Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Din anestezie asa se trezeste orice pacient: il strigi de nenumarate ori pana isi revine.
Acum ca a inecract asistenta sa linisteasca copiii nici asta nu-i bine. trebuia sa se puna sa le povesteasca la toti ce se intampla acolo, unii sa faca o criza de plans si de isterie ca nu vor sa mearga, ca sa se prelungeasca tot inca 7 ore. :)))) Zau asa, daca nu sunt probleme omul le gaseste.
Normal ca nu e bine sa planga dupa operatie pt ca se poate intampla sa aspire sangele si tot, sa faca pneumonie de aspiratie sau chiar sa moara. Nu se intampla de obicei, dar se poate intampla unui ghinionist si atunci cred ca e mai rau pt parinti decat sa spuna copilului sa nu mai planga.

P.S: daca asa se exprima un copil de 7 ani eu ma plec. 'E ingrozitor, prin asa ceva nu mai doresc sa trec niciodata. Amintirea acelor clipe ramane enetrna in sufletul meu, iar minciuna brutala a cadrului sanitar ma va urmari pana la adanci batraneti'. sa fim seriosi .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Xio , se vede ca nu ai copii. O minciuna ca asta cind ii promiti ceva frumos si de fapt e dureros etc are repercursiuni f mari la unii copii. Si magareata cade pe parinti si pe copii si nu pe asistenta bineinteles, pe care o intereseaza doar sa nu ii plinga copii cit asteapta operatia. O minciuna ca asta il va indeparta pe copil uneori pe viata de sistemul medical, unii ajungind sa aiba fobie de orice halat alb /verde / albastru sau ce culoare o mai fi acum la moda. Cunosc multa lume care din cauza experientelor negative din timpul copilariei si a nepasarii adultilor in a explica si a fi empatici cu durerea si temerile lor nu se duc la controale cind ar trebui sau imping mersul la doctor pina cind e prea tirziu.

Din punctul meu de vedere, mai bine plinge 7 ore dar stie ce il asteapta (poti sa pregatesti un copil cu tact despre ce il asteapta )si nu are un soc (mda, pt un doctor care zilnic opereza nu mai pare un soc, dar te asigur ca un copil vede altfel treaba).

Cred ca doctorii si asistentele din Romania si de pretutindeni ar trebui scoliti un pic in empatia umana. Vad ca le lipseste f mult. Si mi-as dori sa fie in stare sa invete din greseli, macar ale altor doctori si asitente, nu sa il ia intodeauna in brate pe "Pacientul minte / vai, nu a fost asa / saracii doctori /asistente sunt asa de prost platite incit nu le mai poti cere sa se poarte uman si cu tact". Asta daca ii intereseaza sa fie doctori / asistente adevarate si nu numai sa se faleasca cu un titlu frumos si aparent nobil.

O absoluta timpenie ce a facut asistenta promitindu-le petrecere! Si da, nu a facut bine deloc. Dar deloc! Si copii nu ii linistesti poruncindu-le sa taca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Xio, nu te-ai saturat sa iei la nesfarsit apararea unor lepre? Serios, inteleg solidaritatea de breasla, proverbul cu corb la corb nu-si scoate ochii, dar mai termina!
Un copil de 7 ani e foarte inteligent, unii cu mult mai inteligenti decat unii adulti din jur. Cum naiba sa-l minti ca merge la bal mascat si sa se trezeasca legat de maini si de picioare??? Tu, ca adult, daca eu te iau si iti spun ca te duc la o petrecere si acolo te leg si iti pun o masca pe fata, te simti bine? O sa mai ai vreodata inceredere in mine sa ma insotesti la petreceri? dar raspunde sincer!
Nu toti parintii stiu sa explice copiilor procedurile prin care vor trece in sala de operatii si cred ca asta ar fi treaba asistentelor, a medicilor, daca ar avea bun simt, empatie, educatie, respect si cunostinte minime de psihologie! Si adultior li se intampla la fel, un soi de "tu esti prost, nu avem de ce sa ne obosim sa-ti spunem ce se intampla cu tine si ce urmeaza". STiu oameni carora li s-a spus brutal, fara pic de delicatete, ai cancer, o sa mori intr-o luna! Si da, a fost adevarat, dr a stiut perfect ce urma sa se intample, dar ca om ala nu valoreaza nici cat un rahat in ochii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Din anestezie asa se trezeste orice pacient: il strigi de nenumarate ori pana isi revine.
Acum ca a inecract asistenta sa linisteasca copiii nici asta nu-i bine. trebuia sa se puna sa le povesteasca la toti ce se intampla acolo, unii sa faca o criza de plans si de isterie ca nu vor sa mearga, ca sa se prelungeasca tot inca 7 ore. :)))) Zau asa, daca nu sunt probleme omul le gaseste.
Normal ca nu e bine sa planga dupa operatie pt ca se poate intampla sa aspire sangele si tot, sa faca pneumonie de aspiratie sau chiar sa moara. Nu se intampla de obicei, dar se poate intampla unui ghinionist si atunci cred ca e mai rau pt parinti decat sa spuna copilului sa nu mai planga.

P.S: daca asa se exprima un copil de 7 ani eu ma plec. 'E ingrozitor, prin asa ceva nu mai doresc sa trec niciodata. Amintirea acelor clipe ramane enetrna in sufletul meu, iar minciuna brutala a cadrului sanitar ma va urmari pana la adanci batraneti'. sa fim seriosi .


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Pe mine nu m-a trezit nimeni din anestezie cu tipat la mine, nici macar in Romania. Mai ramane acum sa spui ca e ok sa-l ia la palme ca sa se trezeasca. Hai ma ce naiba? Argumentul cu pneumonia de aspiratie e ok dar asistenta aia e neprofesionista daca isi imagineaza ca tipand la un copil de 7 ani il face sa se opreasca din plans, mai ales dupa ce a trecut printr-o situatie traumatizanta ca asta. Nu era asistenta la pediatrie? Nu stie cum sa se comporte cu un copil? Putea sa-i expuna pericolele mamei si sa ceara cooperarea ei in calmarea copilului. E chiar asa de greu sa faci lucrurile in succesiune logica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

incredibil sau nu, dar atunci cand ii spui unui pacient ca are cancer nu ai cum sa ii spui indirect. Ii spui direct si ii explici posibilitatile pe care le are.
Nu iau apararea nimanui, ca nu aveau nevoie de aparare. Ma mira doar nivelul la care s-a ajuns cu comentariile. Oricum ai intoarce-o tot nu e bine.
Sunt sogura ca asistenta i-a linistit pe copii povestindu-le de petrecere si masti si in momentul in care a inchis usa in spatele lor i-a insfacat, i-a aruncat in scaun, i-a legat de maini si de picioare si i-a sufocat cu masca in timp ce ei dadeau disperati din tot ce aveau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Dcaca tot este o interventie cu anestezie generala ,nu inteleg, de ce nu I imobilizeaza dupa ce au adormit si sa I dezlege inaninte de a devein perfect constienti.
ar economisi din lupta cu lacrimile.este traumatizant si ptru un adult sa se simta imobilizat dar ptru un capausor de cativa ani???

http://www.google.com/search?sourceid=navclient&aq=&oq=doctor+yaso&ie=UTF-8&rlz=1T4ADFA_enVE487VE488&q=doctor+yaso&gs_l=hp..0.0j0i22i30l4.0.0.1.236009...........0.AyUpDQfRH5s&pbx=1



aici nu I minciuna ....este adevarat ca au grija de psihicul copiilor .daca nu au globuri,medicii de copii ,le umfla o manusa chirurgicala careia ii face o gura zambareata cu carioca si ochi,le da o diploma de curajos,un actibild pe mana," un ceva " care sa I serveasca de consolare.dar nu mint si nu manipuleaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Xio, am zis eu ca nu trebuia sa ii spuna pacientului? Dar daca afli ca omul e pe moarte ii spui cu o fata acra si sictirita, primul lucru, nu dupa o conversatie: o sa mori??!!! Serios? Dupa care, cu aceeasi fata scarbita, spui la revedere si sa intre urmatorul? Asa e si in Germania? Asa e protocolul? Psihicul nu conteaza, gesturile umane sunt pentru prosti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si te rog, Xio, fa un mic exercitiu de imaginatie si raspunde-mi la ce te-am rugat. Daca eu iti fac asa ceva, iti promit o petrecere cu ceva ce-ti place mult si pe urma te leg si te adorm, a doua oara mai vii cu mine?? Un copil nu o sa-si spuna "m-a mintit, m-a legat, m-a adormit, dar mi-a facut bine la polipi". Nu, data viitoare te va crede pe tine ca parinte un mincinos, iar spitalul un loc odios!
Stii, si nazistii tot la fel ii pacaleau pe cei care ii duceau la gazare, ca ii duc la dus, ce sa le mai suporte urletele si crizele de disperare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

incredibil sau nu, dar atunci cand ii spui unui pacient ca are cancer nu ai cum sa ii spui indirect. Ii spui direct si ii explici posibilitatile pe care le are.
Nu iau apararea nimanui, ca nu aveau nevoie de aparare. Ma mira doar nivelul la care s-a ajuns cu comentariile. Oricum ai intoarce-o tot nu e bine.
Sunt sogura ca asistenta i-a linistit pe copii povestindu-le de petrecere si masti si in momentul in care a inchis usa in spatele lor i-a insfacat, i-a aruncat in scaun, i-a legat de maini si de picioare si i-a sufocat cu masca in timp ce ei dadeau disperati din tot ce aveau.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Sorry Xio, dar tu tot nu intelegi, chiar e asa de greu? E de ajuns ca A MINTIT , nu e nevoie de acel aruncat si de exagerarile tale etc etc. Chit ca l-a pus pe copil cu grija pe pat si l-a legat tot cu grija, copilul ala astepta O PETRECERE! Tie ti-i se pare legatul de pat si sedarea o petreceere sau ceva asemanator? sau hazliu? Ma ingrozeste cit de putina empatie arati la fiecare subiect pt pacienti!

O minciuna ca asta poate distruge increderea copilului in doctori dar si in parinti. Poate sa stea cu frica in sin ca orice ii se va promite in viitor pt ca nu mai e sigur ca e adevar sau ca va fi din nou mintit. Si nu e exagerare. O operatie e dureroasa si o experienta negativa chit ca nu "a fost insfacat, aruncat in scaun, legat de maini si de picioare si sufocat cu masca in timp ce el dadea disperat din tot ce avea".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Xio, eu am asistat la anestezierea a doi copilasi, ma refer la anestezie generala (era vorba un caz de extragere de mai multi dinti, si un caz de operatie la ureche, ambele facute la Yorkhill Children's Hospital), un copil de 2 ani si unul de 4 ani si ceva. Copilul impreuna cu parintele, asistentele si anesteziologul intra impreuna intr-un fel de antecamera a salii de operatie, iar copilului, tinut de mama sau de tata in brate, i se pune branula (dupa ce in prealabil, cam cu jumatate de ora inainte, i s-a pus un fel de crema pe dosul manutelor, ca sa anestezieze pielea), iar anestezicul se pune prin branula. Copilul adoarme in brate la parinte, si adormit este luat de asistente si dus in sala de operatie. Nu neg ca este destul de traumatic pentru parinte, sa ii adoarma asa brusc copilul in brate, dar macar parintele intelege ce se intampla, oricum este muuult mai putin traumatic pentru copil. Dupa operatie, copilasul este adus inapoi la parinte, intr-o alta sala, si sub supravegherea asistentelor este lasat sa se dezmeticeasca singur. Unii copii se trezesc "frumos", altii plangand, unii sunt speriati, altii doar un pic buimaciti, dar de aceea sunt parintii langa ei, sa ii imbarbateze, sa ii ajute, iar asistentele sunt mereu prin preajma, sa intervina la nevoie. Mie mi s-a parut un sistem bun, pe cat posibil, ca sa se evite sa fie speriat si mai mult copilul in asemenea situatii.

Dark Bendis 19+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput