cafea vs ness

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am tensiunea mica. Daca nu beau cafea, tensiometrul electronic da eroare . Cand am fost sa donez sange, bausem doua cafele si dupa ce mi-au luat tensiuneasi glicemia m-au trimis sa mai iau o cafea cu zahar daca vreau sa ma primeasca.
Revenind la ness, cand il fac cu cola nu pun zahar si pun mai putin ness ca atunci cand il fac cu apa. Tin minte, cand eram mica, ca ma lasau ai mei sa ling putina spuma de la ness si yamyyy. Cafeaua nu imi placea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Prefer cafeaua...la ibric,rasnita de noi.

Imi amintesc cu placere sunetul rasnitei dimineata s-apoi mirosul ce se strecura pana la noi in camera,stiam ca apoi aparea mama sa ma trezeasca.

Asa ca de dragul vremurilor trecute am scos rasnita de la naftalina si de vreun an imi rasnesc cafeaua si mi-o fac la ibric.Prefer Elita boabe,e buna la gust,buna la pret,1kg 25lei.

Ness beam in tinerete pana cand m-au luat asa niste palpitatii si un tremurat,am renuntat de atunci.
Tensiunea e si la mine foarte mica dar la donare vineri am bagat 2 cafele si a fost ok,ba chiar mi-a spus medicul ca am o tensiune excelenta,am ranjit satisfacuta.


Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu-i bun nessul sub nicio forma, nici cola, nici bauturile energizante. O asistenta a facut stop cardio-respirator de la exces de cofeina (al treilea ness ), adica STOP, nu i-a mai batut inima, adio respiratie. Norocul ei a fost ca si-a dat seama ca este grav si-a venit singurica la ambulanta, unde a ajuns la fix ... pt resuscitare. A avut zile. Acum lucreaza si bea apa plata. Buna si asta.

Intr-o garda un june a intrat in tulburari de ritm ventricular de la cola amestecat cu ness. Pana nu l-am vazut urcat in salvare si dus ca vantul la spital nu am respirat.

Eu beau acasa ness si nu mi-e bine, ma apuca palpitatiile, dar mi-e lene cu cafeauau la filtru/expressor (mult de curatat dupa ). La munca beau apa si ceai, cate-o ciocolata calda ocazional. Acum incerc sa ma las complet de cafea, insa nu reusesc: obisnuinta, tensiune mica, faptul ca vrand-nevrand musai tb sa fiu treaza si noaptea.

Am incercat cu ceva plante naturiste sa ma energizez in locul cafelei, nu prea dau rezultate (sau am eu prea multe pretentii de la ele).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Multumesc de lamuriri! Eu stiam ca ness-ul e asa, ceva mai tare decat cafeaua si se gaseste in cutii de-alea mici de metal, cilindrice.
Prea complicata pt mine treaba asta cu cafelele. Si eu am tensiune mica, mereu imi zice dr ca o cafea dimineata imi prinde bine, dar nu-mi place. Mai bine ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Ce bine ca aveti tensiune mica. Eu o am mare si de aia am redus drastic cafeaua. Una pe zi, maxim 2. Colega mea de birou bea cite 5-6 ness-uri / zi, fara lapte sau zahar si n-are nici pe naiba. Nu stiu cum poate. Spre dupaamiaza imi fac cite un ness fara cofeina, dar nu in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Letitia nu-i bine nici de noi si nici de tine,am dureri de cap,ameteli,mai ales daca-mi scade brusc tensiunea.Doua cafele nu beau zilnic caci n-am nici timp si nici stomacul necesar ,in ziua cu donarea am facut o exceptie ca nu vroiam sa ma trimita acasa dupa ce am asteptat 4 ore sa-mi recolteze.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Prezent si eu cu tensiune mica. Dar stiti ceva si daca nu o aveam mica tot as fi baut cafea ... imi placeeeeee, miam, miam !.

Deci imi place gustul, aroma, ritualul ... imi place atat de mult si sunt atat de dependenta incat si in cele doua sarcini am baut cafea ...mda, stiu, mi-e rusine 5 min, dar am vorbit cu doctorita si a spus ca e ok dar sa fie numai una. Asa am facut si copiii sunt foarte sanatosi ...bine, voi nu trebuie sa faceti ca mine, dar e bine de stiut ca se poate, organismul le gesioneaza pe toate daca i se da cu masura.

Inapoi la cafea ... eu nu beau ness, deloc. Mie nu imi place gustul, nu are aceeasi aroma ca si cafeaua, normal ...nessul este o cafea procesata, de aia cred eu ca nici nu este asa de sanatos ... in plus, nessul de aici parca nu are gust. Barbata-meu in schimb bea ness in disperare, cate 2 cani pe zi. Stit de care ? Brasero, adus din Romania ...care cum vine pe la noi din Romania stie si ne aduce borcande de Brasero.

Mie imi place cafeaua ...cu cat mai aromata, cu atat mai buna ...si cu lapte, neaparat cu lapte ca altfel ma doare stomacul.
Cafeaua care imi place cel mai mult este tot una din Romania care se gaseste in pachete verzi ..am uitat cum se cheama. Stiu ca o sa dati ochii peste cap, dar mie imi place mult aroma acelei cafele, cred ca e de la Kraft, cred ?(??)

Si Lavatza e buna dar parca e mai mult amara decat aromata ...dar oricum e o cafea buna.

In weekend facem si noi cafea la presa din aia, ca a Letitziei ... pentru ca e nefiarta, iese mai aromata ...

Sper ca sesizati ce des am folosit cuvantul "aromat" ... asta imi place la cafea si asa o evaluez ...dupa aroma.

P.S. Aici se gaseste si celebra cafea cu arome ... cand am venit in America, vreo 5 ani numai aromata am baut, eram innebunita. Acum nu-mi mai place, am revenit la gustul initial. In schimb ai mei cand pleaca de aici, pleca cu kg de cafea din aia aromata ... tot familionul meu din Rom este in exatz.
Intrebare: se gaseste si in Rom cafea din asta cu arome, sau nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Porumbita, mie acum niste ani multi mi-a zis o doctorita ca ness-ul "papa" mai mult calciu decat cafeaua din organism.
N-as putea spune cat adevar ar fi aici, doctorita am vazut-o o singura data in viata. Eu insa de atunci am trecut incet-incet la cafea normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
buflea: Prezent si eu cu tensiune mica. Dar stiti ceva si daca nu o aveam mica tot as fi baut cafea ... imi placeeeeee, miam, miam !.


Pai de aia ziceam, daca tot era sa am probleme cu tensiunea, preferam sa o am mica, ca sa pot bea cafea .

Citat:
Cafeaua care imi place cel mai mult este tot una din Romania care se gaseste in pachete verzi ..am uitat cum se cheama


Jacobs? De aia imi placea si mie in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Fetelor tot vorbitzi de cafea cu tensiunea mare....
Buni meu.,are un pic de tensiune,cate 140-150,dar nu poate renunta la cafea,a baut anii de zile ness,dar de vreo 5 bea cafea normala,si otusi medici nu-i zic nimic de cafea,dimpotriva nu i-a interzis-o.
Si pur si simplu e dependenta de cafea....nu poate renuntza.
Voi care avezi tensiune mare si betzi cafea,dupa va sititi rau.
Buni face cateodata ceva de genul atac de panica,agitatie....ea zice ca nu-i de la.... cafea,numai ca sa nu-i interzic eu...cred

Mergi la inceput