Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Daca as fi acolo la tine Victoria, m as cauta si eu mai des ;la doctori,mai ales ca am probleme cu tiroida. Dar aici trebuie sa platesc 1400$ de o tura de analize + discutia cu doctorul;si parca nu mi vine mai mult de o data pe an. Asa ca ma rezum la o data pe an, ma ingrijesc si asta este:((( si mi platesc si eu taxele ca oricare alt cetatean dar asta este SUA, pentru unii...


Suntem gata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Da msl ai inteles f bine! si eu sunt pe la mijlocul de care zici tu, nu ma calific la cei ce primesc gratuit si nici cine stie cevenit nu am :(,platesc ( eu) lunar 500$ si cand am nevoie tot eu trebuie sa platesc pana ating limita de 5000$ apoi intra si asigurarea cu 70% deci eu in continuare platesc...
Si totul este atat de scump...Intr adevar te cauta peste tot, iti fixeaza temparatura in camera, te bibilesc; dar la ce pret??? :(

Doar Victoria citeste si citeste si nu intelege.


Aici,cei mai mari HOTI: companiile de asigurari medicale:( daca esti ca si msl cuasig buna dela servici e ok daca nu, esti mancat!




Corina



Corina, prefer guvernul meu "comunist" decat democratia voastra.




Draga mea,vad ca nu ne terminam ,daca citesti mai sus un pic ai sa vezi ca eu prefer Romania decat super super specializatului sistem de aici.

Asa ca, desigur, la tine este combinatia absolut perfecta. Si ce scrie Balmascat, te cred si eu ca la miile si miile de dolari taxati sunt obligate sa fie super amabile. Pe mine ma intrebau de 5 ori pe zi daca s multumita de temperatura din camera, daca mitrebuia aia sau cealalata, daca mi au pus patul bine.Pentru "micuta"suma de 26.000 te cred si eu. Era OBLIGATA! vine cec ul f gras si este un MUST in obligatiile ei de servici.

Daca esti prins fara asigurare sau cu asigurare nu prea buna, esti bagat in datorii pana n gat si mai sus...

Si off topic,cred ca si scolile superioare sunt muuuult mai ieftine ca si aici. Dupa sistemul sanitar, scolile a doua mare jegmaneala. :(((

Elle please come back!

Corina




Corina, eu asta tot incerc sa explic de vreo 2 pagini incoace: Ca aici ai parte de toate alea super-duper din State fara sa te coste NIMIC! SI aici vin si-ti regleaza temperatura in camera, iti aduc apa cu gheata, te ajuta, te perie toata ziua ptr. ca e jobul lor, nu ptr. ca se gandesc ca la final o sa te incaseze $26,000!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Daca as fi acolo la tine Victoria, m as cauta si eu mai des ;la doctori,mai ales ca am probleme cu tiroida. Dar aici trebuie sa platesc 1400$ de o tura de analize + discutia cu doctorul;si parca nu mi vine mai mult de o data pe an. Asa ca ma rezum la o data pe an, ma ingrijesc si asta este:((( si mi platesc si eu taxele ca oricare alt cetatean dar asta este SUA, pentru unii...


Suntem gata?

Corina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Da mai! de aceea scriu ca este FOARTE BINE LA VOI. Mi as dori si eu asa. Am priceput TOT. Si cand amfacut referire, amfacut referire la BalMascat. Ea este din SUA ,NU la tine.
Pfuuuu parca vorbimin cercuri...Tot ce zic zic de mine, de aici, de SUA.

Nota 10 ptr sistemul vostru!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estela spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana


Ce NU intelegi tu, este ca tu vorbesti de tara ta adoptiva si eu de a mea. Adica si lanoi si lavoi e boerie laspital doar ca la voi e moca (platimtaxe amandoua si eu si tu) iar la mine este jumuleala MARE. Am fost la controlul anual de rutina vroiau sa mi ia 1300$ si spun inca o data si eu imi platesc taxele caaltfel ma ia IRS ul.



Corina


Probabil,asigurarea ta este cu "High Deductible" si atunci este normal sa platesti,asa ai ales
De aproximativ 10 ani, am BlueCross BlueShield .Am facut numeroase controale medicale ,multe analize,teste preventive,am fost si la urgenta si nu am platit absolut nici macar $ 1 .Am platit $ 20 "co-payment" ,$50 pt. urgenta ,$ 10-20 pentru medicamente .

estela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Atat mi am permis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Oana draga mea, degustul este doar in mintea ta din cauza ca eu sunt doctor, ca daca as fi economist nu ai repera nimic special.
Lasand la o parte parerile tare eronate despre mine, cred ca nu ai inteles ideea:
1-Pacientii care se plang de tratamentele in spital TREBUIE SA FACA PLANGERE, nu sfantul Duh sau medicul rezident. Tu faci plangere pt ca ti-a lovit medicul copilul, eu ca rezident fac plangere pt ca medicul nu ma mai lasa sa intru in sala daca nu fac garzi, sau ca mi-a spus ca sunt proasta. 2 chestii total diferite.
2. Ca bolnav nu iti 'pui pielea', si mie mi s-au cerut bani la intrarea in sala de operatie pt ceva care trebuia facut la nivelul fetei, si implica un cauter, si am spus senina ca nu am, si ca e spital, unde nu trebuie sa platesti. Plangerea se poate face si dupa externare, nu trebuie in timpul ei. Exemple cu plangeri care nu au avut ca rezultat razbunari pe pacienti sunt destule chiar si la acest topic.

Daar, din nou e mai usor sa ii spui celui care te indeamna sa faci ceva, ca e dezgustat sau ca are nasul mare, decat sa te mobilizezi sa faci ceva.

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Oricine poate sesiza neregulile, faptul ca ne dam dupa deget si aratam (medicul spre pacient, si pacientul spre medic) arata doar ca nu avem curaj, si spirit civic. Este daca vrei aceeasi chestie cu intorsul capului in partea cealalta cand vezi ca cineva e buzunarit. Ceea ce ne lipseste e curajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Estella si cine plateste asigurarea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Eu nu mi fac griji de taxe, ha ha ha.

Dar parca vorbeam de doctori/spitale

Si nu ai priceput nimic! Nu mi fac griji de salariile lor,imi fac griji de cat vor sa ma jegmaneasca! ASIGURARILE. care or fi pe mana cu doctorii HABAR NU AM! Dar care stiu sigur ca sunt BUSINESS!



Corina



Cum adica te jecmanesc asigurarile? La mine asigurarea e facuta de firma si plata e standard. Copay-ul mi-l stiu de la inceput, si facturile mi le-au platit fara sa zica pis. Daca depasesc out-of pocket nu mai platesc nimic (mi s-a intamplat la nastere).
Mai mult ma nedumireste cand vad facturile de la medic cu sume astronomice si apoi baga normalizarea asigurarea si plateste uneori doar jumate din pretul specificat pe factura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

La mine asigurarea este facuta/cumparata de mine,nu de firma // ca parca am mai scris asta.





Mergi la inceput