Tabieturi de cititoare

Tabieturi de cititoare | Autor: Ioana_Pos

Link direct la acest mesaj

Doamnelor - minunatelor,

Am citit impreuna (eu pe ascuns ), am facut ghicitori, am analizat carti vs filme si filme vs carti, am expus preferinte si antipatii, am facut clasamente mai mult sau putin fatis, acum hai sa ne dezvaluim si tabieturile de citit.

Sunteti asezate confortabil intr-un fotoliu de ratan cu perne din panza de in, cu o lampa de podea si jazz in fundal? Sau furati 2-3 pagini in autobuzul spre serviciu? Va delectati cu o carte buna in pat inainte sa va culcati? Sau va incepeti dimineata cu o cafea aromata si o carte?

Cine are curaj?

Multumiri Galisiei pentru ideea acestui topic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citesc cel mai mult in pat si in cada,cand fac baie.
Visez sa citesc pe terasa sau intr-o curte,pe un fotoliu confortabil,cu o cafea langa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

pe vremea cand citeam,daca prindeam o carte buna,apoi citeam pe(aproape) oriunde,insa cel mai mult imi placea seara,in pat
in miscare nu pot citi,ca mi se face rau,si ce-as mai fi vrut,cand am avut un loc de munca spre care faceam 1,5 ore pe autobuz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mda uite ca mi-a dat Paff curaj .

Tabietul meu in ale cititului:vineri seara dupa ce se culca tero imi umplu cada cu apa in care pun sare si ulei de lavanda,un pahar de vin cu apa si cartea,oricare ar fi aceea .Pentru 2 ore ma desprind de rutina zilnica de rolul de mama,sotie,etc si evadez.
Astazi voi incepe "Jurnalul Annei Frank",de doua zile ii mangai copertile in asteptarea zilei de vineri.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Seara in pat citesc o carte, iar in baie am alta pe care o tin acolo si din care lecturez in cada sau cand stau pe buda (mi s-a intamplat sa uit sa ma ridic )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Cel mai des de pe Kindle, in tren.
Si in baie

N-am tabieturi, daca am de stat undeva mai mult de.. 10 minute, scot Kindelul din geanta si "bye, bye world"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:


Ioana,ce fain ca ai deschis subiectul !

Pentru mine,lectura e o sarbatoare care merita intretinuta cu tot arsenalul de lux.Primele lucruri pe care mi le ofer sunt - timpul si cartile personale.Citesc doar in conditii de confort : in pat,in fotoliu(ceva mai rar),in liniste si pe cat posibil - in starea psihica adecvata.A citi in autobuz,in picioare, la nus' ce coada sau mai stiu eu unde mi se pare o ...impietate( iertati-ma !).Singurul rabat de la aceasta regula il fac totusi in sala de asteptare de la stomatolog( dar sala aceasta e dichisita;chiar si asa imi venea ieri sa apostrofez doua doamne ...sa taca din gura).
Citesc dimineata,la cafea,seara,desigur,si atunci cand reusesc peste zi sa-mi creez nise de timp numai al meu.
Unul din cele mai placute momente este acela cand,odata terminata o carte,trebuie sa ma indrept spre alta.Spatiul acesta de respiro in care imi ascult galsul interior si decid - e unul de maxima savoare.Ma plimb printre carti,le rasfoiesc putin,ma joc in imaginar : sa merg mai departe cu un contemporan,sa ma afund intr-o poveste istorica,sa incerc un autor nou sau sa optez pentru unul din numele preferate deja ?Am liste,mici adnotari,detalii care ma inspira( multe dintre voi ati contribuit la acestea...)
Ritmul lecturii e un alt aspect.Din pacate nu pot citi prea repede.Si nici nu prea cred ca-si are rostul,nu citim la norma,cititul e placere,rasfat si mai ales libertate.Ma intristeaza doar ca nu voi apuca sa citesc multe din cartile care merita ,din cartile mari.De aceea poate,nu recitesc ( aproape ) niciodata nimic.Merg inainte,obsedata cum spuneam de cat de mult s-a scris si de cat de putin pot cuprinde.
Nu dispretuiesc lecturile mai simple,mai usoare.Nimic din ceea ce ne aduce placere,deschidere,bucurie,idei noi - nu merita dispretuit sau tratat cu aroganta elitista.Enjoy !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Mie imi place sa citesc la lumina naturala a zilei, insa de multe ori cititul are loc seara in pat din lipsa de timp. Ziua imi trag fotoliul in dreptul geamului de la sufragerie si imi ridic picioarele pe caloriferul de langa el. Geamul meu e aproape ca un perete de sticla si are vedere spre lac, iar cand citesc imi ridic din cand in cand privirea spre lac. Uneori atunci cand ma intrerup o clipa din citit pentru a contempla lacul incep sa visez cu ochii deschisi.

Un alt moment placut pentru citit a fost intr-o vacanta in Turcia, absolut banal hotelul chiar si plaja, insa sub umbrela de lemn si stufaris, pe sezlong cu o bere si o carte mi s-a parut cea mai frumoasa vacanta. Plaja era aproape goala pentru ca toti se ingramadeau la piscina, liniste, briza marii si toata oboseala de la serviciu s-a dus departe. Moment de relaxare maxima. Mai vreau...

Nu stau la casa, stau la bloc, dar ma gandesc ca mi-ar placea sa am o casuta si sa-mi amenajez vara in gradina un loc de citit sau chiar in casuta, ceva de genul acesta http://www.toane.ro/wp-content/uploads/2013/02/loc-pentru-citit-7.jpg



mamica de ingeras Eva 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu citesc peste tot, in toate ocaziile.
Citeodata cind trebuie sa particip cu sotul la chestii care-s plictisitoare, scot cite un "Mai bine stateam acasa sa citesc linistita".

Intr-o vreme cind locuiam in Mexic si luam taxiul sa ma duc la serviciu citeam foarte mult in taxi. Citesc si in masina la drumurile lungi, si seara la culcare. Am tot timpul o carte (format "de poche") in poseta.

Cititul in timpul vacantei la plaja e fain tare !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Savuros subiect :)

Eu am tabieturi in functie de genul de carte pe care vreau sa o citesc.
Cartile si revistele for fun le citesc in metrou, la orice coada(nu a vacii :)si acasa la masa (in sensul ca in timp ce mananc, dar mai ales cand beau cafea),cartile pe care le citesc-cercetez le citesc doar acasa, in locul meu preferat(de voie de nevoie-oarecum mai departe de lumea dezlantuita a familiei), bucataria, unde am si canapea, iar cartile pe care le citesc-iubesc, adica recitesc din ele fragmente la intamplare oricand, le tin pe marginea patului si sunt subliniate si au colturile indoite. Nu citesc la baie niciodata. Dar am citit mergand pe strada sau in parc(dar neaparat numai in zone aproape pustii).
Cam atat despre mine. Dar mai e cineva din familie cu tabieturi in domeniu , motanul, el efectiv adora sa doarma cu burta pe cate o carte, ori pe pat, ori pe birou.

Mie imi mai place sa urmaresc discret si expresiile celor ce citesc in locuri publice, si incerc sa imi imaginez ce citesc si nu prea am vazut persoane zambind, cu atat mai putin razand, de unde deduc ca in public se citesc, in general, doar carti serioase, ori plictisitoare, oricum e ca un joc de carti-poker face(s).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui galisia


Ioana,ce fain ca ai deschis subiectul !


Galisia: inmpartim laurii ca ideea iti apartine.

Mergi la inceput