Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Felicitari Ank,sa-ti traiasca puiutul!


Dragele mele,eu nu-mi fac probleme din cauza greutatii doar ca sunt in dilema,oare am luat eu in greutate in timpul sarcinii sau doar am recuperat ceea ce am pierdut atat de brusc? Astazi m-a lamurit un pic moasa spunandu-mi ca de fapt acum sunt pe zero si ca o sa fiu pe minus,ma rog,oricum prea putin important.
Mara,nu stiu cum este la Ploiesti dar La Bucuresti tot se va gasi cineva sa o faca sau vreun batranel educat care va tine lectii de morala adolescentilor insolenti!
Felicitas tu ai dreptate dar....la mine nu prea se vede,nici eu nu stiu pe unde se ascunde pitica mea. La fel a fost si cu baiatul,am facut nunta cu tatal lui atunci cand aveam deja 8 luni de sarcina si invitatii nu stiau ca sunt gravida. :))))))
Sa nu va mai spun de sambata la spital cand am facut echo-doppler,radiologul imi tot spunea sa ma pun pe burta sa poata viziona vasele mai bine,eu ma uitam la el ca la felul paispe iar saracul a crezut ca nu inteleg franceza si a inceput sa-mi arate prin semne sa ma asez pe burta ,cand am vazut ca omul tot insista am indraznit sa-l intreb"Dar am voie?Eu sunt insarcinata in 35 de saptamani",omul a facut ochii mari si-a cerut scuze de cateva ori spunandu-mi ca nu a fost atent si ca maternitatea ii mai trimite si doamne care nu sunt gravide si a continuat cu intrebarea vesnica pe care o urasc din tot sufletul: "Unde va este burta?"
Tusferi,ce tare as fi vrut sa fiu si eu un pic mai groasa/mare,dar stii tu intotdeauna vrem ce nu avem si cum imi spune si moasa,pentru mine este ideal asa din cauza astmului,chiar ma ajuta enorm situatia;



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,pune si u o poza cu tine ca sunt tare curioasa cum arata o gravida fara burtica:))
A mea e destul de maricica de aceea imi e greu sa-mi imaginez cume sa o ai asa mica ;)


36+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Arianna,eu as pune cu placere dar nu prea stiu unde,nu stiu ce trebuie facut pentru picassa sau pentru contul comun :))))

Octavian 09/12/1995
Sarah 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

buna fetelor,
am si eu o nelamurire: trebuie sa-mi depun dosarul pentru indemnizatie si pe adeverinta cu cele 12 luni de salariu inainte de nastere apare pe prima pagina urmatorul camp :"a beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului in perioada" . La ce perioada se refera ? la cea in care am stat cu fata acum 7 ani ?
ddaca vreuna dintre fetele care sunt la a doua nastere si-au depus dosarul, please dati un semn.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra, m-ai facut curioasa si am cautat un model de formular si intr-adevar te cam baga in ceata; si eu tot asa am inteles ca ar cere perioada in care ai mai primit indemnizatie dar mai bine lasi necompletat si o intrebi pe functionara cand depui dosarul ca doar nu o crapa daca scrii 2 date in fata ei
Dar dosarul cand il depui?nu trebuie sa treaca cele 42 de zile?
Eu nu am depus dosarul nici de alocatie am zis sa le fac pe amandoua odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia ai PM cu ce tre sa faci sa adaugi poze


36+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Tusferi am nascut la 37 de saptamani.
Am ajuns seara la spital pt ca aveam contractii, m-au internat pt perfuzii iar in noaptea respectiva mi s-a rupt apa dupa de facusem Clexane la ora 22.00 indemnata de medici sa urmez tratamentul prescris.
Va dati seama ce a insemnat pt mine stiind ca urmeaza cezariana.
Am stat in travaliu 12 ore, se punea problema sa nasc natural, am fost intr-o teroare fizica si psihica greu de suportat.
Pana la urma au realizat pe la mijlocul travaliului ca nu am sanse pt ca primul bb era pozitionat in pozitie pelviana si nu craniana cum vazuse o idioata de rezidenta.
In momentul acela am scapat de nastere naturala dar nu scapasem de Clexane din organism asa ca am stat cu contractii intre 3 si 5 minute pana a trecut suficient timp sa pot intra cat de cat in siguranta in operatie.
Am facut anestezie rahi si a fost super ok asa ca m-am speriat degeaba inainte. Tot respectul pt medicul anestezist, a riscat enorm dar ii multumesc ca nu am ramas paralizata.
Concluzia este ca poti fi in siguranta daca opresti Clexane si la 12 ore.
Ar fi perfect la 48 de ore dar sa se si poata.......la mine nu s-a putut

Acum am facut molifta mica, trebuie sa vina popa acasa iar la 40 de zile merg eu la biserica ca sa fac molifta mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Gata,am reusit sa intru si eu. Multumesc fetele pentru indicatiile pretioase!

Sunt incantata sa va cunosc,sa va vad bebelusii minunati!


Octavian 09/12/1995
Sarah 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Iulia,chiar nu se vede burtica deloc...care e poza care ai facut-o acu o saptamana ca nu vad nici o modificare intre ele :)
Eu am avut burtica mare de la inceput si acu mi se pare enorma in comparatie cu dimensiunile mele


36+cu Adelina Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara-i

Casandra, m-ai facut curioasa si am cautat un model de formular si intr-adevar te cam baga in ceata; si eu tot asa am inteles ca ar cere perioada in care ai mai primit indemnizatie dar mai bine lasi necompletat si o intrebi pe functionara cand depui dosarul ca doar nu o crapa daca scrii 2 date in fata ei
Dar dosarul cand il depui?nu trebuie sa treaca cele 42 de zile?
Eu nu am depus dosarul nici de alocatie am zis sa le fac pe amandoua odata.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si Mara Gabriela(11.03.2013)





Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

eu maine merg sa vad exact ce doc imi trebuie la dosarul pt indemnizatie -stiu cam 99% dar mereu pot aparea si alte hartoage- si sa vad daca pot sa-l depun inainte de a se termina cele 42 de zile de lauzie .
dosarul pentru alocatia lui bebe l-a depus tati de acum 2 saptamani.

Mergi la inceput