Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Maximele trebuiesc adaptate erei informationale:
Arunca un prost o piatra pe Facebook si zece intelepti se chinuie gandindu-se daca sa dea like sau dislike.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Alexa, fata a fost amenintata cu moartea pentru ca a purtat o bentita tricolora. Cu dreptul ei cum ramane? Mereu se gasesc avocati ai drepturilor altora insa acum, cu dreptul fetei de a purta acea bentita, cum ramane? Unde e toleranta?
Ma intreb cum ai fi reactionat daca se intampla asta copilului tau.
Desigur, e dreptul tau sa aperi (in)toleranta celor care nu au suportat bentita tricolora.

A fi tolerant nu inseamna sa te faci ca nu vezi intoleranta, magariile si nedreptatile.



Pana aici am citit si sunt cumva, impartita; adica, de acord cu dreptul fetei de a purta o bentita tricolora in Romania. DAR mie mi se pare asa o zeflemea, un fel de palma peste fatza. Ok, sa o poarte, dar are 364 de alte zile in an sa o poarte; a purtat-o de ziua magjiarilor de pretutindeni... Sincer, daca eu m-as duce in Bronx purtand caciula aia triunghiulara pe cap si peste fata (aia de la KuKuxKlan) in timpul "Black History Month pai si eu m-as alege cu muuuuuuult mai mult decat cu amenintari. Eu cred ca e asa un patriotism prost exprimat. Daca un ungur in Ungaria ar fi purtat de 1 Decembrie un steag unguresc, intr-o scoala cu majoritate copii romani, ati fi sarit sa aparati romanii de acolo si drepturile lor. De parca romanii din Ungaria au mai multe drepturi decat ungurii din Romania.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA




Dupa parerea mea, e o oarecare diferenta intre a purta steagul Romaniei (in orice circumstanta) si a purta steagul Ku-Klux-Klan. Pana una alta, KKK este o organizatie criminala. Acu eu nu spun ca e Romania sfanta, dar parca e o diferenta intre cele doua exemple. Maghiarii din Ro nu sunt afro-americanii din SUA. Au reprezentat in cea mai mare parte a istoriei lor autoritatea in zonele locuite de ei(cu toate abuzurile aferente asupra romanilor. Si acestea sunt date referentiabile, nu interpretari subiective).
















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mirela, comparatia Bronx-Covasna a fost facuta doar ptr ca asa cum ungurii sunt majoritari in Covasna, africanii-americani sunt majoritari in Bronx. Probabil ca (,) comparatia cu KKK nu a fost cea mai fericita, insa nu asta era importnat. Important e gestul fetei, de a afisa steagul romanesc de ziua maghiarilor. La fel de important e gestul aceluia dult care a amenintat-o cu moartea ptr. tricolor. Eu nu sunt de nici o parte, zau ca nu sunt. Sunt 100% de acord cu ce spuneti voi, ca e dreptul ei sa poarte steagul Romanesc in Romania, ca si maghiarii din Ro sunt in primul rand cetateni romani; da, legal, insa asa cum romanii plecati in alte parti sunt in primul rand romani (in sufletul lor se simt romani) si e dreptul lor sa se simta asa, la fel si cu maghiarii; chiar daca traiesc in Ro, in suflet sunt maghiari. Daca orasul in care traiesc eu ar fi 99% format din Romani si scolile sa aiba sectii de romana si sectii de engleza, ar fi ok sa vina canadienii purtand frunza de artar pe 1 Decembire? Mie mi s-ar parea lipsa de respect, cel putin. Adica, imi arunci in fata ca sunt in tara TA? Pai stiu si eu in ce tara traiesc, dar si eu, ca si cetatean al acestei tari, am dreptul sa-mi sarbatoresc originile. Tot la fel cum e si dreptul tau sa fi mandru de originile tale. Dar nu e cazul sa ne batem in steaguri. Nu-i asa? deci, eu cred ca au gresit toti; si copila, si parintii, si profesorii si toata comunitatea ptr. ca permite discriminari d egenul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Victoria, scuze dar eu tot nu vad de ce purtarea unei bentite cu steagul tarii in care traiesti trebuie sa duca la amenintari cu moartea. Sa inteleg ca asa s-ar intampla in Canada?

Si te rog, pentru corectitudinea conversatiei sa facem comparatiile corecte - e vorba de simbolul tarii in cauza. Nimeni nu a spus ca maghiarii nu isi pot sarbatori ziua. Dar ti se pare corect ca romanii sa ceara permisinea pentru a canta imnul lor de ziua romaniei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nadia,nu e chiar asa.Tensiunile in zona exista de mult timp si escaladeaza.E veche povestea si e ca un vulcan care sta gata sa erupa.Nu e asa de simplu pe cat pare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Aceste lucruri, aceste tensiuni trebuie discutate cu sentimentele pe fata, fara ipocrizie. Respectul cere respect. Toti extremistii trebuie pusi la punct - de ambele parti. Eu cred ca a tine sub pres asemenea incidente si a le minimaliza nu e corect si nu poate duce decat la escaladari. Tocmai de asta trebuie spus deschis, fara fasoane ca a purta semnele Romaniei - la orice ora si cu orice vreme - nu este un afront, o ijignire pentru nimeni si nu trebuie sa fie. Respectul e o strada cu dublu sens.

Daca a purta o bentita inseamna o provocare, poate maine auzim sa nu mai trecem pe acolo cu masina cu nr de Romania ca sa nu provocam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Alexa, fata a fost amenintata cu moartea pentru ca a purtat o bentita tricolora. Cu dreptul ei cum ramane? Mereu se gasesc avocati ai drepturilor altora insa acum, cu dreptul fetei de a purta acea bentita, cum ramane? Unde e toleranta?
Ma intreb cum ai fi reactionat daca se intampla asta copilului tau.
Desigur, e dreptul tau sa aperi (in)toleranta celor care nu au suportat bentita tricolora.

A fi tolerant nu inseamna sa te faci ca nu vezi intoleranta, magariile si nedreptatile.



Pana aici am citit si sunt cumva, impartita; adica, de acord cu dreptul fetei de a purta o bentita tricolora in Romania. DAR mie mi se pare asa o zeflemea, un fel de palma peste fatza. Ok, sa o poarte, dar are 364 de alte zile in an sa o poarte; a purtat-o de ziua magjiarilor de pretutindeni... Sincer, daca eu m-as duce in Bronx purtand caciula aia triunghiulara pe cap si peste fata (aia de la KuKuxKlan) in timpul "Black History Month pai si eu m-as alege cu muuuuuuult mai mult decat cu amenintari. Eu cred ca e asa un patriotism prost exprimat. Daca un ungur in Ungaria ar fi purtat de 1 Decembrie un steag unguresc, intr-o scoala cu majoritate copii romani, ati fi sarit sa aparati romanii de acolo si drepturile lor. De parca romanii din Ungaria au mai multe drepturi decat ungurii din Romania.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





asta e SF curat

din punctul meu de vedere ungurul din ungaria poate sa faca ce vrea cu steagul ungariei 365 de zile/ an, in orice coltisor al ungariei, nu ma irita cu nimic ideea

cat despe comparatia cu caciula klukluxklahnului...jos palaria...ma duc sa ma autoflagelez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://adevarul.ro/news/eveniment/scandalul-bentitei-tricolore-continua-activewatch-condamna-comportamentul-dirigintei-conducerii-liceului-covasna-1_514c6aaf00f5182b853fab12/index.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Foarte frumos! Traieste in Romania si poate sa poarte bentita cand vrea ea si unde vrea ea!!!ori ne trebuie acordul ungurilor?!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,vad ca escaladeaza in continuare conflictul..se merge pe faptul ca un copil a fost amenintat...adevrul e ca oricare dintre noi ar fi in situatia sa-i fie amenintat copilul ar lua masuri....
Partea aiurea e ca de aici vor incepe cu istoria,cu teoriile si am un feeling ca o sa iasa urat.

Sa recunoastem zona aia e ca o bomba...si e suficient o scanteie.
Cel mai bine ar fi fost ca politia sa-si faca datoria,e foarte usor sa descoperi cine e in spatele ip-ului si sa se faca dreptate.Pentru ca la noi autoritatile adopta politica strutului...

Mergi la inceput