Primavara inutila (rondeluri vesele de pinguini)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu sunt mai "nesimtita" ca sa zic asa. nu plang dupa trecut, de parut rau nici nu se pune problema. adica daca atunci nu am stiut sa valorific acum imi pare rau ca nu am stiut sa valorific... asta nu e viata, dupa parere mea , e doar o iluzie trista.
pricipiul meu este sa invatam din tot si toate si sa mergem mai departe cu zambetul pe buze, nu cu regrete sau lacrimi.


Soro, tu n-ai prins ideea ... te-au impresionat lacrimile noastre, stiu eu ca te dai dura, dar nu esti ...

Ideea era sa prindem amintirile celor care le-au simtit pe viu, in timpuri care au disparut, atata timp cat ei inca mai traiesc. Sa le prindem din gura lor, cu cuvintele lor ... si eventual sa le punem si pe ale noastre pe hartie pentru vremea cand copiii nostri vor fi pensionari si noi oale si ulcele (eu oala tu ulcea, am zis )

Cred ca ti-a scapat ca amintirile astea nu sunt triste, doar trecerea timpului te mai intristeaza cateodata, dar daca te uiti in urma si iti da cu plus, si te uiti inainte si ai gura din urechea stanga pana in cea dreapta, e de bine ... uite eu, sunt aproape de urechea dreapta si pentru ca mi-e putin infundata, nu imi pot agata zambetul de ea ...

Serios acum, chiar am un dop de ceara in urechea dreapta ...in afara de medic, mai poate cineva sa mi-o desfunde ?

P.S. Puah Michelle, pai tu cu emigrarea ta de 3 ori, cand America, cand Valcea, cand America la loc, cand Mangalia ... cu tine facem film de actiune, nu telenovela romaneasca. Bond curat, lucram impreuna la alegerea actorilor, eu tin auditiile pentru Bond, il aleg dupa criteriile mele in calduri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Scriu de pe tableta si cred ca pun mana pe ce nu trebuie si intru printre parantezele oamenilor
Ma duc sa pregatesc si eu niste ciuperci umplute sa le introduc cu forta la cuptor si o placinta cu mere.Cand sunt melancolica ma chinuie talentul de bucatareasa, numai ca nu ma tine foarte mult, asa ca profit acum de elanul muncitoresc ce m-a apucat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralualexandrei

Asa martira mea.Branza e dulce impanata cu stafide mari,mari de tot ,aurii


Ok, baga retetele ... daca e vreuna care cuprinde facaletz, i-o pasez lui mama. Si asa duminica nu avem program ... dar zi repede ca sa mai apuc sa cumpar ingredientele pana nu intra si magazinele la Good Friday !!!

Sunny, tu cu ce ai umplut ciupercile alea ?

Ralu, inapoi la tine ... fata mea, eu am cateva intrebari esentiale pentru tine :

1. eu ma intreb cat se gateste la tine si cum faci fatza ...

2. ce te faci daca unii vor un fel si altora nu le place loboda ?

3. cum de reusesti sa te mentii atat de slaba la tonele de mancare pe care banueisc ca le faci ?

4. auzi, doua prajituri asa de vineri seara ?

Pai comparativ cu tine, pe mine ma caracterizeaza cuvantul "jumatate" ... noi suntem "jumatate" ca marime fata de voi, eu gatesc la "jumatate", "jumatate" din ei sunt scarciomiti ... astea au fost minusurile, acum urmeaza plusurile ... eu sunt cu "jumatate" mai mare ca tine, am cu "jumatate" mai multi nervi pe aia care imi resping incercarile culinare si pe "jumatate" dintre ei imi vine sa ii dau afara din casa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Sefa-pai te astept oricand si te bagi tu aici la condus, ca esti cu jumatate mai norocoasa ca jumatatea ta:)
Fetelor-legat de bucatarie, eu va sfatuiesc sa nu cedati la argumentele lor,nu prea merge cu desuri si sutiene, ca ei zic pe moment da si a 2-a zi cand tu vrei sa discutii detalii o sa zica ca au crezut ca gluemsti.
Alt sfat, dc imi permiteti este sa nu investiti mult in custom made cabineti caci dc vindeti casa nu se merita s abagi 20k intr-o bucatarie ca nu i se dubleaza valoarea,aici dc bagi 5k ajunge sa valoreze vreo 10-12,dar dc bagi 20-25k nu se dubleaza..si dc nu ramai in casa aia de ce?
Ralu-esti tare mai cu gatitul, eu azi le-am laut pizza vb lui Buflea, si maine ii tin pe peste si alte nimicuri, sa vad ce idei mai are mama..
Sefa sa zici dc nu te bagi la un post catolic,adica cu lactate, cred ca ai fi mai castigata decat Rina si clar niste gym, mai clatesti si tu ochii:)
Va pup si numai bine, Sefa vad ca deja si-a revenit si impreuna cu SUnny au trecut la binedispunere-al meu sa dadea ranit aseara ca merg singura cu fii-mea la Anglia-sa vada si el cum e cand el merge la pescuit, ca si acuma tot acolo e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ok, baga retetele ... daca e vreuna care cuprinde facaletz, i-o pasez lui mama.


Zumbaaaa!

Io mananc coliva. Fara destinatar
Mi-am luat arpacas si l-am pus la fiert. Nuci, niste rom si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
Hai ca mi-ai ghicit gandurile ... si eu trebuie sa-l prind pe al meu, si al meu evita subiectul ... sa-mi spui in ce sutien si babydoll ti-a reusit, ce culoare ii amortzeste vigilentza ca sa incerc si eu ...


as vrea eu sa fie asa usor... dar din pacate saptamana asta nu-mi merge cu din astea...
plus ca la mine e f. complicat cu bucataria...ne treb un plan bun...care pana acum nici eu nu ma pot lauda ca il am.
cred ca cel mai bine va fi cand vom chema niste designeri sa ne dea ideei/solutzii.

denisa are dreptate cu bucataria....nu treb sa schimbi pozitia dulapurilor si schimbi doar usile si blatul...e mult, mult mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Ciupercile sunt la cuptor, deci am putin timp sa scriu.Le-am umplut cu ceapa calita peste care adaug piciorusele lor taiate marunt, usturoi tocat , piper, sare, 2-3 linguri de pesmet si verdeata tocata.Pun asta in palariile pe care le-am lasat mai inainte la cuptor cam 10 minute, le mai las pana se coc ciupercile si inainte cu cateva minute de a le scoate din cuptor pun pe fiecare cate o feliuta de cascaval.
Maaaama, mi s-a facut o pofta de coliva....dau la schimb cu ciuperci.
Mancare la care sa folosesc facaletul nu prestez azi, ca nu am chef de facaletit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Denisam
Buflea-deci cand vii
Hai ca noi pregatim o plecare la cottage,asa ca suntei more than welcome:)

Bravo soro, ma inviti la tine si pleci la cottage ?

Cand mai vin in Canada ? Cand imi trece rana amenzii pe care a luat-o barbata-meu in toamna, in drum spre Canada ... dupa ce ne-am luat avocat, l-am platit o caruta de bani, am reusit ca din cele 8 puncte bine meritate, sa obtina 3 ... pai o sa platim asigurarea pentru aceste 3 puncte, urmatorii 5 ani de acum inainte ... vedeti cum se pune soferul cu botul pe labe si i se micsoreaza apasarea pe pedala de acceleratie ? Scurt, cu biciul banului ...sa-l vedeti pe al meu cum conduce acum ...am fost in CT, drum de 1 ora, nu se mai termina, banda din dreapta scrie pe noi ...daca vedeti vreodata pe autostrada un AUDI fortzos incadrat in fatza si in spate de BUICK-ul pensionarului american, atunci sa stiti ca noi suntem ...


si noi abia am platit amenda de $ 500 pt carpool pt tupeul de a trece in fatza pe carpool cand altii stateau la rind...

abia acum, dupa 4 luni l-a programat in court...si bineinteles ca a pierdut (ca s-a prezentat politzoaica)...
cum de e California in datorii,nu-mi explic...cu asa amenzi de circulatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
Puah Michelle, pai tu cu emigrarea ta de 3 ori, cand America, cand Valcea, cand America la loc, cand Mangalia ... cu tine facem film de actiune, nu telenovela romaneasca. Bond curat, lucram impreuna la alegerea actorilor, eu tin auditiile pentru Bond, il aleg dupa criteriile mele in calduri


dar daca ar fi sa povesteasca barbatu-meu cum a trecut granitza pe timpul lui ceasca...ar fi triller curat...si asta chiar e de pus in Memorii.

PS. Eforie N...nu Mangalia(oricum ...tot pe aproape)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Buflea, daca ai ceara in ureche sa nu care cumva sa iti bagi q-tip...ca iti faci mai rau.
sunt medicamente OTC la farmacii, sau vezi pe youtube. stiam ca merge si cu mineral oit sau peroxide...dar nu sunt sigura cat si cum...

http://www.youtube.com/watch?v=7K6eafvxqCk

Mergi la inceput