Copilul isi surprinde parintii facand dragoste :)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Fiul meu recent si-a descoperit organul genital cu care se tot joaca
cu toate ca sunt o persoana destul de pudica, nu i-am sus niciodata e rusine sau nu e voie... sincer nici nu stiu ce sa-i spun... sotul meu imi zice sa-l las in pace cand o sa constientizeze o sa se ascunda el. acum e ca si cand era mic si se juca cu urechea de si-a facut rani.
pt mine pare ciudat..in timp ce ii dau sa manance el o intoarce e toate partile.
Referitor la subiect... nu ne-a prins niciodata (inchidem usa si noi) dar l-am intrebat pe sotul meu ce facem daca si a raspuns...te faci ca ploua sper sa nu se intample niciodata.
Nu dorm goala si nici nu defilez golasa prin casa. Daca se intampla sa vina in timp ce ma schimb nu e insa nici o problema. Nu ma acopar exagerat si nici nu tresar. Insa acum are doar 3 ani. probabil ca in timp ma voi schimba la baie cu usa inchisa.
Fiecare poate sa doarma cum vrea si cum se simte bine din pct meu de vedere insa pt mine sa dormim goi si sa vina si copiii sa luam micul dejun goi in pat...e prea mult
Nu sunt nici frigida nici inhibata...doar ca asa am fost educata banuiesc...
ps Pozele sunt intradevar superbe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu ma pozitionez confortabil la mijloc .
Nu sunt pentru expunere cu scuza ca ´´ e natural, dom´le, nu am nimic de ascuns´´ dar nici pentru ´´hai sa nu vorbim despre, sa ne facem ca nu exista´´

Pai cred ca toata lumea este de acord cu paragraful de mai sus ...si tu, si eu si Cristoiu ...se pare insa ca "la mijloc" sunt probleme de perceptie.

Eu de ex nu pricep de ce sauna trebuie sa fie nuda, si la comun ... adica sa curga asa transpiratiile pe tine si mai jos sa se scurga printre picioare ? Care este utilitatea ?

Si eu ma duc la un centru din asta de infrumusetare corean, unde in partea de bai, toata lumea este dezbracata ... dar exista o logica in asta ... pielea se moaie in baile alea cu diverse arome si apoi urmeaza scrub-ul care este intr-adevar facut pe tot corpul. Desi toata lumea dezbracata, exista zona de femei (dezbracate) si barbati (dezbracati) ...nu vad rostul de a fi la comun.

Pentru zona de saune se furnizeaza pantaloni si bluza dintr-un bumbac foarte gros si foarte absorbant ...si saunele, vreo 25, sunt la comun.

Asta inseamna "la mijloc" pentru mine.

Cat despre frigiditate si alte traume, eu cred ca alea sunt cazuri particulare, care nu provin din educatia spartana. Desi nu le contest contributia, nu le consider cauza frigiditatii.

O atitudine deschisa fatza de nuditate nu presupune neaparat expunerea ei vizuala, 8-10 ore din 24. Poti vorbi lejer despre corpul uman fara insa a i-l arata in fiecare seara ... ca si sexul, ca doar si sexul este natural si banuiesc ca nu va sexati cu ei de fata ca sa le aratati cat de placut este.

Inca o data, aveti copiii mici ...si eu le-am facut baie copiilor mei impreuna pana pe la 5 ani. Acum ei doresc sa fie singuri, ba mai incuie si usa ... Mie mi se pare firesc, eu cred ca sentimentul asta de "privacy" este instinctiv si noi in familie il incurajam, fara insa a denigra nuditatea. Daca ma surprind iesind din baie, nu o lesin de indignare, dar nici nu imi pun chilotii in fata lor. Incerc sa ma port firesc, protejandu-mi totusi dreptul la privacy.

Sunt curioasa cum o sa gestionati nuditatea in familie in pre-adolescenta si adolescenta a copiilor vostri ...asta incepe cam de pe la 10-12 ani. Mie imi pare confuzant pentru tanarul si asa debusolat de notiunile de atractie, dragoste versus sex, cu sangele fierband si atacat pe toate partile de hormoni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

buflea, mai am vreo 8 ani pina acolo, daca mai suntem pe DC o sa iti spun.

In fond vorbim cam de acelasi lucru, tu si eu, nu suntem chiar la extreme. Decit ca tu poate esti putin mai pudica, atit.

Nu e nevoie sa intelegi ce e cu sauna la comun. Asa e aici. Punct. La sauna nu e voie cu textile, iti fac observatie, te dau afara. Stai pe prosop si nu are voie sa iti curga sudoarea pe lemn. Fiecare pe prosopelul lui.

Este o cultura, se numeste FKK - Freie Körper Kultur. Cultura corpului liber. E singurul motiv, nu exista altul. Nu e mai igienic, asa cum sustin ei, e doar mentinerea unei sfere safe pentru FKK. La piscina daca vrei sunt cabine doar pentru femei si doar pentru barbati. Dar daca iti trebuie una mai mare sa incapi si cu copiii si eventual sa ai o masa de schimb pentru bebenac, atunci te duci la cabinele de familie. Si acolo sunt familii, cu mama, tata, copii, toti se schimba acolo, nu sunt cabine individuale pentru familii individuale. Si eu nu am vazut pe nimeni sa se jeneze pina acum, in afara de mine :)

Dar stii cum e ... daca nu incerci nu ai cum sa intelegi despre ce vorbesc. E ca si cum n-ai mincat niciodata Zabaglione, pot sa iti vorbesc eu pina poimarti despre gust, textura si senzatii olfactive, nu ai cum sa iti faci o imagine pina nu probezi singura.

Acum ma duc sa imi culeg copiii de pe la gradinite si crese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sunt curioasa cum o sa gestionati nuditatea in familie in pre-adolescenta si adolescenta a copiilor vostri ...asta incepe cam de pe la 10-12 ani. Mie imi pare confuzant pentru tanarul si asa debusolat de notiunile de atractie, dragoste versus sex, cu sangele fierband si atacat pe toate partile de hormoni.


Sexul, facutul de dragoste, nu are legatura neaparat cu corpul gol. Daca ar fi avut, numai aveau aia cu 8989 atata succes.

Si cu cat mai mult isi cunoaste corpul si cu cat mai prieten este cu propriul corp, cu atat hormonii atacatori vor fi mai bine gestionati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu ma pozitionez confortabil la mijloc .
Nu sunt pentru expunere cu scuza ca ´´ e natural, dom´le, nu am nimic de ascuns´´ dar nici pentru ´´hai sa nu vorbim despre, sa ne facem ca nu exista´´

Pai cred ca toata lumea este de acord cu paragraful de mai sus ...si tu, si eu si Cristoiu ...se pare insa ca "la mijloc" sunt probleme de perceptie.




Dar tu ai citit cu atentie?

In fine,reiau pe scurt, dupa povestea lui Cristoiu eu am remarcat o legatura intre Germania, tara unde, cum a zis si ea, exista acest FKK, si parerile ei legate de corpul omenesc. In general.
Iar intre astea doua lumi, cea romana(pe care am pomenit-o) si cea germana, eu m-am pus la mijloc.
E mijlocul meu Nu-s flower power dar nici speriata de bombe nu-s.

Uite, ca sa intelegi mai bine, sunt fix intre tine si Cristoiu. Nu ma duc la sauna mixta dar nici la din aia cu bluze de bumbac. Merg la sauna unisex.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Eu ma pozitionez confortabil la mijloc .
Nu sunt pentru expunere cu scuza ca ´´ e natural, dom´le, nu am nimic de ascuns´´ dar nici pentru ´´hai sa nu vorbim despre, sa ne facem ca nu exista´´

Pai cred ca toata lumea este de acord cu paragraful de mai sus ...si tu, si eu si Cristoiu ...se pare insa ca "la mijloc" sunt probleme de perceptie.




Dar tu ai citit cu atentie?

In fine,reiau pe scurt, dupa povestea lui Cristoiu eu am remarcat o legatura intre Germania, tara unde, cum a zis si ea, exista acest FKK, si parerile ei legate de corpul omenesc. In general.
Iar intre astea doua lumi, cea romana(pe care am pomenit-o) si cea germana, eu m-am pus la mijloc.
E mijlocul meu Nu-s flower power dar nici speriata de bombe nu-s.

Uite, ca sa intelegi mai bine, sunt fix intre tine si Cristoiu. Nu ma duc la sauna mixta dar nici la din aia cu bluze de bumbac. Merg la sauna unisex.

... eu nu stiu de ce ai tu impresia ca te contrazic, cand de fapt mie mi se pare ca suntem pe aceeasi lungime de unda ... sigur, in afara de faza cu saunele, la care te bag la categoria pudice ... pai sa pierzi tu imaginea unui mascul transpirat ? Zau asa ... eu acum abia astept sa ajung in Germania sa vad si eu cum arata un mascul transpirat cu picaturi prelingandu-se pe pasaroi ... stiam eu ca inca mai am de invatat

La unisexul tau se transpira in bumbac sau se scurge lent, picatura cu picatura spre balta de la picioarele fiecaruia ?

P.S. Ar trebui sa ii platim royalties Ioanei pentru termenul de "pasaroi" ... imi place nespus, o sa mi-l insusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eu tot nu am inteles daca exista vreo limita de varsta a copilului (ca pana la urma se spune ca nu defileaza asa propriu-zis mereu prin casa, insa nu e nici o problema daca se intampla sa fie vazuti accidental in pielea goala de copii).

Totusi, v-ati imagina dezbracate si in fata fiului de 16 ani? V-ati imagina sotul dezbracat in fata fetei de 16 ani (sau 30 ani?) E ok, acceptabil? Adica trebuie sa se fereasca si totusi daca se intampla asta e! scuze si trece mai departe, sau nu trebuie nimeni sa se fereasca, ca iese din dus in pielea goala de obicei si se duce sa-si puna chilotii in dormitor, nu are nimic de ascuns?

Bine, eu recunosc ca faza cu nudismul am sarit-o mereu...dar nici nu ma imaginez vreodata asa cu sot, cu copiii mari, toti laolalta.



Alina, ce grozavie crezi tu ca se poate intampla in mintea adolescentului daca isi vede accidental unul din parinti in pielea goala?
Iti multumesc anticipat daca ai putea sa imi raspunzi la aceasta intrebare.


_

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."


Cine e Alina? Poate eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:


Bufleo, Bufleo, zau ca esti incredibila

La unisexul meu se transpira pe prosop Discret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Spre exemplu, cind iti moare tatal il maninci? Daca nu, in anumite

Morala se schimba in timp si de la o societate la alta.

(http://wiki.answers.com/Q/What_are_the_examples_of_immoral_action)

Si acum sa vorbesc despre frigiditate, fiindca izabela a intrebat. Eu am fost da, frigida. Nu mai sunt, mi-a trecut, cu greu si mult timp si multa rabdare. "Nu pune mina, e rusine!" Pentru mine de aici a inceput. De la acea pudoare exacerbata a bunicilor care ne-au crescut. Asta a fost inceputul, definitivat de standardul general al frumusetii corporale care m-a facut sa imi privesc corpul propriu cu dezgust, dezamagire, tristete si uneori repulsie. Timp de aproape 30 de ani m-am jenat de gleznele mele de elefant, asa mi s-a spus odata demult, cind aveam cam 6 ani. Puteti crede ca mi-a luat 28 de ani sa ajung sa am tupeul de a purta fuste mai sus de glezna? E adevarul pur. Nu-i buba, port acum rochii de toate lungimile, cu mare bucurie pe cele pina la genunchi, transparente, de toate felurile. Dar acum, cind am 37 de ani, in loc sa ma fi bucurat de ele pe caldurile toride bucurestene cind aveam 15-16-25 de ani. Da, am fost frigida. Am facut sex cit am putut, am schimbat partenerii, sperind mereu ca nu e vina mea, ca nu e in capul meu, ca depinde de instrumentul si tehnica celuilalt. Si degeaba, eu nu ajungeam niciodata la orgasm, oricit se straduia respectivul partener, de uneori ma rugam sa termine odata, ca nu ma fericea deloc cu 5 ore continue de amor. Cum m-am vindecat? Sotul meu e de vina. El a avut rabdare suficienta sa ma convinga ca el ma iubeste si ma vede frumoasa in toate detaliile. Imi iubeste picioarele si de cite ori mi se scurg mie ochii dupa niste glezne subtiri si elegante, de atitea ori ma asigura ca picioarele mele sunt mult mai frumoase. Pina am inceput sa cred si eu. Pe urma a avut suficienta rabdare cu mine, m-a invatat sa ma relaxez, sa ma concentrez pe senzatiile mele si mai putin pe el ... in fine. Multa rabdare si iubire m-au scapat de inhibitii si mi-e tare bine asa. Mersul la sauna publica m-a influentat si el daca stau sa ma gindesc bine. Daca prima oara la cabinele de schimbat m-am blocat vazind cum se schimba barbati si femei impreuna si cum "nu e voie" cu textile la sauna, incet incet m-am dezinhibat (fiindca nu ma pot sau nu vreau a ma lipsi de placerea thermelor de aici - iaca un exemplu http://www.carolus-thermen.de/video/video.mp4) si am inceput sa inteleg ca frumusetea si sexualitatea sunt in ochii privitorului, sau mai precis in creierul lui. Nimeni intr-un centru de genul asta nu priveste pe cei din jur in mod sexual, prezenta atitor corpuri nude desensibilizeaza si ajungi sa vezi doar corpuri goale, in mod firesc, fara sa iti treaca gindurile lui Buflea prin cap Abia atunci cind ajungi la un nivel de acceptare al propriului corp poti incepe cu adevarat descoperirea lui, abia atunci poti scapa de frigiditate. E posibil probabil si cu psihoterapie, dar evident nu puteam accesa asa ceva, era un alt mare tabu social. Deci asta e experienta mea, nu o ridic la grad de axioma. Poate ca frigiditatea sa aiba si alte cauze, poate unele hormonale la alte persoane. La mine au fost psihice si le-am depasit.

Inchei marea paranteza despre frigiditate pentru a ma reintoarce la intrebarea daca facem baie sau nu cu copilul si cum? Cred ca am mai intilnit pe forum povesti despre facut baie cu copilul, cu costum de baie bineinteles (citez din memorie). Atunci nu am intrat sa imi manifest amuzamentul fata de imaginea mentala a unei persoane in costum de baie in cada cu apa. Dar mi-l manifest aici. Mi se pare aberant sa intri cu costum de baie pe tine in dus, doar ca sa nu te vada copilul in putza goala. E o pudoare exagerata care transmite aceeasi idee de "e rusine!", "nu pune mina, e rusine!", "nu te uita, e rusine" - foarte sanatoasa pentru dezvoltarea armonioasa ulterioara, dupa cum arata experienta mea de mai sus. Da, bineinteles ca am intrat la dus cu copilul, atit eu, cit si sotul, cind mergem la piscina. Fireste ca se intra fara textile, opusul ar declansa o ilaritate neegalata in sala de dus.

Si mai este ceva ce nu inteleg. Nu inteleg cum sa te surprinda copilul in timpul actului sexual? Pur si simplu nu vad cum s-ar putea intimpla, atita vreme cit avem usi, ore de culcare, paturi etc. Adica eu una nu pot intelege cum se poate ca unii (exemplul cu bunicii) sa se retraga pentru a face sex in miezul zilei in conditiile in care exista un copil care se joaca nestingherit prin casa (care ar trebui macar partial supravegheat). Nu stiu, pentru mine copilul treaz este un factor inhibator si nu afrodisiac. Dar asta este in capul meu, e limita mea personala si pentru ca eu nu pot, nu inseamna ca este imoral, ilegal sau ingrasa.

Inchei aici si ma reintorc la jurnalul Monicai, sper sa ma pot tine departe de disputa tzoalelor.


Totul e ok, cu exceptia legaturii intre frigiditate si decenta. Daca esti decent si nu te expui in public nu inseamna ca devii automat frigid . Poti filma XXX cat vrei in dormitor dar sa pastrezi decenta fata de ceilalti (si aici includ copiii, dar recunosc ca dupa discutia la acest subiect a inceput sa mai conteze si varsta lor, si chiar sexul - nu pentru XXX , ci pentru defilarea in pielea goala sau baia in comun ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu stiu unde ai vazut tu o legatura intre decenta si frigiditate, eu una nu am facut teoria asta.

Erau doua lucruri separate.

1. pentru cei care sustin ca e indecent sau imoral sa dormi in fundul gol in patul propriu si sa faci dus in pielea goala - faptul ca nu are legatura cu decenta si morala, poti fi decent si moral si cind dormi in posteriorul gol.

2. ca tabuurile legate de corpul omenesc pot duce la frigiditate.

Cum sa spun ca daca esti decent esti frigid? Ar insemna sa enunt ca eu am fost decenta si am renuntat sa mai fiu, adica sunt indecenta si amorala. Eu cred ca sunt foarte decenta de fel.

Si iar se strecoara o exagerare. Dormitul in pielea goala nu se traduce prin facut filme XXX in dormitor. ?!?!?!?!

Mergi la inceput