Bentita tricolora

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Daca nu era vorba de un copil, ci de un adult, tot asa de mare era scandalul?

Ma scuzati, dar raca dintre unguri si romani mi-e familiara de mult, am vazut-o manifestata nu o data, chiar povestita de unii si de altii. Exista "n" bancuri pe tema asta, ba chiar si cantecul cu Iancu pe statuie.

Daca ar fi sa ma raportez strict la ce am vazut/auzit, as zice ca romanii injura mai cu patos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

selene, olandezii au o gluma: daca matusa mea era barbat, era unchiul meu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Selene,intre adulti este tensiune de mult...stii,este o vorba veche...despre cine spune adevarul.Copiii il spun,copiii nu tac,nu mint si nu iarta.Fetita aia a gasit de cuviinta sa riposteze la o jignire la care adultii nu au reactionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si iata efectul bulgarelui de zapada :
http://www.stiridecluj.ro/social/coroana-cu-insemnele-steagului-ungariei-calcata-in-picioare-in-piata-unirii-de-protestatari-video

asta ati vrut sa vedeti? asta lipsea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Eu daca as fi barman prin Ardeal as inchide televizorul in seara asta timp de doua ore. Sau chiar barul cu totul. Vorba lui Oprescu, nu am chef sa numar sticlele si capetele sparte dupa fluierul final ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ce am zis eu mai sus?
Daca toata lumea si-ar fi facut datoria si daca cei pusi sa ne conduca ar fi procedat corect....

Da` sa se duca careva spre copilul meu cu o foarfeca...pai...
De fapt care dintre noi am suporta asa ceva?

Rezolvarea situatiei ar putea veni de la politie care sa-l identifice pe ala care a amenintat-o,bagat la zdup pana se calmeaza spiritele....cateva amenzi si gata.Apoi sa-si bage mintile in cap guvernantii si parlamentarii..

Din pacate trebuie sa se sicaneze si sa implice copiii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

ioi ioi cate unguroaice sunt pe forum, brusc! Sincer, nu pareati ca ati fi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paff
Pai nu o sa uit niciodata drumurile lungi cu masina cu rudele mele,eu fiind singura care nu stia limba maghiara.Drum de 4 ore in care s-a vorbit non stop pe ungureste timp in care eu ma uitam pe geam si admiram frumusetile patriei.Asta nu este urat?Nu este lipsa de respect?Si multe alte exemple de situatii asemenatoare in care am ramas pe dinafara uitandu-ma ca la filme straine pentru ca ceilalti nu aveau bunul simt sa vorbeasca in limba romana.

Am observat si eu o mare diferenta intre comportamentul sasilor, si al maghiarilor. Daca mergeam cu trenul si in compartiment erau 3 sasi si un roman pe care-l cunoasteau, sasii vorbeau romaneste. Daca sunt 2 maghiari si un roman vorbesc ungureste.
Mi s-a intamplat sa merg la servici pentru ca nu am stiut ca s-au inteles sa acorde o zi libera pentru navetisti, pentru ca nu stiam maghiara. Ei au discutat in prezenta mea, dar nu si-au dat seama ca ca trebuie sa-mi traduca. Mi-au dat ziua libera cand am solicitat-o.
Multe lucruri nu le fac din rautate, dar exista o intransigenta si un nationalism care exista si noi romanii, mult mai pronuntat si mult mai raspandit.

Tata stiind ca lucram intre maghiari m-a intrebat cum "te inteleg cu ungurii?".
Raspunsul meu a fost, "daca nu abordezi subiectul cine au fost primii sau al cui teritoriu este Ardealul te intelegi mai bine decat cu un oltean, pentru ca olteanul incearca sa te pacaleasca pe cand maghiarii sunt fair play".
Si acum imi mentin opinia!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Paff
Pai nu o sa uit niciodata drumurile lungi cu masina cu rudele mele,eu fiind singura care nu stia limba maghiara.Drum de 4 ore in care s-a vorbit non stop pe ungureste timp in care eu ma uitam pe geam si admiram frumusetile patriei.Asta nu este urat?Nu este lipsa de respect?Si multe alte exemple de situatii asemenatoare in care am ramas pe dinafara uitandu-ma ca la filme straine pentru ca ceilalti nu aveau bunul simt sa vorbeasca in limba romana.


Ei au discutat in prezenta mea, dar nu si-au dat seama ca ca trebuei sa-mi traduca. Mi-au dat ziua libera cand am solicitat-o.
dar exista o intransigenta si un nationalism care exista si noi romanii, mult mai pronuntat si mult mai raspandit.

"daca nu abordezi subiectul cine au fost primii sau al cui teritoriu este Ardealul te intelegi mai bine decat cu un oltean, pentru ca olteanul incearca sa te pacaleasca pe cand maghiarii sunt fair play".




Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Doua contradictii in mesajul tau.Sunt fairplay dar au uitat sa-ti traduca.Si daca nu-s rai,atunci de ce este subiectul cu Ardealul sensibil?Si se intuiesc si restul intrebarilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

ioi ioi cate unguroaice sunt pe forum, brusc! Sincer, nu pareati ca ati fi.....


nu inteleg postarea ta....

Mergi la inceput