Copii amenintati ca vor dormi pe jos in spital

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Mai,de cate ori sa ti scriu ca AM PRICEPUT! foarte bine cum este la voi,ce nu pricepi tu este ca eu spuneam cum ESTE AICI!!!

Merge draga mea, o parte,merge la sanatate: pentru SARACI. DA??? si inca o data vorbesc de U.S.A.In rest pe fiecare il priveste: primeste de la compania la care lucreaza sau isi cumpara. Si inca odata specific, vorbesc de USA asta ca sa nu mai imi zici ca nu pricep. Priceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeep!

Ce NU intelegi tu, este ca tu vorbesti de tara ta adoptiva si eu de a mea. Adica si lanoi si lavoi e boerie laspital doar ca la voi e moca (platimtaxe amandoua si eu si tu) iar la mine este jumuleala MARE. Am fost la controlul anual de rutina vroiau sa mi ia 1300$ si spun inca o data si eu imi platesc taxele caaltfel ma ia IRS ul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Concluzia mea: mai bine spaga care nu i un capat de tara si pe care o stii din capul locului decat factura de $26.000 care vine dupa nastere. Daca te a prins cu asigurare in care nasterea+ cele 9luni nu s acoperite AI PUS O! Deci cele 26.000$ specific DOAR nastere normala, nu mai pui controalele.
O data gravida fiind si vrei sa cumperi asigurare care acopera si asta, NU ti o mai vinde NIMENI!
Cam asa sta treaba aici daca lucrezi la companii ce nu ti dau asigurare medicala. Trist,nu?


Si,by the way,aici copiii in gradinite dorm pejos pe saltele! Ca sa nu cada dinpat si sa puna de un proces ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Ce bine! e ca si n comunism la voi atunci.Are grija guvernul de toate.
Si eu,culmea,imi platesc taxe ca si tine dar tot eu trebuie sa am grija de mine. Ca ce treaba ar avea guvernul cu mine,decat sa mi ia banii pe taxe?!

O zi buna sa ai!

Corina



Corina, tu chiar nu intelegi nimic. Guvernul ia banii pe taxe si ii imparte intre: educatie, sanatate, siguranta, etc... guvernul TAU necomunist iti ia si banii si nici de sanatate nu-ti are grija., Oare de ce? Prea multi bani bagati in arme? Nu mai raman si bani de sanatate. Guvernul meu "comunist" alege poporul inaintea armelor si a razboaielor. Eu am totul gratis la dr., cosnultatii, analize, internari, tratamente facute in spital, nu-mi fac griji nici de asigurari nici de bills. Are guvernul grija de ele. Acum ai inteles?


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Good for you! sa ti traiasca guvernul! aici ai treaba cu ASIGURILE MEDICALE nu cu guvernul cand ai probleme cu doctorii/spitalele/medicamentele.
Trebuie sa fii f sarac sa te aiba guvernul in grija!

Si nu ma mai intreba daca am inteles, da? ca AM INTELES de la primul tau mesaj, doar ca tu o dadusei spre taxe care aici este ALTA mancare de peste. Happy?


Corina




Cred ca ma chinui degeaba; tu ori nu intelegi ori te faci ca nu intelegi! Aici NU trebuie sa fi sarac sa te aiba gubernul in grija. Pur si simplu, aici omul primeaza! Intelegi? Viata si sanatatea si calitatea vietii si nivelul de trai primeaza. Aici toata lumea are acces la sistemul medical, nu numai aia bogati! Pentru ca guvernul isi face treaba si imparte banii din taxe in functie de importanta.
Spui ca acolo taxele sunt alta mancare de peste. Pai ce sunt? Banii din taxe la ce sunt folositi? Nu crezi ca ar trebui o parte din ei sa mearga si spre sistemul sanitar???


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Din cite am inteles diferenta intre USA si Ca este f mare in ceea ce priveste accesul la ingrijirea medicala;
Din cite am inteles in Ca toata lumea are access; aici nu toata lumea; fie esti sarac lipit si atunci statul iti plateste, fie stai bine cu banii si iti platesti tu; daca esti undeva pe la mijloc este cam dificil;
aici depinde in ce parte a americii esti si la ce companie lucrezi; sa bat in lemn acum am o asigurare kaiser excelenta nu platesc nimic sau un co=payment de 5-10$ pt orice; am avut operatia care nu mi-as fi permis-o nici in Ro si nici daca nu eram pe asigurarea lui de la compania lui; altfel, am auzit pe destui ca trebuie sa plateascacopayment primii 5000 de$ de ex. din orice procedura sau alte variante asemenea ceea ce eu nu mi-as fi permis....
cred ca la asta se referea corinadana daca am inteles bine.
In Ca nu se plateste copayment din cite am inteles...sau am inteles gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Da msl ai inteles f bine! si eu sunt pe la mijlocul de care zici tu, nu ma calific la cei ce primesc gratuit si nici cine stie cevenit nu am :(,platesc ( eu) lunar 500$ si cand am nevoie tot eu trebuie sa platesc pana ating limita de 5000$ apoi intra si asigurarea cu 70% deci eu in continuare platesc...
Si totul este atat de scump...Intr adevar te cauta peste tot, iti fixeaza temparatura in camera, te bibilesc; dar la ce pret??? :(

Doar Victoria citeste si citeste si nu intelege.


Aici,cei mai mari HOTI: companiile de asigurari medicale:( daca esti ca si msl cuasig buna dela servici e ok daca nu, esti mancat!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Off topic: O dedicatie pentru Corinadana si pentru Victoria_mami. Va pup, m-a amuzat dialogul vostru.

http://www.radiozu.ro/morningzu/1-8-8-5-1-1-8-5-sterge-tot-numere-la-telefon-319





_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb

Off topic: O dedicatie pentru Corinadana si pentru Victoria_mami. Va pup, m-a amuzat dialogul vostru.

http://www.radiozu.ro/morningzu/1-8-8-5-1-1-8-5-sterge-tot-numere-la-telefon-319





_

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

www.facebook.com/pages/Bella-Plaza-Design/477366188967978" target="_blank">Mobila pe comanda la preturi competitive




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Eu nu stiu cum de la spitalele din Ro s-a ajuns la America vs. Canada. Nu vad nici o legatura.
As vrea doar sa adaug ca fiul meu a fost extrem de prematur (26 de saptamani). in America. nu pun in discutie asigurarea, conditiile, etc, etc. dar eu am intalnit omenie, am primit suport moral 4 luni cat a stat in terapie intensiva. empatie de la asistente si medici. ajutor de la voluntarii spitalului. am primit mancare, hainutze, paturici de la voluntari. am locuit intr-o casa afiliata spitalului in care in fiecare zi venea cineva si facea de mancare pt toti cei care locuiau acolo si aveau copii in spitale si stateau toata ziua cu ei si nu aveau vreme de gatit. am fost lasata sa imi vad fiul imediat ce s-a nascut in conditiile in care era "grav", intubat si in terapie intensiva. puteam sa stau zi si noapte acolo. cat ma tineau puterile. m-au invatat cei de acolo cum sa accept situatia, sa reusesc sa merg inainte. cum sa am grija de el. toate astea cu vorba buna in conditiile in care eu eram la pamant si plangeam non-stop.
m-au linistit vorbele asistentelor care imi povesteau despre situatii asemanatoare si incercau mereu sa spuna o poveste pozitiva, incheiata cu succes. personalul medical mi-a redat incredere ca se poate sa fie bine, si eu traiesc cu gandul ca intr-o buna zi voi voluntaria si eu si voi face acelasi bine la randul meu. si le voi povesti si eu o poveste de succes. pt ca stiu cat inseamna asta. experienta asta mi-a schimbat modul in care interactionez cu oamenii.

ce lipeste in Romania (in general) e omenia si vorba buna pt cineva la necaz. superioritatea afisata celor din jur pt ca sunt la nevoie. e dureros si din pacate astea nu se vor schimba oricate reclamatii se vor face. omenia vine din interiorul tau. nu stiu daca un salariu mai mare, si conditii mai bune te face uman. din pacate cred ca e mai adanc de atat.
in loc sa spui o sa-i culc pe jos, putea sa spuna, spitalul e foarte aglomerat, o sa vedem ce le putem oferi copiilor. doctora a spus intentionat asta sa o raneasca pe mama. mama care probabil s-a aratat panicata, disperata si speriata (exact cum ar fi fost orice mama in situatia ei). asta e momentul in care in general ti se mai da una in cap, ca sa cazi mai jos decat esti. si de ce? pt ca se poate, pt ca esti superior, pt ca vezi un om haituit, la capatul puterilor, usor de lovit si de pus la pamant. nu stiu de unde provine intentia asta de a iesi tu invingator peste un om suferind. dar e o bucurie pe care multi o au. ma gandesc de multe ori ce s-ar fi intamplat si cu noi daca aveam parte de aceasi punere la pamant, cand deja eram la pamant. cum am fi mers inainte. ce s-ar fi intamplat cu baietelul meu. tot efortul celor din jur de a-mi reveni din incercarea in care eram pusa, au dat roade, amandoi suntem sanatosi si fericiti.. dar am ramas cu imensa recunostinta pt toti oamenii de atunci si nu o sa-i uit niciodata.

cred ca s-ar schimba ceva daca toata lumea ar incerca sa vorbeasca mai frumos cu celalalt. eu imi amintesc ca am fost bestelita si de vanzatoarea de la bilete de tren acum un an-doi. cum de cumpar bilet de tren cand ea deja a inchis ...nu stiu cum ii zice, rezervarile de locurile. ce ea trebuie sa deschida iar sa vada ce locurile sunt disponibile, pt mine, si m-a taxat mai mult pt asta. am vazut apoi tarziu, ca nu stiam care-s preturile. de ce? pt ca putea. eu n-am zis nimic pt ca am ramas muta de uimire. nu vin des in Ro si chiar m-a luat prin suprindere.
nu doar in spitale lumea e in general "binevoitoare", peste tot unde ai nevoie de ceva. esti intampinat cu o vorba de-ti piere cheful de multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Da msl ai inteles f bine! si eu sunt pe la mijlocul de care zici tu, nu ma calific la cei ce primesc gratuit si nici cine stie cevenit nu am :(,platesc ( eu) lunar 500$ si cand am nevoie tot eu trebuie sa platesc pana ating limita de 5000$ apoi intra si asigurarea cu 70% deci eu in continuare platesc...
Si totul este atat de scump...Intr adevar te cauta peste tot, iti fixeaza temparatura in camera, te bibilesc; dar la ce pret??? :(

Doar Victoria citeste si citeste si nu intelege.


Aici,cei mai mari HOTI: companiile de asigurari medicale:( daca esti ca si msl cuasig buna dela servici e ok daca nu, esti mancat!




Corina



Corina, prefer guvernul meu "comunist" decat democratia voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Inspirata de frumosul mesaj scris de balMascat, scriu si eu: am stat cu Victoria in spital din iunie pana in August, cu mici pauze de cate 2-3-4 zile. E exact cum zice Balmascat, oamenii care lucreaza sau fac voluntariat in spital te mentin pe linia de plutire. Toti sunt super draguti, sar sa te ajute, te asculta, indiferent ca e brancardierul, voluntarul, asistenta sau ditai doctorul, femeia de servici sau asistenta sociala.
Eu vreau sa va spun despre asistente; e drept ca sunt numai vreo 4-5-6 pacienti la o asistenta, dar zi si noapte vin sa te ajute, imediat ce ai sunat clopotelul. Daca asistenta noastra era ocupata, venea oricare alta. In 3 luni le-am certat, am urlat la ele, le-am imbratisat, le-am multumit, le-am spus cat de minunate sunt. Chiar si cand au facut o greseala si le-am certatm si-au recunoscut greseala, si-au cerut scuze si daca peste 5 minute am sunat clopotelul, au intrat in camera cu un zambet pe buze, dornice sa ajute. Daca Victoria vroia apa, le chemam pe ele si ii aduceau apa de la bucatarie. Daca aveam nevoie de ceva din frigider, le chemam si imi aduceau (intr-adevar nu aveam voie sa intram in bucatarie, deci trebuia sa le cer lor). De cate ori am avut nevoie de o pauza venea ori asistenta ori voluntari si stateau cu Victoria pana ieseam eu 10-15 minute la o cafea. Doctorii stau si iti explica de o mie de ori acelasi lucru, daca i-am intrebat ceva si a doua zi i-am intrebat acelasi lucru, mi l-au mai explicat o data, fara sa ma faca sa ma simt nicicum, nici proasta, nici uituca. Si nici nu se uitau la ceas la fiecare 2 minute sa ma faca sa inteleg ca ei sunt ocupati.

Intr-adevar, omenia aia de care pomeneste Balmascat te scapa de depresie, iti da puteri, te face sa nu te simti singur si parasit si nici nu te simti la mila lor; efectiv, stii ca e jobul lor si si-l fac asa cum scrie la carte. Nu te duci la ei cu saru-mana, nici cu plicul, nici cu "Ma scuzati ca va deranjez". Nu-ti dau senzatia ca-i deranjezi NICIODATA, ptr. ca e datoria lor sa te ajute. De aia sunt acolo, sa te ajute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Da msl ai inteles f bine! si eu sunt pe la mijlocul de care zici tu, nu ma calific la cei ce primesc gratuit si nici cine stie cevenit nu am :(,platesc ( eu) lunar 500$ si cand am nevoie tot eu trebuie sa platesc pana ating limita de 5000$ apoi intra si asigurarea cu 70% deci eu in continuare platesc...
Si totul este atat de scump...Intr adevar te cauta peste tot, iti fixeaza temparatura in camera, te bibilesc; dar la ce pret??? :(

Doar Victoria citeste si citeste si nu intelege.


Aici,cei mai mari HOTI: companiile de asigurari medicale:( daca esti ca si msl cuasig buna dela servici e ok daca nu, esti mancat!







Corina, prefer guvernul meu "comunist" decat democratia voastra.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Draga mea,vad ca nu ne terminam ,daca citesti mai sus un pic ai sa vezi ca eu prefer Romania decat super super specializatului sistem de aici.

Asa ca, desigur, la tine este combinatia absolut perfecta. Si ce scrie Balmascat, te cred si eu ca la miile si miile de dolari taxati sunt obligate sa fie super amabile. Pe mine ma intrebau de 5 ori pe zi daca s multumita de temperatura din camera, daca mitrebuia aia sau cealalata, daca mi au pus patul bine.Pentru "micuta"suma de 26.000 te cred si eu. Era OBLIGATA! vine cec ul f gras si este un MUST in obligatiile ei de servici.

Daca esti prins fara asigurare sau cu asigurare nu prea buna, esti bagat in datorii pana n gat si mai sus...

Si off topic,cred ca si scolile superioare sunt muuuult mai ieftine ca si aici. Dupa sistemul sanitar, scolile a doua mare jegmaneala. :(((

Elle please come back!

Mergi la inceput