Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Daniela...eheee ce bine ar fi sa vin si eu acasa sa gasesc masa gata. Al meu nu practica sporturi din astea extreme din pacate...Mi-a ars deja vreo 2 oale oricum deci e pericol in bucatarie. Vara ce se mai preface ca pregateste gratare (adica stiti cum, eu ii aduc totul la nas si el numai le intoarce de pe o parte pe alta..frumos nu?). Macar spala vase si da cu aspiratorul, iar acuma de cand sunt scutita, mai si sterge geamuri, suprafete si curata baia.

Magda, nu te mai gandi la ce e rau, scoate-l pe "inca" ala din propozitie si bucura-te ca bebe e bine sanatos! Cred ca e frustrant sa stai asa cu griji, dar atata timp cat te au sub supraveghere constant trebuie sa fie bine. Poate totusi il intrebi pe Dr daca nu ar fi mai bine sa iti iei concediu, poate e mai bine. Daca nici asta nu e concediu pt risc atunci nu stiu ce ar fi..

Abia astept sa vina maine sa ma duc si eu la bitest!!!

Noapte buna in continuare ca vad ca e deja tarziu la voi

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Neata, Doamnelor!

Na ca-mi dau cu firma in cap, de unde ma laudam ca ma simt bine si nema greturi, m-a luat un val si-un alean azi dimineata in curtea scolii de simteam ca ma usuc pe picioare, cu toate ca mancasem ceva dimineata. Si-n drum spre birou incercam sa ma conving eu pe mine sa nu vomit (nu c-ar fi o chestie usor de facut in cazul meu) si ma uitam la cosurile de gunoi de pe strada si-mi aminteam ce zicea Flavia cu discriminarea....Bay nene, n-ai unde sa vomiti ca toate au ba fante, ba gauri laterale in care tre sa dai la punct fix (n-am incercat, doar imi imaginam) ba au deschidere pe sus, aparent ok, dar le-au traznit un acoperis la vreo 20 cm de inaltime, ceea ce e o treaba complet idioata, e vreo problema daca ploua in cosul de gunoi, sau ce?

Enfin, cam asa m-am distrat eu azi dimineata cu filosofia cosului de gunoi, pana am ajuns la birou s-a mai diminuat greata si acu mi-o tratez cu apa rece si, ei bine da, marturisesc, e ciudat dar cu aia mi-a trecut: un batonel de cereale cu ciocolata si caramel. O fi fost glicemia?

Magda, multa sanatate! Si eu zic la fel, poate ar fi bine sa discuti de un concediu ca sa te protejezi un pic si tu si bebe.

Daniela, la mine situatia este exact invers, eu am programul mai lejer, ba sotul mai si pleaca din Bucuresti cate 2,3, uneori chiar 4 zile pe saptamana, asa ca raman suverana in bucatarie. Insa cand e acasa si fie nu am timp fie ma simt rau pune frumos mana si face de mancare, ori improvizeaza din ce e deja gatit prin frigider, ori invarte un stir-fry cu de toate...dupa caz. Si trebuie sa recunosc ca atunci cand isi pune mintea, are dexteritate de bucatar profesionist, daca a anuntat ca mancam in 20 min, apoi in 20 min mancam si la bucatarie a lasat vasele toate spalate. Dealtfel e fascinat de emisiunile alea ale lui Jamie Oliver cu retete pt 30 sau 15 minute si se inspira de acolo de cate ori poate. Are antrenament din vremea cand plecam eu mai mult pe la evenimente si nu reuseam intotdeauna sa le las mancare gatita, asa ca n-a stat sa se hraneasca si el si copilul cu sandvisuri, a pus mana si-a prestat.

No, va las si ma apuc de munca, o zi frumoasa la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocopuff spune:

Dragelor, am si eu o intrebare -- care e data la care va raportati mai cu siguranta ca fiind DPN: data calculata calendaristic, de la ultima menstruatie, sau data calculata in raport de dezvoltarea ecografica a copilului?
...pentru ca la mine diferenta e destul de mare, prima fiind 13.10, iar cea eco fiind 23.10.2013.

Sincera sa fiu, eu mai sigur m-as raporta la data dezvoltarii lui ecografice - am I wrong?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna dimi la gravidute si mamici,

ieri am compus un mesaj sigura ca l am trimis si nika, nu l gasesc,
in fine Nanne, am socotit de pe calculatorul de Fiv , vazut deci azi 5saptamani si 6 zile , exact cat ai avut tu la primul scan , deci sambata voi avea exact 6 saptamani , uff ce mica sunt pe langa voi!!! Am bagat la tartacuta toate info !
Miha , noi am ras si Dr la fel cand am transferat 3 embrioni ,dar am zis ori la bal ori la spital, acu sa vedem sambata cati sunt la purtator,si anuntam !Bine ca Imi e mai bine !
Wish,ma bucur enorm de inimioarele tale !

O zi buna sa avem!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Neata.

Nah, vorbiti de greturi si pe mine chiar ma si apuca, acum in saptamana 11. Asta-i chiar culmea.

Victimozaurul / feciorul s-a capatat aseara cu un BMW cu telecomanda de la frate-miu. E super incantat, ne-a facut o demonstratie de drifting.

Nu mai vorbiti de mancare ca va omor eu cu ce minune mi-a iesit mie aseara. Hubby era sa se innece, a mancat direct din castron. Deci: paste bologneze la care am adaugat niste resturi de pleurotus si legume de supa. Au rupt furculita baietii mei, eu am ciugulit vreo 3-4 kiwi si gata cina. Altceva nu mi-a trebuit.

Mami de Matei Cazimir si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Neata.

Nah, vorbiti de greturi si pe mine chiar ma si apuca, acum in saptamana 11. Asta-i chiar culmea.

Victimozaurul / feciorul s-a capatat aseara cu un BMW cu telecomanda de la frate-miu. E super incantat, ne-a facut o demonstratie de drifting.

Nu mai vorbiti de mancare ca va omor eu cu ce minune mi-a iesit mie aseara. Hubby era sa se innece, a mancat direct din castron. Deci: paste bologneze la care am adaugat niste resturi de pleurotus si legume de supa. Au rupt furculita baietii mei, eu am ciugulit vreo 3-4 kiwi si gata cina. Altceva nu mi-a trebuit.

Mami de Matei Cazimir si 11+


Pe mine nu ma omori ca nu mananc pleurotus :D. Da-mi dadusi o idee, ia sa ferb eu in we niste sos de bologneze de ala ca la mama lui, sa mai congelez pt 1-2 saptamani.
Eu in seara asta fac carbonare cu dovlecei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Nebunii de la mine de la firma au tinut astazi mortis sa se traga in poza cu burta mea, evident motiv de distractie.

Iar loveste broscoiul cand nu-i convine ceva. M-a articulat azi dimineata de cum m-am trezit. Incep sa ma gandesc ca poate nu ne-am holbat bine in echograf data trecuta si ma trezesc si eu cu

Mami de Matei Cazimir si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna ziua la toata lumea,

Cand e vorba de mancare, de obicei eu gatesc - sotul stie doar "basics", sau ma suna sa ii dau eu indicatii ce si cum sa faca. Dar prefer sa fac chestii simple, care nu dureaza mult sa fie pregatite, sau chestii care se fac singure in cuptor.

Virgo, sa stii ca si eu asa fac spaghetele/pastele bolognese, bag in ele ce zarzavele am prin frigider, courgettes, ciuperci de orice fel, ardei, de fapt mie rar imi ies mancarurile din paste identice, mereu mai adaug, mai schimb, in functie de ce am in frigider. Kiwi e singurul aliment la care sunt alergica, dar bag din greu struguri

Magda, imi pare rau sa aud de hemoragii, multa sanatate, sa treaca afurisitele si sa fie bine cu sarcina pana in toamna

Mina, tin pumnii sa nu vina greturile sa ajungi sa foloseste superbele cosuri de gunoi - eu si acum am o punguta in poseta, nu a fost nevoie de ea dar o tin acolo, just in case.



Dark Bendis 15+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pastilutza spune:

Dragele mele,
mi-ati facut pofta de paste acum. Asta am sa mananc si eu diseara. Chit ca voi comanda, intrucat sotul nu va fi acasa si nu ma pricep sa fac chiar o singura portie.

Am si eu o intrebare pentru voi, mai mult un sondaj:
Ce dimensiune are colul ( canalul cervical) vs saptamana de sarcina?

Mie de la sapt 9 cand aveam 4,19 cm mi s-a scurtat in sapt 12 pana la 3 cm.
Medicul mi-a zis ca trebuie sa monitorizam atent.....in speranta ca nu va trebui sa fac cerclaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Pastilutza la mine acum la eco de la 13 sapt si 3 zile colul avea 4,2 cm. doc mi-a zis ca e f bine cum e.
Iti doresc sanatate si sa se lungeasca la loc colul (nu stiu daca e posibil) sau sa ramana cumintel asa.

Sanatate
13 sapt 5 zile

Mergi la inceput