Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adicris13 spune:

Buna tuturor!

Desi va citesc inca de la inceput, abia acum mi-am facut curaj sa va si scriu ...asadar, bine v-am gasit !!! Am 34 ani, sunt la prima sarcina, asa ca am profitat din plin de experienta si informatiile de aici, sper ca si de acum inainte s-o fac, dar nu din anonimat

Datele mele pt. prima pagina : UM 08.12.12, DPN 14.09.13

Pana la urmatoarea doza de curaj va doresc sarcini usoare si frumoase !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Intru doar pe fuga (intre o gustare si un drum in oras, sa o duc pe mademoiselle la lectiile de muzica si teatru) sa spun ca-s happy pt rezultatul final al bitestului: risc minimum minimorum de 1:50000 pt sindrom Dowm sau orice altfel de anomalii cromozomiale pt ambii bebelusi. Tipa de la spital care m-a sunat era extrem de incantata si a zis sa stau linistita pana in saptamana 20 (la ecografia morfologica) pentru ca gemenii sunt super ok. Ne zisese ea de vineri ca totul pare ok la eco, dar acum a consultat si celelalte date.

Va pup si mai intru diseara.

Daniela Veuger 12+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Mina, merci Si eu stiu ca acasa la mama mancam numai mancare gatita pe mai multe zile ca nu erau semipreparate, supermarketuri sau alte minuni. Aia cu ingrasatul frontal cu motiv e super!!!

Ella, asta cu mesajul sters mi s-a intamplat si mie si de atunci compun mesajul intai in email si apoi numai copy-paste (si cu ocazia asta scriu in timp ce citesc )

Cocopuff (frumos nickname ) bine ai venit, felicitari si sarcina usoara!

Adicris, bine ai venit!! Curaj si scrie-ne mai des, sunt numai fete dragute pe aici, promit Cum te simti?

Daniela, felicitari pt rezultatele foarte bune!! Acum poti sta linistita

Eu cu sotul am inceput deja razboiul numelor. Si bineinteles ca mi-a distrus deja sperantele ca ii voi pune numele meu preferat daca e fetita, si anume Dalia (am cunoscut o fetita tare draguta cu numele asta cand eram mica si de atunci m-am indragostit). Cica nu ii place ca e prea aproape de Daria si cunoaste vreo 2 persoane cam antipatice cu numele asta ... uffff Si bineinteles ca nici Darius nu ii place asa ca lista mea de nume posibile devine din ce in ce mai mica. La fete parca e mai usor dar daca e baiat chiar ca sunt in pom.

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Cocopuff si Adicris, bine ati venit, sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi!

Daniela, super veste, ma bucur mult pentru voi!

Elena, nu puteti face pace si sa alegeti cate 2 nume, unul pe placul tau si unul pe placul taticului?

Eu inca nu m-am lasat antrenata in discutii despre nume, cred ca va fi mult mai usor dupa ce aflam ce avem. Dealtfel realitatea e ca nici nu ma framanta prea tare ideea...deocamdata. La Matei habar n-am cum am ales numele, pur si simplu s-a intamplat. Asa ca astept si-acuma sa vina momentul magic . Oricum va fi greu fiindca trebuie sa fie un nume cu M (ca noi trei suntem toti cu M), un alt nume cum ne-o place, si musai ambele sa aibe sfinti. Sa nu se simt baiatu/fata exclusi din grupu de M-uri. Na, nebuneli de parinti, ce parere aveti?

Discutam aseara cu sotu si incerca sa ma faca sa marturisesc ce-as prefera, fata sau baiat. Cum n-am reusit sa formulez un raspuns, el a zis ca pentru linistea lui parca-parca ar prefera baiat, ca acu stie sa creasca baieti...daca nu ne descurcam cu o fata? . Ganduri de tatic stresat (seamana mai mult cu temerile unei gravide) , nici nu m-am obosit sa-l contrazic fiindca stiu clar ca de fapt habar n-are ce prefera, o sa fie fleasca indiferent ca vom avea fata sau baiat.

Eu azi fac 13 saptamani si am sarbatorit printr-o migrenuta de toata frumuseatea, urmata, cand s-a calmat, de o senzatie de aia de greata, nu neaparat de sarcina, greata de migrena. Asa ca pt maine mi-a trecut cheful de mers la vopsit, poate pe vineri ca nu ma simt in stare sa suport miros de amoniac. Oricum sunt cam obosita ca de duminica incoace tot pe la 12 adorm, n-as fi crezut niciodata sa ajung eu praf de oboseala cu 7 ore pe noapte....eu care o duceam saptamani intregi doar cu 4-5 ore. Iar sambata avem iar concurs de tenis, asa ca trebe sa ma refac pana atunci, sa pot sa tin prosopul cu nadejde.
Azi e seara mea fara tenis, am pus masinuta la munca pt o tura de aluat, jumate o fac paine si jumate pizza. Desi tare as fi vrut o mamaliga, da mi-e lene sa fac 2 chestii (mama, ce mai chestii....), asa ca ramanem la pizza in seara asta, ma duc sa vad ce toppinguri pot sa improvizez din ce am in frigider.

Noapte buna si va doresc sa va simtiti cat mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

.... Si a doua a fost cu oamenii (nu neaparat dintre cei apropiati) care voiau sa-mi puna mana pe burta dupa ce a inceput sa se vada. Ceea ce eu URASC, ce treaba avea toata lumea sa-mi puna mie mana pe burta, ce, nu mai vazusera gravide? Dar cu asta inca nu ma confrunt, ca fiind mai plinuta, inca nu s-a prins lumea ca ma ingras frontal cu motiv .



Am vazut tricouri cu textul asta pe aici Hands off my bump !
Asa ceva: http://babybearbulletin.files.wordpress.com/2012/09/hands_off_the_baby_bump_maternity_dk_tshirt_red.jpeg?w=646

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Nu cred ca vreau 2 nume, ca eu am 2 si niciodata nu il folosesc pe al doilea, numai aici pe forum sa nu uit ca ma cheama si Elena hahah Pe unele acte sunt trecute amandoua, pe altele doar primul, si uite asa e mereu o bataie de cap. Unu' si bun! Si asa aici nu se sarbatoreste nici un sfant si noi ce mai tinem traditiile Romanesti, dar nu se stie daca copii nostri vor continua.. asa ca si numele de sfant iese din discutie (daca nu se nimereste sa fie primul nume). Sper sa vina si la mine momentul magic mai incolo cand stim sigur ce e

Eu nu stiu cum o sa ma simt cand va incerca cineva sa imi puna mana pe burta.. Deocamdata nu am reticente dar nici nu am mare burta de pipait haha

Trebuie sa imi iau si eu o masinarie din aia de paine ca suna bine pizza facuta acasa Vin si eu la o portie

Succes sambata Mina si felicitari pt inca o saptamana adaugata

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R

Nu cred ca vreau 2 nume, ca eu am 2 si niciodata nu il folosesc pe al doilea, numai aici pe forum sa nu uit ca ma cheama si Elena hahah Pe unele acte sunt trecute amandoua, pe altele doar primul, si uite asa e mereu o bataie de cap. Unu' si bun! Si asa aici nu se sarbatoreste nici un sfant si noi ce mai tinem traditiile Romanesti, dar nu se stie daca copii nostri vor continua.. asa ca si numele de sfant iese din discutie (daca nu se nimereste sa fie primul nume). Sper sa vina si la mine momentul magic mai incolo cand stim sigur ce e

Eu nu stiu cum o sa ma simt cand va incerca cineva sa imi puna mana pe burta.. Deocamdata nu am reticente dar nici nu am mare burta de pipait haha

Trebuie sa imi iau si eu o masinarie din aia de paine ca suna bine pizza facuta acasa Vin si eu la o portie

Succes sambata Mina si felicitari pt inca o saptamana adaugata

12+


Pai hai, ca acusi o scot din cuptor! Sa-ti zic si ce-am pus pe ea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalogos spune:

Salut, gasca,
Nu pot sta mult ca deja si-au depasit greierii ora de culcare.
Vroiam sa dau raport scurt - eu am fost bine 1 zi.
Dupa 1 zi in care chiar ma gandeam ca ia uite, am scapat, ce rau mi-a fost cu criza mea de bila si ce bine mi-e azi....poc, m-a pocnit o sangerare de toata frumusetea.
M-am tinut tare sa nu bocesc - era duminica noapte, unde sa ma duc la ora aia... asa ca abia luni m-am dus la doctor. Si am trecut in secunda doi pe Pregnyl injectabil , pe langa lista lunguta de medicamente pe care deja o aveam in dotare.
Vestea buna - copilul inca e ok. M-am obisnuit de la prima sarcina cu vestea asta, data asa - copilul e inca ok, sau inca ii bate inima....
Sper insa sa fie bine si de data asta pana la final, chiar asa cu crize de bila, varsaturi noaptea si hemoragii.Doctorul m-a avertizat ca voi pierde ceva sange, caci mai am o tona de cheaguri de eliminat. Nu a spus nimic despre ca ar trebui sa stau acasa, ceea ce m-a bucurat tare, caci nu am cum...
Singura chestie care ma tine pe linia de plutire e ca ma duc des la eco. Probabil ca o sa merg saptamanal pana la finalul sarcinii, daca o tin tot asa, cu strigaturi si evenimente.

Sa aveti noapte linistita!


Maria Magda, mama de 2 pitici voinici + Praslea on bord

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Mina, asa si-al meu sot..Pe principiul ca acum stie ce dulci si cuminti sunt fetele (dupa modelul Almei, bineinteles/desi Alma si ea era foarte nazdravana cand era mai mica), el vrea inca doua fete. Eu am zis ca as prefera fata si baiat, daca tot sunt doi.

Cocopuff si Adicris
, bine ati venit in clubul nostru!

Elena
, la noi alegerea numelui e relativ simpla. Sotul a ales numele nasilor (numele fratelui meu si cel al sotiei lui,asta in cazul in care vor fi baiat si fata). Eu cu Alma alegem inca unul sau doua prenume (Alma are si ea 3 prenume: Alma Bianca Aimee). Pt fata preferam Mara sau Medeea (iar pe cumnata o cheama Diana). Pt baiat Patrick si Eduard (Bogdan fiind numele fratelui meu).

Daniela Veuger 12+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Magda, sanatate multa! Sper sa ai o sarcina mult mai usoara de acum incolo si sa scapi de evenimentele astea neplacute.

Voi tot povestiti de gatit pe aici..Eu desi sunt pasionata de gatit, nu apuc sa o fac prea des pt ca la noi intelegerea suna asa: cine soseste primul acasa, ala se apuca de gatit pt ca mademoiselle trebuie sa pape la o ora decenta. Cum sotul lucreaza la o aruncatura de bat si e mai mereu inaintea mea acasa, eu gatesc doar vinerea si in weekenduri (cand sunt pe-acasa, pentru ca de cele mai multe ori sutem pe drumuri). Cand sunt acasa o sambata intreaga, profit de ocazie si gatesc mai multe feluri de mancare si apoi le pun in congelator in casolete, pentru a le consuma in cursul saptamanii. Cat despre ciorbe, eu doar in weekenduri de apuc sa fac cate-o supa/ciorba. La servici insa consum zilnic supa la pranz, preferata mea fiind supa crema de ciuperci.

Daniela Veuger 12+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput