenii aia expusi, plus asa zisa originalitate a taxidermistului (sau cum s-o chema "artistul"). Nu inteleg de ce trebuiau expuse jumatati de corpuri, muschi in vant, pozitii ciudate si imbarligate, cadavre aflate in ipostaze de viata (in doi, pe cal etc). Vorba Capcaunului, ati putea fi voi in locul exponatelor? Sau cineva apropiat? Eu vad expozitia asta ca pe un circ si atat. Stiinta nu inseamna profanarea si umilirea cadavrelor unor amarati sub pretextul ca asa ne largim orizontul.
A, daca niste originali semnau ca in loc sa fie inmormanati vor sa se plimbe impaiati prin lume, era perfect. Dar asa, e doar o afacere si un spectacol grotesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu, nu ... nu ai dreptate.
Expozitia este una stiintifica si nu artistica. Nu stiu de ce sunt expuse corpurile in diverse pozitii dar banuiesc pentru a arata cum lucreaza diversi muschi, in diferite pozitii ... poate a face comparatie intre corpul atletic al unui cal si cel uman ... nu stiu, sa ne spuna cineva care a vazut-o ... eu nu am vazut expozitia de la Bucuresti, dar aia de aici m-a tinut in interior 7 ore ... a fost fascinanta. Iti arata sistemul nervos in cel mai fin detaliu, iti arata cum sunt legate organele intre ele, sunt afise intregi cu explicatii foarte pe intelesul unui neprofesionist.

Nu stiu de ce vorbesti de etica ? Ce legatura are etica cu expozitia asta ?

Atata timp cat expozitia este in toate orasele mari, banuiesc ca corpurile sunt achizitionate cat se poate de legal, provin probabil de la donatori ...

Intrebarea Capcaunului este putin naiva ...cum adica daca ne-ar palcea sa stim ca organismul nostru donat este pus in vitrina unei expozitii ? Pai odata ce accepti sa donezi, nu cred ca ar mai trebui sa te intereseze ce se intampla cu "donatia" ... nu exista legal optiunea de a alege in ce directie se duce coprul tau odata donat, il lasi la latitudinea autoritatilor.

Eu am o prietena care este aici cercetator ... a trebuit sa cerceteze materialul din care ar putea fi facut o casca pe care sa o purtam la volan si care sa absoarba vibratiile craniului in cadrul unui accident. Ca sa cerceteze compozitia materialului a avut nevoie de locul unde craniul vibreaza si dimensiunea vibratiilor ...aceste masuratori le-a facut pe cadavre "calde" caci osul in 2-3 zile (cred) se usuca si nu mai vibreaza la fel ... deci cum aparea la universitate un "material", ea aparea prima cu echipa ei, il pocneau pe ala in cap in diverse locuri si masurau locul unde se propaga vibratia si marimea vibratiilor craniului...

Ce vreau sa spun cu asta este ca odata ce acceptati sa va donati corpul, nu aveti optiunea de a alege numai domeniile frumoase si filantropice, adica salvarea altei vieti ... il ia "stiinta" si face ce doreste cu el.

Discutia "etica" se poate purta in zona financiara ...daca cineva doneaza "material" stiintei si aceasta comercializeaza acest "material", prelucrat sau nu, si castiga bani din acest business, oare nu ar trebui ca familia donatorului sa primeasca royalties ?

Eu am mai lansat cu ceva vreme in urma un subiect similar, despre celulele HeLa ...primele celule umane, care au fost mentinute si au putut fi pastrate vii si multiplicate in laborator. Nu am rabdare sa mai caut subiectul ala ...cred ca se numea "Viata nemuritoare a Henriettei Lakes" sau ceva de genul acesta si era inspirat de o carte ... dar imi aduc aminte ca am fost puternic contestata pe acel subiect despre moralitatea gestului de a cere bani pentru donatiile in scopuri stiintifice.

Sigur ca eu o tin pe a mea si dialogul de atunci nu m-a convins ... cartea aceea despre Henrieta Lakes (donatoarea celuleor HeLa) m-a convins insa ca nu este "etic" ca materialul genetic sa fie comercializat si companiile (farmaceutice in cazul HeLa, cele care orgasnizeaza aceste expozitii in cazul de fata) sa obtina profit pe baza unui material uman donat, fara a reimbursa o parte din castiguri urmasilor donatorului.

Oricum recent am ciitit un articol in NY Times in care spuneau ca datorita cartii despre Henrietta Lacks, se pare ca problema asta devine din ce in ce mai serioasa si eventual va duce la ceva schimbari legislative ...

Ma scuzati, m-am intins ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Decat mancare de viermi, mai bine plastifiat in interes stiintific/educativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La cat scandal a iscat expozitia asta, cum ca ar fi membri Falun Gong executati, impaiati si vanduti pentru a scoate bani din piatra seaca...

http://epochtimes-romania.com/news/interviu-o-acuzatie-grava-planeaza-asupra-muzeului-antipa-scrisoare-deschisa-catre-directorul-institutiei---186318

Nu, nu m-as duce cu copilul. E prea mica pentru gravide decupate si oameni intorsi pe dos. Cred ca gravida aceea, din burta careia se vede fatul, ar marca-o rau. Cum sa-i spun ca vede un bebelus mort?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Acum 1 an cand am fost cu copiii la Antipa, la varianta "obisnuita" erau oricum bebelusi in formol. Asa ca au vazut deja. Mai erau si cu malformatii...
Voi pe ce credeti ca invata studentii? Pe cadavre donate? Nu. Pe amarati morti pe care nu-i revendica nimeni. Credeti ca pe respectivii decedati ii mai intereseaza daca sunt facuti farame in laborator sau ca sunt plastifiati? Macar plastifiati se plimba prin toata lumea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Bineinteles, dar nu contesta nimeni utilitatea invatarii la facultatea de medicina. Insa aici vorbim de o expozitie controversata la care cel mai ieftin bilet costa 32 de lei in timpul saptamanii si 38 in weekend. Eu cred nu e tocmai etic punand toate argumentele astea in balanta: cadavre de detinuti, expozitie pe bani si nu putini vs avantajele stiintifice care de fapt se rezuma la curiozitate si atat, ca cine are de studiat si cercetat in scopuri stiintifice o face in laborator nu la muzeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dar voi de unde stiti ca sunt cadavre de detinuti? Eu pe site am gasit informatia ca au fost donati conform procedurilor legale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

clar ca nu-i pt mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Am primit si eu argumentele (de la colegi entuziasti, dar care inca n-au fost la fata locului) cu facultatea de medicina si cu cercetatorii, singura problema este ca eu am ales sa lucrez cu calculatoare si nu cu organe/corpuri umane. Deci nu vad de ce ar trebui sa mi se para normal.
Am primit si argumentele cu corpurile in formol expuse in mod curent la Antipa - nici la acelea nu m-as duce si nici copiii nu i-as lasa inainte de 10 ani (mai degraba 13-14 ani, dar depinde foarte mult de informatiile pe care copilul a reusit sa le internalizeze).



Mergi la inceput