cafea vs ness

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

eu iubesc Starbucks-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Dar nesul il faci cum vrei, daca il vrei mai diluat pui mai putin ness si mai multa apa. Daca mai adaugi si lapte e numa´ bun

Cel mai bun ness este cel granulat, nescafe gold. Uneori, cand avem mai mult timp, ne facem o cana mare de ness. Cu sau fara lapte.
Oana, mersi ca mi-ai reamintit! O sa il frec spuma, asa cum faceam cu ani in urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Intrebare din partea unei fiinte neajutorate care nu a pus gura pe cofeinoase de-astea : ness-ul e cafea solubila? Adica orice fel de cafea solubila e ness? Si aia granule si aia praf Amigo? Si ce-i cu spuma, care-i smecheria? Acum imi aduc aminte ca in scoala ne punea doamna invatatoare, cu randul, sa frecam cate juma' de ora la ness-ul ala, cu lingurita in cana. Si-l facea cu fierbatorul. Si cum adica cu Cola? In loc de apa? Nu se umfla, nu mori de inima?
Acum nu radeti de mine, dar pur si simplu n-am avut curiozitati in domeniu...la baut adica. La mine exista un aparat de-ala, dar sunt straina. Apasa lumea pe buton si-i iese ce vrea. Buton de ness, evident, nu-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Lolita, daca nu ma insel () ness vine de la nescafe.
Amigo nu e ness,(ca nu e de la nescafe) ci e cafea solubila.

dar generic, orice cafea solubila e numita...ness.
Cu spuma e mare smecherie,arata mai apetisant si ii da, asa, o alta aroma, parerea mea. Spuma aia e chiar buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Lolita, sa-ti spuna baba : "ness" inseamna cafea solubila, nu stiu ce marci sunt in Ro. E simpatic ca in Mexic tot "nescafé" se spune chiar daca nu e marca Nestlé si unii mexicani tot asa il pregatesc cu lingurita in ceasca.

Da, cind il faci cu Cola/pepsi/apa minerala se face o spuna faina deasupra. Nu, nu mori de inima



Editez : vad ca Lady ti-a scris acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Nadia: Eu de cativa ani (vreo 7-8) numai ness beau. De lene sa fac la filtru, imi fac ness


Si au am baut ani la rind ness, tot din comoditate, asta pina am descoperit Cafetiere. E asa usor de folosit, ca nu are rost sa mai beau ness, care mie mi se pare mai tare.


http://www.procook.co.uk/product/procook-glass-handle-cafetiere-8-cup-1l?utm_source=GoogleShopping&utm_medium=Shopping&utm_campaign=MerchantFeed&gclid=CLjs9b2997UCFcHHtAoddyEAuQ


Giulia81, am si uitat de ness cu fanta sau apa minerala! Ce-l mai frecam!!



sefa mea din germania bea din asta

ce cafea folosesti? cum pui cantitatile? ca mie imi zicea mereu ca o fac mult prea tare pt gustul ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik



Am avut ocazia sa trec pe linga o uzina de ness (in Mexic in regiunea Chiapas) si am stat multumita cu nasul in aer.

Mik.




mi -ati adus minte de ness-ul cu cola din noptile de sesiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Cafetiera se mai numeste French Press . Eu pun doua masuri pentru o cafea , torn apa fierbinte din kettle peste si amestec cu o lingura .
Si eu iubesc Starbucks , dar nu beau cafea acolo , am auzit ca pun diferite adaosuri si nu mai am incredere , dar cumpar House Blend si o beau acasa.Mi-o macina la cafenea
Pentru cafetiera nu trebuie macinata fin. Eu cel mai des folosesc cafeaua organica de la waitrose .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

La o cana de 1 litru pun 10 lingurite de cafea. Acum folosesc Lavatza, pe punga de cafea scrie daca e potrivita pentru cafetiera sau nu, ca daca e macinata prea fin nu e buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27
...

Am in general tensiunea mica si simt ca lesin daca nu beau o cafea...



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi nazdravani
Sapunuri 100% naturale


Si eu exact la fel; in noiembrie am avut o operatie si la vreo 6 ore dupa operatie dr. a venit si a zis ca pot pleca acasa (asa am convenit cu ea, o las sa ma opereze in seara aia dar eu pana seara urmatoare tre s afiu acasa la copil; m-a lasat sa plec dimineata). Asistenta mi-a luat semnele vitale si a chemat-o pe dr. inapoi, aveam tensiunea 70/50! si a intrebat-o daca ma lasa acasa asa. Dr. a zis ca da, sa imi iau o cafea si sa am grija sa nu cad pana-mi beau cafeaua.

Mergi la inceput