Copilul isi surprinde parintii facand dragoste :)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Off topic


Cine imi spune cum pot acorda acestui topic 5 stele? cred ca este cel mai amunzant subiect, daca nu chiar mai amuzant, de la subiectul cu "patura din masina" incoace(cine si-l mai aminteste?) Pina si postarile serioase sint extrem de amunzante , caci ma imaginez pe mine si sot in posturile de care pomeniti. Buflea, tu te-ai intrecut pe tine (sau pe sine?)!!! Va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Este o cultura, se numeste FKK - Freie Körper Kultur. Cultura corpului liber. E singurul motiv, nu exista altul. Nu e mai igienic, asa cum sustin ei, e doar mentinerea unei sfere safe pentru FKK.

Asa banuiam si eu ... deci de fapt este un curent inventat din care sa mai scoata unii bani.
Ce nu inteleg este ...ce cauta copiii la sauna ? Este sanatos pentru ei ? Si cum ii tii in caldura aia, cuminti, linistiti, tacuti, pana le fierbe capul ?
Si cam ce varsta au copiii astia ? Vin si familii cu adolescenti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Izabella de ce zici ca esti frigida? Lipsa orgasmului nu = frigiditate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Este o cultura, se numeste FKK - Freie Körper Kultur. Cultura corpului liber. E singurul motiv, nu exista altul. Nu e mai igienic, asa cum sustin ei, e doar mentinerea unei sfere safe pentru FKK.

Asa banuiam si eu ... deci de fapt este un curent inventat din care sa mai scoata unii bani.
Ce nu inteleg este ...ce cauta copiii la sauna ? Este sanatos pentru ei ? Si cum ii tii in caldura aia, cuminti, linistiti, tacuti, pana le fierbe capul ?
Si cam ce varsta au copiii astia ? Vin si familii cu adolescenti ?


Ma faci sa rid. Nu e un curent inventat pentru a face bani, e o lunga traditie in tarile nordice in caz ca nu stiai.

Da, merg si copii, si adolescenti la sauna. Practic de toate virstele. De la nou nascuti pina la cei in baston. Da, le face bine copiilor, le intareste sistemul imunitar. Nu e numai sauna, ci sunt si baile termale pe linga, e un intreg ritual, nu doar o sauna ci mai multe. Sunt mai multe lucruri pe care le poti face acolo, depinde si de afectiunile pe care le ai. De la bai de picioare, la sauna, bai de abur, hamam ... nici nu mai stiu ... aufguss (asta nu stiu cum se numeste, e un ritual in sauna cind pun diverse amestecuri de plante pe pietrele incinse, fiecare combinatie diferita ajuta in diverse afectiuni.

Sauna este de la 50 grade la 95 de grade. Adica sunt mai multe, unele sunt afara, altele inauntru, unele sunt cu peretii din cristale, altele din lemn. Nu e musai sa ii tii pina le fierb creieri. De fapt nu fierbe nimanui creierul, temperatura corpului nu creste in timpul saunei. Nu e musai sa ii tii cuminti, eu nu il iau decit pe pici in sauna cu mine, cea mare nu vrea. Dar vrea in bazinele cu ape termale, nu se da scoasa din apa 3 ore cit stam acolo. In sauna sunt mai multe trepte. Cu cit stai mai jos cu atit temperatura e mai scazuta. Deci mai suportabil pentru copii. Eu am fost pina cu o zi inainte sa nasc in sauna. Am intrebat doctorul si a zis ca e ok, ajuta pentru durerile de spate si articulatii, dar sa nu fac excese. E foarte relaxant, intre reprizele de sauna lumea se odihneste in sali de dormit ori in apa atit de sarata ca poti sta in fund in ea, ori in salile cu semineu si pereti calzi ... o carte ... nu pot sa iti explic senzatia cu care pleci de acolo, efectiv te simti de parca de-abia te-ai nascut. De asta iti spun, nu judeca ceea ce nu cunosti, pentru ca e evident ca nu cunosti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Chiar e recomandata sauna pentru copii? Nu stiam lucrul asta, dimpotriva, stiam ca sauna si chiar si jacuzzi nu sunt recomandate copiilor (mici).
Aveti si ceva linkuri referitoare la studii care sustin acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hmmm ... sigur, nu cunosc saunele astea nemtzesti, dar din ce povestesti seamna cu locul unde ma duc eu, sauna mea coreana.

Diferenta este ca la mine nu se sta despuiat decat le bai - care probabil sunt bazinele voastre - bai care sunt tot asa, de mai multe feluri, de mai multe temperaturi, cu mai multe arome ...si sunt pe sexe. Scopul de a sta dezbracat este sa ti se moaie pielea bine, ca apoi sa te duci la un scrub complet de 1 ora, urmat de masaj, spalat pe cap, uns cu tot felul de uleiuri, masca de castravete ...etc.

Dupa bai, ti se da un tricou si pantaloni din bumbac gros si absorbant si imbracat cu ele treci in zona saunelor, unde vin si barbatii (tot imbracati) ...saunele sunt nenumarate - de gheata, de ametist, de aur, de sare, de argila, de infrarosu, de lut galben ...you name it. La intrarea in aceste saune sunt tot felul de liste cu beneficii medicale ...ma rog, eu n-am simtit nimic special dupa ele si sunt destul de sceptica ...poate te-or vindeca de ceva daca te duci des, de cateva ori pe saptamana, timp de cativa ani ... poate (?) ...

Saunele coreene, sunt si locuri de relaxare, meditatie, liniste, totala liniste ... nu ai voie sa vorbesti. Si de asemenea, exista si acolo sali de dormit special amenajate.

Nu prea sunt insa copii ... eu nu sunt sigura ca sauna face bine copiilor ...nu stiu, poate ne spune cineva de specialitate. Dar nu numai ca nu cred ca e sanatos pentru ei, dar este si greu sa tii un copil sa doarma / mediteze in caldura aia.

Mie mi se pare ca aceste activitati tin foarte mult de infrumusetare, de relaxare mentala, de odihna, ma rog, chestii cu care se lupta adultii si nicidecum copii plin de energie si dorinta de viata. Eu de ex nu as muia-o pe fica-mea in nici o apa din aia, nu i-as face scurb pe pielicica ei fina de copil si nicidecum nu as baga-o cu mine in saune sa stea intepenita acolo si cu ochii inchisi.

Ah ! Ca la voi s-a facut din chestia asta un fel de activitate de familie, ma face sa banuiesc iar ca este mai mult business decat beneficii medicale sau armonie cu pasaroiul propiu ... sa nu te superi, e foarte bine ca exista, foarte bine ca antreprenorii au gasit o nisa de piata care agreeaza acest tip de timp de familie.

Faptul ca mie mi se pare putin extremist sa petreci timpul de familie despuiat, misunand prin saunele si bazinele minerale cu plozii de mana, nu are nici o relevantza ... atata timp cat exista clienti, este cu certitudine un business de succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Buflea, nu este la fel peste tot in Germania. De exemplu, unde mergem noi si copilul (in costum de baie: http://www.therme-erding.de/, la bazin dar mai ales la toboganele cu apa), accesul in sauna este permis doar de la varsta de 16 ani.
Dar se gasesc de toate pentru toti, nu-i problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

da lipsa chefului???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu tot nu am inteles daca exista vreo limita de varsta a copilului (ca pana la urma se spune ca nu defileaza asa propriu-zis mereu prin casa, insa nu e nici o problema daca se intampla sa fie vazuti accidental in pielea goala de copii).

Totusi, v-ati imagina dezbracate si in fata fiului de 16 ani? V-ati imagina sotul dezbracat in fata fetei de 16 ani (sau 30 ani?) E ok, acceptabil? Adica trebuie sa se fereasca si totusi daca se intampla asta e! scuze si trece mai departe, sau nu trebuie nimeni sa se fereasca, ca iese din dus in pielea goala de obicei si se duce sa-si puna chilotii in dormitor, nu are nimic de ascuns?

Bine, eu recunosc ca faza cu nudismul am sarit-o mereu...dar nici nu ma imaginez vreodata asa cu sot, cu copiii mari, toti laolalta.



Alina, ce grozavie crezi tu ca se poate intampla in mintea adolescentului daca isi vede accidental unul din parinti in pielea goala?
Iti multumesc anticipat daca ai putea sa imi raspunzi la aceasta intrebare.




Cine e Alina? Poate eu?


Da, tu (parca erai Alina Iulia mei demult) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Lipsa chefului inainte sau in timpul actului?
Banuiesc ca sotul tau a fost primul si singurul barbat din viata ta..

Mergi la inceput