capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu cred ca un copil asa mic trebuie supravegheat non-stop. cand era fiica-mea asa mica o luam si la baie dupa mine. nu prea ai de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

avem drum national la poarta,curte cu bolovani pana vom pune gazon,aragaz,pe care mai si gatesc,prize,o scara interioara fara balustrada pana la vara,caine legat in curte,vase de sticla/portelan,cutite,furculite(pe care vrea ea sa le manuiasca),farfurii cu mancare fierbinte pe masa,praguri,colturi la mobila,ciment prin living,tevi de cupru fierbinti,fete de masa de care poate trage,scaune pe care le escaladeaza,o plasma ce ar putea sa o faca poster, si eu am doar doi ochi


Pe aragaz gateste toate lumea (cred....) Eu folosesc doar ochiurile din spate si orientez manerele spre capacul aragazului, poarta se poate inchide/incuia cu un mecanism pus sus unde copilul nu ajunge (imi imaginez ca nu dormiti cu poarta larg deschisa), sticla, portelan si altele le depozitezi cat mai sus, cat le folosesti esti langa copil, dacva se sparge ceva ii explici sa nu se miste pana nu o iei tu in brate, cutitele la fel, fetele de masa nu le mai pui si gata, colturile le acoperi (poti improviza cu o bucata de burete si banda adeziva), tevile de cupru daca sunt de incalzire nu sunt f. fierbinti, si eu am si nu s-a ars rau niciunul din copii, doar au inteles ce inseamna fierbinte, scaunele instabile se baga sub masa sau se strng, langa canapele, fotolii asezam perne.
Scara blocheaz-o cu ceva, sa nu aiba acces la ea, deloc.
Crezi ca toti copiii traiesc in case cu peretii si podelele capitonate, mananca racituri din vase de unica folosinta, au doar mobila de plastic si incalzire mascata in pereti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Maria, absolut de acord!

Am si eu exemple proprii. Spre exemplu am o sobitza pe lemne in sufragerie. Bineinteles ca toata lumea se oripileaza, vai, cum nu ai tarc in jurul ei, daca se arde copilul? Pai nici unul din copii nu s-a apropiat vreodata de soba incinsa, ar fi demni de un Darwin Award altminteri, ca aerul incepe sa friga de la un metru distanta, deci e o performanta sa ajungi sa pui mina pe ea.

Eu am scara fara balustrada, dar are niste bare verticale, de fapt scheletul de sustinere. Am exersat cu copila mai mare ca asta mic inca nu cum sa mearga pe scara, si nu s-a intimplat niciodata nimic. Doar acum ca e mai mare mi-a cazut pe scari de vreo doua ori, fiindca alearga ca nebuna si rateaza cite o treapta. Ce sa-i fac, o doare de citeva ori si se invata minte.

Colturi ... Peste tot in casa, initial am incercat sa pun colturi de-alea de silicon dar n-au stat, asa ca le-am scos. Se lovesc? Sigur, daca nu de colt atunci de cant, daca nu de astea atunci sigur iau vreun picior de fotoliu cu des'tele de la picioare. Nu mor din asta.

Cuptor, aragaz, chestii fierbinti ... Nu stiu cum va fi cu asta mic, dar fetita a priceput foarte devreme ce insemna "frige" si ajungea sa pronunt cuvintul ca sa se tina la distanta.

In schimb sunt lucruri care sunt cu adevarat periculoase, cum ar fi prizele cu fire prost izolate si iesite, obiecte ascutite la virste prea mici si alte de-astea de care trebuie feriti. la virste mai maricele cred ca trebuie invatati cum sa foloseasca obiectele periculoase, altfel riscam tragedii. Spre exemplu eu tin minte ca eram fascinata de prize si nu eram lasata deloc sa bag un stecher in priza. Si daca tin minte inseamna ca eram mai mare de 2-3 ani. Ei bine, am gasit la un moment dat un stecher cu un cap de fir, taiat de taica-meu probabil si am profitat de neatentia bunicii si l-am introdus in priza. Puteam sa mor! Eu o invat pe asta mica si cu foartece, si cu cutite, si cu prize, si cu gatit. La 4 ani sta linga mine si invirte in tigaie.

Hai ca tre sa plec ca trage asta mica de mine sa micam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

iar cainele... nu vreau sa vad ce reactie ar avea daca l-ar jumuli fetita cum isi jumulea matza si nici nu as fi tocmai incantata daca ar scapa din lant iar copilul s-ar juca in curte(in raza mea vizuala)


Poti sa faci un gard despartitor intre caine si locul unde se joaca fetita. Asa ar avea si catelul ala putina libertate, iar fetita ar fi in siguranta...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Apropos de colturile de la mobila (of, ce-a mai deviat subiectul...) noi avem in casa mobila cu toate colturile rotunjite, ca asa a fost sa fie modelul. Fi-miu, de cand a inceput sa mearga, nu s-a lovit niciodata, dar niciodata de colturile alea, fie ele si rotunjite. Insa pe la un an si un pic, cand am fost la o dr homeopata si l-am lasat mai liber prin cabinet, in ce s-a oprit fruntea copilului meu? In coltul mesei! Si-a fost vorba doar de o secunda de neatentie din partea mea.....in cond in care copilul era la o lungime de brat de mine, nu se pune problema ca era la distanta si nu l-am putut opri.

Asa ca daca e sa se loveasca, se loveste, acuma important e de ce se loveste si cat de grav.
Mie, cat a fost mic, cel mai frica mi-era de arsuri-fripturi si de fierul de calcat. Si acum il tin ca si atunci, sus pe frigider, abia ajung eu la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

lasa larasarit,ca stiu eu niste lei.................

am intrat in sufragerie, unde avem biblioteca pe doi pereti,de sus pana jos, una cumparata alta cu multe sipcute hand made,am intrat pt ca leul ma striga :mamiiiiiiiiiiii.
mai uit sub masa, pe jos, pe scaun, pe canapea, nimic.cand imi ridic ochii raman intepenita: bine infipt in biblioteca si temeinic ancorat, mangaia .........tavanul!
ce sa-i zic?
ta-su alpinist, ma-sa aisjderea.
acum se baga in toate cotloanele.
ta-su, ieri: ce vrei, eu sunt speolog de aven......manca-l-ar tata de speolog.
mai am pe lista doar scafandru, la ta-su.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Asa, ziceam de perioada in care incep sa se catere si sa ajunga la tot felul de lucruri pe care oriunde le-ai pune tot ajung, se catara pe sertare, pe manerele sertarelor, pe orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

La fazele astea eu (sa nu dati cu rosii) le-am indicat un scaun mai temeinic (din acela cu treapta) ca sa ajunga sa ia ceva de pe masa, de pe bufet, de pe comoda cu jucarii sau de pe rafturile mai de sus ale bibliotecii. Pentru restul am insistat de fiecare data ca sunt mai mult decat dispusa sa-i asist si le-am dat cam orice mi-au cerut (adevarul e ca in afara haine, carti&co, jucarii si 3 vaze nu prea am mare lucru prin locuri unde sa nu ajunga). Langa vaze, fotografii, acte (!) am stat in ceafa lor cat au avut curiozitatea sa vada ce-s alea.
Iar pentru "alpinism" si maimutisme i-am scos in parc.
Dar noi n-avem nici alpinisti nici speologi in sange :))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Marcia (acum are 10 ani) este ft incapatanata (seamana cu taica-su aici). Daca nu vrea sa faca ceva, nu vrea si pace. Insa am observat ca daca incep sa ii explic cu calm, pana la urma cedeaza. Daca insa ridic tonul, nu ajung la nici un rezultat (se incapataneaza si mai tare). Nu sunt adepta bataii, desi uneori ma scoate din minti; prefer sa plec la mine in camera si sa ma calmez. Al meu sot insa era catastrofa (cand a crescut, nu cand era bebe), maica-sa i-a spart o data o vaza in cap, alta data i-a dat cu un suport de lumanari, de s-a indoit suportul. Nu mi-a spus ce prostii a facut, dar cred ca a enervat-o rau, pt ca ea e o persoana ft calma. El insa nu a dat niciodata in copii si mi-a spus clar de la inceput ca pedepsele sunt mult mai bune decat bataia.

Acum referitor la scutece, Marcia nu i-a mai folosit pt pipi de la 2 ani; seara o puneam la olita inainte de culcare, iar pana dimineata nu mai facea nimic. Cu caca insa a fost o problema, nu facea decat in scutec (se ascundea si dupa aparea fericita; eu chiar nu inteleg cum putea sa faca stand in picioare). Am incercat cu faza ca nu mai avem scutece, dar nu a mers, imi zicea sa merg sa cumpar, ca ea asteapta pana ma intorc cu ele. Trebuia insa sa mearga la gradi (avea 4 ani) si scutecul ar fi fost o problema. Era duminica, cu 1 zi inainte de a incepe gradinita; o durea burta rau si i-am spus clar ca nu am scutece si ca magazinul e inchis, pt ca e duminica; a stat vreo 10 min, dar nu a mai rezistat si s-a asezat pe WC (aveam colacel special pt ea). A fost atat de fericita dupa, eu la fel, a doua zi i-am luat si un cadou (o carticica). Stiu ca i-am sunat si pe ai mei ca sa le dam marea veste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


Zen ,de l-ai cunoscut , de nu

dar care orice Bun ieftin in viata, nu se ajunge asa de usor,ci dupa multe lectii de viata.

Mergi la inceput