Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elfcupistrui spune:

Ele are mare dreptate,o sa fii chiauna de somn si numai de ture prin casa nu o sa iti arda tie.

faith trust and pixie dust.

19+ Oliver

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Delia stiu ca ai dreptate dar chiar vreau sa doarma la el in camera Vreau sa nu fie atat de dependent de noi ( asa spun acum probabil ca atunci o sa il tin cu mine in pat )

22+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Pey si voi spuneti ii fac loc la noi in camera?? Problema este ca patutu nu are loc Am facut camera in asa fel incat nu prea am ce sa mut . Are loc doar cosuletul. O sa pun poza cu camera poate aveti vreo idee

22+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Dana nu cred ca indenpendenta se capata pana la 2 ani.
Copilul tre sa stie cand e zi si cand e noapte, sa se simta in siguranta si cred ca cel mai important: SA FII TU RELAXATA SI ODIHNITA!!! Deci e usor, nu?


Elena & Denisa (26.10.2004)
23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefana0909 spune:

Buna burtici,
Feliciari pt. printese Bobitei si Mariei, sa fie sanatoase!
Ama, am vazut ca ai scris ca ai semnat ctr. cu RM. Ti-a facut reducere la pret pt. semnarea ctr. inainte de 25 de sapt.? Si eu m-am decis sa nasc tot la RM, dar am sa merg la ei dupa morfofetala de trim 2, adica peste 1 luna.
Fetelor, m-ati pus pe ganduri la pb. cu recoltarea de celule stem. Acum stau in dubii, nu stiu ce sa fac. Pe langa asta, sotul imi lasa libertate deplina in deciziile pe care trebuie sa le iau cu privire la bebe. El doar aproba.
Voi merge si eu la targ, dar duminica, dar doar pt. info. Nu sunt inca pregatita sa cumpar ceva, pt. ca nu am unde sa le depozitez inca.
Referitor la mancare, azi cand am venit de la serviciu, mirosea pe scara a tocanita de cartofi...mi s-a facut o pofta, dar sunt singura acasa si nu am chef sa ma apuc de gatit

16+ "Bubu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana303maria spune:

dana, la cateva luni nici nu se pune problema de alintat. Un bebe asa mic chiar are nevoie de tot ceea ce el cunoaste, sa se simta in siguranta si cu cat el stie ca mami si tati sunt langa el isi va capata independenta. De obicei copiii super atasati de parinti sunt de fapt cei nesiguri, cei ai caror parinti lipsesc destul de mult din viata lui. Acum sunt copii si copii si o sa va adaptati voi, voi la nevoile lui bebe si bebe la obiceiurile voastre.

Eu, pana sa nasc, nici prin cap nu-mi trecea sa dorm vreodata cu David in pat. Pana la 3 luni a dormit in camera cu noi dar in paturul lui. de la 4 luni deja nu mai rezistam noaptea sa ma trezesc si sa ma dau jos din pat 2 m... asa ca l-am luat in pat cu noi si de atunci doarme cu noi. Acum doarme tot cu noi din lipsa unui alt pat, dar in curand vom rezolva aceasta problema. In schimb a fost f independent de mic, se adapteaza f usor la orice situatie si oricine, nu are probleme de dormit la altcineva sau cu altcineva...
Din proprie experienta iti spun, ca la primul copil nu ai de unde sa sti dinainte cum va fi si ce te asteapta. Dar, cumva-cumva, treptat, parintii se adapteaza la nevoiele lui bebe si bebe la obiceiurile casei si se ajunge la un numitor comun.

MTHFR A1298C - stare homozigota
David 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Am pus poze cu camera. Orice idee este binevenita. Ma gandeam sa scot comoda de machiaj dar sincer nu cred ca are loc patutul

22+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Ana, ma bucur ca ai scapat de stres si totul a iesit bine! Sa te faci bine cat mai repede!

Dana, merita sa vezi toate alternativele. Eu una sunt pasionata de design interior si am cercetat mult netul sa vad cum arata tot felul de variante, cu tapet, cu culoare, fara culoare... Sunt toate frumoase daca le combini reusit cu ce e prin camera...

Ele, eu cred ca depinde de copil. Noi avem camera buza in buza cu cea pt bebe. Ca principiu, vreau sa doarma separat din prima noapte. Am o canapea in camera de bebe. Unde va sta mama mea cateva zile pana ne intram in ritm. Ideea ca tinutul bebelusului in camera e mai comod nu ma face sa renunt, cel putin in teorie, la plan. Am prieteni care au dormit cu bebe in camera la inceput si l-au mutat ulterior, altii nu l-au mai mutat nici pana in prezent, la 5 ani, altii l-au pus din prima noapte separat fara probleme...Trebuie vazut copilul. Si cum te tin oasele ca mamica

Happy_Ama 22+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Pey Ana si momentele intime dintre voi ( u si sotul ) cand sunt daca copilul este cu voi?? Scuze daca te deranjeaza intrebarea dar am o prietena care saraca mereu imi spune ca trebuie sa trimita copilul la soacra la plimbare ca ei nu mai au viata de cuplu si ma gandeam poate ai o solutie sa ii spun si ei. Al ei face 3 ani in august.
Fetele nu va speriati tare de gandirea mea am terminat psihologia si am niste idei cateodata . Sa va explic de ce pana la 3 luni ma gandeam sa il tin in camera. Am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi sa spus ca dupa 4 luni nu este necesar sa ii mai dai lapte noaptea. Poti sa incepi sa il "pacalesti" cu apa sau ceai si nu se va mai tezii. Nu stiu daca e bine sau nu dar ......

22+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Stefana, asa e, daca semnezi dupa 25 saptamani, e ceva mai scump. Au afisat pe site cele 3 variante de cazare cu tarifele pana in 25 si dupa 25 de saptamani, natural sau cezariana. Ah, si nu stiu cum a ramas cu decontarea la stat. Daca nu se mai face, la pretul de pe site trebuie sa mai adaugi vreo 2500ron...

Eu am luat celule tot la ei. Din sange si tesut. Cele din tesut le platesc integral dupa aprox o luna de la nastere (sa faca ei analizesa se asigure ca sunt viabile). Cele din sange le platesc in 10 rate, tot dupa o luna incepand. Ca avantaj, mi-au dat conditii de cazare single. Eu luasem pachetul de baza

Stefana, si inca ceva, sa te consolezi: si eu m-am dus singura, am discutat si am vazut maternitatea singura si am semnat imediat. Sotul mi-a dat la fel, mana libera. Lui i-am dus factura de avans

Happy_Ama 22+ si Eva

Mergi la inceput