capatul rabdarii

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In cazul meu, da, chiar trebuie, pentru ca asa e felul ei de-a fi, sa vrea sa stie punand intrebari. Nu vad ce e rau in asta. Ca doar nu i-oi astupa gura cu o protectie de prize.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nasterea acasa, cu sau fara apa, 2-3 copii mici in jurul mamei. Wow, ce frumos, ce natural! Pac, filmulet urcat pe youtube, pac, 1.000.000 de like-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumesc selene
tocmai de acele "clipe de neatentie" ma tem si eu,dar,in evitarea/minimizarea consecintelor,nu m-am ferit sa ma folosesc de cuvinte "de speriat"
de curand ne-a murit pisica,a calcat-o masinafetita ne-a auzit vorbind si a si observat ca nu mai vine "pisi".i-am explicat ca a calcat-o masina cand a vrut sa treaca strada,pentru ca nu a fost atenta si a facut o buba mare si a murit,nu mai e...
cateva zile dupa,cand ieseam la strada sau isi amintea de pisi,incepea sa explice pe limba ei cum a calcat-o masina pe pisi si a murit.
nu stiu cat de bine a inteles conceptul de moarte,dar educatie rutiera facem de vara trecuta
michelle,inteleg ce spui de dispozitivele de siguranta si de ochii mei care nu ar trebui sa stea pe alte obiective decat "monstruletzul" din dotare,dar nu ma scot banii afar din casa sa imi permit tot felul de chestii...
uneori,explicatiile logice la un copil de doi ani,cand se poate,exemplificate cu imagini,sunt de preferat replicii(pe care incerc sa o evit)"nu ai voie si gata!" sau,in ultima instanta,palmei la fund.
avem drum national la poarta,curte cu bolovani pana vom pune gazon,aragaz,pe care mai si gatesc,prize,o scara interioara fara balustrada pana la vara,caine legat in curte,vase de sticla/portelan,cutite,furculite(pe care vrea ea sa le manuiasca),farfurii cu mancare fierbinte pe masa,praguri,colturi la mobila,ciment prin living,tevi de cupru fierbinti,fete de masa de care poate trage,scaune pe care le escaladeaza,o plasma ce ar putea sa o faca poster, si eu am doar doi ochi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

izabela, mie mi s-a recomandat sa blochez, efectiv, usa frigiderului si sertarele, usile bufetului cu niste chestii speciale, arata ca niste agrafe.

Si sa gatesc doar pe ochiurile din spate ale aragazului.

Nimic fierbinte lasat la indemana, nimic ascutit, nimic taios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

multumesc selene

avem drum national la poarta,curte cu bolovani pana vom pune gazon,aragaz,pe care mai si gatesc,prize,o scara interioara fara balustrada pana la vara,caine legat in curte,vase de sticla/portelan,cutite,furculite(pe care vrea ea sa le manuiasca),farfurii cu mancare fierbinte pe masa,praguri,colturi la mobila,ciment prin living,tevi de cupru fierbinti,fete de masa de care poate trage,scaune pe care le escaladeaza,o plasma ce ar putea sa o faca poster, si eu am doar doi ochi


Doamne iarta-ma, io probabil ca n-as supravietui acolo!:)) Acum ierte-ma Dumnezeu, da' nici nu-ti trebuie 2 ochi pentru un copil de 1 an si 9 luni, si unul daca ai avea tot nu stiu cum ai putea sa NU-l tii pe copil cand stii ca ai scara interioara fara balustrada in casa!! Si cainele legat in curte, saracul...presupun ca pe lantz...cu ala ce mai e, e salbaticit de surghiunit ce este?:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

sunt ieftine pentru cat sunt de folositoare ....sigur nu saraceai de la ele sunt seturi cu de toate prize, sertare ,usi, geamuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

de nevoie,supravietuiesti
iar cainele e legat cu lant,ii mai si dam drumul noaptea,nu e salbaticit,s-a mai apropiat de fetita cand eram cu ea,dar nu vreau sa vad ce reactie ar avea daca l-ar jumuli fetita cum isi jumulea matza si nici nu as fi tocmai incantata daca ar scapa din lant iar copilul s-ar juca in curte(in raza mea vizuala)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

cristinuk@ un filmulet de pe youtube (spre ex) face diferenta (pentru copil) intre vointa arbitrara a mamei - pe care ea (fetita) nu o poate accepta - si ceva obiectiv - pe care ea o poate accepta.
Pe termen lung este foarte probabil sa nu mai fie nevoie de filmulet pentru fiecare chestie pe care mama incearca sa o explice pentru ca se stabileste un precedent.

Ilinca_M. ai fi surprinsa, dar copiii supravietuiesc in conditii mult mai periculoase fara mari probleme. Nu ca nu as albi, eu ca parinte, sa fiu atenta la toate chestiile care i-ar putea dauna. Dar copilul ar fi ok.

In cazul de fata singurul pericol adevarat este scara fara balustrada.

In rest: poarta catre drum se poate inchide, cainele cunoaste copilul si nu cred ca i-ar face nimic nici daca l-ar smotoci, despre tevi ca si despre usa cuptorului ii povestesti copilului ca sunt fierbinti si sa le evite, ii arati, respectiv ii apropii mana de ele cand sunt fierbinti (fara sa o frigi) si asta e. Curtea cu bolovani nu cred ca e varful Omul ca sa fie ceva periculos, Cutite avem cu totii in casa si le punem undeva unde nu are acces (eu le tin sub cheie)
Colturi la mobila are toata lumea si copiii invata sa le ocoleasca.
Cu mancarea fierbinte se pot frige si la 10 ani.
Plasma e mai mult un stres pentru parinti decat un pericol pentru copil.
Pahare/sticle/farfurii se mai sparg nu-i un capat de lume. Ii invatam sa le foloseasca, sa le tina cu doua maini, sa nu calce pe ele si asta e.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Elimini din raza ei de actiune tot ce o poate rani si stai langa ea pana cand o sa fie destul de mare sa stie sa se fereasca singura (eu as zice ca n-ai de ales), langa ea, nu cu ochii pe ea, degeaba esti tu in casa si te uiti la copil pe geam..
Maria Ilinca glumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

no, atunci imi cer scuze

Mergi la inceput