Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Buflea , eu am zis ca atunci am descoperit ghetarul vostru. Pe tine te stiu de mult, te stie tot DC-ul. Insa atunci am hotarat ca trebuie sa te "urmaresc", pt ca efectiv am ras de era sa ma inec citind pataniile tale cu viespile. Am ras pana m-a apucat sughitul. Si ar fi fost tare bine daca asta s-ar fi intamplat acasa, dar din pacate eram la job si era sa dau de probleme.
Cu raportul zilnic nu te pot ajuta, unu pentru ca lucrez pt guvern si chiar daca imi fac treaba, sefa mea nu e ca a ta sa nu-i pese ce site citesti cata vreme totul e ok cu munca, la noi la guvern, dam cu subsemnatul cand cheltuim banii contribuabililor si noi ne dam pe net. Iar al doilea motiv, ar fi ca nici acasa nu prea am timp, ca de aproape 1,5 ani sunt single mom, nu-s divortata, doar ca barbatu mi-e in Miami la munca si vine acasa doar 1 zi jumate pe luna. Adica nesemnificativ.
Cat despre fiu-meu, cand citesc ce face baietul tau, il vad si pe al meu. Ma refer la partea cu batutul din picior, plans de nervi cu scandal mare, ambitii ca el e cel mai tare din parcare, raspuns inapoi si tot asa, ca la partea cu sculatul la 5 dimineata pt meciuri de hockey whatever nu ma bag nici daca ma platesti. El face tenis si inot si deocamdata pt astea nu ma scol dimineata, cand s-o pune problema renuntam.
Acum daca tot ti-am raspuns sa-ti dau o mostra de "cel mai tare din parcare". (diferenta la noi e ca el are consecinte, poate oi avea si tu, dar nu te-ai dat mare cu ele, iar acum pt chestia asta 2 saptamani si-a pierdut toate privilegiile). Ieri a avut un test la ELA (english language arts), cu alta teachera nu a lui, ca e in grup de avansati. Cand a terminat, a venit tipa si i-a zis ca trebuie sa mai scrie, ca nu a terminat, vroia saraca sa ii dea 4 la test. Fiu-meu ala tare, ca el e perfect, doar are straight 4 la mate si reading, spelling, i-a zis aleia ca nu e adevarat, ca el a terminat. Tipa nice incearca sa ii spuna capcaunului ca uite, o propozitie nu se incepe cu because, nu e complet aici si la o intrebare la care el raspunsese doar cu yes, vrea ca el sa scrie mai multe detalii. Asta cu gura mare ii spune aleia ca nu e nevoie de detalii, ca nu se cere si explain why, ci doar e o simpla intrebare la care el a raspuns. Si tot asa s-a contrat cu aia pana a primit detention pe 2 zile, adica fara recess. Si bine-nteles ca ma astept la un 2 sau 3 ca sa-l calmeze cu argue-ingul. Cool nu?
Acasa da-i si explica copilului ca daca esti campion la argue cu mama, asta nu inseamna ca trebuie sa faci si la scoala la fel, ca tipa de aia e teacher, ca are mai multe examene date decat el si ca e mai smart decat el. Vrei sa stii ce a raspuns? Nu cred ca e asa de smart mami, ca mai greseste la spelling. Sa ma inec si mai multe nu, m-am asigurat ca nu i-a spus si tipei chestia asta, ca il da afara de la clasa, desi nu bag mana in foc ca nu-i zice si asta daca vreodata se contreaza amandoi pe spelling, unde el se crede iar mare si tare. Acum fie vorba intre noi, nu e prima data cand aud alti parinti plangandu-se de teacherii copiilor lor ca fac greseli la spelling, asta e ceva obisnuit la americani. Asa ca...nu stiu care din cei 2 "teenageri" pe care ii avem noi e mai tare. Altfel e un ingeras, vorbeste cioara. cra-cra
Hai ca iar am scris o gramada, sa-ti ajunga pe vreo 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,prezent.Eu stau la 60 km de Laura,adica vreo 20 minute de mers de bun simt,la 80 la ora....bun simt,da?eu as ajunge in 12 minute da` nu vreau sa maresc bugetul politiei romane.Deloc.Asa ca zic prezent de pe acu`.

Va pup,aseara am cazut ca bobocul la 20.30 ora mea si m-am trezit la 6 ora mea.

Rusine sa-mi fie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna ziua buna ziua

se pune de intalniri???? bufleo eu la Piatra Neamt nu prea am cum sa ajung, dar la Bucuresti musai dai ora clipa si minutu in care e stabilita intrevederea. nu lipsesc pentre nimic in lumea asta

revin eu nitel mai tarziu, acu am un munte de proceduri care cica au nevoie de mine (la ce????)

see ya later

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Bufleo,prezent.Eu stau la 60 km de Laura,adica vreo 20 minute de mers de bun simt,la 80 la ora....bun simt,da?eu as ajunge in 12 minute da` nu vreau sa maresc bugetul politiei romane.Deloc.Asa ca zic prezent de pe acu`.



Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Uau! S-a facut autostrada de la Bacau la Piatra si nu am aflat eu!??! Esti f, tare Madalina! Drumul e cu o singura banda pe sens, sat dupa sat, aglomerat. Doar cu MIG-urile alea ce mai ara din cand in cand pe langa Bacau sa ajungi in 12 minute.



buflea, adica vara asta nu ne onorezi cu prezenta?!?! Si eu care ma pregateam sa te invit la conac. Pff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai ma Laura,da` io o calc,ca nu sta politia in fiecare sat.Am o statie si stiu exact pe unde stau astia...mama sta la 16 km de oras si fac foarte putin.Iar daca nu-s cu Eva dupa mine,dau talpa.Mi-e rusine,da` asta e.
Nu mai avem MIG-uri...le dau astia mai raman doar cateva la aeroport.Le schimba cu ceva second...
Da pana la anu`....mai e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

cu putine crampe ajunge si Rall.


A, crampe? Par ca is vesnic la PMS sau ce?

eumada, si mie mi-ar fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor

azi sunteti randunici, e soare si frumos la noi.
o cafea mare si tare ptr toata insula.

Carmen, . cuib de viespi? io nu ma recunosc decat pinguina sau randunica. visepi? ce-s alea? so, ai si tu un mic geniu. imi plac copii astia, ptr ca devin independenti de timpuriu si stiu cu precizie ce vor. chiar daca ne pun noua neuroni pe gratar.
asa in paranteza, al meu fecior a avut multe din 'simptoamele' enumerate de buflea de multe ori si acuma de tine, si in ciuda unor dificultati pe care le avut si inca le mai are, cam de pe la 11-12 ani am scapt (eu) de munca de coordonare. adika si-a asumat-o din plin cu lectii si organizare de alte activitati. eu doar semnez aprobari. la inceput ma ingrijoram ca va da rateuri, pe care evident le-a si dat, dar la modul nesemnificativ. esentialul este ca din rateuri si asumare se formeaza.

sa revin la lucruri pinguinesti. deci se preconizeaza o intalnire? vara asta, sau cea viitoare?

mado, ai mania vitezei? eu nu-mi amintesc daca am condus vreodata cu mai mult de 120. si asta pe autostrada aici in Germania. in Ro foarte rar depaseam suta, cel mai des circulam cu 60-70.

trebuie sa pun zacusca in borcane, dar inca nu am borcanele toate. asa ca, conform traditiei instaurate de Aqai, poa sa mai astepte.

zi minunata cu soare si iubire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da Kari.O am.Parca intru in transa,recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

'neata pe la pranz.
Ma delectez cu o cafea rece si Shakira canta "....loca,loca..."pai loca o sa ajung sau sunt deja ca se fac 48 de ore de cand trupa mica e in razbel deschis,si-au impartit de ieri pana azi pumni,picioare,muscaturi,invective,eu impaciuitorul sef .Nu stiu daca de la varicela is asa sau de la plictiseala,insa eczema mai are un pic si mi se suie mai sus de cot .
Ursu a vazut-o si a decretat ca musai de mers la doftor,Radu aproba(bine el aproba tot ce zice tac-su) si s-au pus de acord sa ma duca la Fundeni ca stiu ei o somitate acolo.N-au minte acolo-s oameni care au cu adevarat nevoie de medicul respectiv nu ca mine care am la propriu draci de-mi ies prin piele,ma enerveaza si astia

Acum daca am terminat de descris starea mea prezenta sa va spun ca aseara am reusit un mic armistitiu intre cei doi mici tero cu "Dumbrava minunata",erau asa fascinati ca i-am si pozat sa-mi amintesc ca pot fi si asa .

In alta ordine de idei,

Carmenbr m-ai desconspirat,tztztz,si eu care speram ca sunt incognito si nu-si mai aminteste nimeni de mine.
Intamplarea cu gemenii a fost cam asa:
-lumea voia sa boteze dar doar cate unu ,dadeau cu banu' habar n-am cum alegeau ,si cum noi oricum aveam o cariera in nasit am zis da considerand ca in felul asta am prilejul sa-l pun si pe urs la desfasat si infasat in biserica ,am fost totusi induratoare caci i l-am dat pe Cristi in brate ,care era mai linistit.

-dap cu gatitul nu te pot contrazice caci datorita trupei am o adevarata cariera in domeniu,si cum casa noastra e vesnic plina de fini,fine,prieteni ai nostri sau ai copiilor,vecini si vecine ,am ajuns sa prestez aproape industrial spre placerea asistentei si a mea.

Cu adolescenta ,sunt trecuta prin ciur si darmol si mai am inca de trecut ,asa-mi trebuie daca m-am impuiat in ciuda medicilor.
Pacat ca la noi sistemul de invatamant e si mai rigid iar fii mei mai independenti decat prevede legea,astfel la ora de desen prin clasa a sasea profesoara le cere copiilor sa copieze o plansa din carte alambicat si greu tare chiar si pt mine (n-am talent dar am totusi o varsta) la care dl Robert nu prea a facut mare branza si dna il cearta el spune ca-l depaseste ca are acelasi talent ca si ma-sa(adica tinde spre 0) si ca oricum el vrea o cariera in domeniul bancar nu sa devina Leonardo DaVinci,urmarea:"ai nota 3 obraznicule,magarule,etc".Hihihi cine a mai vazut copil cu medii de 10 la romana si matematica si 3 la desen
am mediat situatia incercand sa-mi domolesc progenitura si sa o indulcesc pe doamna.A doua oara a fost cu Educatia tehnologica(emoticon cu scrasnit din dinti)n-am inteles materia asta care mi se pare o pierdere de vreme si neuroni inutila.Ii pune sa faca un meniu de sarbatori(Craciun) asta al meu scrie printre sarmai,fripturi si ciorba de burta,asa vazuse copilul in cratitele ma-sii.Profesoara citeste meniul si zice :Aaaaaaaa ciorba...nu,nu,nu-i buna ca e grasa WTF?!!! A MEA E BUNA,nu-i sanatoasa continua doamna(nu era vorba de meniu de sarbatori?! era vorba de dieta?) si sinceru' lu' mama raspunde:Mama o face cu smantana 12% grasime!
obraznicule 3 treci la loc!
Pan' aci mi-a fost am smuls caldarea de smantana de pe raftul de sus din frigider si in sec 2 am fost la scoala (stau aproape de scoala)sa-i arat nebunei ca nu a fost luata peste picior ci ca i s-a raspuns cu sinceritate in primul rand si in al doilea sa-i explic ca meniul de sarbatori la romani n-a fost in veci sinonim cu meniu sanatos sau dietetic,cand le ceri copiilor ceva trebuie sa fi extrem de clar in exprimare .


Serialbastre
m-a dat pe spate fiica-ta cu ochii ei.




Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ralu,incepi sa ma detronezi....mi-a sarit cafeaua pe monitor de ras....

Mergi la inceput