Kopilas,Pity,Elena,Dani,Alexa,Ank,Piscot,Tusferi!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Buna Iulia!

Sunt bine, in mare. Va citesc din umbra, nu am mai zis nimic pt ca nu stiam ce sa zic legat de subiectele discutate. Azi nu am avut net caci am modificat camera, mobila, am mutat tot sa avem loc si sa fie confortabil si pt mine si pt bebe (patutul lui a ajuns la capul patului meu/canapea). M-am socat ce am gasit pe dupa mobila... fiing f joasa si prinse modulele intre ele nu puteam sa le trag sa fac curat, acum am modificat si m-am speriat ce era pe acolo. M-au ajutat 2 prieteni cu mutatul, mai am doar maruntaie si chestii usoare de pus la loc plus sters praf, inca o data aspirat, facut ordine, etc...dar nu mai sunt in stare. La bebe nu ii place deloc, toata ziua mi-a fost burtica pietroi desi nu am facut mare efort, mai mult stat in picioare, dirijat si dat cu aspirator pe parchet. Dar se pare ca si asta a fost mult.
Am inceput si eu sa retin apa, la picioare nu am probleme, edeme locale deloc, doar mainile mi se cam umfla si e f deranjant...si parca si la fata m-am rotunjit, au observat si prietenii, nu stiu daca e de la cele 11,5 kg puse sau de la retinerea apei.
In rest tot asa dormim, in nici un caz inainte de 4 dimineata, iar bebelu intre 2 si 4 dimi e cel mai activ , si ii place la nebunie sa se impinga in ficatul meu si sa loveasca in buric!
Ieri am primit si pachetul de la matusa, sterilizator, pompa manuala, biberoane, toate Avent, 3 paturici si 3-4 hainute...dintre care o salopeta pt fetite (are inimioare roz :))))) Mai trebuie sa iau prosoape pt bebe, garmastan (inca nu stiu daca trebuie sau nu) si ma pot apuca sa pregatesc bagajul.

Felicitari din suflet mamicilor!!! Sa aveti parte de bebei sanatosi, cuminti, sa va aduca numai bucurii! Va citesc povestile cu entuziasm si tot mai mult ma apuca emotiile. Pe langa nastere in sine sper sa ma descurc si cu restul, mama isi va lua 2 sapt liber, din care una eu voi fi in spital...apoi voi ramane singura doar eu si bebe, sper sa fie cumintel.

Fetele cu indemnizatia sa mai povestiti ce si cum ati rezolvat...eu sunt f stresata pe tema asta deoarece la mine e foarte complicat... in ultimele 12 luni am lucrat la 2 firme iar intre ele am avut pauza de 3 luni jum care e acoperita de master...deci habar nu am cum se va calcula, ce hartii cum trebuie sa cer, etc... mai e putin pana atunci.

De molifta stiam si eu ca se face la 6 sapt sa poata intra mama in biserica la botez. De partea cu nu iesi din casa pana atunci nu am auzit-o, iar mamicile pe care le stiu toate au iesit si cu si fara bebei in cele 40 zile, doar ca nu au intrat in biserica. Acum difera si de la religie la religie. Eu vreau sa trec la greco catolici, unde vreau sa imi botez si baiatul. Eu am fost botezata la reformati, dar a venit preotul acasa, asa era pe atunci si nu apartin de nici o parohie, nu cotizam niciunde si nici nu am facut nici o confirmare la 14 ani sau cand se face. Sper sa ajung sapt asta la biserica sa vorbesc cu preotul ce si cum.

Iar m-am intins cu scrisul, sper ca nu am deranjat pe nimeni. Cateodata am impresia ca ma bag ca musca in seama dar poate doar exagerez eu.

la toate mamicile si burticile

34+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Am schimbat si eu semnatura, si am pus si eu 2 poze, una cu balenuta esuata la mal aka eu si una cu ingerasul meu de la controlul de acum 2 saptamani.

M-am uitat si peste celelalte poze, Doamne ce ingerasi frumosi aveti!!!! Iulia intradevar nici eu nu as crede ca esti insarcinata daca te-as vedea pe strada

35+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliajurdi spune:

Ramonika,nu mi se pare ca ai exagerat deloc,sincer,chiar imi era dor de micile tale peripetii.
De burtica,este adevarat ca as fi vrut sa profit si eu un pic de ,daca la prima sarcina n-am reusit ma gandeam ca acum va fi altfel fiind fetita dar...nu ma mai vait,nerecunoscatorului i se ia darul iar eu nici nu stiu cum arata o vergetura pe burtica sau pe coapse iar la sarcina asta nici macar pe sani,ca la prima efectiv mi-au explodat si am ramas cu multe semne care in timp s-au estompat si sunt aproape insesizabile.
Dupa cum vedeti eu iar n-am somn,maine iar am intalnire cu moasa de la spitalul la care voi naste si imi fac numai scenarii,nu stiu ce tot vorbesc astia de 10 zile,sunt aproape convinsi ca in 10 zile voi naste si mie nu-mi place chestia asta,eu vreau sa mai creasca pitica mea putin,ehhhhh,daca era dupa unii mi se facea cezariana de aproape trei saptamani si uite ca acum Dumnezeu le-a cam stricat putin planurile/ideile;
In ceea ce priveste moliftele si eu le-am facut inainte de botezul baiatului meu ceea ce nu va mai fi cazul acum,Sarah mostenind religia tatalui sau iar eu am ajuns sa am incredere deplina in Dumnezeu(care este unul si acelasi pentru toti indiferent de religie)dar nu in biserici sau in alti lideri religiosi.Am fost oarecum pierduta intre religii si inca sunt,am incercat sa-mi schimb religia,chiar am trecut la islam acum cativa ani dar...dar valorile din sufletul meu nu le pot schimba.
Spre exemplu,anul trecut cand am fost in Liban,am vizitat cu verisoarele(musulmane toate dar foarte deschise)o manastire ortodoxa din varful unui munte,ei in momentul in care am auzit slujba am simtit o liniste interioara de nedescris si am intrat ca magnetizata inauntru,cred ca si socul a fost foarte mare,sa aud o slujba ortodoxa in mijlocul unui popor majoritar musulman. Intamplarile de acest gen ma fac sa-mi pun multe semne de intrebare,multe dintre ele ramanand fara raspuns si din cauza carora ca atare eu si acum sunt oarecum prinsa intre religii pentru ca si recitarea coranului ma emotioneaza si ma linisteste sufleteste in aceeasi masura,singura diferenta fiind ca preotii ortodocsi m-au dezamagit foarte mult,nu pot concepe ca un insarcinat al Domnului pe pamant sa indrazneeasca sa ceara bani sau alte foloase de la enoriasii sai mai ales daca acestia sunt la pamant din toate punctele de vedere in acel moment. Bizar este ca pana in 2004 eram o persoana foarte religioasa,nelipsita de la slujba de duminica.
Problema cea mai mare este ca si Octavian,baiatul meu are aceeasi "problema" si ma simt cumplit de vinovata pentru asta,acum multi ani luand decizia de al lasa sa-si aleaga singur religia dar insuflandu-i credinta in Dumnezeu,iar acum isi pune fix exact aceleasi intrebari ca si mine dand dovada de acelasi scepticism ca si mine si punandu-ne tot felul de intrebari legate de anumite minuni intram si mai mult in ceata pentru simplul fapt ca anumite lucruri nu pot fi explicate(cum bine spune sotul meu).Tot sotul meu imi mai spune ca mi-a dat Dumnezeu un copil fix dupa chipul,asemanarea si comportamentul meu(recunosc ca sunt foarte aeriana si in plus foaerte naiva desi am trecut prin multe si am fost ranita de multi asa zisi prieteni,eu am ales sa cred inca in oameni). Problema este ca nu vreau sa-mi vad baiatul suferind,stiind cat am suferit eu din cauza faptului ca am ales mereu calea increderii....gata,termin pentru ca pe marginea acestui subiect as putea scrie romane.




Octavian 09/12/1995
Sarah 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Neata fetele

Piscotel te asteptam cu vesti bune!!

Casandra, te rog sa-mi spui si mie daca pot baga dosarul inainte de 42 de zile.

Ramonika ai grija de tine ca buburuzul tre sa mai stea ceva la caldurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am sunat la Fundeni si mi s-a zis ca Clexane se intrerupe cu 3 zile inainte de cezariana si se reia la 8-10 ore dupa cezariana in functie de sangerare. Se continua aceeasi doza (0.4 in cazul meu) timp de 3 saptamani dupa care trebuie sa merg la analize la Fundeni sa vedem dupa ce schema reducem doza pana o scoatem de tot.

Piscotel, iti facem galerie



38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Am fost la fundeni pt ca mi s-a parut mare doza de Clexane 0,6 prescrisa de cei de la spital mai ales ca timp de 5 zile dupa cezariana am facut 0,4.
Concluzia este ca trebuie sa continui timp de o luna cu 0,4 apoi sa merg la control....sper sa fie ultimul drum la fundeni.

Piscotel iti tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Dupa cum v-am povestit intr-o postare anterioara astazi am purces la drum impreuna cu sotul ca sa ne lamurim ce acte ne trebuie la dosarul pt indemnizatia de crestere copil .
La Galati ( fiindca in Romania mai nou fiecare primarie are voie sa-ti ceara ce acte le tuna prin cap) se cer urmatoarele documente :
1. copii dupa : certificat nastere nou nascut, carte identitate solicitant sotie si sot, livret de familie ( in care sa fie trecut nou nascutul+ toti ceilalti membri ai familiei), cererea catre angajator prin care se solicita suspendarea activitatii dupa minim 42 de zile de concediu medical pentru lauzie , decizia de suspendare a activitatii, contractul de munca - stampilat si semnat conform cu originalul pe fiecare pagina.
2. adeverinta cu stagiulo de cotizare de la Casa de pensii si Asigurari Sociale ( ultima luna sa fie luna nasterii copilului ) - pe asta nu ai cum sa o aduci decat dupa ce angajatorul depune declaratia 112 pentru luna respectiva ceea ce inseamna ca se mai pierd niste zile
3. certificat de atestare fiscala sot+ sotie
4.adeverinta de venit aliberata de Admnistratia finantelor Publice pentru 2 ani anteriori nasterii copilului
5.set de formulare - adeverinta si cerere acordare indemnizatie - formulare tip
6.extras de cont stampilat si semnat -de la banca unde vrei sa-ti fie virata indemnizatia
7.dosar cu sina
Intr-un cuvant in cazul meu pot depune dosarul abia dupa Pasti si voi primi cel mai devreme indemnizatia undeva prin august probabil. Sper din tot sufletul ca la voi sa fie mai simplu....desi fiind vorba tot de draga noastra tara nu ma astept la prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Uf ce porcarie cu actele astea... sa fie cat mai complicat, ca deh, avem timp de pierdut cand avem copii mici
Noi am implinit azi o saptamana si ne acomodam din ce in ce mai bine. Am scapat de pompa de alaltaieri. Imi pastrasem o rezerva de lapte pentru cazuri de urgenta dar n-a fost nevoie. Ranile aproape au trecut, deci alaptez cu ambii sani bine. Tea e cuminte si nu plange decat de foame si un pic de colici, ca nu reuseste sa dea repede gazele afara. Am si dormit azi noapte in reprize vreo 5 ore in total, ca a pazit-o soacra-mea. La cat de zapacita de somn sunt, am crezut ca am mai scris odata mesajul asta, da' am cautat si nu-l gasesc, deci probabil doar mi s-a parut.
Pupici si facem galerie pentru urmatoarele mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

August?! Fantastic si pana atunci nu ii trebuie nimik la bebe?!
Mai, mai ce idioti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Liza felicitari!
Apoi daca ii asa ma duc saptamana viitoare sa imi depun cerere pentru alocatie! Macar aia sa o primesc mai repede.

Mergi la inceput