Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ce tare esti Emilia, dar cand iesi din maternitate te trasneste vre-un fulger pana acasa?
Faza este ca nu poti intra in biserica ,ramane sa il strigi pe preot afara sau sotul tau sa faca un compromis pentru fetele lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Mie cu toate astea cate se zice sa nu le faci in perioada de lauzie mi se pare o prostie si singurul lucru pe care il voi respecta va fi de a nu intra in biserica desi tare rau imi pare ca in perioada asta o sa fie si Pastele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hmmm da..cica n-ai voie in biserica ca esti "murdara"Niciodata nu am inteles acest lucru si exista numai la ortodocsi...Nu ma intelegeti gresit si eu sunt ortodoxa insa recunosc ca nu prea ma duc la biserica,ma rog in fiecare seara acasa pt mine si toata familia noastra.Sotul fiind de alta religie gasesc multe lucruri exagerate in ortodoxie(lucruri inventate mai mult de preoti.aici nu intra toti ca mai sunt si exceptii).Nu dati cu rosii e parerea mea si nu trebuie sa fiti deacord cu ea

Cosmi 37+ David Andrei
AMR max. 3sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Nici eu nu am inteles de ce o femeie care tocmai a dat nastere unei noi vieti este considerata murdara...din contra...in fine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Cosminuta, sunt perfect de acord cu tine. Eu sunt romano-catolica si la noi nu sunt obiceiurile astea. Sotul e ortodox, insa suntem casatoriti la catolici, si el insista sa botezam copilul tot la catolici.
Si duminica asta noi avem Pastele, iar soacra-mea a zis ca imi da liber o ora sa ma duc la slujba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Da deci se face rugaciune pentru copilas si mamica la 8 zile. pentru Iisus Hristos a fost dus a opta zi la templu. Se face o rugaciune pentru a apara mama si copilul. Aceasta rugaciune nu are legatura cu molitfa si nu tine de molitfa, care se face la sase saptamani dupa ce perioada de lauzie a luat sfarsit( in care si doctorul iti interzice anumite chestii). Deci toate au rol anume si nu au fost puse numai asa de amorul artei.
referitor la intratul in biserica, parintele meu duhovnic nu este asa de strict.Perioada de necuratie se refera mai ales la faptul ca inainte nu erau atatea posibilitati de igiena : absorbante, lejerie etc si prin asta se impierdica efectiv murdarirea podelei, etc. Deci el ne-a spus asa puteti face ce faceti de obicei in afara de impartasanie.
Sper ca v-am lamurit .
Emilia si a meu nu e prea dus la biserica . Asculta parazitii, mai face misto de unii preoti ( uneori poate meritat), dar chestia asta s-a clarificat la noi inainte de casatorie: eu pe el nu il duc la biserica cu forta, el pe mine sa nu ma tina acasa sa nu ma duc si la educatia religioasa a copiilor nu se baga. Si s-a obisnuit asa si uneori cand vrea ma insoteste, si are si un parinte de la o manastire care ii place foarte mult si ii place sa discute cu el . Si parintele e un parinte din aceaia duhovnicesti, de la care ai ce invata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu-i bai ca am nr de tel al preotului, il sun cand sunt in curtea bisericii sa vina sa-mi citeasca. Dar nu mi-e clar inca cand trebuie sa fac asta, dupa cele 40 de zile oricand sau fix cand se fac 40 zile? Si in astea 40 de zile e mai bine sa nu ies din casa prea mult?

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mamicilor care faceti Clexane, cum ati oprit injectiile inainte de nastere? Cu 48 ore inainte de cezariana/nastere? De reluat la 48 ore dupa?

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Felicia, m-ai lamurit, inseamna ca molifta este aceea pe care am facut-o la biserica cu cateva zile inainte de botezul baiatului.Sa-mi fie rusine, nu stiam.
Cat despre cele invatate de la preoti eu zic precum vorba aceea : cate bordeie atatea obiceie.Asta este strict parerea mea.
Tie ce ti-a spus preotul referitor la iesitul din casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Liza, cu doctorita Boscan cred ca am facut consultul preanestezic, mi-a placut de ea. In schimb la neonato l-am avut pe doctorul ala inalt si solid, daca il stii... Sa vedem pe cine o sa am cand nasc. E posibil sa am doi dr neonato cand nasc, daca imi aduc bine aminte din ce mi s-a povestit. Oricum, ma bucur ca experienta a fost asa frumoasa! Asta imi doresc si eu!

danidani, tudoralexa, anka, felicitari dragele mele!

Sa aveti bbi sanatosi, mancaciosi si dormiciosi

tudoralexa, la cate saptamani ai nascut?

iulia, dpdv al greutatii, nu stiu daca e bine sau rau, dar daca bebe e ok eu cred ca nu sunt motive de ingrijorare... Eu in general am primit locul in metrou, acum vreo 2 luni cand ma mai duceam la munca, dar eram si mare rau (acum sunt si mai mare). Doar de la adolescenti nu primesc locul, aia n-au nicio treaba, poti sa te asezi si pe jos in fata lor...

In ceea ce priveste molifta, nu stiam ca nu ai avea voie sa iesi din casa. Stiu doar ca nu poti intra in biserica si in general mamicile o fac inainte de botez, ca altfel nu pot intra sa vada botezul. O sa merg si eu pe varianta asta, cu facutul moliftei inainte de botez...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

36+ cu si

Mergi la inceput