Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Sa o luam punctual.

Retete;

in general inventez sau in cel mai fericit caz modific ,asadar,pt ca am cumparat 1 kg de capsuni si pe la fundul caserolei erau cateva prea coapte am hotarat sa pun de o prajitura si iata ce mi-a traznit plecand de la o reteta a finei Alina.

-200gr capsuni(pot fi ce fructe doriti cu conditia ca cele tari sa le caliti putin)
-3 oua
-o cana de zahar
-1/3 cana ulei
-1praf copt
-250ml iaurt
-250gr branza de vaci
-faina cat cuprinde(sa arate ca o ciulama mai groasa la final)

Am frecat ouale cu zaharul,am pus uleiul treptat,iaurtul amestecat cu branza si la final faina amestecata in prealabil cu praf de copt ,sa fi fost vreo cana de faina cam asa.In tava de tort de 28 diametru unsa cu ulei si tapetata cu faina am trantit 3/4 din compozitie,apoi capsunile taiate in 4 si la final restul,am dat la cuptor 180 grade (pt cele cu cuptoare smechere,al meu e antivechi dar am invatat sa aproximez)cam 30 minute.

La placinta inca mai trebuie sa schimb ceva ca nu sunt multumita de blat asa ca reteta asta o pun cand o voi perfectiona.

Raspunsuri

1.Gatesc zilnic cel putin o data,adeseori de 2 ori pe zi.Fac fata cu optimism mai ales ca bucataria e locul meu preferat ,probabil de aceea e si singura nerenovata caci nu ma indur sa ma despart de ea.

2.Copiii mananaca orice ,ca doar is crescuti de mine,ursu se descurca daca nu-i convine si daca flamanzeste nu-i bai ca d-aia-i urs,are de unde da jos.

3.Sunt agitata,non stop,ziua si noaptea ,mama si tata imi spuneau FURTUNA.

4.Da.Pentru ca dupa cum vei vedea in poze nu prea a ramas mare lucru .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rall draga mea,si voi doritori si doritoare,dati adresele si cand fac pomana va servesc cu coliva cat puteti duce.M-a invatat bunica ursului,Dzeu s-o ierte si s-o odihneasca,faina femeie,fix cum imi place mie,aspra ,am fost singura cu care s-a inteles si m-a iubit si am iubit-o ehh,iar cadem pe panta melancolica a ghetarului,uuupss.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ok, baga retetele ... daca e vreuna care cuprinde facaletz, i-o pasez lui mama.


Zumbaaaa!

Io mananc coliva. Fara destinatar
Mi-am luat arpacas si l-am pus la fiert. Nuci, niste rom si gata

Te-am prins ... tii post sau incerci drumul boabelor lui Rufus.

Nu stiu de ce ? Imi lipseste greutatea ta de la dosar ... .

Te am totusi la randunici, din cauza varstei ... care nici pe aia nu o stiu, dar cum mai ? Sa-ti placa tie Michael Jackson pana la lesin ?
Pai tu stii la ce varsta mergeam eu la teatru cu Michael Jackson pe piept ?

paranteza :

Asta cu MJ pe piept ar trebui sa v-o povesteasca barbata-meu ...deci era pe vremea cand MJ era negru, barbatul imi facea curte si eu profitam si il caram pe la toate piesele de teatru din Bucuresti ... Tot pe vremea aia, aveam camera tapetata cu Michael Jackson, afise peste afise, casete cu toate albumele de cand avea 5 ani, cuvintele cantecelor lipite pe sifonier, vise erotice noaptea ...etc. Apogeul dedicatiei mele a fost un tricou pe care imi imprimase mama, prin nu stiu ce pila, fata lui MJ ...fetelor, o lucratura atat de proasta, un rateu atat de original incat cu tot amorul meu, a trebuit sa trec tricoul ala la maieuri. Downgradat la sertarul de maieuri, trecuse si prin mult mai multe spalari decat un tricou obisnuit ...dar nu ma desparteam de el. Pai numai cand stiam ca imi sta Michael Jackson pe sutienul pe care nu-l purtam la varsta aia , si imi dadea fiori pe spate.

Si ma duc eu la teatru, mi-l pun pe MJ pe dedesupt si uit sa imi pun bluza deasupra, mai rau, nici nu imi dau seama ca uit ... pun deasupra un pulover, plec la teatru, in timpul piesei mi se face cald si nonsalanta, ma deschei la pulover si ii arat reprezentatia si lui MJ, cel lipit de sufletul meu . Piesa, o comedie din aia interactiva ... eu si MJ in randul 3, ne vede Florin Zamfirescu si se leaga nene de iubitul meu ... face un comentariu cum imi statea ala cu suvitza pe tzitze. Toata sala se uita la mine, ma uit si eu in san, imi doresc sa se deschida pamantul si sa ma inghita acolo si barbatul le spune la toti ca nu e cu mine ... de atunci, de fiecare daca cand ieseam in oras ma intreba daca am bluza cu mine, daca nu, avea el una in portbagaj, alaturi de sacul de dormit si alte chestii pe care le luam cu noi cand ne duceam la aparamentul lui cel gol

Inchid paranteza

Cu asta, draga Rall, am vrut sa spun, ca si eu am fost odata mare, mare admiratoare a lui Michael Jackson. Norocul meu a fost ca eu l-am iubit si cand a produs cele mai mari creatii artistice ale lui ... dar mi-a trecut cu inaintarea mea in varsta si a lui spre alb. Spre final, nici nu ma mai puteam uita la el si parca cu cat era mai alb cu atat creea mai palid.

De aceea, in capul meu, cine il iubeste pe MJ pana la lesin, trebuie sa fie pe la varsta la care lesinam si eu dupa el ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

...si pt ca trebuie sa ne revenim la starea zglobie va redau un alt dialog din casa.
Edy:mami pisicile mananca hamsteri
Eu cu gandul la Tiriplici(hamsterul nostru)si de frica sa nu ma procopsesc si cu o pisica pe langa menajeria pe care o am spun cu convingere maxima:Daaaa!!!!
Edy catre Maria:Vezi de ce ai bagat in joc pisica asta ca mama zice ca mananca hamsteri!!!!
Eu in gand: Isuseeee,bine ca le-am dat motiv de cearta
Maria:Asta nu mananca hamsteri ca.....e aristocrata!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei
1.Gatesc zilnic cel putin o data,adeseori de 2 ori pe zi.Fac fata cu optimism mai ales ca bucataria e locul meu preferat ,probabil de aceea e si singura nerenovata caci nu ma indur sa ma despart de ea.

2.Copiii mananaca orice ,ca doar is crescuti de mine,ursu se descurca daca nu-i convine si daca flamanzeste nu-i bai ca d-aia-i urs,are de unde da jos.


Motivul pentru care bucataria ta e nerenovata nu este validat. Si a mea este singura nerenovata, probabil pentru ca trec foarte rar prin ea si nu stiu cum sa termin si sa ies mai repede de acolo ...

La punctul 2, nu imi explic misterul ... am mai intrebat eu si alta data - in ce pozitie ai stat soro, de au iesit niste mancaciosi ? Nu ca mi-ar mai folosi acum, dar macar sa stiu ce am ratat ...

Ca sa te citez ca mi-a placut, de aia te-ai impuiat matale in ciuda medicilor - pentru ca au iesit pui din astia care se hranesc usor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
Ca sa te citez ca mi-a placut, de aia te-ai impuiat matale in ciuda medicilor - pentru ca au iesit pui din astia care se hranesc usor ...


-neeehhhh gresit!!!pt ca intotdeauna mi-a placut sa contrazic previziunile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nu tin nici post nici boabe, doar avui chef de coliva Suna morbid?

Legat de MJ, is 'fana' de 21 de ani, deci probabil am share-uit o perioada admiratia Mie insa nu-mi mai trece, e lipit nu de tricou ci a trecut de mult de bariera pielii

Oricum, mi-a placut de sotul tau, te-a renegat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Citat:
Suna morbid?


Mie nu ,am mai auzit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Nu tin nici post nici boabe, doar avui chef de coliva Suna morbid?

Legat de MJ, is 'fana' de 21 de ani, deci probabil am share-uit o perioada admiratia Mie insa nu-mi mai trece, e lipit nu de tricou ci a trecut de mult de bariera pielii

Oricum, mi-a placut de sotul tau, te-a renegat

Oh, ai fost la concertul ala de la Bucuresti, de pe 23 August , la care am fost si eu ? Imi aduc aminte ca si la concertul ala am purtat maieul cu MJ pe piept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Mai, cum e inchis totul la voi (ma refer la Buflea si Michelle)? Ca la mine e deschis peste tot.
Kari, ai vazut PM-ul meu?

Paste fericit cu multa lumina si pace in suflete si in case la cei care sarbatoresc!


Mergi la inceput