MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata,

Andanii am plecat de la masura 46.. dar dupa cum am zis am dat foarte mult la picioare( si la burtica, dar la asta trebuie lucrat intens- abdomene, macar cateva pe zi dar eu nu mai pot) Acum am o per tare incarcata, si singurul sport pe care mi-l permit este mersul pe jos,urcatul scarilor de la metrou(nu folosesc rulanta) si urcatul pantei pana la birou( ii spun mamei ca sunt [e banda)!
Si eu as manca dulce.. sunt foarte obosita( mai iau cate o bucatica de cioco neagra la pranz, dar aseara as fi mancat un tort intreg)

Meniul de azi:
MD: Kefir+ Branza cu smantana+2 oua fierte
G: ceai
P: ciorba de salata
G; ceai
C: salata verde cu ton.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Dana, uite aici reteta de piscoturi doar ca inlocuiesti faina cu faina de migdale http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30210/Reteta-Montignac-Piscoturi-de-casa/ . Eu am facut tiramisu si au iesit foarte bune.

Ariel, spor la vanzari

Cristina, depinde de ciuperci. Daca sunt mari le poti face la gratar cu cascaval ras. Daca ai hribi poti face ciulama. Si drobul e bun.

Nici mie nu imi place soia tot din cauza estrogenilor. Si de fapt oricum nu imi place gustul

Iar cu turtitele lui Caress mie mi se par foarte conforme. IG este sub 35 fiind doar din tarate deci se pot combina foarte bine cu lipide. Conform principiilor monti. Ca sunt dintre noi care nu slabesc asa, e alta poveste. Dar fiecare stie de la ce nu slabeste si le evita in consecinta. Eu de ex. slabesc si cu leguminoase, Dana zicea ca nu. Desi sunt conforme si ele.

Meniu azi:
MD: mozarela, somon afumat, rosii cherry
P: briose sarate
C: mancarica de fasole verde cu oua ochiuri

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Turtitele astea sunt o reteta Dukan,adaptata.Reteta originala are si branza de vaci fara grasime, si drojdie.Le-am facut alaltaieri si nu eram prea lamurita, asa ca nu le-am pus nici una ,nici alta, dar cred ca sunt ok ambele ingrediente (de drojdie nu sunt foarte sigura, sa imi spuneti voi)

Prima zi a fost ok, cu specificatia ca eu nu am sa pot doar cu 3 mese .Mananc foarte putin la o masa, iar dupa mesele fara glucide mi se face foame repede.Ieri am mancat ca un hamster, din 2 in doua ore, incepand de pe la 11.Cum peste zi nu m-am atins de glucide, am respectat cat de cat intervalele dintre ele.Seara dupa turtitele cu gem de la 18.30 ,la 21 mi am facut o salata din untisor si varza alba, doar cu sare si lamaie, iar la 23.00 mi-am mancat mazarea .Mie dimineata nu mi-e foame, imi e imposibil sa inghit altceva decat cafea inainte de 11...

Pentru azi am facut legume trase la tigaie in ulei de masline ( hribi, ceapa, ardei rosu si dovlecel) si o sa imi iau la mine si o bucata de branza cu ardei si castravete.

In legatura cu soia,eu nu mananc carne deloc, peste mai rarut si mai ales fructe de mare, asa ca uneori gatesc cu soia.Ne trimite mama azi sarmalute in foi de vita cu soia, i-am spus sa nu puna strop de orez, sunt conforme?Combinate cu iaurt degresat sau cu smantana, ca nu prea stiu unde sa le incadrez...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata
hmmm, nu pot sa cred .... am scris un mesaj aseara si vad ca nu e ... s-a blocat la un moment dat tableta dar mai aveam mesajul si i-am dat send ... cine stie ce s-a intamplat , cert e ca nu e

caress spuneam si aseara dupa ce am analizat mai bine ce ai pus in ele ca sunt ok turtitele alea chiar si cu branza degresata cum sunt la dukan ... taratele de ovaz are indicele mic 15 si teoretic se poate combina si cu grasimile din seminte , din branza

Si eu fac genul asta de turtite .... in care pun asa: tarate de ovaz, seminte in, susan, floarea soarelui, albus de ou, sare, putina faina de ovaz (am rasnit taratele ca sa fie fina ca o faina ) si putini fulgi de ovaz (astia au indice mai mare cred ca data viitoare nu o sa-i mai pun ) .... si am pus pe hartie de copt ... si foarte aratosi si gustosi ...

Asaaaa ... si am mai facut aseara ceva piscoturi , am pus asa : ou intreg , putina fructoza , faina de migdale si nuca macinata (nu am avut suficienta faina de migdale)... le-am pus pe hartie de copt si in 15 minute au fost gata ... stiti cat sunt de bune ??? miamiiiii

Incerc sa pun pe picasa pozici si sa va aduc sa le vedeti biscuitii si piscoturile

Puisorule exact asa am facut si eu aseara .... acuma nu cred ca am pus eu cantitatile astea, cel putin fructoza am pus mai putin
Nu stiu, am auzit atatea chestii despre fructoza ca nu stiu ce sa mai cred ... ai luat ce spuneai ieri ???

caress sunt conforme sarmalele in foi de vitza facute doar cu carnita si fara orez (daca vrei poti pune quinoa, dar eu le prefer fara) si eu asta am facut pentru azi cu sos de marar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sunt cu soia, Andanii, nu cu carne.Daca erau cu carne era clar ca sunt conforme, dar eu nu mananc carne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Cares va trebui sa te obisnuiesti sa mananci mic dejun este ffffff important
sunt conforme si cu soia , stai linistita , tot aia e

meniul meu de ieri
md. tarate de ovaz cu seminte si iaurt
g. cheescake (branza dulce, zmeura, gelatina, putina fructoza)
pr. mancarica scazuta de fasole verde, carnita, ceapa, marar + ridichi
g. ricotta + fulgi de cocos + varf lingurita de fructoza (e conform cocos indice 45 + ricotta indice mic .... mi-a fost pofta de ceva ce seamana a dulce)
ci. branza dulce + rosii + ceapa verde
suplimentar ... am facut biscuitii si piscotuirle si normal ca am gustat din ele

https://plus.google.com/u/0/photos/114053456202515254527/albums/5855474352042626401?authkey=CMPB2uaw0rX34AE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata

Azi auzit de www.link de reclama catre alt site - avertizare/articol/Tratamente-naturiste/568/slideshow/6/Xylitol-sau-zaharul-de-mesteacan.html" target="_blank">zaharul de mesteacan? Se pare ca e excelent, are un coeficient enorm de mic in comparatie cu zaharul normal si e recomandat si diabeticilor. L-am comandat si primit si are fix acelasi gust ca si zaharul normal. Ba chiar si cantitatile sunt 1:1! singura problema: e scump. Abia astept sa-l folosesc.

Meniul de ieri:

MD: iaurt cu seminte chia
P: scoici cu sos si salata
C: am facut orez basmati (conform, de la magazinul monti) cu peste, scoici si creveti uriasi
Am avut si un desert: capsuni cu smantana si zahar de mesteacan si am baut si 2 pahare de vin rosu (am avut invitati). Stiu, ar fi trebuit cu pauza, dar nu s-a putut.

Azi:
MD: un mar, dupa o jumatate de ora jumatate de cornd dulce
P: cred ca o salata mare
C: inca nu stiu, ies la restaurant.

Revin, acum am mult de lucru. O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

va scriu dupa o noaptea dormita aproape intreaga

caress daca NU pui carne in sarmale poti face sarmalele si cu orez basmati sau orez integral (ca nu ai nici o lipida sa iti interzica folosirea orezului) si roag-o pe mama ta sa nu puna ulei si gata..ai terminat toata disputa...poti incerca si cu ciuperci sarmalele(mama mea asa le face pe alea de post),,si poti incerca si cu naut(numai ca trebe fiert mai mult ca soia)

meniul meu azi:
Md: brinza, wasa, icre
G: biscu cu cocos si cioco neagra , e cumparat si de asta l-am pus cu portocaliu,
lapte cu ceai (sa se inteleaga cum fac eu ceaiul si de ce inca il folosesc...la o cana pun jumate lapte si jumate ceai-care e facut lasand plicul deceai negru vreo 30secunde in apa..nu 3 minute cum e indicat)
P: ciorba de perisoare
G:mar/porto
C: salata de spanac, rosii, telemea si cascaval si wasa(ieri am pus si o 2 linguri de fulgi de drojdie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

helooooo ..... vine we - dul ???????? nu mai spuneti nimic, nimic ?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Pe mine m-a daramat zapada asta! nu mai zic nimic, stau cu nasu'-n paturica pana trece

Meniu:
MD: o lingurita de humus cu un pic de lipie si ultimele 4 briose
P: o portie de penne integrale cu rosii si busuioc
G: o para
C: kefir

Va pup, ne vedem la primavara!

Mergi la inceput